Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Achiziții auto la romani

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016
Nu toți vor sa conducă sportiv. Nu toți au frustrări din copilărie și simt nevoia sa depășească tot.

#56
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostSpeedDemon, on 06 noiembrie 2021 - 02:17, said:

Pai la 7 mii deja îți iei un Megane 225 țiplă, sau iei mai ieftin și îl pui la punct.
Și un BMW E90 330d pus la punct în banii ăștia intra. O Mazda MX5, un BMW Z4, un e92,sunt destule mașini vioaie.
Lucru afara, îmi permit să îmi iau un Logan nou full de full oricând fără rate și tot o consider un gunoi. O mașină cu suta in peste 8 secunde nu prea e mașina, chiar văzusem anunțul că poliția rutieră caută să ia vreo 300 de mașini, și un criteriu era suta in sub 8 secunde. Pai la Logan încă se considera ok 13-16 secunde.
Stai liniștit că am văzut și dacii pe banda de urgență cu capota ridicata.
Am avut Dacie, încă am la serviciu, nu vorbesc din auzite. Pe mine după 60-80 km in Logan ma doare rău genunchiul, după 150 km deja e chin și tortura.
Cât de praf e Dacia? As tine și un BMW E34 (1987) decât o Dacie noua. Sunt niște mașini la nivelul anilor 80 cu motoare foarte slabe ca putere și cu o ținută de drum nașpa.
Că idee, din cunoscuții mei, și pensionarul italian, și cel roman, ambii cu Dacie recunosc că dacă erau tineri nu își luau în veci Dacie.

Ce rulaj anual ai?
Mergi undeva sau doar te plimbi?

Ca astea schimba major datele problemei.

Vb de masina personala.

#57
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSpeedDemon, on 06 noiembrie 2021 - 02:17, said:

Pai la 7 mii deja îți iei un Megane 225 țiplă, sau iei mai ieftin și îl pui la punct.
Și un BMW E90 330d pus la punct în banii ăștia intra. O Mazda MX5, un BMW Z4, un e92,sunt destule mașini vioaie.
Lucru afara, îmi permit să îmi iau un Logan nou full de full oricând fără rate și tot o consider un gunoi. O mașină cu suta in peste 8 secunde nu prea e mașina, chiar văzusem anunțul că poliția rutieră caută să ia vreo 300 de mașini, și un criteriu era suta in sub 8 secunde. Pai la Logan încă se considera ok 13-16 secunde.
Stai liniștit că am văzut și dacii pe banda de urgență cu capota ridicata.
Am avut Dacie, încă am la serviciu, nu vorbesc din auzite. Pe mine după 60-80 km in Logan ma doare rău genunchiul, după 150 km deja e chin și tortura.
Cât de praf e Dacia? As tine și un BMW E34 (1987) decât o Dacie noua. Sunt niște mașini la nivelul anilor 80 cu motoare foarte slabe ca putere și cu o ținută de drum nașpa.
Că idee, din cunoscuții mei, și pensionarul italian, și cel roman, ambii cu Dacie recunosc că dacă erau tineri nu își luau în veci Dacie.
dap, romanul mediu e un mare connoisseur. si pt el masina nu-i o gramada de fieratanii care are scopul sa-i mute curul dintr-un loc in altul, e zeul automobil, iar mutatul curului din punctul A in punctul B este pt el o experienta metafizica.

la mx5 sau z4 incape porcul in portbagaj?

Edited by Fane, 06 November 2021 - 10:26.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postciine, on 04 noiembrie 2021 - 10:42, said:

3l/100km polueza mai putin decit curentul pt masina electrica
Sa in grame sa vedem daca chiar e asa :)

#59
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Apropo de achizitii auto, am intrat aseara pe site la Skoda si la Renault.

Skoda a marit toate preturile cu 1000-1500 de euro. Octavia sedan pleca de la 18 mii, acum e 19.300. Kamiq a crescut cu vreo 800 de euro, la fel si Scala. Octavia break era 21.000, acum e 22.700 de euro.

https://configurator...KODA20/C/models

Renault a marit preturile GRAV ! Un Megane Estate era 17000 de euro, acum e 22.200. Un Megane hatchback era vreo 16.000 de euro, acum e 21.350. Un Kangoo era vreo 17 sau 18 mii, acum e 24.000 de euro

https://www.renault....tor-modele.html



In alta ordine de idei, voi ati observat ce slab se vinde Peugeot in ultima vreme? Cate 208-uri sau 308-uri noi vedeti voi pe strada?

Edited by cattavencu, 06 November 2021 - 10:50.


#60
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nush in Ro dar afara se vând, și arată bine noile Peugeot comparativ cu VW, Skoda sau Renault.


@underb cam 10k, și plimbare și nevoie, și am avut nevoie de ceva ori de absolut toți căluții ei, la modul că dacă aveam ceva mai banal gen doar 180 de cai as fi fost foarte nașpa pt mine și pt alții care depindeau de mine. Pt multi km pe an, consum bun și putere, exista 3.0d, dar trebuie multi km sa renteze 2000 in plus la impozit și 800 in plus la RCA. Cu 2800 lei fac ceva plinuri.😁
@Fane decapotabila e cea mai încăpătoare mașină, cerul e limita.


#61
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 07.05.2018

View PostSpeedDemon, on 06 noiembrie 2021 - 02:17, said:

.Sunt niște mașini la nivelul anilor 80 cu motoare foarte slabe ca putere și cu o ținută de drum nașpa.
Numa vezi ca si Mercedes au motoare de la Dacia. Asta asa, ca fapt divers Posted Image Posted Image

#62
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Adica de la R.enault, ca sa fim sinceri. D.acia nu a inventat nimic niciodata. Gaseste alte surse de mandrie, unele reale.

Edited by cattavencu, 06 November 2021 - 11:15.


#63
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 07.05.2018
In cazul asta, reformulez. Motorul gasit pe Mercedes se afla si pe Dacia. Multumit?

#64
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu-i nimic de mândrie la D.acia, singura mașină decenta asamblata in Romania îi F.ord Puma ST.
Au folosit motorizări R.enault pt versiunile de baza a lui A-class. D.acia nu a avut niciodată motorizare proprie. 1.5-ulne un motor bun, duce 500.000+ km dar e foarte lent.

Edited by SpeedDemon, 06 November 2021 - 12:20.


#65
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,254
  • Înscris: 05.06.2002
Stii ca drumurile publice nu-s piste de curse, nu?

#66
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postandreic, on 06 noiembrie 2021 - 10:35, said:

Sa in grame sa vedem daca chiar e asa Posted Image

80 grame CO2/100km

#67
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostFane, on 06 noiembrie 2021 - 13:59, said:

Stii ca drumurile publice nu-s piste de curse, nu?
Astea îs chestii care le zic oamenii lenți. Plus că o mașină sport îți permite să eviți diverse situații virând brusc în siguranta, sa frânezi in timpi record, sa fie mult mai sigura pe viraje fata de Dacii, și plus veșnică problema la Dacia, economia pe partea de siguranță, după ce că nu poți evita din cauza caracteristicilor dinamice foarte slabe, mai ieși și șifonat rău de tot daca intra cineva in tine. Mai demult citisem ceva interviu cu un pompier și zicea și ăla că e cel mai naspa de extras oamenii din Dacii că e tabla nașpa și se face zob.
Știu, noul Sandero e pe platforma lui Clio 5, e posibil sa fi îmbunătățit situația, dar clar mi-aș cumpăra oricând Clio sau Megane fata de Sandero sau Logan.
Oricum Puma ST e OZN fata de tot ce a produs Dacia în toată istoria, îmi place mult și verdele ăla.

Edited by SpeedDemon, 06 November 2021 - 14:42.


#68
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,398
  • Înscris: 07.05.2018
bine colegu', ramai la tigaia ta de 20 ani si lasa-ne pe noi sa cumparam ce vrem.

#69
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai mașina mea are 5 ani, 60k km, care-i faza?
Iar anii '80 au fost acum 40 de ani.
Cât despre ce înseamnă tigaie, unii producători auto scot tigăi direct de pe poarta fabricii...

Edited by SpeedDemon, 06 November 2021 - 16:28.


#70
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 29.01.2008

View PostSpeedDemon, on 06 noiembrie 2021 - 11:02, said:

cam 10k, și plimbare și nevoie, și am avut nevoie de ceva ori de absolut toți căluții ei, la modul că dacă aveam ceva mai banal gen doar 180 de cai as fi fost foarte nașpa pt mine și pt alții care depindeau de mine.

decapotabila e cea mai încăpătoare mașină, cerul e limita.
Când vrei să depășești tirul pe DN și ai vizibilitate doar la 100 de metri în față poți avea nevoie de mai mult de 180CP pentru a face față, iar uneori nici cu Bugatti nu scapi cu chiloții curați. Cunosc însă pe cineva care merge cu 80 km/h constant (că merge la consum cu un diesel de 90CP), indiferent că e în localitate sau nu și nu accelerează mai mult nici în depășire (și depășește orice are în față, indiferent că are vizibilitate sau nu). Încă trăiește bine-mersi, dar probabil a mâncat ceva cu lopata când a fost mic.
Nici la decapotabilă nu e cerul limita, pentru că toate pasajele se fac în România cu minim 5,5 metri sub ele (asta unde nu sunt restricții de înălțime), deci nu poți să pui în decapotabilă stâlpul de telegraf 😁

#71
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Ei, pentru o coada de mop merge. I tried.

#72
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021
masini care, in 2021,  “pot” 6.7 sec. pentru 0-100Km/h, asta cu ajutorul unui motor turbo 1.5L/200CP/320Nm, nu pot fi decat a Milky Way milestones.
iar la un pret de 29K euro sint the real deal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate