Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

De ce se folosesc englezisme la noi in Romania ?!

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

 aaaa4567, on 14 decembrie 2021 - 22:06, said:

Am pe cineva care (mai mult de nevoie) imi face diverse servicii, de exemplu imi cumpara diverse lucruri - din astea de se gasesc in magazinele mici. Om cu facultate, dar nu stie engleza, calculator, nimic. Abia se descurca pe hartie. Nu stie sa citeasca un SMS, de mail nu mai vorbesc. Ii spun ceva in engleza, nu intelege. Rezultat: vine uneori cu altceva, zice ca nu gaseste. Daca nu era un  apropiat, ca angajat, il zburam de mult... Vorbesc de cuvinte simple de genul peanuts, almonds, full fat, snack etc etc.
Daca nu vrei sa te vaccinezi,. exista comertul online :P

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 adrian_r5, on 14 decembrie 2021 - 22:07, said:

Mie chestiile traduse asa imi plac, au un parfum al unei perioade trecute. Posted Image

 pufonel, on 14 decembrie 2021 - 22:08, said:

Daca nu vrei sa te vaccinezi,. exista comertul online Posted Image
Ce comert on-line "bre", daca omul nu stie calculator? Posted Image Omul imi face niste servicii in locul unor bani care... Dar va spun ca, daca era angajat, zbura demult...

Edited by aaaa4567, 14 December 2021 - 22:13.


#39
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

 Adm, on 14 decembrie 2021 - 21:19, said:

- souris = mouse = soarece / sobolan
- ordinateur = computer = calculator
- disque dur = hdd = hdd

Ma intreb cum vor denumi SSD.

Nici cu nemtii nu-mi este rusine.
Mouse  = Maus
RAM = Arbeitsspeicher
HDD = Festplatte
Foarte rar Rechner cand este vorba de un computer.
Trackpad si SSD le au ca si la noi si englezi.

La noi germanismele sunt asimilate si acceptate deja, foarte multe cuvinte din tehnica si inginerie si-au facut "cuibar" in dictionar, pe cand multe englezisme sunt fortate si redundante.

#40
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Bun, am inteles ca engleza e limba de circulatie. Dar nu e la fel si in Germania, Franta, Italia Spania etc? Aia de ce nu folosesc englezismele? Cred ca tine si de popor. Cand auzi zilnic cat de cacat e in RO, probabil iti intra asta in subconstient

#41
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 pufonel, on 14 decembrie 2021 - 22:07, said:

Pe asta nu l-ai nimerit, ca provine duin franceza... Posted Image
Da, gata, dacă e din franceză, e voie.
Azi am chef să merg la un chef pe post de chef.

#42
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 Iocan, on 14 decembrie 2021 - 22:16, said:

Da, gata, dacă e din franceză, e voie.
Azi am chef să merg la un chef pe post de chef.

Cu sensul de petrecere vine din Turca ( Keyf) . Daca te referi la "Chef" ( bucatar) - poate veni din franceza, si mai e si "sef", importat din franceza de ceva timp cu sensul de superior ierarhic ( pt a nu folosi manager :D )

#43
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009
La formula 1, "debriuri" pe pista. Resturi nu suna bine Posted Image

#44
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- În jocuri dai damagi, în loc de stricăciune. Ai de asemenea schiluri și percuri, nu îndemînări și avantaje. Apropo de discuțiile de mai sus despre germani, ei la proiector spun bimer (ăla a lui Scotty) preluat din engleză (beamer), iar mișto e de la ei, ”mit stock”, ”cu baston”, cu sensul de stilat, elegant. Cît despre limba ca (și?) vietate, o mai ia razna: ”Eu ca și profesor...”, iar cAcademia a forțat introducerea în dicționar a puliei în loc de fulie și de saxana în loc de sarsana, mergînd pe o etimologie dusă pînă la absurd, ipocrit afirmînd că forma încetățenită rămîne în dicționar, ca regulă. Unele prescurtări au înțeles și în română, PLM putînd însemna și P..a Mea, iar BRB, bărbi (sincer așa am crezut cînd le-am întîlnit prima dată).

Edited by silverflower, 14 December 2021 - 22:54.


#45
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Trist este ca toata generatia noua foloseste la greu cuvinte inutile in limba noastra. Am auzit cateva clipuri de la Gami si alti asemenea lui, nu ca si cum ar fi mari repere de educatie si civilizatie, iar din 10 cuvinte 3 erau super, mega si like, altele erau prank si altele usor de evitat. Nu mai spun ca stilul ala de vlogging este exagerat de enervant, dar au parte de urmaritori.

#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Ti-as dori sa traiesti prin NV Elvetiei, ai lua-o razna :) si nu ai sti unde te afli.

#47
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Nu mersi, prefer Hamburg, unde totul este mai conservator.

#48
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Pentru ca am folosit timp de 50 de ani rusisme de ne o iesit pe ochi ! De aia !
Do svidaniya!

#49
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Nu inteleg problema, ce e rau in asta ? de exemplu in orice aeroport din lumea asta indicatiile sunt in limba engleza pe langa cele in limba din tarile respective. Engleza a devenit mainstream oriunde mergi, what's the big deal ? firati ai drq de patrioti...voi cu francezii si nemtii.

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 dorin_2k, on 14 decembrie 2021 - 21:09, said:

De la 5 la 80 de ani, toți inteleg aceste expresii.

Realitatea te contrazice.

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 silverflower, on 14 decembrie 2021 - 22:45, said:

- În jocuri dai damagi, în loc de stricăciune. Ai de asemenea schiluri și percuri, nu îndemînări și avantaje. Apropo de discuțiile de mai sus despre germani, ei la proiector spun bimer (ăla a lui Scotty) preluat din engleză (beamer), iar mișto e de la ei, ”mit stock”, ”cu baston”, cu sensul de stilat, elegant. Cît despre limba ca (și?) vietate, o mai ia razna: ”Eu ca și profesor...”, iar cAcademia a forțat introducerea în dicționar a puliei în loc de fulie și de saxana în loc de sarsana, mergînd pe o etimologie dusă pînă la absurd, ipocrit afirmînd că forma încetățenită rămîne în dicționar, ca regulă. Unele prescurtări au înțeles și în română, PLM putînd însemna și P..a Mea, iar BRB, bărbi (sincer așa am crezut cînd le-am întîlnit prima dată).
Eu as pune problema invers: invatarea si folosirea unui limbi specifice fiecarei tari, in contextul globalizarii si tendintei catre federalizare a tarilor din Europa, mai mult incurca decat ajuta. Migratia fortei de munca, relatii profesionale, interumane, cam tot. De ce ar mai trebui sa stii o limba nativa, diferita de engleza? Numai asa, sa tinem coada in sus? E atat de arhaica si inutila chestia asta incat... Numai acolo unde nu se putea s-a adoptat un standard comun, vezi semne de circulatie, retele electrice etc. Acolo, brusc, s-au pus de acord. Era nasiol sa ai conventii de circulatie specifice fiecarei tari...

De ce sa mai ai o bariera la angajare, de exemplu? Eu cred ca in 100-200 de ani limbile statelor vor deveni precum graiurile, dialectele aproape disparute, de genul aromanei, meglenoromanei - niste curiozitati, accente locale, traditii, dar atat. Incredibil cat se leaga lumea de asa ceva, seamana cu aplicatiile silo. Probabil multi au fost indoctrinati cu identitatea nationala pe la limba romana and shit. Cand, in fapt, prea putin din Romania si de la romani mai e specific national. De fapt, mai nimic. Si nici pe vremuri nu era. Ai chestii specifice, ma rog relativ, de genul magiunului de prune (aiurea, se gasesc produse asemanatoare)? Atunci, OK, patram numele. Si italienii au limoncello, nu se chinuie nimeni sa-l traduca...

E firesc ca tinerii sa foloseasca curent englezisme, se pregatesc de angajare intr-o lume globala. Cel mai simplu inveti practicand, in joc etc.

Dimpotriva, cine nu foloseste (in general persoanele peste 50-60) sunt atat de incuiate, nu stiu deloc engleza, nu au acces la o gramada de informatie. Am zis mai sus de cineva. Atat de incuiata e persoana incat la un moment dat nu voia sa cumopere decat produse rrromanesti. Daca vede in magazin parmezan sau crema Philadelphia nu cumpara, el cumpara numai de la taran. Posted Image Inutil sa-i explici... Si am gasit si resortul din spate: persoana in cauza lucrase in agricultura, a fost pus pe liber (concurenta produselor din vest, desfiintarea fermelor etc), cel mai probabil ca a prins pica (fie si inconstient) pe ce e adus din import.

Edited by aaaa4567, 15 December 2021 - 00:56.


#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 eiffel, on 14 decembrie 2021 - 21:25, said:

2. Intamplator si in US exista ceva romanisme.
De ex cuvantul "nepotism" - se scrie la fel si are acelasi iinteles. Inutil sa spunem ca nu deriva din englezul nephew...

Exista mai multe, sunt luate din latina.
Pe de alta parte mie imi convin unele englezisme. Diferentiaza clar unele chestii care traduse direct ar produce confuzie. "Mouse", de exemplu. Cand zici "mouse" lumea stie ca-i componenta hardware.

#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

Sau voucher, zi domne "tichet de reducere",

Tichet nu inseamna voucher. Tichet e folosit in alt context in romana, cel mai adesea e vorba de transport, de vreun bon de masa, ceva. Voucherul are alta intrebuintare, stii precis ca e forma d etichete emise de o firma/magazin cucare poti sa cumperi numai anumite produse. De ce sa porti o fraza fara rost, creand confuzii?

Voucher e mai scurt. Invariabil, daca folosesti asa ceva, lumea te asociaza cu clasa de care vorbeam, a retrograzilor, incultilor, incuiatilor, inapoiatilor, ratatilor (nu zic de tine, ci in general). Si chiar esti, daca nu lucrezi pe munte, la muls vaca, la furnal sau in alte parti d-astea, unde stai incuiat toata ziulica si nu ai timp de nimic. Sigur, asa da, ce pretentii sa ai, daca mai ai si familie mare? Omul de care ziceam nu a mai avut un loc de munca serios de 25 de ani, s-a pensionat la 50 si ceva, atunci, cu Iliescu... Fereasca Dumnezeu sa folosesti mai mult de 2 neologisme in 5 minute, ca zice ca il jignesti... Singura sursa de informare e televizorul ("asa a spus la televizor") Posted Image
Mai folosesc si eu asa, ca sa explic anumite concepte, sa limpezesc niste conotatii...

Edited by aaaa4567, 15 December 2021 - 01:13.


#54
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
Limba e o chestie vie, imprumuta cuvinte si expresii din limbile culturilor dominante la momentul respectiv. S-a intamplat in decursul istoriei si cu slava, turca, franceza, etc.

Asta-i motivul pt care acu vorbim limba romana moderna si nu limba daca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate