Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

De ce se folosesc englezisme la noi in Romania ?!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 18.10.2007
Eu tot nu inteleg de ce nu lupta patriotarzii pentru înlocuirea cuvintelor slave sau turce din romana?
Sau si mai bine pentru inlocuirea cuvintelor de origine latina, daca tot suntem daci verzi cu muci pe piept?

#56
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- A făcut-o Școala Ardeleană cu multă ardoare. Cuvinte slave avem de pe la anul 1000, cînd au migrat proto-rușii pe aici și a fost Imperiul Bulgar, da, dragul meu (moi drugoi)?

Edited by silverflower, 15 December 2021 - 07:03.


#57
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Col za polis, mai repede!
(copyright Sosoaca)

#58
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMinettoMatoi, on 14 decembrie 2021 - 21:31, said:

Ce zice glassofwine e adevarul cred ! Si-au bagat coada peste tot inclusiv cu limba, ca nu vezi germanisme la noi sau alte limbi, ci doar englezisme.
Treci la mecanica si instalatii.
Aici gasesti cuvinte germane si in limba romana - clasicul "obertainer" de unde crezi ca e ?

Nu zic ca in armata m-am saturat de cuvinte germane.

Edited by eiffel, 15 December 2021 - 09:21.


#59
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View PostMinettoMatoi, on 14 decembrie 2021 - 20:57, said:

Ce, in SUA vezi romanisme sau in Germania ? Eu n-am vazut. La nemti e totul in Germana, nu in engleza.
Mai uita-te la Seinfeld daca crezi ca stii engleza. O sa observi foarte multe cuvinte din argoul idis intrate in vorbirea curenta cel putin in area New York-ului.

#60
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,080
  • Înscris: 19.12.2012
Ca tot a deschis ieri colegul minetto un subiect legat de englezisme, mai fac si eu unul azi.

Ati observat probabil ca anul asta au dat-o tare cu "advent" in loc de "postul Craciunului"

Bai, nu ma enerveaza ca pe unii de la marketing ii chinuie talentul sa introduca tot felul de noutati dar mai si traduceti in plm ce spuneti, ca nu s-au nascut toti romanii cu engleza in ADN. Mai ales ca e o sarbatoare pt tot omu, si reclamele alea se adreseaza tuturor nu doar unei anumite categorii care se presupune ca "imbratiseaza " noua tehnologie.

Vad mai devreme tot felul de reclame de la kaufland pe facebook, EON pe mail, in care imi baga adventu in sus si in jos de parca e virgula dintr-o propozitie si o folosim de sute de ani.

Ma trezesc uneori la inceput de evenimente ca tre sa stau cu google translate intr un tab suplimentar ca sa traduc ce fitze noi avem in meniu anu asta...

Nevoia romanului de a parea mai deosebit...cu doua randuri de bile. Ca aia de stau 6 luni in italia si cand se intorc acasa uita come si dice la nadragi in lingua romena...

#61
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Nici mie nu-mi place deloc dar am observat ca si popa la biserica la liturghie tot asa ii spune, advent, deci probabil asa o fi corect.
Eu de advent am auzit prima data in jocul XCOM 2: War of the Chosen si pentru mine advent raman inamicii extraterestri.
https://xcom.fandom.com/wiki/ADVENT

#62
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 30.08.2006
Probabil ceva oferte de post specifice adventistilor.

#63
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Eu n-am auzit de nici un fel de advent. Bine, nici nu mai sunt atent la toate rahaturile. Au dat-o si pe Spotify?

#64
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,232
  • Înscris: 13.03.2017
N-am inteles nimic
Despre ce advent este vorba ?
Are cineva traducerea din romana in romana ? Posted Image

#65
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006

View PostNaijax, on 15 decembrie 2021 - 11:10, said:

Are cineva traducerea din romana in romana ?
Din cate inteleg eu, e postul craciunului.

Mic dicţionar creştin catolic
pr. Ioan Tămaş
Advent
(Din lat. advéntus, sosire, venire). Perioadă a anului liturgic de aproximativ patru săptămâni, care precede sărbătoarea Crăciunului. "Timpul Adventului are o dublă natură: este o pregătire pentru solemnitatea Naşterii Domnului, în care se cinsteşte prima venire a Fiului lui Dumnezeu între oameni, şi totodată este timp în care, prin această comemorare, minţile sunt călăuzite spre aşteptarea celei de-a doua veniri a lui Cristos, la sfârşitul timpurilor. Astfel, timpul Adventului apare ca o perioadă de aşteptare plină de evlavie şi de bucurie" (NALCRG, 39; LR, 105). Din prima duminică a Adventului şi până la 16 decembrie, liturgia accentuează caracterul escatologic al Adventului, trezind în sufletele credincioşilor aşteptarea celei de-a doua veniri a lui Cristos; de la 17 la 24 decembrie, atât Liturghia cât şi Oficiul au formulare proprii pentru fiecare zi care au drept scop o pregătire mai directă pentru celebrarea Naşterii Domnului.
http://www.profamili...n&cuvant=Advent

Edited by Kroghy, 15 December 2021 - 11:12.


#66
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,232
  • Înscris: 13.03.2017
Pai mai fratzica - daca este intr-adevar cum spui, advent este din calendarul romano-catolic si nu are legatura cu postul

#67
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNaijax, on 15 decembrie 2021 - 11:10, said:

Despre ce advent este vorba ?
Are cineva traducerea din romana in romana ? Posted Image
postul craciunului.

#68
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Sună ca un cur acest advent. Prefer postul Crăciunului. 1 pentru creștini, 0 pentru advertiseri.

#69
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,490
  • Înscris: 17.04.2006
Da' unde ai auzit tu peste tot de advent?
Eu am auzit foarte extrem de mega rar de cate un Advent Calendar dar cam atat.

#70
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002
din cauza denumirii unei secte de neoprotestanti are rezonanta a chestie de sectanti in urechile romanului de rand. nu stiu cine a avut ideia sa foloseasca cuvantul dar n-are vitata prea lunga in limba romana mainstream (nah, iar am dat-o in englezisme).

Edited by Fane, 15 December 2021 - 11:21.


#71
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,232
  • Înscris: 13.03.2017

View PostFane, on 15 decembrie 2021 - 11:17, said:

postul craciunului.

N-are bre' nici o treaba cu ortodocsii
La catolici, asa zisul post numit de ei advent, este extraordinar de permisiv
Se consuma fara probleme lactate, oua, branzeturi si peste

#72
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,257
  • Înscris: 05.06.2002
ai cerut o traducere. anumite cuvinte nu au un echivalent perfect in limba romana. dar cuvantul post traduce bine acest advent.

postul nu-i despre regim alimentar. postul e spiritual. regimul alimentar e o unealta cu care sa-ti educi spiritul. asa sunt catolicii, mai permisivi in ce priveste privatiunile si noi, ortodocsii mai.... drept mergatori.

Edited by Fane, 15 December 2021 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate