Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Respectul si demnitatea Politiei Romane

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
840 replies to this topic

#775
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Aroganta si orgoliul militianului (care se crede stapan pe mosie) in fata cetateanului educat care le aduce aminte ca ei sunt in serviciul publicului (si nu invers) este problema...
dar stati linistiti ca nu se intampla doar la noi, problema e generalizata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JF3y3QEdzLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ca sa vedeti si ce inseamna libertatea de expimare la americani :)

Edited by GlCA_Contras, 06 February 2023 - 12:32.


#776
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006
Cand e de laudat, sa ii si laudam.
Bravo politiei si STS, care au salvat o femeie inchisa de partenerul ei in portbagaj. Cu ocazia asta, cred ca s-a inregistrat un nou low, avand in vedere ca omul ala, beat si drogat, si-a bagat femeia iubita in portbagaj, a dus-o pe un camp si a dat foc masinii. Jesus!
Putea sa fie un nou caz Alexandra Macesanu, in schimb aia au fost in stare sa localizeze masina din portbagajul careia a sunat femeia si au salvat-o.
https://www.hotnews....ata-victima.htm

#777
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
Au localizat-o pe aplicatie nu pe telefon. Tot nu sunt in stare sa faca asta nici acum...

#778
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 22.04.2017

 cumparator, on 06 februarie 2023 - 18:31, said:

Cand e de laudat, sa ii si laudam.
Bravo politiei si STS, care au salvat o femeie inchisa de partenerul ei in portbagaj. Cu ocazia asta, cred ca s-a inregistrat un nou low, avand in vedere ca omul ala, beat si drogat, si-a bagat femeia iubita in portbagaj, a dus-o pe un camp si a dat foc masinii. Jesus!
Putea sa fie un nou caz Alexandra Macesanu, in schimb aia au fost in stare sa localizeze masina din portbagajul careia a sunat femeia si au salvat-o.
https://www.hotnews....ata-victima.htm

Si sa urmarim cu interes cu in 30-40 zile mardeiasul asta e in arest la domiciliu, peste inca 60 control judiciar si in 4 ani primeste doi ani si opt luni cu suspendare.

#779
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,633
  • Înscris: 11.03.2006

 GlCA_Contras, on 06 februarie 2023 - 19:53, said:

Au localizat-o pe aplicatie nu pe telefon. Tot nu sunt in stare sa faca asta nici acum...

Au localizat-o cumva, s-au descurcat. Cum era sa arda femeia aia vorbind la telefon cu 112?
Au scos-o din masina arzand, bravo lor. In general am cea mai proasta parere despre politie, dar acum au fost OK, intr-un caz dement.

#780
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 GlCA_Contras, on 06 februarie 2023 - 19:53, said:

Au localizat-o pe aplicatie nu pe telefon. Tot nu sunt in stare sa faca asta nici acum...

Mai Gica, e vreun domeniu la care nu te pricepi? Mare noroc pe noi sa te avem printre noi

#781
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
La 14.500 de posturi în 3 ani, îți dai seama ce priceput e. A mai deschis un subiect în arie, mai face câteva zeci/sute de postari și acolo. Are și el un renume, e dreptul lui sa posteze la număr, sa fie în top.
D-aia știe și cum a fost localizată și de către cine și precis mai știe și alte detalii pe care nu le poate comunica :))
Și cu mașina cică mai e priceput. Parchează bine pe trotuar.

Edited by Mihaitza07, 06 February 2023 - 21:10.


#782
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

 GlCA_Contras, on 06 februarie 2023 - 19:53, said:

Au localizat-o pe aplicatie nu pe telefon. Tot nu sunt in stare sa faca asta nici acum...

Știi, se prinde lumea oricum, nu e necesar să semnalizezi ...

#783
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020
atata subtilitate... aproape impresionant. Daca le dadea location pe WhatsApp tot era bine ca stiau sa-l foloseasca. Deci bravo lor!

 valitudor, on 06 februarie 2023 - 20:34, said:


Mai Gica, e vreun domeniu la care nu te pricepi? Mare noroc pe noi sa te avem printre noi
era mai bine daca ma nu pricepeam ca altii  nici macar in jobul lor de zi cu zi ?

#784
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 22.04.2017
Domne, asa nu se mai poate! Propunem sa fie ilegal sa spuneti ceva ce nu ne convine!

https://www.hotnews....tii-publice.htm

Si pentru oamenii normali la cap: Astia or fi ajuns la concluzia ca toate pedepsele date pana acum pentru ultraj (le-or si analizat daca au fost majoritatea orientate spre maxim? NU!) sunt insuficiente si trebuie inasprite. Vorbesc de timorarea cetateanului dar vor sa favorizeze organu' de forta.

Teliligenti tare astia de-au urcat in grad ca anii in varsta.

#785
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu nu-mi prea imaginez lumea în care vrei tu sa trăiești. Sigur, ea e foarte diferita de cea în care vreau eu sa trăiesc.

Cetățeanul nu trebuie sa se lupte parte-n parte cu organul de politie.
Oamenii inteligenți nu se lupta cu ciomegele cu polițiștii, când cred ca au dreptate. Se luptă civilizat, in justiție.
Eu sunt pentru inasprimea pedepselor în cazul ultrajului, precum și în cazul comiterii de infracțiuni în exercițiul funcțiunii.
Adică și protecție mai mare pentru polițist, dar și pedeapsa mai mare în cazul comiterii infracțiunii, fata de un cetățean normal.

Edited by valitudor, 07 February 2023 - 23:14.


#786
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 valitudor, on 07 februarie 2023 - 23:14, said:

Oamenii inteligenți nu se lupta cu ciomegele cu polițiștii, când cred ca au dreptate.
Sa nu zici ca in 1989 oamenii au fost niste prosti!

Edited by Yhzx23, 08 February 2023 - 05:21.


#787
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Romania de azi nu este Romania din 1989.
Ai trait in vremurile alea? Ma indoiesc

#788
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 22.04.2017

 valitudor, on 07 februarie 2023 - 23:14, said:

Eu nu-mi prea imaginez lumea în care vrei tu sa trăiești. Sigur, ea e foarte diferita de cea în care vreau eu sa trăiesc.

Cetățeanul nu trebuie sa se lupte parte-n parte cu organul de politie.
Oamenii inteligenți nu se lupta cu ciomegele cu polițiștii, când cred ca au dreptate. Se luptă civilizat, in justiție.
Eu sunt pentru inasprimea pedepselor în cazul ultrajului, precum și în cazul comiterii de infracțiuni în exercițiul funcțiunii.
Adică și protecție mai mare pentru polițist, dar și pedeapsa mai mare în cazul comiterii infracțiunii, fata de un cetățean normal.

De ce pedepse mai mari? Sunt prea mici? Sunt ineficiente? Suntem decalati fata de tarile civilizate?

Asta e o expunere de motive, nu cum facura Lolec si Bolec - alea sunt dorinte expuse de ei, nu motive intemeiate si masuri necesare.

#789
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 valitudor, on 08 februarie 2023 - 07:31, said:

Ai trait in vremurile alea?

Sa nu zici ca daca doar am citit despre vremurile alea nu se pune!

#790
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,727
  • Înscris: 21.03.2020

 valitudor, on 08 februarie 2023 - 07:31, said:

Romania de azi nu este Romania din 1989.
Ai trait in vremurile alea? Ma indoiesc
Traiectoria asta este, catre statul totalitar.

Quote

În cazul tulburării ordinii și liniștii publice pedepsele propuse sunt de închisoare de până la 7 ani, dacă fapta este săvârșită de două sau mai multe persoane.
asta e cu dedicatie pentru protestatari!
PS- Nu te mai indoi ca risti sa te rupi!

Edited by GlCA_Contras, 08 February 2023 - 11:13.


#791
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ieri, intorcandu-ma de la o zi de distractie pe partie, s-a nimerit sa ascult digi pe masina pentru ca nu prindeam alt post radio prin zona aia muntoasa. La digi, Mandruta dezbatea cu ascultatorii taman acest subiect. Primul invitat in emisiune a fost un avocat care lucra prin primaria Bucurestiului. A debitat o gramada de prostii impachetate in tehnici de manipulare, tehnici pe care am invatatat sa le recunosc pe la Antena 3, demult, cand urmaream postul TV si pe care vad ca le foloseste si DigiTv din ce in ce mai des.Ca 9 ONG-uri spiun ca sunt cu dedicatie pentru manifestanti, ca statul de drept, ca nu e democratie, ca nu mai poti sa protestezi. Ca nu o sa mai putem protesta, ca nu o sa mai putem sa strigam impotriva guvernului, altfel o sa primim 7 ani de inchisoare. Si altele... Wuau o gramada de prostii pe care cineva normal, ca mine, le recunoaste usor ca fiind manipulare grosolana.
Au urmat in direct o gramada de prosti care-i tineau isonul, desi n-aveau niciun habar despre subiect. Cand e de injurat, cu placere. Ca comunism, ca era mai bine inainte, macar puteai face bancuri, etc

Printre ultimii au fost doua telefoane de la niste politisti sau jandarmi. Am recunoscut limbajul de lemn propriu acestor oameni. Trecand peste aceasta mica critica, oamenii aia au spus cele mai interesante si decente lucruri despre subiect, din intreaga emisiunea lui Mandruta.

Au explicat ca ultrajul nu are nicio legatura cu manifestatiile, ca nu are nicio legatura cu protestul. Ba chiar nu are nicio legatura cu ofensa/jignirea unui politist/jandarm, etc. La protest poti sa injuri cat vrei politistii sau jandarmii, ala nu este ultraj.
Au spus ca ultrajul se refera la amenintari sau/si lovirea unui oficial, daca zilele de ingrijiri medicale ale acestuia sunt sub 90. Spunea ca astazi, daca un politist este lovit si nu are 90 de zile de ingrijiri medicale, in 99,9% din cazuri, agresorul primeste o amenda penala pe care nu o plateste. Asta este tara pe care vi-o doriti?

Iata ce spune codul penal actual despre ultraj:

Quote

Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.

Quote

Ultrajul(1)
Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.

Acum spuneti-mi voi care este legatura intre manifestatiile normale, democratice, impotriva guvernului sau altor institutii si ULTRAJ?
Sau voua vi se pare normal sa mergeti la protest si sa amenintati cu moartea jandarmii de acolo sau chiar sa-i loviti?
Mie nu mi se pare normal

Edited by valitudor, 09 February 2023 - 08:17.


#792
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 15.01.2017

GlCA_Contras said:

1675847596[/url]' post='29737807']
Traiectoria asta este, catre statul totalitar.


asta e cu dedicatie pentru protestatari!
PS- Nu te mai indoi ca risti sa te rupi!

Daca tu numești protestatari pe agresori, atuci da, legea este pentru protestatari. Dar daca intelegi prin protestatari ce intelege orice om de bun simt din aceasta lume, atunci nu, legea nu este pentru ei ci pentru huliganii aia cu comportament si creier de maimuta.

Edited by Epdm, 09 February 2023 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate