Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#451
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 20 mai 2022 - 10:50, said:


Nu am inteles asta.


Pai Rehau Geneo este proiectat pentru a se putea executa tamplarie fara armatura (din acest motiv si pentru ca il vad si lucrez cu el, am spus ca este cel mai rezistent profil daca este armat), asa se obtine si cel mai mic coeficient uf din piata 0.67 cred (daca are toate termomodulele si nu este armat). Totusi pentru tamplaria nearmata exista niste limite dimensionale, aceste limite chiar daca sunt respectate in Romania este posibil sa fie probleme cu tamplaria nearmata, in functie de zona, clima, orientarea fata de punctele cardinale. Atunci recomandat este sa fie armat, in momentul in care apare metalul in discutie uf si uw cresc. Dar fiind proiectat sa se poata executa tamplarie nearmata normal ca este mai rezistent decat altele care necesita armare si la ferestrele foarte mici. Existand posibilitatea folosirii termomodulelor chiar daca tamplaria este armata, coeficientii reali cel mai probabil la tamplaria armata nu difera sau difera nesemnificativ fata de produsele concurente. Dar ca rezistenta sigur se poate obtine cel mai rezistent produs din piata. Mergi la un ofertant care are mostra de geneo in sectiune si vezi, bine poti sa vezi si in pozele de pe net asta, plus ca pvc nu este doar pvc in acest caz.

#452
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Laur- said:

1653036600[/url]' post='29061200']
Incredere ca nu arata asa ca in poza de mai jos, care este chiar BE92 coextrudat (poza este postata anterior de alt coleg foarte amabil).
Vad ca spui ”in general”, dar in particular ce probleme au fost?

Cu ce deranjeaza felul in care arata acum? Pentru mine arata exact la fel ca si inainte, am mostra cu cel vechi in magazin, daca vrei iti pun poza, in afara ca o parte din el este gri nu este nici o diferenta. Tot subarmat este, tot dezechilibrat din punct de vedere dimensiune profil/dimensiune armatura este, la fel ca si inainte. In rest, doar ca o parte este gri, asta este irelevant din punctul meu de vedere. Problemele “in particular” sunt de consiliere, configurare, rareori de etanseizare datorata deformarii profilului, nu am poze cu asa ceva dar am cu streamline care are aceasi problema subarmarea. Sunt curios cum o sa fie cu greenevolution, dupa o lucrare pe greenevolution montata saptamana trecuta cred ca nu este bine, ferestrele erau mai usoare decat cele pe gealan s8000. Si cum ti-am spus intr-o postare anterioara, nu folosesc frecvent gealan 6 camere, clasa A.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 May 2022 - 21:04.


#453
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Montat azi niste greenevolution 76.Nimic spectaculos sau “defect” la prima vedere.Bine erau si dimensiuni normale.Prima parere e ca este un 82 intrat la apa

#454
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 20 mai 2022 - 14:24, said:

Si 92-ul se incadreaza in parametri de case pasive.Nu apare pe situl ala pentru ca “passive haus i stitute” sau cum s-o numi nu e vreo institutie a statului,sau ceva care da acreditari.E o asociatie de producatori care fac si eu masuratori si chestii dinastea.
E ca si cum eu,Digix si Dorel facem “Institutul de termopanism si montatori aspectuosi” pa scurt ITMA.Dar pe Conu nu il invitam sau nu vrea el sa vina.
Referitor la valorile alea date de producatori,sunt valori de “pana la”,si in conditii de laborator

Asta vroiam si eu sa adaug dar mi-ai luat vorba de pe "limba" una sunt valorile de "laborator" si alta sunt valorile de pe "teren" .

View PostDorel-Jefuitorul, on 20 mai 2022 - 20:51, said:

Cu ce deranjeaza felul in care arata acum? Pentru mine arata exact la fel ca si inainte, am mostra cu cel vechi in magazin, daca vrei iti pun poza, in afara ca o parte din el este gri nu este nici o diferenta. Tot subarmat este, tot dezechilibrat din punct de vedere dimensiune profil/dimensiune armatura este, la fel ca si inainte. In rest, doar ca o parte este gri, asta este irelevant din punctul meu de vedere. Problemele “in particular” sunt de consiliere, configurare, rareori de etanseizare datorata deformarii profilului, nu am poze cu asa ceva dar am cu streamline care are aceasi problema subarmarea. Sunt curios cum o sa fie cu greenevolution, dupa o lucrare pe greenevolution montata saptamana trecuta cred ca nu este bine, ferestrele erau mai usoare decat cele pe gealan s8000. Si cum ti-am spus intr-o postare anterioara, nu folosesc frecvent gealan 6 camere, clasa A.

Asa cum ai spus daca se respecta  cotele dimensionale pe care o da fiecare producator de profile atunci obtii rezultate bune dar ce nu inteleg ca in ultima perioada sau de ceva ani buni vad in multe oferte anumite geamuri /usi cu  inaltimi care depasesc unele cote si trebuie sa faci sacrificii ,  zici ca la unii costructori / arhitecti s-au modificat unitatile de masura Posted Image Posted Image

#455
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postbogumilandia, on 20 mai 2022 - 21:12, said:

Montat azi niste greenevolution 76.Nimic spectaculos sau “defect” la prima vedere.Bine erau si dimensiuni normale.Prima parere e ca este un 82 intrat la apa

Intrat la apa rau, tie nu ti s-a parut totul foarte usor? Gaurirea, greutatea, etc. ?

#456
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Mai “light” decat sl76,si clar mai usor decat 82 cu care il comparam.Venind de la un producator care nu face rabat de la armaturi &stuff,gaurirea a fost obisnuita.

LE m-am simtit in vana cand urcam ferestrele pe scari.De unu singur 😁

Edited by bogumilandia, 21 May 2022 - 00:23.


#457
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 21 mai 2022 - 00:22, said:



LE m-am simtit in vana cand urcam ferestrele pe scari.De unu singur ��

Eu cred ca ai facut tu muschiuleti cu sl76 si nu iti dai seama Posted Image

#458
Joerithm2004

Joerithm2004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.05.2022

View PostJoerithm2004, on 18 mai 2022 - 19:35, said:

Salut!
Scuze, revin cu o nelamurire ....
Daca am inteles bine , ai zis ca ai inlocui  foaile de 4 cu cele de 6 la geamurile float/mijloc si Lowe/interior si sa pun foaia de 4 la 4S ? (acum este de 6 in oferta)
Pt. ca am vb. azi si a zis ca ce rost are doua foi de 6 la cele doua cand este una de 6 la 4S ?... si de ce la 4S sa o fac de 4 ?
A zis ca motivul pt. care a pus foaia de 6 la geamul exterior este pt. izolare fonica  ...si celelalte doua au ramas tot de 4  (initial grosimea celor 3 foi a fost 4..4..4 )

Ma poti lamuri , daca nu deranjez , binenteles,,,,

PS...am atasat un excell cu variantele


Salut la toata lumea!

Revin cu rugamintea de mai sus .... pt. o mansarda de bloc ,care ar fi pachetul de geam de 52  (grosime foaie si distanta dintre ele ce ) care izoleaza termic si fonic cel mai bine ?
Acesta va fi pus pe Salamander BE 92.
Ex. F1 x F2 x F3 = 52

PS..am atasat 2 foto cu ferestrele vechi ..pervaz demontat ..

Attached Files



#459
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Salut
Degeaba iti da Dorel (ca el le stie cel mai bine) o configuratie de sticla batz.Daca producatorul tau local de sticla nu are sticla pe care o vrei
Desi stau intr/un oras mare si pe deasupra cu fitze de monaco,poti sa tragi cu tunul si nu ai sa gasesti Low one.
Pentru izolatie fonica iti trebuie sticle de dimensiuni diferite si distanta diferita intre sticle.Iar pentru termic depinde si de pozitionare.iti trebuie sticla de forma 4s/clar/low daca esti pe parte insorita sau low/clar/low pe parte umbrita._Asta asa ca sinteza

#460
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbogumilandia, on 20 mai 2022 - 14:24, said:

Si 92-ul se incadreaza in parametri de case pasive.Nu apare pe situl ala pentru ca “passive haus i stitute” sau cum s-o numi nu e vreo institutie a statului,sau ceva care da acreditari.E o asociatie de producatori care fac si eu masuratori si chestii dinastea.
E ca si cum eu,Digix si Dorel facem “Institutul de termopanism si montatori aspectuosi” pa scurt ITMA.Dar pe Conu nu il invitam sau nu vrea el sa vina.
Referitor la valorile alea date de producatori,sunt valori de “pana la”,si in conditii de laborator

Nu de valorile ”de laborator” ma leg, ci de comparatia dintre valori. Valori care continui sa suspectez ca nu-i permit lui Salamander sa intre in comparatie.
Nu as zice ca Passive House este o asociatie de producatori de profile pvc. Ei nu testeaza doar profile, ci si centrale de ventilatie si multe alte chestii. Mi se par prea mari pentru party-pri-uri atat de mici.  Salamander nu a fost invitat sau nu a vrut sa vina?  Hmm, tot este o problema. Sau cel putin o suspiciune de problema. Posibil sa gresesc eu.



View PostDorel-Jefuitorul, on 20 mai 2022 - 20:51, said:

Cu ce deranjeaza felul in care arata acum (BE92)? Pentru mine arata exact la fel ca si inainte, am mostra cu cel vechi in magazin, daca vrei iti pun poza, in afara ca o parte din el este gri nu este nici o diferenta. Tot subarmat este, tot dezechilibrat din punct de vedere dimensiune profil/dimensiune armatura este, la fel ca si inainte. In rest, doar ca o parte este gri, asta este irelevant din punctul meu de vedere....

La cat de lat este BE92 si cat de mica pare armatura in el, cred ca s-a mizat pe faptul ca acel plastic catre extremitatile nearmate, reuseste sa preseze pe garnituri si sa ramana la forma initiala, dar in poza cu BE92 postata de mine mai sus, pare ca mai degraba se deformeaza decat sa preseze garnitura.
Ce grosime are plasticul alb de contur, nu ar fi trebuit sa aiba 3mm? Sau la coextrudate are mai putin?



Si inca nu a lamurit nimeni urmatorul aspect:

View PostLaur-, on 20 mai 2022 - 10:50, said:

Problema este cine oferteaza acest profil sa respecte introducerea de EPS. Presupun ca depinde de la firma la firma, ca si introducerea armaturii mai groase sau mai subtiri. Sau nu e ca si cu armatura?
Nici cu clasa de eficienta phB nu mi-e clar daca variaza functie de umplutura. Sau umplutura de izolatie vine deja introdusa in bara deprofil. Vad ca exista profil (Innotech Defender 88) care poate fi si phA si phB si phC, functie de izolatii paremi-se.


#461
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
92-ul e “up to 0.65 w/m2k” dar cu separate termica in otel.Alti bani alta distractie.Dar astea sunt valori date de producator.veka softine 82 e pana in 0.67.Asta tot valoare de producator.sintot asa.in conditii ideale.
Passive haus e asociatie un fel de PPTT in Romania.Doar ca mai amplu ca acopera si alte ramuri din constructia unei case.Daca nu intra cine dorea sau cine era invitata,fiind entitate Germana,de ce analizeaza Aluplast Polonia si nu analizeaza Salamander.Nu stiu detalii si nici nu ma intereseaza.La fel cum nu ma intereseaza nici parerile domnului “casa zenitala”.zenitala nu genitala.Am scris bine.
La 92 parametri de geosime sunt pastrati.adica grosime >2.8(sau egala).doar ca e coextrudat


LE ca si valori m-as baza pe date oferite spre exemplu de Institutul Rosheim.Aia sunt mai de incredere.Un fel de INCERC dar pa Germania.Bine pe Incerc nu m-as baza.Ca imi povestea un producator de tamplarie cum a obtinut el certificare de la ei.Nu imi cereti nume ca nu-i frumos sa spun

#462
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View Postbogumilandia, on 21 mai 2022 - 15:09, said:

92-ul e “up to 0.65 w/m2k” dar cu separate termica in otel.Alti bani alta distractie.Dar astea sunt valori date de producator.veka softine 82 e pana in 0.67.Asta tot valoare de producator.sintot asa.in conditii ideale.
Passive haus e asociatie un fel de PPTT in Romania.Doar ca mai amplu ca acopera si alte ramuri din constructia unei case.Daca nu intra cine dorea sau cine era invitata,fiind entitate Germana,de ce analizeaza Aluplast Polonia si nu analizeaza Salamander.Nu stiu detalii si nici nu ma intereseaza.La fel cum nu ma intereseaza nici parerile domnului “casa zenitala”.zenitala nu genitala.Am scris bine.
La 92 parametri de geosime sunt pastrati.adica grosime >2.8(sau egala).doar ca e coextrudat


LE ca si valori m-as baza pe date oferite spre exemplu de Institutul Rosheim.Aia sunt mai de incredere.Un fel de INCERC dar pa Germania.Bine pe Incerc nu m-as baza.Ca imi povestea un producator de tamplarie cum a obtinut el certificare de la ei.Nu imi cereti nume ca nu-i frumos sa spun
Mai pe romaneste ...cum ti-e norocul. Si adevarul este ca si o tamplarie pvc este ca o masina,centrala termica etc care trebuie si intretinute. Poti sa prezinti/montezi un produs bun daca clienti  nu stiu sa aiba grija de ele.

#463
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postbogumilandia, on 21 mai 2022 - 10:15, said:

Salut
Degeaba iti da Dorel (ca el le stie cel mai bine) o configuratie de sticla batz.Daca producatorul tau local de sticla nu are sticla pe care o vrei
Desi stau intr/un oras mare si pe deasupra cu fitze de monaco,poti sa tragi cu tunul si nu ai sa gasesti Low one.
Pentru izolatie fonica iti trebuie sticle de dimensiuni diferite si distanta diferita intre sticle.Iar pentru termic depinde si de pozitionare.iti trebuie sticla de forma 4s/clar/low daca esti pe parte insorita sau low/clar/low pe parte umbrita._Asta asa ca sinteza

Vezi ca vorbesti despre Dorei diferiti. L-ai vazut pe jefuitor sa zica mare lucru despre planistar sun si planitherm one in ultima perioada?  Acum 5 ani Mesterel monta astfel de sticle si se credea smecher, facea prostalaul ala un spectacol pe aici din sticle. Acum pe jefuitor nu il intereseaza, doar daca este interesat beneficiarul. Vezi discutia cu Laur, in coex se impieduca el, in rest poti sa-i pui ce sticle vrei.

#464
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 21 mai 2022 - 13:57, said:

Si inca nu a lamurit nimeni urmatorul aspect:

Simplu, iei o fereastra si o faci franjuri. Cand vorbim de un astfel de produs nu stam in doua, trei sute de euro. Nici nu conteaza cine plateste.

#465
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDorel-Jefuitorul, on 21 mai 2022 - 19:08, said:

....Vezi discutia cu Laur, in coex se impieduca el, in rest poti sa-i pui ce sticle vrei.
Aici gresesti putin, stiu multe lucruri din domeniul vostru, insa doar in calitate de beneficiar. Bine spune @bogumilandia mai sus, ceea ce eu stiam si nu as fi pus niciodata decat tripan de forma ”4s/clar/low daca esti pe parte insorita sau low/clar/low pe parte umbrita”. Asa am pus si eu de vreo 15 ani incoace, doar ca pe interiorul unui tripan daca pun mana cand afara este ger, in anumite camere am temperatura camerei, iar in alte camere radiaza gerul inauntru. Nu mai spun ca, cu mai mult de 15 ani in urma, am mai pus si pachet de sticle cu doar 2 foi (termopan), iar apoi am renuntat la ele.

Reamintesc niste citate, nu le-am putut cita normal deoarece fac parte din topicuri vechi si inchise:

@bogumilandia: ”Si daca e sa fiu rau pana la capat,desi tamplaria de la Oradea poate fi fara cusur exista si problema montajului. Si imi sustin afirmatia cu exemplul din orasul meu. Unul din dealeri foloseste o sticla cel putin ''dubioasa''
@Dorel-Mesterel: ” La sticla ar trebui sa alegi ofertantul care inspira incredere ca sticla contine si argon (chiar daca argonul apare pe ambele oferte), ambii ofertanti pot oferi sticla 4s daca ai nevoie de ea, dar argon nu prea ofera multi chiar daca apare pe oferte.”
@Dorel-Mesterel: ”Pentru siguranta ca argonul exista in pachetul de geam trebuie sa fim atenti la fabrica in care se executa sticla.

Oare la ce trebuie sa fim atenti, la eticheta de pe pachetul de sticle? Dar daca eticheta este a dealer-ului montator de tamplarie?
Am inteles multe despre pachetele de sticla, ba chiar imi apartine studiul din postarea 9803 de aici: https://forum.softpe...2#entry26543121
(in care cautam disperat Planistar Sun si Planistar Sun Plus si beneficiile lor inegalabile).

Problema este ca tot nu se stie in ce fabrici putem avea incredere ca argonul este exact cum trebuie, fara acel aparat de masurare de peste 5000 euro.
Pana acum, dintre firmele cu care am facut lucrari, am certitudinea ca sticlele sunt ok si sunt cu gaz rar doar la FarEst, Qfort (dar nu imi mai plac profilele lor desi am pus cu ambele), poate si Optimedia (daca ar trimite propriile pachete de sticle la Bucuresti), poate si Cristal Brad (cu care inca nu am pus). Madrugada oricum nu face (sau nu facea), dar nu m-as hazarda, si oricum nu s-ar transporta la Bucuresti.

Cum ar fi sa pun tamplaria cu o firma si sticlele cu alta firma?

Multumesc!

Edited by Laur-, 21 May 2022 - 20:05.


#466
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View PostLaur-, on 21 mai 2022 - 19:54, said:

Oare la ce trebuie sa fim atenti, la eticheta de pe pachetul de sticle? Dar daca eticheta este a dealer-ului montator de tamplarie?


Problema este ca tot nu se stie in ce fabrici putem avea incredere ca argonul este exact cum trebuie, fara acel aparat de masurare de peste 5000 euro.
Pana acum, dintre firmele cu care am facut lucrari, am certitudinea ca sticlele sunt ok si sunt cu gaz rar doar la FarEst, Qfort (dar nu imi mai plac profilele lor desi am pus cu ambele), poate si Optimedia (daca ar trimite propriile pachete de sticle la Bucuresti), poate si Cristal Brad (cu care inca nu am pus). Madrugada oricum nu face (sau nu facea), dar nu m-as hazarda, si oricum nu s-ar transporta la Bucuresti.

Cum ar fi sa pun tamplaria cu o firma si sticlele cu alta firma?

Multumesc!
Eu zic ca pana la urma se merge pe incredere si pe o transparenta cat mai reala a produsului.

#467
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostLaur-, on 21 mai 2022 - 19:54, said:

Oare la ce trebuie sa fim atenti, la eticheta de pe pachetul de sticle? Dar daca eticheta este a dealer-ului montator de tamplarie?
Problema este ca tot nu se stie in ce fabrici putem avea incredere ca argonul este exact cum trebuie, fara acel aparat de masurare de peste 5000 euro.
Cum ar fi sa pun tamplaria cu o firma si sticlele cu alta firma?

Asa cum spunea si Mesterel deseori (slavit fiei numele lui ca de la el am invatat multe), ofertantul este cel mai important, de la el pleaca totul pentru obtinerea unui produs bun, complet de calitate, in toate componentele lui (tamplarie, sticla, feronerie, configurare, montaj). Atentia acordata fiecarei componente de catre ofertant poate fi observata la faza de consiliere, daca ea exista. In mod normal consilierea trebuie sa existe si trebuie sa fie cat mai bine facuta, pentru asta este nevoie de peste o ora fata-n fata cu ofertantul. Recomandarea mea este sa vizitati fizic mai multi ofertanti, am clienti care au fost fizic la 18 firme.

Cand ofertantul se rezuma doar la a spune cat de grozava este conducta lui de plastic fata de a concurentilor, ca are camere fara numar si este nemtasca, ca este clasa A++++++..,produsa de neamt, de multe ori conducta lui este si cam cea mai mare, atunci nu va asteptati sa stie el ce este aia planistar sun, planitherm one etc. . De argon un astfel de ofertant nu o sa zica nimic, daca il intrebati o sa zica ca el pune dar oricum iese in 1,2,3,4… ani (perioada difera de la unul la altul). Si o mai da si pe aia, “da ce crezi ca altii iti pun”? Si are dreptate, unii fiind ca si el, stiind lucruri putine despre domeniu, ca de asta nu vorbesc prea mult despre sticla.

Dealer-ul nu prea poate avea eticheta lui, oricum daca face asta poate fi foarte usor depistat. Dar nu se chinuie nimeni, beneficiarii oricum sunt interesati mai mult de conducta de plastic, cate camere are, cat este de mare, daca este nemtasca, daca este clasa A, daca este coextrudata, altfel spus conducta conteaza.

Cum adica nu stim in ce fabrici sa avem incredere, eu in sticlele de la optimedia, olin bv, CE Glass (e din HU), nu am nici o indoiala, la nivelul asta daca pe eticheta scrie ceva atunci asa este.

Foarte multi ofertanti in piata fac tamplaria la un producator iar sticla la alt producator, chiar si eu fac asta la unele lucrari, important este ca ambii producatori sa poata oferi calitatea si componentele de pe oferta beneficiarului.

#468
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View Postbogumilandia, on 21 mai 2022 - 15:09, said:

92-ul e “up to 0.65 w/m2k” dar cu separate termica in otel.Alti bani alta distractie.Dar astea sunt valori date de producator.veka softine 82 e pana in 0.67.Asta tot valoare de producator.sintot asa.in conditii ideale.
Passive haus e asociatie un fel de PPTT in Romania.Doar ca mai amplu ca acopera si alte ramuri din constructia unei case.Daca nu intra cine dorea sau cine era invitata,fiind entitate Germana,de ce analizeaza Aluplast Polonia si nu analizeaza Salamander.Nu stiu detalii si nici nu ma intereseaza...

Valorile de care spui sunt Uf, ale profilelor?!? Sau Uw, ale ferestrei? Mai probabil ale ferestrei complete, dupa o medie aritmetica cu Ug sticlei, care stim ca poate fi des intalnita 0,5.

Se intelege ca Aluplast Polonia este mai prost decat Salamander, fiind in comparatie pentru ca a vrut sa intre sau a fost invitata. Dar daca nu e asa?

View Postmmiclaus, on 21 mai 2022 - 20:29, said:

Eu zic ca pana la urma se merge pe incredere si pe o transparenta cat mai reala a produsului.

Daca eu as locui in Constanta si dau de acel dealer de care zice @bogumilandia, ce ar insemna?
Ori eu sunt iarasi naiv si merg pe incredere, dupa ce mi-am mai luat 2 tepe cu termopane cu 20 ani in urma (din care o parte le-am si aruncat), urmand sa-mi iau inca o teapa. Ori dealerul respectiv capata brusc o credinta in Dumnezeu si se lasa de meserie?
Cu firmele mari, la care cel putin teoretic se poate vorbi de garantie (Far Est, Qfort) nu mi-am luat teapa, sticla interioara este calda si dupa multi ani fara sa dea semn de condens intre foi, doar ca Qfort au dat-o intre timp din Veka in XXXStars, iar FarEst lauda Kommerling 76 mai mult decat oricare profil existent pe piata (inclusiv fata de BE92 coextrudat tot al lor, dar asta nu ma mai mira), neavand in schimb altele mai bune (Kubus, Energeto8000, Geneo, laudate de voi, sau Veka sau Kommerling 88).

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 14:57, said:


Un like pentru aceasta atitudine si postare, de la mine si probabil de la toti clientii care vor citi pe aici.
(Oricum, un topic cu specialisti foarte amabili, mi-as fi dorit sa avem asa colegi si in acest domeniu : https://forum.softpe...micentralizata/ )

Da, chiar si eu am auzit placa cu iesitul argonului in N ani.

View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 14:57, said:

...Recomandarea mea este sa vizitati fizic mai multi ofertanti, am clienti care au fost fizic la 18 firme.

Eu stiu doar vreo 4 ofertanti de luat in calcul. Nu as merge la ofertantii care asambleaza ”conducte” in locuri dubioase si cu tehnologie dubioasa, ci doar unde stiu ca distribuie conducte asamblate in mari fabrici. Aici ar intra produsele FarEst, Qfort, Optimedia, poate chiar si Madrugada.

Doar ca din Oradea nu vin sticle. Iar atunci depinde de unde ia dealerul sticlele, asa ca mai ramane doar FarEst si Qfort, care am explicat de ce nu prea mai imi plac pentru un produs complet si cu montaj inclus.

Din pacate nu cunosc dealeri siguri de-ai profilelor Gealan Kubus, Aluplast Energeto 8000, Rehau Geneo, Kommerling88.


View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 14:57, said:

Cum adica nu stim in ce fabrici sa avem incredere, eu in sticlele de la optimedia, olin bv, CE Glass (e din HU), nu am nici o indoiala, la nivelul asta daca pe eticheta scrie ceva atunci asa este.

Dar din Bucuresti? Sau macar dealeri renumiti din Bucuresti care sa puna sticle cu eticheta unor fabrici renumite de sticla?


View PostDorel-Jefuitorul, on 22 mai 2022 - 14:57, said:

Foarte multi ofertanti in piata fac tamplaria la un producator iar sticla la alt producator, chiar si eu fac asta la unele lucrari, important este ca ambii producatori sa poata oferi calitatea si componentele de pe oferta beneficiarului.

Ofertantii da, fac asta usor si o fac la fiecare lucrare, dar pentru clienti este mai greu. Explicatia este ca ofertantul are programe in care, cand seteaza dimensiunile tamplariei, programul da automat si dimensiunea sticlelor. Comanda profilele la o fabrica si sticlele la alta fabrica (de regula cea mai ieftina fabrica de sticle, sunt multe).

Eu ca si client trebuie sa astept montarea tamplariei, sa masor, sa comand mai apoi sticlele, iar in tot acest timp sa stau cu casa fara sticle.
Si inca nu stiu daca as cere la FarEst sau Qfort doar sticle, ce ar spune.
Plus ca n-am masina de transportat acele sticle, nu le pot monta daca nu am acele piese mici (ca am un lapsus cum se numesc) si tot asa.

Ar mai fi varianta sa cer initial dimensiunea pieselor, sa le comand, sa le am inainte ca dealerul de conducte sa vina cu tamplaria. Tot oarecum complicat, ramane problema transportarii sticlelor (care ar trebui sa ajunga intregi la destinatie).

Edited by Laur-, 22 May 2022 - 17:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate