Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1621 replies to this topic

#487
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDeaD, on 28 mai 2022 - 05:12, said:

Eu stau in Cluj si aduc sticla din HU sau din Constanta, de la Alma Glass.

Felicitari pentru transparenta. Eu unul iti multumesc pentru raspunsul la provocarea lansata de mine si iti urez SPOR.


View PostDigix, on 24 mai 2022 - 20:59, said:

Dragă Laur, azi am descărcat două camioane cu sticlă de la Oradea în Săftica, toate cu baghete TPS, am avut și vreo trei geamuri de 144 de kg, mai multe de peste 100 de kg. Nu am făcut poze etichetelor, dar mâine voi face(dacă nu uit). Mulțumesc mult pentru aprecieri. Și tu ești client foarte serios și corect.

Daca ai uitat, nu e problema, poti pune te rog de la urmatoarea lucrare?
Inteleg ca acum se aduc sticle de la Optimedia la Bucuresti, atat pentru lucrari mari (ca cea din Saftica), cat si pentru lucrari medii si mici?
Eu voi avea medie spre mare (dar nu doua camioane de sticla), deoarece la casa inca nu am facut.

Edited by Laur-, 30 May 2022 - 17:43.


#488
giximan

giximan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2007
Buna ziua,
Am cautat si nu am gasit. Sigur exista pe undeva dar e greu de gasit in atat de multa informatie. Va rog sa ma scuzati daca repet o intrebare:
Am nevoie de ferestre rotunde pentru pod (termoizolat dar neincalzit), cu rol de luminator si ventilatie, cu diametru de 68 cm.
Cunoasteti vreo solutie, vreun producator care se încumetă sa faca asa ceva?
Multumesc!

#489
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
diametrul este foarte mic pentru pvc... la lemn sau aluminiu nu stiu diametrul minim...

din pacate tu vrei sa si deschizi o cercevea in cercuri. sfatul meu: fa le patrate, inscrie le in cerc si ai scapat. arata ca naiba dar ai scapat de problema.

Attached Files


Edited by conu71, 02 June 2022 - 08:38.


#490
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View PostLaur-, on 30 mai 2022 - 17:33, said:

Daca ai uitat, nu e problema, poti pune te rog de la urmatoarea lucrare?
Da, nu am uitat să fac, doar am uitat să pun pozele.

#491
giximan

giximan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.01.2007

View Postconu71, on 02 iunie 2022 - 08:37, said:

diametrul este foarte mic pentru pvc... la lemn sau aluminiu nu stiu diametrul minim...

din pacate tu vrei sa si deschizi o cercevea in cercuri. sfatul meu: fa le patrate, inscrie le in cerc si ai scapat. arata ca naiba dar ai scapat de problema.

Sa inteleg ca fixe se pot face de 68cm diametru? Problema la fereatra e data de curbarea imperfecta si de nepotrivirea concentrica a celor doua cercuri? Rama si fereastra. Sau lipsa accesoriilor ptr dimensiunea asta?

#492
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Gata, uite aici.Attached File  1.jpeg   179.26K   64 downloadsAttached File  2.jpeg   202.61K   68 downloadsAttached File  3.jpeg   375K   66 downloadsAttached File  4.jpeg   435.43K   63 downloads

Edited by Digix, 03 June 2022 - 23:46.


#493
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
Salut. Parca presimt ca s-a mai intrebat, chiar daca nu am gasit, dar am si eu o intrebare: e vreo problema (sau cat de mare e problema) daca acopar scurgerile alea 2 de pe exterior punand un glaf de marmura pe pervaz?

#494
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu imi aduc aminte sa fi intrebat cineva asta.Imi aduc aminte doar de cei care au intrebat cum sa repare treaba asta.
Ca si problema e cam ca la loterie.La ploaie iti poate intra apa in casa.Sau nu

#495
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Salutari

Am nevoie de putin ajutor in luarea unei decizii de a inlocui termopanele la bloc.
Am un apartament cu 3 camere orientat SV, spre bulevard mediu circulat, apartament din cadre de beton de 270mm separate de un strat nedefinit de vata de sticla, bca de 30mm si o termoizolatie de 100mm.
Tamplaria veche este VEKA 70mm cu 2 foi de sticla, presupun gemauri floart de 4, fara gaz intern si baghete reci. Feronerie cu geam oscilobatant GU.

Doresc sa imbunatatesc cat mai mult urmatoarele aspecte:
- iarna, cu cat temperatura de afara este mai mare, cu atat aburesc mai mult geamurile pe interior
- geamul si tocul este mai rece cu 2-3 grade decat peretele
- zgomot din exterior

Am primit oferte de la:
- Salamander GreenEvolution 76 MD cu 3 sticle: lowE 4m + float 4m + lowE 4m total 48mm, bagheta calda, feronerie ROTO NX Standard RC1; coeficient transfer 0,83 W/m2K (Ug: 0,50 W/m²K Ψ: 0,031 W/mK)
- Salamander BluEvolution 92, tot cu 3 sticle in aceeasi configuratie dar cu un total de 52mm, feronerie ROTO NX Standard RC1; coeficient 0,8W/m2K (Ug: 0,50 W/m²K Ψ: 0,031 W/mK)
- Schuco LivIng 82, tot cu 3 sticle, dar 4S 6mm + Float4 + LowE4 + Arg WE negru, total 52mm, feronerie Maco Multi-Matic CC OO Exclusiv, coeficient total: 0,90 W/m2K
(Uw: 0.9 W/m2K Ug: 0.60 W/m2K Ψ: 0.040 W/mK Sw: 0.22 W/m2K R(C, Ctr): 36(-2;-5) dB TL: 55 %)

Daca la tamplarie as merge pe Salamander Bluevolution 92, la sticla nu mi-e clar ce ar fi mai bun. Vanzatorul de Salamander mi-a spus ca el recomanda cele 3 straturi de sticla de 4 si LowE, fara 4s, pt ca 4s nu permite absorbtia de caldura iarna, iar un geam geam mai gros care ar antifona mai bine (dar nu stie cat), geamul mai gros are un coeficient de transfer mai mare, lucrul ce se vede si din oferta Shuco.
Avand in vedere ca as vrea sa scap si de latratul cainilor de cartier.

Multumesc anticipat de ajutor.

Edited by ovys1979, 08 June 2022 - 13:15.


#496
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu ai primit oferte de la cei enumerati, ce ai enumerat sunt doar niste serii de profile de la producatori de profile. Ofertele primite sunt de la altii care produc, vand si monteaza tamplarie cu seriile enumerate, sau doar vand si monteaza, sau doar vand. Cum am mai spus, ofertantul ales in cele mai multe cazuri conteaza mai mult decat produsul ales.

Intr-o anumita masura este corect ce spune ofertantul cu salamander despre 4s, dar pe o fatada SV eu m-as mai gandi. Tot intr-o anumita masura este valabil si ce spune despre sticlele mai groase, cand ai pachete de 52/48mm, 2-4, mm in plus (pe sticle individuale) nu influenteaza deloc, sau foarte putin transferul termic.

Din oferta cu profile schuco nu se vede nimic, eventual acel coeficient care la ofertele pe salamander nu este specificat daca este uf sau uw. La salamander daca vrei sa obtii cel mai bun coeficient termic trebuie sa fie armat cu armaturi speciale (colegii salamanderisti, daca ati vazut armaturi cu rupere termica dovediti, cu poze va rog). Altfel profilele ofertate sunt toate cam pe acolo, pe la 1.0 uf si geamul sigur la 0.5 ug. Dar, la ofertantul cu Salamander nu vad nimic despre argon. Sa nu-mi zici ca a zis ceva si despre asta, ceva valabil, dar nu prea.

Latratul cainilor nu il poti izola cu tehnici conventionale (sa zicem), se poate, dar daca nu vrei studio de inregistrari nu merita.

#497
ghizuroi

ghizuroi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2017
Salut!

Sunt foarte in ceata si nu stiu ce sa aleg, preturile difera foarte mult.

Ce am cerut spre ofertare:
- VEKA Softline 82 MD / Salamander BluEVOLUTION SL92 - culoare gri antracit
- Bagheta calda
- Feronerie maco/roto
- Sticla 3 foi 4s/lowE
- Profil solbanc pt glafuri
- Plase de tantari (am renuntat la unele oferte)
- Montaj cu ancore + spuma premium + benzi etansare interior/exterior

qfort-7stars.pdf - aici s-a incercat si o placare cu aluminiu la exteriorul profilului + o usa de intrare + plase (nu contine banda de etansare)

pentru urmatoarele oferte nu s-au mai adaugat placarea cu aluminiu, usa intrare si plase

firma2-veka-82.pdf - aici se mai adauga inca 2000 lei pt costul benzilor de etansare
firma2-bluevolution-92.pdf - se pare ca aici nu s-au chinuit sa mai puna pret montaj
firma3-veka-82.pdf

Toate ofertele includ montaj premium.
Multumesc!

Attached Files



#498
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Si cum ai vrea sa fii, e normal sa fii in ceata, tu nu stii ce inseamna simbolul ala din pozele de la culisante, un ofertantant are o sageata care pleaca vertical pana intr-un punct si apoi face dreapta, la ceilalti sagetile fac doar dreapta. Asta inseamna diferente foarte mari de bani in functie de produs. Cred ca acelasi ofertant are si 20 de bucati si mai multi metri patrati decat ceilalti care au 19 bucati si mai putini mp.

Cand mergeti la mai multi ofertanti incercati sa aveti o coerenta, ce oferteaza unul sa oferteze toti, cate bucati si mp are unul atat sa aiba toti (la mp sunt posibile mici tolerante), cate usi, cate ferestre, cate deschideri/parti fixe, are unul atat sa aiba si ceilalti.

#499
ghizuroi

ghizuroi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2017

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 iunie 2022 - 23:10, said:

Si cum ai vrea sa fii, e normal sa fii in ceata, tu nu stii ce inseamna simbolul ala din pozele de la culisante, un ofertantant are o sageata care pleaca vertical pana intr-un punct si apoi face dreapta, la ceilalti sagetile fac doar dreapta. Asta inseamna diferente foarte mari de bani in functie de produs. Cred ca acelasi ofertant are si 20 de bucati si mai multi metri patrati decat ceilalti care au 19 bucati si mai putini mp.

Cand mergeti la mai multi ofertanti incercati sa aveti o coerenta, ce oferteaza unul sa oferteze toti, cate bucati si mp are unul atat sa aiba toti (la mp sunt posibile mici tolerante), cate usi, cate ferestre, cate deschideri/parti fixe, are unul atat sa aiba si ceilalti.

Am specificat ca in restul ofertelor nu exista usa de la intrare. Legat de bucati lipseste o fereastra unde la pozitia 1200/700 trebuia sa fie 2buc.
Stiu ce inseamna si simbolul acela, la qfort este culisanta cu ridicare si la restul este oscilo culisanta.

#500
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ok, inseamna ca nu esti chiar asa de “in ceata”, care-ar fi nelamuririle, ce vrei sa stii?

#501
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009
Preturile difera din cauza acelor doua culisante cu ridicare, la unul scrie ca ai we+ar, la altul nu scrie ca ai, sau   "B 52mm, F4 + Low-E 4 + GuardSeason 4".

#502
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 iunie 2022 - 20:27, said:

Nu ai primit oferte de la cei enumerati, ce ai enumerat sunt doar niste serii de profile de la producatori de profile. Ofertele primite sunt de la altii care produc, vand si monteaza tamplarie cu seriile enumerate, sau doar vand si monteaza, sau doar vand. Cum am mai spus, ofertantul ales in cele mai multe cazuri conteaza mai mult decat produsul ales.

Intr-o anumita masura este corect ce spune ofertantul cu salamander despre 4s, dar pe o fatada SV eu m-as mai gandi. Tot intr-o anumita masura este valabil si ce spune despre sticlele mai groase, cand ai pachete de 52/48mm, 2-4, mm in plus (pe sticle individuale) nu influenteaza deloc, sau foarte putin transferul termic.

Din oferta cu profile schuco nu se vede nimic, eventual acel coeficient care la ofertele pe salamander nu este specificat daca este uf sau uw. La salamander daca vrei sa obtii cel mai bun coeficient termic trebuie sa fie armat cu armaturi speciale (colegii salamanderisti, daca ati vazut armaturi cu rupere termica dovediti, cu poze va rog). Altfel profilele ofertate sunt toate cam pe acolo, pe la 1.0 uf si geamul sigur la 0.5 ug. Dar, la ofertantul cu Salamander nu vad nimic despre argon. Sa nu-mi zici ca a zis ceva si despre asta, ceva valabil, dar nu prea.

Latratul cainilor nu il poti izola cu tehnici conventionale (sa zicem), se poate, dar daca nu vrei studio de inregistrari nu merita.

Amândoi furnizorii au ofertat argon între sticle.
Pun atasat ofertele pentru una din ferestre.

Attached Files



#503
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmmiclaus, on 09 iunie 2022 - 08:18, said:

Preturile difera din cauza acelor doua culisante cu ridicare, la unul scrie ca ai we+ar, la altul nu scrie ca ai, sau   "B 52mm, F4 + Low-E 4 + GuardSeason 4".

Pare o diferenta destul de mare si intre ceilalti (care au ofertat osciloculisante), unul dintre ofertantii cu veka se apropie de 20k iar ceilalti doi in jur de 15-16k.

View Postovys1979, on 09 iunie 2022 - 12:26, said:

Amândoi furnizorii au ofertat argon între sticle.
Pun atasat ofertele pentru una din ferestre.

Eu as alege intre schuco si greenline.

#504
ghizuroi

ghizuroi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2017
Multumesc conu71!

Sincer mai rar asa oameni care isi fac timp sa explice detalii importante zic eu din acest domeniu fara nici o pretentie financiara.

Am sa incerc sa fac un sumar poate ajuta pe cineva.
- mare atentie unde se executa lipirea profilelor (intrebati daca vreti calitate... si cei care lipsesc profile salamander la "garaj" cer pret apropiat ca la fabricile mari)
- atentie si la armatura sa se puna 2mm, la usi ranforsari la colturi si profil de usa nu de fereastra
- sub fiecare usa sa se monteze profil compensator de ex. 10mm (ajuta la sapa). si aici este o adevarata inginerie, unii pun profil compensator colorat si il incarca pe client degeaba (in general partea asta este omisa cand clientul nu stie)
- la case si nu numai este bine sa dam nivelul cu nivela laser sa stim inaltimea de montaj sa nu ne trezim cand turnam sapa ca la usa deja montata sapa acopera mult pragul
- cand vine vorba de sisteme culisante cel mai ok este sa ne interesam cum functioneaza fiecare sistem (plusuri/minusuri) si apoi sa decidem care este solutia potrivita in cazul nostru
- obligatoriu bagheta calda
- pentru profilele infoliate (gri antracit/nuc/etc) se poate face o reducere substantiala daca se merge pe baza alba si infoliat doar exterior (aprox. 15%)

Mult succes! Posted Image

Edited by ghizuroi, 09 June 2022 - 22:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate