Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1679 replies to this topic

#469
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu am zis ca aluplast e mai prost.Intr-un post anterior chiar am recomandat o serie de Aluplast.M-am jucat putin si cu niste aluplast si chiar m-a surprins in mod pozitiv.
Valorile pe care le-am dat sunt Uw.In general cam toti producatorii de profile dau Uf 1 sau aproape 1.


#470
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009
@laurp piesele se numesc cale sau cale de bază (atentie pot sa difere in functie de profil) daca te referi la piesele mici de plastic.
Iar referitor la incredere ma refer la situatia cand clientul are incredere in ofertant si ofertantul in beneficiar ca va primii plata la sfarsit.Saptamana asta am pus mana pe o oferta nici macar armaturile nu sunt trecute.Ce oferte vedem noi aici nici ca numar e nesemnificativ. Iar cand vorbesc de transparenta ma refer ca nu oricine isi permite produse premium sau mediu dar sa fie corect configurat.

#471
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Mai oameni buni ,va contraziceți și va contrați cu privire la niste cifre care ( cum știți toți ) Sint doar marcheting,obținute în laboratoare ,in condiții controlate pe care e imposibil sa le avem in realitate,mai ales că piața cere "ieftin și bun",credeți că pe clienți ii interesează că profilul ăla are 0,8 sau că celălalt are 0,9 sau 1,1? Sau că e coextrudat( cu diferențe de culoare la pereții interiori) sau din granule virgine? Pe client îl interesează prețul ,să aibă pe profil scris salamander,veka,rehau sau trocal iar de multe ori nu îl mai interesează că ușa e fereastră ,că fereastra e fixa cînd ar trebui mobila,că armatura e de 1,2 cînd trebuie de 2 ......și multe altele care fac din " o țeavă goala din PVC" o timplarie eficienta și rezistentă,iar eu ca producator de timplarie mă gândesc în primul rând la rezistenta și la cele mai bune soluții tehnice care se pot aplica la cerințele clienților ( in limita posibilităților sa impac și varza și capra) și mai puțin  că soluția aleasă scade coeficientul termic in favoarea  rezistentei( prin introducerea armaturi de 2).personal consider că toate profilele care depășesc 76 mm Sint subarmate și pun probleme mai ales la usi iar despre argon in pachetul de sticla nu pot decit sa am încredere în producătorul de geam( și Dumnezeu)că îl pune

#472
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 22 mai 2022 - 17:45, said:


Daca eu as locui in Constanta si dau de acel dealer de care zice @bogumilandia, ce ar insemna?


Ar insemna doar sa vorbesti cu el, sa fii atent la el, la ce spune si cum spune, sigur o sa spuna ca argonul iese in n ani, sigur nu o sa spuna nimic despre planitherm one sau de planistar sun, warm edge sigur nu conteaza pentru el, iar daca insisti prea mult cu intrebari si detalii te vei trezi cu o atitudine de marlan caruia nu o sa vrei sa-i dai un leu sa-ti faca “termopane”.

View PostLaur-, on 22 mai 2022 - 17:45, said:

Dar din Bucuresti? Sau macar dealeri renumiti din Bucuresti

Oooo, pai avem aici pe colegii Digix si Conu71, daca nu sunt ei renumiti atunci cine? Si poate nu or fi asa de renumiti la ei in metropola, dar recunoscuti si respectati sigur sunt, si nu la ei in metropola ci la nivel national. Vezi, poate iese ceva daca ii contactezi in privat. Nu cred sa nu iti poate oferi ceea ce cauti.

#473
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 22 mai 2022 - 21:07, said:

Mai oameni buni ,va contraziceți și va contrați cu privire la niste cifre care ( cum știți toți ) Sint doar marcheting,obținute în laboratoare ,in condiții controlate pe care e imposibil sa le avem in realitate,mai ales că piața cere "ieftin și bun",credeți că pe clienți ii interesează că profilul ăla are 0,8 sau că celălalt are 0,9 sau 1,1? Sau că e coextrudat( cu diferențe de culoare la pereții interiori) sau din granule virgine? Pe client îl interesează prețul ,să aibă pe profil scris salamander,veka,rehau sau trocal iar de multe ori nu îl mai interesează că ușa e fereastră ,că fereastra e fixa cînd ar trebui mobila,că armatura e de 1,2 cînd trebuie de 2 ......și multe altele care fac din " o țeavă goala din PVC" o timplarie eficienta și rezistentă,iar eu ca producator de timplarie mă gândesc în primul rând la rezistenta și la cele mai bune soluții tehnice care se pot aplica la cerințele clienților ( in limita posibilităților sa impac și varza și capra) și mai puțin  că soluția aleasă scade coeficientul termic in favoarea  rezistentei( prin introducerea armaturi de 2).personal consider că toate profilele care depășesc 76 mm Sint subarmate și pun probleme mai ales la usi iar despre argon in pachetul de sticla nu pot decit sa am încredere în producătorul de geam( și Dumnezeu)că îl pune

Eu consider că cu asta ai pus punct.

#474
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLaur-, on 22 mai 2022 - 17:45, said:

Se intelege ca Aluplast Polonia este mai prost decat Salamander, fiind in comparatie pentru ca a vrut sa intre sau a fost invitata. Dar daca nu e asa?

View Postbogumilandia, on 22 mai 2022 - 18:00, said:

Nu am zis ca aluplast e mai prost.Intr-un post anterior chiar am recomandat o serie de Aluplast.M-am jucat putin si cu niste aluplast si chiar m-a surprins in mod pozitiv.

Intrebarea mea era retorica si nici eu nu cred ca Aluplast este sub Salamander. Sper sa nu se fi inteles gresit ce am scris.  Incercam sa reliefez ca Aluplast este mai bun, avand certificare Passive House.


View PostTimplarualin, on 22 mai 2022 - 21:07, said:

Mai oameni buni ,va contraziceți și va contrați cu privire la niste cifre care ( cum știți toți ) Sint doar marcheting,obținute în laboratoare ,in condiții controlate pe care e imposibil sa le avem in realitate,mai ales că piața cere "ieftin și bun",credeți că pe clienți ii interesează că profilul ăla are 0,8 sau că celălalt are 0,9 sau 1,1? Sau că e coextrudat( cu diferențe de culoare la pereții interiori) sau din granule virgine? Pe client îl interesează prețul ,să aibă pe profil scris salamander,veka,rehau sau trocal iar de multe ori nu îl mai interesează că ușa e fereastră ,că fereastra e fixa cînd ar trebui mobila,că armatura e de 1,2 cînd trebuie de 2 ......și multe altele care fac din " o țeavă goala din PVC" o timplarie eficienta și rezistentă,iar eu ca producator de timplarie mă gândesc în primul rând la rezistenta și la cele mai bune soluții tehnice care se pot aplica la cerințele clienților ( in limita posibilităților sa impac și varza și capra) și mai puțin  că soluția aleasă scade coeficientul termic in favoarea  rezistentei( prin introducerea armaturi de 2).personal consider că toate profilele care depășesc 76 mm Sint subarmate și pun probleme mai ales la usi iar despre argon in pachetul de sticla nu pot decit sa am încredere în producătorul de geam( și Dumnezeu)că îl pune

Postarea ta este menita sa duca discutia in derizoriu. In primul rand nu s-a contrazis si contrat nimeni cu nimeni, era o discutie constructiva si educativa pentru clientii care vor intra aici, sper sa-ti convina daca luminam clientii.
Nu de cifre era vorba, a spus la un moment dat @bogumilandia ca sunt valori/cifre de laborator pe Passive House, iar eu am spus ca nu ma leg de valori/cifre, ci de faptul ca Salamander nu are certificare pentru case pasive. Mai mult @bogumilandia a vorbit despre valori, deoarece le stie, cred ca este si expert si perfectionist, pe langa amabilitate.

Un mic offtopic: Dintre centralele de ventilatie cu recuperare KOMFOVENT DOMEKT, doar una este cu certificare de casa pasiva, daca dam cautare aici dupa cuvantul KOMFOVENT: https://database.pas...ntilation_small
iar acest fapt nu scapa fara o atentionare si o promovare cat casa poporului pe un site care vinde multe centrale marca KOMFOVENT DOMEKT (al doilea produs din totalul de 11): https://ventilatiecu...mfovent-domekt/

Nu era vorba despre cat de usor de lamurit / prostit este piata, adica majoritatea clientilor din acest domeniu, ca li se spune despre n-spe camere la profil, nemtesc, latime, clasa A, brandul inscriptionat pe profil, vorba ta, nu li se mai spune de grosimea armaturii ca ar trebui sa aiba 2 mm si nu are decat 1,2, eventual li se spune doar ca are armatura metalica, apoi gata, clientul scoate banii.

Asta chiar este o indignare a mea, cand vad la un cunoscut ca nu l-a informat nimeni corect si a cumparat o prostie de termopan (gen termopane pe care eu deja m-am tepuit si deja le-am demontat si aruncat, cu 2 sticle in loc de 3 si profile in care nu incap 3 foi), dar au impresia ca au facut investitia vietii lor in acele "termopane" cu care "izoleaza" apartamente sau chiar mai grav, vile. Mai sunt si tepe cu tripane cu doar o foaie tratata sau pachet mai ingust de 44mm.

Ajunsesem la un moment dat sa sfatuiesc cunoscutii care ma intrebau, sa faca lucrarea doar cu firme la care au vazut reclama la tv, sau firme cu cifra de afaceri foarte mare (verificabil pe net), deoarece acele firme nu se vor preta / zgarci sa castige 2 euro/mp reducand calitatea sticlei sau a altui aspect insesizabil dar important (cum povestea un coleg aici). In nici un caz sa nu faca la firme no name pe considerentul pretului mai mic.

Tu ca dealer te multumesti sa spui despre argon si sticla (care este de fapt cea mai importanta parte a lucrarilor pe care le montezi, ca prin sticla radiaza gerul in case), ca "nu pot decit sa am încredere în producătorul de geam ( și Dumnezeu)că îl pune"?!?!? Foarte grav, cand peste 50% din fabricile de sticla au o problema cu argonul. Iar daca tu iei mereu de la aceeasi fabrica (ieftina) de sticla, inseamna ca toate lucrarile tale sunt compromise si degeaba te mai rogi la Dumnezeu apoi sa iti mearga bine afacerea, ca lucrurile astea mai tarziu se afla, de la client la client.

Te-as provoca, (de fapt pe toti colegii dealer ii provoc daca vor) sa pui o poza cu eticheta de pe sticla la urmatoarea lucrare pe care o montezi, daca nu deja ai o asemenea poza.
Sa vedem si noi cine si cu ce fabrici de incredere colaboreaza la sticle, dintre cele enumerate de colegul @Dorel-Jefuitorul : "sticlele de la optimedia, olin bv, CE Glass (din HU)" si am mai adauga eu Cristal Brad (sper cu permisiunea colegului citat.


View Postmmiclaus, on 22 mai 2022 - 21:55, said:

Eu consider că cu asta ai pus punct.
Impartasesti aceeasi viziune?


View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 21:43, said:

Ar insemna doar sa vorbesti cu el, sa fii atent la el, la ce spune si cum spune, sigur o sa spuna ca argonul iese in n ani, sigur nu o sa spuna nimic despre planitherm one sau de planistar sun, warm edge sigur nu conteaza pentru el, iar daca insisti prea mult cu intrebari si detalii te vei trezi cu o atitudine de marlan caruia nu o sa vrei sa-i dai un leu sa-ti faca “termopane”.

Ai dreptate, uneori detaliile deranjeaza. Sper ca pe forum sa nu ajunga vreodata sa deranjeze.

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 21:43, said:

Oooo, pai avem aici pe colegii Digix si Conu71, daca nu sunt ei renumiti atunci cine? Si poate nu or fi asa de renumiti la ei in metropola, dar recunoscuti si respectati sigur sunt, si nu la ei in metropola ci la nivel national. Vezi, poate iese ceva daca ii contactezi in privat. Nu cred sa nu iti poate oferi ceea ce cauti.

M-ai citat doar pana la "Bucuresti", era important tot citatul:
"Dar din Bucuresti? Sau macar dealeri renumiti din Bucuresti care sa puna sticle cu eticheta unor fabrici renumite de sticla?"
Stiu ca cei doi colegi sunt/erau dealeri pentru doua companii ambele din Oradea, iar din Oradea nu se aduc sticle. Cu primul am facut lucrari de vreo 2000 euro, om de nota 10, bun profesionist, cu al doilea am vorbit telefonic, om foarte amabil deasemeni.

Cine accepta provocarea cu poza la eticheta de pe sticlele montate de voi?

#475
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
@Laur in primul rind eu nu sunt dealer SINT producător de timplarie cu profile salamander,sticla o fac la Rădăuți ( profilexim),Sint aceași patroni care au bucovrad-ul,ca sa stii eu folosesc armatura de 2 și la alb,incerc sa nu fac rabat de calitate chiar daca am pierdut lucrări destul de multe fiindcă nu am vrut să mă "prostituez" pt a scoate banul,tu ești doar un beneficiar și ai impresia că le știi pe toate și ai numai drepturi dar gindestete că eu ofer 5 ani garanție și ( mulțumesc lui Dumnezeu) am destule lucrări care au ieșit din garanție fără probleme,iar o casa pasiva nu înseamnă DOAR timplarie ,tu ești sigur că respecți totul ca la carte toate operațiunile la o astfel de casă?

#476
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009
@laur din pacate da si eu tot producator, si sticla o fac la real glass satu mare , depozitul central de la salamander este la 25km de mine, si cum zicea tamplarualin tot ce este 76 e putin subarmat ,si chiar am vaut tamplarii cu astfel de probleme,eu  nu stau sa fac poze la asemenea chesti.Fiecare om ce plateste aia primeste, Uite eu lucrez si cu ramplast si cu salamader ,ce imi place la ele ca nu pot sa schimb armaturile intre ele ca nu potrivesc si ma bucur ca nu se pot face astea,dar nu mie rusine sa o spun cu ce lucrez daca clientul nu doreste numai ieftin ce sa le fac.

#477
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Salut!
Apelez si eu la bunavointa si experienta voastra si va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre aceasta oferta.
La sticla eu am dorit sa fie fara 4 season deoarece nu este o casa prea insorita si mi-am dorit mai degraba luminozitate decat protectie solara.
Multumesc!

Attached Files


Edited by lucasenko, 23 May 2022 - 09:18.


#478
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostTimplarualin, on 23 mai 2022 - 06:30, said:

@Laur in primul rind eu nu sunt dealer SINT producător de timplarie cu profile salamander,sticla o fac la Rădăuți ( profilexim),Sint aceași patroni care au bucovrad-ul,ca sa stii eu folosesc armatura de 2 și la alb,incerc sa nu fac rabat de calitate chiar daca am pierdut lucrări destul de multe fiindcă nu am vrut să mă "prostituez" pt a scoate banul,tu ești doar un beneficiar și ai impresia că le știi pe toate și ai numai drepturi dar gindestete că eu ofer 5 ani garanție și ( mulțumesc lui Dumnezeu) am destule lucrări care au ieșit din garanție fără probleme,iar o casa pasiva nu înseamnă DOAR timplarie ,tu ești sigur că respecți totul ca la carte toate operațiunile la o astfel de casă?

Nu am impresia ca am doar drepturi, ar trebui sa am dreptul la o informare transparenta, sa pot alege daca vreau sticla de la o fabrica mai scumpa sau sticla de la o fabrica mai ieftina, iar dealerul de ferestre sa mi le poata oferta pe ambele.

Garantia de 5 ani fara probleme nu ajuta in problema discutata (oricum felicitari pentru asta), ca nu va veni nimeni sa spuna ca are probleme cu garantia, ca ii radiaza mult mai rece decat in camera unde a pus alta sticla dar cu aceeasi configuratie, si nici nu cumpara clientul aparatul de 5000 euro de verificare argon.

Eu daca as fi dealer sau producator de tamplarie, m-as gandi sa cumpar acel aparat (poate intr-o asociere cu un coleg), as alege astfel fabrica de sticla cea mai ok, as demonstra si clientilor diferentele, apoi clientii ar curge iar aparatul s-ar amortiza repede. Sau, mai rudimentar, as monta sticla respectiva la mine acasa si prin comparatie cu alta montata tot la mine acasa, as avea certitudinea care pachet de sticla este bun.

Ambele variante inseamna mai mult decat „despre argon in pachetul de sticla nu pot decit sa am încredere în producătorul de geam( și Dumnezeu)că îl pune”

Si nu, nici eu poate nu respect totul ca la carte pentru casa mea (ca poate in anumite privinte nu aleg preturile maximale), dar respect totul ca la carte cand fac ceva pentru clientii care ma platesc (in alt domeniu), iar pentru informare totala si transparenta, prefer sa explic totul chiar mai mult decat fac alti colegi de-ai mei. Nu-mi plac de exemplu vanzatorii care nu dau toate detaliile, fie ca intram sa cumparam ceva dintr-un magazin fizic sau magazin online fara toate specificatiile pe site. Cred ca unii vanzatori considera ca vand mai bine fara informatii si specificatii. Si poate chiar asa o fi pentru o parte a maselor.

#479
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 23 mai 2022 - 14:58, said:

Nu am impresia ca am doar drepturi, ar trebui sa am dreptul la o informare transparenta, sa pot alege daca vreau sticla de la o fabrica mai scumpa sau sticla de la o fabrica mai ieftina, iar dealerul de ferestre sa mi le poata oferta pe ambele.

Eu daca as fi dealer sau producator de tamplarie, m-as gandi sa cumpar acel aparat (poate intr-o asociere cu un coleg), as alege astfel fabrica de sticla cea mai ok, as demonstra si clientilor diferentele, apoi clientii ar curge iar aparatul s-ar amortiza repede. Sau, mai rudimentar, as monta sticla respectiva la mine acasa si prin comparatie cu alta montata tot la mine acasa, as avea certitudinea care pachet de sticla

Nu ai cum sa beneficiezi de o informare completa si transparenta. Domeniul este vast, informarea completa dureaza, 90%dintre beneficiari se plictisesc (in unele situatii daca dai prea multe detalii unii nu te cred efectiv) le place “acesta este cel mai bun profil”, “are n  camere”, “este produs in Germania”, “este clasa A” (desi de multe ori nu este asa), totul se rezuma la conducta asa cum am spus mai sus. Si evident, preferabil pentru beneficiar este ca o anume conducta (ce viseaza el noaptea) sa o gaseasca la cel mai mic pret. Iti dai seama ca cel mai mic pret pe conducta nu vine doar de la pretul conductei, aceasta reprezinta doar o mica parte din produsul cumparat. Cel mai mic pret pe conducta vine cu cel mai mic pret pe toate componentele (configurare, culoare chiar, armaturi, sticle, montaj si mai sunt ).  Cum sa fie ofertantii interesati sa ofere sticle de la producatori diferiti daca pe nimeni nu intereseaza asta? Eu am 4 producatori de sticla si 4 de tamplarie, de la unii iau doar tamplaria, de la unii iau doar sticle, de la altii iau si tamplarie si sticle. Plus ca mai am si 4 furnizori de materii prime, poate trebuie sa fac eu produsul intr-o mare parte (mai putin sticla). Dar foarte putini clienti stiu de unde le vine sticla si de unde le vine tamplaria, pentru ca nu-i intereseaza.

Nu merita sa cumperi un astfel de aparat, dincolo de interesul scazut pentru argon in pachetul de geam (beneficiarii fiind deja convinsi de ceea ce vor sa auda), dincolo de asta nu poti demonstra mare lucru diferente de eficienta la pachetele de geam 44, 48, 52mm. Te-ai jucat in calumen, mai joaca-te un pic, vezi, eu din cate stiu diferentele la pachete de geam mari nu sunt extraordinare, mare lucru nu ai ce demonstra cu acel aparat.

Iar in cazul tau, daca sunt probleme, detetectabile prin atingere, atunci sau configurarea nu a fost respectata (adica nu ai doua sticle cu depunere) sau sunt diferente intre pachetele de geam la dimensiune. Si mai este ceava, felul in care sunt influentate sticlele de ceea ce este afara. Pentru mine argonul nu este atat de important pentru eficienta pe care o aduce.

#480
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 22.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/McpfjIm2jhU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   am gasit si eu asta ......  contentul e important nu cine a facut ferestrele parerea mea.

#481
misuiancu

misuiancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2011
multe multumiri lui Digix
nu a ezitat nici o secunda sa-mi transmita contactul lui Conu

#482
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 mai 2022 - 23:33, said:

....90%dintre beneficiari se plictisesc .....foarte putini clienti stiu de unde le vine sticla si de unde le vine tamplaria, pentru ca nu-i intereseaza.

Nu ar fi ok de gandit o strategie de marketing si pentru ceilalti 10% care au obiceiul sa gandeasca putin mai mult?

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 mai 2022 - 23:33, said:

Nu merita sa cumperi un astfel de aparat....

Pentru clienti clar nu merita. Dar pentru cine sunt facute, cine le cumpara, daca nu producatorii sau dealerii?

View PostDorel-Jefuitorul, on 23 mai 2022 - 23:33, said:

Iar in cazul tau, daca sunt probleme, detetectabile prin atingere, atunci sau configurarea nu a fost respectata (adica nu ai doua sticle cu depunere) sau sunt diferente intre pachetele de geam la dimensiune. Si mai este ceava, felul in care sunt influentate sticlele de ceea ce este afara. Pentru mine argonul ....

Configurarea din tripane nu stiu daca difera, diferente dimensionale nu sunt, afara aceleasi conditii. Adica, ating la diferenta de un minut, ferestre egale dimensional, in camere ale aceluiasi imobil, pozitionate pe acelasi punct cardinal. Ce ar mai putea fi, daca nu diferenta gazului dintre foile de sticla?


Stima.
Si multumiri.

#483
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

View PostLaur-, on 23 mai 2022 - 05:53, said:

...iar din Oradea nu se aduc sticle. Cu primul am facut lucrari de vreo 2000 euro, om de nota 10, bun profesionist,
Dragă Laur, azi am descărcat două camioane cu sticlă de la Oradea în Săftica, toate cu baghete TPS, am avut și vreo trei geamuri de 144 de kg, mai multe de peste 100 de kg. Nu am făcut poze etichetelor, dar mâine voi face(dacă nu uit). Mulțumesc mult pentru aprecieri. Și tu ești client foarte serios și corect.

View Postmisuiancu, on 24 mai 2022 - 11:02, said:

multe multumiri lui Digix
nu a ezitat nici o secunda sa-mi transmita contactul lui Conu
Om mai fi avut noi mici contre pe aici, dar trebuie să recunosc și să-i mulțumesc că m-a recomandat de câteva ori unor clienți. Așa că, de ce nu?

#484
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 24 mai 2022 - 11:31, said:

Configurarea din tripane nu stiu daca difera,

Atunci discutia despre gaze este irelevanta, poti avea orice intre sticle incepand cu aer. Daca nu stii sigur ca doua sticle sunt cu depunere, nu are rost sa-ti pui problema de gaze. Apropo, exista si kripton nu doar argon, nu ma pot lauda ca as fi pus kripton dar el exista si cred ca oricine il poate avea daca plateste suficient.

#485
lucasenko

lucasenko

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2017
Mulțumesc Conu71 pentru detaliile și lamuririle suplimentare oferite.
Mare om, mare caracter!

#486
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

View PostLaur-, on 23 mai 2022 - 05:53, said:

Te-as provoca, (de fapt pe toti colegii dealer ii provoc daca vor) sa pui o poza cu eticheta de pe sticla la urmatoarea lucrare pe care o montezi, daca nu deja ai o asemenea poza.
Sa vedem si noi cine si cu ce fabrici de incredere colaboreaza la sticle, dintre cele enumerate de colegul @Dorel-Jefuitorul : "sticlele de la optimedia, olin bv, CE Glass (din HU)" si am mai adauga eu Cristal Brad (sper cu permisiunea colegului citat.

Cine accepta provocarea cu poza la eticheta de pe sticlele montate de voi?

Eu stau in Cluj si aduc sticla din HU sau din Constanta, de la Alma Glass.
Din HU la altitudini mici iar la altitudini mari din CT fiindca imi egalizeaza presiunea in fabrica avand supape fixe.

Attached Files


Edited by DeaD, 28 May 2022 - 05:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

radudum

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate