Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 

Alegere card de credit / cumparaturi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,846
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKoal, on 09 iunie 2022 - 14:57, said:

În principiu eu nu cred că este o idee bună să te îndatorezi,
Un credit sau o linie de credit atașată unui card de credit înseamnă o sumă de bani care nu îți aparține, dar pe care o folosești, și pentru care vei plăti la un moment dat o dobândă, și probabil nu una foarte mică. Este foarte ușor să calci alături.
Am credit carduri de vreo 17 ani ... inca nu am calcat pe alaturi si n-am platit dobanzi (in afara de faptul ca am uitat o data sa acopar unul la timp si am platit vreo 100 de lei extra, dar in 17 ani e nesemnificativ). In schimb pe langa dobanda zero, credit cardurile mi-au adus o suma de cinci cifre in lei in bonusuri diverse (calatorii cu avionul gratuite, cashback, reduceri, etc).

Sigur, e nevoie de disciplina si control ca sa nu o iei "razna", cu asta sunt de acord.

Edited by utopium, 09 June 2022 - 17:03.


#20
alecutabaccu22

alecutabaccu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2022

View Postwertyck, on 09 iunie 2022 - 12:41, said:


Crezi? Sau nu ai citit tu ceea ce-am scris? La un produs de ~2500, cate rate am? 24? 2 ani? Ah, asta am scris si eu...
Mi se par mult prea multe rate. Stiu de celelalte limite. Chiar si la niste bilete de avion sa zicem de 1500 lei, platesc 12 rate.

View Postutopium, on 09 iunie 2022 - 13:24, said:


Eu si sotia mea avem deja un venit stabil, si nu vad rostul lungirii pe mai multe luni. (Da, pentru cineva poate cu un singur venit, vad foarte utila chestia asta) Nu stiu daca are prea mult sens cum gandesc, insa mi se pare ok sa termin cat de repede pot cu ratele;

View PostKoal, on 09 iunie 2022 - 14:57, said:


Inteleg ce spui, total de acord cu tine. Insa nu cred ca lucrurile stau chiar asa daca un card de credit e folosit cu cap. Ii da impresia celui care-l detine ca are extrem de multi bani, insa nu e asa; Vreau sa-l folosesc strict pentru a imparti anumite plati (produse, etc) pe mai multe luni. Iar referitor la dobanzi, daca rata se plateste la timp, nu ai cum sa ai dobanzi.


View Postromanasu, on 09 iunie 2022 - 16:44, said:


Inteleg si ce spui tu, dar repet, cardul de credit o sa fie folosit cu 100% seriozitate. Am niste baze legate despre economie, si sunt convins ca majoritatea persoanelor care ajung sa detina unul fac abuz de el, iar mai tarziu nu pot sa plateasca ratele respective.

--
Multumesc tuturor pentru sugestii; Am sa ma uit la fiecare in parte si desi acum nu pot da like (probabil cum e cont nou am depasit limita) promit sa revin si in alta zi!

Edited by Dany_Darke, 09 June 2022 - 22:30.


#21
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Cardul de credit al momentului cred ca e BT Direct (Carrefour) dar din pacate doar pana la sfarsitul anului. Asta pt ca ofera fie cahback 2% la orice cumparatura si 5% in Carrefour (max.600 lei/luna) fie 3 rate fara dobanda oriunde in lume pt cumparaturi peste 500 lei.
Mai exista si posibilitatea optiunii intre 4 si 36 de rate dar cu 1% dobanda dar si cu 2% cashback
Costuri: 40 lei emiterea cardului si 4,5 lei comision administrare lunara
Catdul se poate inrola in BT pay

#22
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Tot ai salariul la BT, incearca si BT Star-ul ... la orice plata facuta cu el strangi puncte, care inseamna bani.
Am strans/cheltuit deja "meleoane" bune de pe urma acelor puncte ... toate facturile le plateec prin el (cablu, lumina, telefoane), la magazine/online il folosesc la maxim ...
Pentru o siguranta mai mare, pui pe el doar cand ai nevoie.

#23
alecutabaccu22

alecutabaccu22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.06.2022

View Postshymano, on 09 iunie 2022 - 18:54, said:

Tot ai salariul la BT, incearca si BT Star-ul ... la orice plata facuta cu el strangi puncte, care inseamna bani.
Am strans/cheltuit deja "meleoane" bune de pe urma acelor puncte ... toate facturile le plateec prin el (cablu, lumina, telefoane), la magazine/online il folosesc la maxim ...
Pentru o siguranta mai mare, pui pe el doar cand ai nevoie.
Sa stii ca o sa-ti urmez sfatul, din cate vad, daca nu platesc in rate, castig puncte star. 1 leu = 1 punct star.
Oricum facturile vin luna de luna, tot ce e diferit e ca le voi plati cu cardul de credit, urmand ca luna viitoare sa pun banii cheltuiti anterior. In felul asta simplu? Sunt limite la cate puncte star poti aduna intr-o luna?

Also, m-am uitat si de Orange Money, mi se pare super ok, oricum cam pentru tot ce-as folosi cardul de credit este peste 300 lei; insa nu inteleg un lucru: https://www.orange.r.../oferte/#24rate
Care e faza cu perioada ofertei? Doar pana in 30 iunie 2022 e activa "oferta" asta cu 24 rate? Pe urma cum se procedeaza?

P.S.: Nu ma intereseaza foarte mult administrarea cardului, daca ajung chiar si la 100 lei anual, consider ca e ok, avand in vedere ca pot profita de anumite rate fara dobanda.

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrealwalle, on 09 iunie 2022 - 10:59, said:

Eu am de la BT de peste 5 ani si sunt foarte multumit. Chiar daca sistemul de rate functioneaza doar la anumiti comercianti cu care au parteneriat, de regula, acestia acopera cam toate nevoile. De cand am cardul respectiv nu imi amintesc sa fi vrut sa achit in rate ceva si sa nu pot din cauza asta.
BT ofera posibilitatea sa cumperi in rate sau cu puncte Star de la orice comerciant care are POS de la ei.

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

View Postalecutabaccu22, on 09 iunie 2022 - 19:30, said:

Oricum facturile vin luna de luna, tot ce e diferit e ca le voi plati cu cardul de credit, urmand ca luna viitoare sa pun banii cheltuiti anterior. In felul asta simplu? Sunt limite la cate puncte star poti aduna intr-o luna?
Poti sa pui bani pe cardul ala si inainte, nu este obligatoriu sa consumi din limita lui.
Doar sa ai rulaj pe el ...
Nu are limita la adunat puncte.

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,846
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalecutabaccu22, on 09 iunie 2022 - 17:04, said:

Eu si sotia mea avem deja un venit stabil, si nu vad rostul lungirii pe mai multe luni. (Da, pentru cineva poate cu un singur venit, vad foarte utila chestia asta) Nu stiu daca are prea mult sens cum gandesc, insa mi se pare ok sa termin cat de repede pot cu ratele;
Noi avem in familie impreuna de cam 4 ori mai mult decat are familia medie in Romania, asta nu inseamna ca nu vreau sa platesc achizitiile mai mari in cat mai mult timp. De ce sa le platesc pe loc/rapid daca le pot plati mai tarziu FARA dobanda. Asta inseamna ca banii mei neplatiti inca imi aduc dobanda in timp ce traiesc gratis pe banii bancii. De obicei am intre 10 si 20 de rate in derulare pe credit carduri, dar suma lor cumulata nu e mare raportat la venituri, 1.500-2.000 de lei pe luna. E un flux relativ constant care include achizitii de electronice/electrocasnice, asigurari auto, revizii auto, concedii, etc. Decat sa ai o cheltuiala mare in mijlocul verii cand mergi in concediu si poate ai de facut si revizia la masina, mai bine iti imparti costurile in mod relativ egal pe tot anul.

In plus, daca iti faci griji de siguranta zilei de maine si capacitatea de a acoperi acele rate, poti avea in depozite/titluri de stat suma care sa acopere toate acele cheltuieli, deci nu iti asumi nici un risc, ci doar optimizezi modul in care folosesti banii. Singurul "risc" e ca vei cheltui banii mai usor, nu vei sta sa aduni bani pentru ceva sau sa te gandesti cum acoperi plata, cel putin pentru chestii care costa pana in 10.000 de lei.

Pentru cumparaturi curente, care nu sunt in rate, si eu folosesc Star BT (si doar ocazional fac rate si pe Star BT). Pentru chestii mai mari, CEC in rate.

Edited by utopium, 10 June 2022 - 07:19.


#27
gac1

gac1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.08.2021

View Postalecutabaccu22, on 09 iunie 2022 - 17:04, said:

Eu si sotia mea avem deja un venit stabil, si nu vad rostul lungirii pe mai multe luni. (Da, pentru cineva poate cu un singur venit, vad foarte utila chestia asta) Nu stiu daca are prea mult sens cum gandesc, insa mi se pare ok sa termin cat de repede pot cu ratele;

Dpdv financiar sigur nu are prea mult sens dar daca tu esti mai confortabil cu mai putine rate atunci mergi pe ce esti mai confortabil.
Diferenta asta de mentalitate vine din faptul ca probabil nu investesti, pentru ca altfel ai fi luat in calcul costul de oportunitate si inflatia. Valorea banilor de astazi e semnficativ mai mare decat valoarea acelorasi bani peste 24 luni. Avem in jur de 10% inflatie anuala.

View Postutopium, on 10 iunie 2022 - 07:17, said:

Noi avem in familie impreuna de cam 4 ori mai mult decat are familia medie in Romania, asta nu inseamna ca nu vreau sa platesc achizitiile mai mari in cat mai mult timp. De ce sa le platesc pe loc/rapid daca le pot plati mai tarziu FARA dobanda. Asta inseamna ca banii mei neplatiti inca imi aduc dobanda in timp ce traiesc gratis pe banii bancii.
Exact, daca existau si cu 60 de rate era si mai bine :)

#28
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View PostKoal, on 09 iunie 2022 - 14:57, said:

...

În sfârșit,
Cardul de credit de la Orange Money permite plasarea în rate fără dobândă a tuturor plăților mai mari de 300 de lei, chiar dacă nu au explicit parteneriate cu comercianții.
Aplicația Orange Money este foarte practică, ușor de utilizat și foarte promptă în a anunța tranzacțiile efectuate (dacă aveți un telefon multifuncțional cu conexiune de date activă).
Singurul minus: Perioada de grație la plățile normale este un pic mai mică decât la majoritatea celorlalte carduri de credit, 46 de zile (celelalte au în general între 55 și 60 de zile).


A cumparat cineva online in rate vreun produs de pe eMAG cu Cardul de Credit asociat contului Orange Money?

#29
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,014
  • Înscris: 25.12.2005
da @sara , un singur incovenient ai.

in caz de retur al produsului genius , perioada de recuperare a banilor este intre 2-5 zile lucratoare

cardul Orange Money nefiind inca Visa Direct (adica pay you nu poate plati instant inapoi banii)

In rest numai de bine

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 13.03.2005
Adică Orange Money nu are implementat Visa Fast Funds....

#31
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,014
  • Înscris: 25.12.2005
mie mi l-au idendenficat Visa direct :) pe chat

dar lucreaza sa intre in rand

numai de bine de serviciul lor de chat , unul din cele mai bune

raportul de activitate , extrase de cont fara cusur

#32
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

 alex321, on 19 august 2022 - 16:14, said:

da @sara , un singur incovenient ai.

in caz de retur al produsului genius , perioada de recuperare a banilor este intre 2-5 zile lucratoare

cardul Orange Money nefiind inca Visa Direct (adica pay you nu poate plati instant inapoi banii)

In rest numai de bine

In ce sens produs Genuis? Nu am abonament Genius la eMAG si nici nu sunt interesata.

#33
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,014
  • Înscris: 25.12.2005
La emag platesti 99 lei /an si devii client genius

Toate produsele marcate genius au urmatoarele

- le poti inapoia in 60 zile
- la retur banii inapoi instant

Trebuie sa ai cardul inrolat in contul emag

#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003

 alecutabaccu22, on 09 iunie 2022 - 19:30, said:

Also, m-am uitat si de Orange Money, mi se pare super ok, oricum cam pentru tot ce-as folosi cardul de credit este peste 300 lei; insa nu inteleg un lucru: https://www.orange.r.../oferte/#24rate
Care e faza cu perioada ofertei? Doar pana in 30 iunie 2022 e activa "oferta" asta cu 24 rate? Pe urma cum se procedeaza?

P.S.: Nu ma intereseaza foarte mult administrarea cardului, daca ajung chiar si la 100 lei anual, consider ca e ok, avand in vedere ca pot profita de anumite rate fara dobanda.

La Orange este un obicei care se mentine de ani de zile... chiar daca exista o data limita, oferta se prelungeste aproape mereu
Exact asa este si cu cashback-ul de 30 centi (in magazin online, la telefon cu prelungire ab.) pentru fiecare plata cu cardul de debit sau credit, la POS sau on-line... in 2 ani strangi practic 360 EURO pentru telefonul nou (cu prelungire ab.) mai exact este nevoie de acele 50 de tranzactii/luna care iti aduc 15 Euro lunar pt. noul telefon.

P.S. Referitor la cardul de credit, daca doriti 80 Lei (dupa inscriere + prima plata de minim 50 lei), PM pentru info despre cum se poate intra in posesia bonusului.

Edited by rz, 20 August 2022 - 09:10.


#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 13.03.2005
@RZ, puteai să pui informația direct aici, cum să își ia omul bonusul... Care mai rolul forumului?

#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Bonusul nu intra direct la invitat... doar eu primesc 150 lei deci ii trimit ulterior 80 lei!
Invitatul trebuie sa ma contacteze in privat inainte sa faca plata, ca sa stiu ca o face el (nu trimit link-ul altcuiva, pana nu rezolv cu primul) iar dupa plata de minim 50 Lei cu cardul de credit imi trimite si nr. de telefon inregistat in OM, ca sa ii trimit prin transfer direct cei 80 Lei (evident dupa ce vad ca a intrat bonusul in balanta)

Asadar, este o procedura mai... privata

Attached Files


Edited by rz, 20 August 2022 - 10:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate