Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1620 replies to this topic

#1
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
Deschid partea a 2-a deoarece prima a devenit foarte mare si greu de urmarit de catre echipa de moderare.

Imi este mult mai usor sa va raspund la intrebari prin telefon, 99% din intrebarile voastre au deja raspuns pe celelalte topicuri dar este foarte greu de gasit informatia atunci cand "arde".

Ceilalti colegi va pot raspunde in scris sau pot folosi la fel de usor varianta cu telefonul.

Cand sunt multe intrebari si se asteapta un raspuns detaliat va rog folositi mesageria privata in care lasati un nr de telefon. Cateodata am stat si 2 ore la telefon cu anumiti colegi softpedisti pt a da un raspuns complet intrebarilor lor.

Cand intrebarea nu necesita un raspuns complex, puteti scrie aici si va vom raspunde(eu si ceilalti colegi) cat se poate de repede.

#2
mariusbl

mariusbl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2021
Da! Ai sumarizat foarte bine Conu! E multă informație buna, nu ușor de găsit însă :( mulțumim de topic și sprijin!

Eu am o întrebare destul de simpla, cred :)

Momentan am la un apartament în București profil rehau brilliant cu tripan. Ferestre normale, nimic complicat.

Au rezistat destul de bine in timp (vreo 6 ani deja) și își fac treaba (doar mânerele par sa înceapă să cedeze), dar as merge pe un palier mai sus pentru un alt apartament pe care îl renovez unde am vreo 6 ferestre mai mari (1m cu 1.7m) și 5 micuțe, vreo 11 mp in total.

Am primit 3 oferte, greenevo de 76 pe la 1750 euro, bluevo 82 AD pe la 1900 și rehau synego pe la 2050. Am postat ofertele pe topicul cu oferte acum câteva zile, dar a rămas fără răspuns :(

Care profil ar fi mai durabil in timp? (a citit chestii că unele sunt din reciclate, dar nu am reușit să procesez:)
Sa iau în calcul și alta varianta pe acest palier de buget?

Mulțumesc frumos!
Marius

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmariusbl, on 09 octombrie 2021 - 09:53, said:

........
Eu am o întrebare destul de simpla, cred Posted Image
.........


Salut Marius, in cele 3 oferte ale tale este o bulibaseala totala. synego si blu 82 sunt profile clasa b, bipanul este amestecat cu tripan, lipsesc unele deschideri, lipseste solbancul cu desavarsire, etc...

as cere un greenevolution MD(3 garnituri) cu tripan de 44 mm. succes

#4
alexxtkdmsb

alexxtkdmsb

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2021
Salut conu71,

Am incercat sa postez si in celalalt topic dar inca nu am privilegii pentru a trimite un mesaj privat din pacate :( voi incerca sa nu fac spam.

Doresc o parere si o recomandare te rog daca se poate pentru un termopan la dormitor intr un bloc. Voi lasa cateva detalii tehnice daca ajuta intr-un fel.
Peretele are aproximativ 53 cm grosime cu izolatie la exterior.
Termopanul are 144 cm pe 110 cm. Spatiul disponibil la zidarie este de 147 cm cu 114,5 cm.
Sunt interesat de un profil de calitate si feronarie de calitate pe care sa mi-o recomande cineva. Vara soarele bate pana pe la ora 12 in geam iar iarna de obicei bate vantul, Geamul este orientat catre Est.
Eu ma gandeam la Salamander dar nu ma pricep atat de bine.

Multumesc

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
pe un termopan  la care partea superioară este teșită deci nu orizontală se poate monta ulterior la fața locului feronerie pentru a se rabata geamul?
acum are o singură deschidere.mersi

#6
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
As avea si eu 2 intrebari daca se poate:

1. Care este cea mai recomandata marca/solutie de geamuri pentru izolare fonica ? Nu ma intereseaza termic etc.

2. Se pot cumva monta geamuri noi pe rame vechi de aluminiu ?

#7
mariusbl

mariusbl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.10.2021

View Postconu71, on 09 octombrie 2021 - 10:14, said:



Salut Marius, in cele 3 oferte ale tale este o bulibaseala totala. synego si blu 82 sunt profile clasa b, bipanul este amestecat cu tripan, lipsesc unele deschideri, lipseste solbancul cu desavarsire, etc...

as cere un greenevolution MD(3 garnituri) cu tripan de 44 mm. succes


ok, mersi mult Conu! deci sa ma orientez musai pe profil de clasa A sa inteleg.

o sa cer greenevo 76 MD cum ai zis, si eventual si un bluevo 82 MD si vad cum ma incadrez ca buget.

reglez cu solbancul :)

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postalexxtkdmsb, on 09 octombrie 2021 - 11:13, said:

Salut conu71,

..........


cere 2 oferte pe greenevolution cu 3 garnituri(tripan de 44) si una pe bluevolution 92 cu tripan de 52

View PostEMPP, on 09 octombrie 2021 - 12:00, said:

pe un termopan  la care partea superioară este teșită deci nu orizontală se poate monta ulterior la fața locului feronerie pentru a se rabata geamul?
acum are o singură deschidere.mersi


pe toate ferestrele se poate monta ceea ce doresti tu. nu inteleg partea cu partea superioara tesita. uita te ce feronerie ai(ar trebui sa scrie pe ea) si cauta pe google reparatii termopane.

View Postasiodf, on 09 octombrie 2021 - 12:13, said:

As avea si eu 2 intrebari daca se poate:

1. Care este cea mai recomandata marca/solutie de geamuri pentru izolare fonica ? Nu ma intereseaza termic etc.

2. Se pot cumva monta geamuri noi pe rame vechi de aluminiu ?

1: ferestre grosime 82-92mm cu 3 garnituri(preferabil toate 3 sa fie prin presare) iar la sticla cere folie silance. stie termopanistul ce sa faca mai departe.

2: logic ca se pot monta sticle noi dar daca fereastra veche nu izoleaza fonic bine...

View Postmariusbl, on 09 octombrie 2021 - 12:24, said:



ok, mersi mult Conu! deci sa ma orientez musai pe profil de clasa A sa inteleg.
.......

nu neaparat, la ce ai tu nevoie merge si clasa b. eu doar ti am raspuns, tu cerusei numai profile clasa a.

#9
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postconu71, on 09 octombrie 2021 - 12:39, said:

1: ferestre grosime 82-92mm cu 3 garnituri(preferabil toate 3 sa fie prin presare) iar la sticla cere folie silance. stie termopanistul ce sa faca mai departe.

Folie ce inseamna ? Ca se lipeste o folie pe sticla ? Ideea e sa fie sticla transparenta 100% sa intre lumina in dormitor....
3 garnituri inseamna 3 sticle ?

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
este o folie intre 2 sticle(lipite intre ele) iar 3 garnituri inseamna ca cerceveaua se inchide pe toc cu 3 garnituri.

#11
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
aha, merci, deci Stadip Silence să cer. Scuze ca intreb, folia asta afecteaza cumva luminozitatea? Adica se vede cu ochiul liber? Ce rame mai elegante, mai lowprofile asa, recomandati ?

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postconu71, on 09 octombrie 2021 - 12:39, said:

nu inteleg partea cu partea superioara tesita.
geamul nu este dreptunghiular ci trapezoidal

latura de sus nu este paralela cu pervazul

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View PostEMPP, on 10 octombrie 2021 - 18:30, said:

geamul nu este dreptunghiular ci trapezoidal
.........


se rezolva.

#14
zStef

zStef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 21.11.2017
Salut!

Ma alatur si eu topicului dupa multe ore pierdute in research.

Se da o casa ce in prezent are tamplarie de generatie veche, lemn, doua geamuri, etc.
A venit si vremea ei, nevoia de izolatie termica(cel mai important factor), fonica, aspect etc.

Fiind in Piatra-Neamt, este o gama variata de ofertanti, care mai vechi pe piata, care cu oferta mai buna etc.

In prezent m-am oprit la 2 oferte, dupa cum urmeaza:

ADF - vechime, firma premium, lucreaza cu Salamander. Garantie 5 ani.
Celena - nu cunosc mai nimic, lucreaza cu Rehau. Garantie 10 ani

1. ADF - profil Salamander greenEvolution 76mm 3D - feronerie Maco MM Titan .
* 3 sticle
* 4seasons
* 48mm
Pret: 2350
De la ADF, profilul top, sa vorbim de echivalenta ar fi bluEvolution 92. Pretul sare cu peste 20%

2. Celena - profil Rehau RAU-FIPRO X 86mm - feronerie Winkhaus activPilot,
* 3 sticle
* 4S
* 44mm
Pret: 1870

Clar 2 suna mult mai bine si financiar si dpdv calitativ-specificatii si tehnologii
Dar e reticenta fata de montaj si calitatea constructiei
Firma 1 a pus si acum 5 respectiv 13 ani la apartament si calitatea de montaj e super buna, feroneria la fel.
Firma 2 ofera un pret mai bun, un produs net superior, garantie etc, dar indoiala e fata de calitate.

Totodata, ce ar trebui sa mai stiu? Ce imi scapa, la ce sa fiu atent, eventual ce solutii/propuneri aveti.

Multumesc!

#15
iFrostice

iFrostice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2020
Buna seara,

Am primit zilele astea doua oferte pentru termopane. As vrea si o parere de la voi, care ar fi mai buna, si de ce. Ambele sunt pe profil Salamander.
Va multumesc!

Attached Files



#16
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

View Postconu71, on 09 octombrie 2021 - 09:23, said:

Cand sunt multe intrebari si se asteapta un raspuns detaliat va rog folositi mesageria privata in care lasati un nr de telefon. ........


cred ca nu am fost suficient de explicit:)))

#17
iFrostice

iFrostice

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2020

View Postconu71, on 11 octombrie 2021 - 21:08, said:



cred ca nu am fost suficient de explicit:)))

Imi pare rau dar nu pot trimite mesaje private inca.

#18
zStef

zStef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 21.11.2017

View PostzStef, on 11 octombrie 2021 - 20:05, said:



Revin cu atasamente:

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 12 October 2021 - 13:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate