Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Respectul si demnitatea Politiei Romane

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
840 replies to this topic

#739
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
Mihaitza07, nu trebuie sa ai vreo pretentie cum nu am nici eu de la tine, ti-am dat exact textul de lege, daca nu stii sa citesti nu-i problema mea sau daca citesti si nu intelegi... Unde am scris eu ca respectivii politisti trebuiau s-o faca pe hingherii?

#740
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postun_el, on 30 ianuarie 2023 - 02:24, said:

Inca una: https://www.digi24.r...politie-2230563
Sa discutam atitudinea pe care au avut-o?

Inca una care arata nivelul jurnalismului digi24 din ultima vreme. Jurnalisti amatori ahtiati numai dupa stiri senzationale, pentru consumatori needucati.

View Postun_el, on 30 ianuarie 2023 - 12:10, said:

@Mihaitza07: Sa-si fi facut treaba conform legii, era asa de greu? https://lege5.ro/gra...gmytcnjxgm3teoi
Care articol a fost incalcat de acei politisti?

View Posta_user, on 30 ianuarie 2023 - 12:24, said:

Mihaita…��.ce folos ar avea?!? Tu esti aici doar sa le spui celor care sustin ca politia romana face o treaba muuuult sub ce trebuie  ca n-au dreptate.
Orice am scrie, ar fi perceput de tine ca ceva ce trebuie depicat in patru, dezbatut si demontat. Nik constructiv. Defect profesional?��
Eu sunt pentru criticarea politiei in mod inteligent, dar in cele reprosate de tine n-am prea gasit asa ceva.
Au postat o stire absolut jenanta pentru o presa cat de cat decenta , in ideea de a mai strange cativa ca tine care sa arunce cu pietre in politie sau oricare alta terta parte. Pentru ca aruncatul cu pietree, fie el si smintit, vinde bine. Putini stau si sa judece inainte de a arunca

Ramane intrebarea politistului: jurnalistul, (tu sau eu, etc) de ce nu pune/pui/punem mana pe telefon sa-l sune pe cel care are in responsabilitate rezolvarea unei anumite probleme?
Tu crezi ca politia are rolul de doica pentru toate problemele tale?

Edited by valitudor, 30 January 2023 - 12:36.


#741
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
@valitudor: Te intreb si pe tine ce l-am intrebat si pe Mihaitza07, ai inteles ceva din link?

Quote

1. apără viaţa, integritatea corporală şi libertatea persoanelor, proprietatea privată şi publică, celelalte drepturi şi interese legitime ale cetăţenilor şi ale comunităţii;
2. aplică măsuri pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice, aplică măsuri, potrivit competenţelor stabilite prin lege, pentru prevenirea şi combaterea fenomenului infracţional şi terorismului, de identificare şi contracarare a acţiunilor elementelor care atentează la viaţa, libertatea, sănătatea şi integritatea persoanelor, a proprietăţii private şi publice, precum şi a altor interese legitime ale comunităţii;


#742
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

View PostN3mesis, on 30 ianuarie 2023 - 12:20, said:

Respect pentru jigodiile care dau amenzi bicicliștilor care merg pe strada, pentru ca sunt un adevarat pericol, "doar" 570 lei daca ii platesc a doua zi? Bine, masinile care merg pe trotuar, apropo, cele parcate pe trotuar nu s-au teleportat acolo, nu sunt bagate in seama, ele nu sunt vreun pericol, chiar daca din cauza lor pietonii trebuie sa mearga pe carosabil.
Noi nu știm că jigodiile dau amenzi că merg bicicletele pe strada și nici că amenzile se plătesc în 2 zile.
Asta în lumea normală de afară. Poate dezvolți un pic cime sunt jigodiile, în ce context și cine sunt ce care primesc amenzi și de ce, ca să înțelegi și noi.

View Posta_user, on 30 ianuarie 2023 - 12:24, said:



Mihaita…😉.ce folos ar avea?!? Tu esti aici doar sa le spui celor care sustin ca politia romana face o treaba muuuult sub ce trebuie  ca n-au dreptate.
Orice am scrie, ar fi perceput de tine ca ceva ce trebuie depicat in patru, dezbatut si demontat. Nik constructiv. Defect profesional?😁
Lași impresia ca știi despre ce vorbești și că ai avea și multe soluții de care acel polițist nu are habar. Enumeră câteva din ele, poate vad ăștia din minister sau din politie și încep sa le aplice. Le așteptăm și noi pe forum.

#743
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postun_el, on 30 ianuarie 2023 - 12:43, said:

@valitudor: Te intreb si pe tine ce l-am intrebat si pe Mihaitza07, ai inteles ceva din link?
Incearca intai sa vorbesti cu cuvintele tale, abia apoi citeaza texte de lege, sa inteleg ce vrei sa spui.
Viata sau integritatea corporala a carei persoane a fost pusa in pericol? banuiesc ca nu-i acuzi pe cainii aia ca fiind infractori sau teroristi, nu?

Ala este un fake absolut penibil made by digi24.
Daca jurnalistii aia ar fi fost acolo cu un scop normal, altul decat realizarea de fake-uri, si cainii aia i-ar fi atacat pe bune, pe ei sau pe alti oameni, iar daca politisti aflati intamplator acolo ar fi plecat nepasatori sau nu ar fi facut tot posibilul sa-i salveze, inclusiv, eventual, apeland la uzul de arma, atunci le-as fi dat drepatet jurnalistilor.
Pe cine au pus in pericol amaratii aia de caini? Pe jurnalisti? Posted Image
Politistul a fost ok, dar voi nu vedeti padurea de copaci

Aia este o mizerie jurnalistica pentru cei care pun "botul" la asa ceva. Din pacate foarte multi. Daca astia din urma ar fi mult mai putin, atunci lucrurile ar merge mai bine in tara asta. Pentru ca ar insemna ca lumea este mai educata, adica ar stii ce sa le pretinda politicienilor, politistilor, si cui mai vrei tu.
Dar noua ne place circul. Circ ne place, circ primim

Edited by valitudor, 30 January 2023 - 13:00.


#744
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006
@valitudor: E grele cu tine, las-o asa! Ce politist a fost ok, care dintre ei? Alea doua echipaje care s-au dat cu "praf de uscheala" sau ultimul echipaj? Mizeria aia jurnalistica iti arata mizeria din alte parti, intelegi asta? Pana una-alta invata sa citesti un text de lege, n-o sa-ti mai pun si altele pentru ca n-are rost, ne-am complica prea mult si te-as suprasolicita in mod inutil. Succesuri sa ai! Incheiem aici orice discutie.

#745
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu nu stiu ce cautau cele 3 echipaje de politie acolo, cum nu stiu nici de ce 2 doua dintre ele au plecat. Jurnalistii amatori au spus tendentios ca au plecatcand s-au apropiat ei. Eu nu cred cu atat usurinta spusele doar uneia dintre parti.

In plus, in material, se pronunta obsesiv cuvantul "atacat". In video eu n-am vazut niciun fel de atac. Am vazut doar doi caini care latrau.
Atat de rau au fost "atacati" jurnalistii aia incat au avut tot timpul din lume sa fuga dupa politisti si sa poarte converatia aia cu ei.

PS: Cu cuvintele tale n-ai reusit sa deslusesti ceva inteligibil din legea aia, nu-i asa? Previzibil

#746
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Nu ca increderea si respectul erau foarte mari nici inainte, dar dupa faze precum cazul Caracal (mai ales) sau aia cu intalniri noaptea prin biserici cu sefii clanurilor interlope cred ca respectul si increderea au cazut la cote minuscule.

Cu atat mai mult cu cat politistii (si procurorii) de la Caracal care au fost implicati in cazurile alea nu doar ca nu au fost condamnati dar fie au iesit linistiti la pensie fie si-au reluat pozitiile din "sistem" ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

#747
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010

View PostMihaitza07, on 30 ianuarie 2023 - 12:46, said:

Asta în lumea normală de afară.
In lumea normala de afara, daca vezi masini parcate in intersectie atat de bine incat vizibilitatea e 0, politia ia masuri, nu doar se face ca vine la o ora de la apel si cand ii intreb ce masuri or sa ia, ridica din umeri si zic ca ei nu au ce face in afara de notsrea numarului! Intr-o lume normala polițiști aplica toate legile, nu se leagă doar de cei mai "fraieri". Respect pentru jigodiile astea?

#748
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Deci despre polițiști era vorba și pe ei îi numești jigodii.
Cu așa gândire și comportament, jigodia se da singura în vileag. Și  nici nu ai cum vreodată să ai pretenții de respect oferite de niște oameni pe care nu ii cunoști, dar îi numești jigodii. Aici se reflecta și gradul infim de inteligență...
Și tot din acel infim grad de inteligență, bănuiesc ca e vorba despre locali, care nu sunt polițiști, iar în anumite sectoare din Bucuresti ( daca despre acest oras este vorba), nu se ridica autoturisme de către primărie, iar prin notarea numărului se trimit invitații la sediul localilor pt sancționarea ulterioară. Dar trebuie sa ai ceva în dovleac ca mai întâi să stii despre ce vorbesti si dupa sa comentezi. Însă  când ste exprimi în asa mod tendențios public la adresa unor oameni care sunt la serviciu, este de la sine înțeles totul.

#749
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Eu mă aștept de la polițiști să urmărească și să prindă infractori, nu câini, deși au PR-ul ăla cretin pe Facebook care ar posta și dacă ar ajuta o cățea sa nască.
Au și ăștia o fisa a postului, nu poți sa îi pui sa facă orice. Vouă v-ar conveni să fiți frecați la modul asta la locul vostru de munca?
Articolul este de la caca24, nu am așteptări de la prăjiți astia.

#750
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Uite, ca tot e legată c de înjurat polițiștii, să-i înjur și eu.

Eu sunt extrem de nemulțumit de lipsa de intransigență a polițiștilor de la rutieră în orașul meu. Toată lumea parchează în mijlocul drumului fără nicio emoție ca ar putea fi amendați. Ieri o duduie își pusese pe avarie gipanul pe un bulevard cu 2 benzi, la 2 m de o trecere de pietoni semaforizarea. 3 semafoare m8-a luat sa trec de ea.
Azi era o mașină de școală oprita cu rotile din fata în afara carosabilului și 3 sferturi din mașină pe banda 1. Era parcată cu tot cu elevi și instructor (sper ca nu era și polițistul).
Este o haiducie totală. Poliția este pur și simplu invizibilă. Nimeni nu amendează pe nimeni.
Nu stiu dacă au deficit imens de personal, dar o mașină s-o învârtă prin oraș, n-ar strica.
Sincer, văd una, două într-un an care să împartă amenzi...

Nu cred ca exista 200 m de sosea în care sa nu găsești pe unul cu mașina plantata în mijlocul drumului.
De mașini parcate pe piste nici nu mai vorbesc. Parca toate sunt parcate pe pistă

#751
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,628
  • Înscris: 10.08.2009
Eu n-am inteles ce faceau ale 3 masini de politie acolo.
Era vreo interventie, era o sedinta de coordonare?

#752
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Presupun ca asta nu era singurul lucru de pe lume pe care nu-l intelegi, nu-i asa?
Bate-ti mai mult capul cu lucrurile pe care nu le intelegi din proximitatea ta si care-ti influenteaza viata, lasa in pace capra altora.

#753
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMihaitza07, on 30 ianuarie 2023 - 16:30, said:


Și tot din acel infim grad de inteligență, bănuiesc ca e vorba despre locali, care nu sunt polițiști, iar în anumite sectoare din Bucuresti ( daca despre acest oras este vorba), nu se ridica autoturisme de către primărie, iar prin notarea numărului se trimit invitații la sediul localilor pt sancționarea ulterioară.
Daca nu stii legea mai bine taci... stii vorba aia: tacerea e de aur! Nu se mai fac invitatii la nunta in sediul localilor (ca oricum erau ilegale). Se cer datele de identificare ale soferului si daca nu se primesc atunci se sanctioneaza proprietarul...
https://www.euronews...cazurile-in-car

#754
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

View PostGlCA_Contras, on 31 ianuarie 2023 - 12:37, said:


Daca nu stii legea mai bine taci... stii vorba aia: tacerea e de aur! Nu se mai fac invitatii la nunta in sediul localilor (ca oricum erau ilegale). Se cer datele de identificare ale soferului si daca nu se primesc atunci se sanctioneaza proprietarul...
https://www.euronews...cazurile-in-car
Legea o știi tu când parchezi pe trotuar și iei amendă. Așa ai ajuns la performanța de aproape 15 mii de posturi în 2 ani, că ai habar despre ce scrii pe aici. De asta trebuie să tacă alții și si nu tu.:)) Știi că n-avem pretenția sa fii capabil să înțelegi un text căruia ii răspunzi sau sa ai o minima logică în ce scrii. Dar uite asa, ai mai făcut o postare și s-a adăugat la număr acolo.
După "inteligența" ăstuia, localii stau 2 zile, o săptămână, o lună așteptând la mașină până vine șoferul ca să ii ceară datele și dacă nu i le da, atunci se apuca de sancționat proprietarul.



#755
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 22.04.2017
Voila ca se poate ocupa politia si de teparii din online. Daca vor.
Aviz celor care spuneau mai sus ca “si ce sa faca politia?!”.
https://justnews.ro/...rizei-covid-19/

#756
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,679
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMihaitza07, on 31 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Legea o știi tu când parchezi pe trotuar și iei amendă. Așa ai ajuns la performanța de aproape 15 mii de posturi în 2 ani, că ai habar despre ce scrii pe aici. De asta trebuie să tacă alții și si nu tu.Posted Image) Știi că n-avem pretenția sa fii capabil să înțelegi un text căruia ii răspunzi sau sa ai o minima logică în ce scrii. Dar uite asa, ai mai făcut o postare și s-a adăugat la număr acolo.
După "inteligența" ăstuia, localii stau 2 zile, o săptămână, o lună așteptând la mașină până vine șoferul ca să ii ceară datele și dacă nu i le da, atunci se apuca de sancționat proprietarul.
Ce e ma Mihaitza nu am voie sa postez fara autorizatie de la voi, geniile politiste?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate