Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1639 replies to this topic

#109
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Oferta cu cele facute la Glass Design Home&Office pare mai ok si termenul de livrare este Decembrie 2021, fata de termenul de 20 Ianuarie al celor de la Madrugada. Despre Madrugada am auzit de bine, dar de astia de la Glass Design nu stiu nimic.

 bogumilandia, on 03 decembrie 2021 - 16:19, said:

Home glass design?

Glass Design Home & Offices

Attached Files



#110
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ii cunosc personal pe cei de la Glass Design.Am facut cateva montaje pentru ei.In afara ca nu au sudura 0,nu sunt cu nimic mai prejos decat Madrugada.

#111
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006

 bogumilandia, on 04 decembrie 2021 - 08:47, said:

Ii cunosc personal pe cei de la Glass Design.Am facut cateva montaje pentru ei.In afara ca nu au sudura 0,nu sunt cu nimic mai prejos decat Madrugada.

Nu ma pricep, ce inseamna sudura 0?

#112
costineladrian21

costineladrian21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2021
Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o parere avizata referitor la urmatoarea nelamurire:

- gealan s8000 cu geam 44 mm - pret 12.100 lei
- gealan s9000 cu geam 52 mm - pret 15.900 lei

Vor fi montate la o casa nou construita.

Merita s9000 diferenta de pret ? Ce sa aleg ?

Multumesc frumos.

#113
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 cation, on 04 decembrie 2021 - 08:51, said:



Nu ma pricep, ce inseamna sudura 0?

Imbinarea colturilor este mai putin vizibila.La lipitura zero nu se vede imbinarea aproape de loc

#114
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 costineladrian21, on 05 decembrie 2021 - 12:34, said:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o parere avizata referitor la urmatoarea nelamurire:

- gealan s8000 cu geam 44 mm - pret 12.100 lei
- gealan s9000 cu geam 52 mm - pret 15.900 lei

Vor fi montate la o casa nou construita.

Merita s9000 diferenta de pret ? Ce sa aleg ?

Multumesc frumos.

Depinde de dimensiunile ferestrelor si de configurarea acestora, daca ai dimensuni ca ale colegului de mai sus @cation, eu consider ca nu merita. La s9000 (si compania) se plateste diferenta de pret pentru ca este mai mare (mai mult pvc), are a treia garnitura (o garnitura in plus costa bani), permite pachet de geam de 52mm (acesta este doar un avantaj care nu implica costuri suplimentare, ceva nesemnificativ).

Bun, avem avantajele, sa vedem de ce nu merita.
1. Dimensiunile, daca sunt dimensiuni mici, suprafete vitrate mici, atunci pierderile pe suprafata lor nu pot fi foarte mari.
2. Configurarea, daca ai toate ferestrele cu o parte fixa si una care se deschide atunci inseamna ca nu te dau banii afara din casa si poate nu vrei sa platesti a treia garnitura in partea fixa. Pentru ca ea este taiata/scoasa din fabrica, in partile fixe a treia garnitura nu exista, dar beneficiarii o platesc.
3. Diferentele de eficienta, acestea sunt foarte mici pe sticla (pachetul de 44mm poate avea un coeficient de 06w/mpk iar cel de 52 0,5w/mpk), la profile diferentele sunt tot mici din punctul meu de vedere, 1.1w/mpk s9000 si 1.3 s8000. S 9000 poate ajunge la coeficient de 0.71, dar la fel ca celelalte profile din clasa lui are nevoie de imbunatatiri, adica trebuiesc folosite sistemele ikd si stv, sisteme care costa bani.
4. Rezistenta in timp si functionalitatea, pe ambele serii se poate obtine un produs bun, functional si aproape la fel de eficient.

#115
costineladrian21

costineladrian21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2021
Multumesc pentru raspuns.

Dimensiunile ferestrelor sunt:

5 bucati   – 1200 (H) x 1500 (latime)
                – o parte fixa + 1 parte oscilo
                – plasa tantari
1 bucata   – 1200 (H) x 2300 (latime)
                 – impartita in 3, partea din mijloc fixa, marginile oscilo
                 – plasa tantari
2 bucati   – 500 (H) x 500 (latime)
                – oscilo
                – plasa tantari
2 bucati   – 500 (H) x 700 (latime)
                – oscilo
                – plasa tantari
1 bucata usa   – 2100 (H) x 900 (latime)

#116
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Exista in PVC solutia pentru a avea aceeasi inaltime aparenta a profilului la ochiurile fixe ale unei piese de termopan cu ale ferestrei mobile? Adica in poza de mai jos, de exemplu, sa ai lumina de la piesa fixa cu latura de jos la aceeasi cota cu a ferestrei? La fel si sus. Daca da, e limitata la anumite serii de profile si cum se cheama "pe romaneste" treaba asta?

Nu am un motiv pentru care vreau posibilitatea asta, doar OCD.



[ https://www.hornbach.ro/cms/media/ro/shop_teasers/ferestre_pvc/Ferestre-PVC-culoare-gri-antracit_Pic_478x444.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#117
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Poate mai exista si alta varianta, dar eu singura varianta pe care o stiu este sa nu existe parte fixa langa parte cu deschidere, adica sau doar parti fixe, sau doar deschideri, fara parti fixe.
Majoritatea tamplariei trimisa la export este doar cu deschideri, fara parti fixe, pe straini nu-i intereseaza 0.1 w/mpk nici chiar mai mult la eficienta termica, insa ii intereseaza foarte mult aspectul subliniat de tine, ii deranjeaza foarte mult sa aiba parti fixe atat estetic cat si functional.

#118
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 costineladrian21, on 05 decembrie 2021 - 17:10, said:

Multumesc pentru raspuns.

Ferestrele tale au dimensiunile ferestrelor de apartament de bloc, probabil nici casuta nu este facuta pe “barosaneala” (cu living de 70mp, bai de 20mp etc. ), in situatia asta as merge pe s8000 cu tripan de 44. Bine, eu daca mi-as face o casa, ferestrele ar fi cu 20% mai mari ca si suprafata si tot pe s8000 as merge.

Dar atentie un pic, S8000 este un produs bun, se poate obtine tamplarie ieftina si buna, eficienta si functionala, insa tamplaria nu este facuta doar din profil, mai are feronerie, configurare sticla si conteaza foarte mult cine si cum o produce. Asta la nivel de tamplarie ieftina si buna, cand se vor “avioane”, cand suprafetele sunt mari, atunci mai conteaza si alte lucruri.

#119
costineladrian21

costineladrian21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2021

 Dorel-Jefuitorul, on 05 decembrie 2021 - 20:51, said:



Ferestrele tale au dimensiunile ferestrelor de apartament de bloc, probabil nici casuta nu este facuta pe “barosaneala” (cu living de 70mp, bai de 20mp etc. ), in situatia asta as merge pe s8000 cu tripan de 44. Bine, eu daca mi-as face o casa, ferestrele ar fi cu 20% mai mari ca si suprafata si tot pe s8000 as merge.

Dar atentie un pic, S8000 este un produs bun, se poate obtine tamplarie ieftina si buna, eficienta si functionala, insa tamplaria nu este facuta doar din profil, mai are feronerie, configurare sticla si conteaza foarte mult cine si cum o produce. Asta la nivel de tamplarie ieftina si buna, cand se vor “avioane”, cand suprafetele sunt mari, atunci mai conteaza si alte lucruri.

Multumesc pentru raspuns. O sa raman pe s8000. Nu imi place sa fac lucrurile pe barosaneala :))), consider ca strictul necesar este de ajuns. Sunt si alte placeri in viata, de care sa ne bucuram, nu doar de cat de mare e palatul.

O zi placuta!


#120
dragosmd93

dragosmd93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2021
Buna seara. Am construita o casa doar parter in judetul Brasov. Este in faza la rosu. Am decis sa caut oferte de pret pentru geamuri si usi exterior. Dupa ceva research, am primit ajutor din partea lui conu si ii multumesc frumos! In continuare voi cere oferte pentru profil salamander bluevolution 92 rotunjite cu feronerie Roto nx (solutie primita de la conu). Voi reveni cu ofertele de pret primite pentru 25 mp suprafete in total. Are cineva o recomandare de distribuitor bun in Brasov?

#121
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 05 decembrie 2021 - 20:22, said:

Poate mai exista si alta varianta, dar eu singura varianta pe care o stiu este sa nu existe parte fixa langa parte cu deschidere, adica sau doar parti fixe, sau doar deschideri, fara parti fixe.
Majoritatea tamplariei trimisa la export este doar cu deschideri, fara parti fixe, pe straini nu-i intereseaza 0.1 w/mpk nici chiar mai mult la eficienta termica, insa ii intereseaza foarte mult aspectul subliniat de tine, ii deranjeaza foarte mult sa aiba parti fixe atat estetic cat si functional.

Cred ca am visat ca am auzit candva de un profil pentru cercevea mai slim sau ascuns? Poate-i valabil la anumite serii/producatori.
Ochiurile fixe imi plac. Culmea e ca la deschideri mari nici nu e asa inestetica problema asta.

#122
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004
Sebulbus vezi Internorm sau Gealan Kubus. Sa ai pastilele de inima la tine cand primesti pretul mai ales la Internorm.

Attached Files



#123
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 03.02.2007
InterEnorm.

#124
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Kubus este pe jumate, doar la exterior se vede la fel, la interior este nevoie de deschidere (cercevea), chiar daca este falsa, trebuie sa existe, ca sa se vada la fel si din interior.

Si da, kubus arata intr-un mare fel, dar nu este pentru cei care scriu pe softpedia sa ceara sfaturi si se bucura cand unul sau altul dintre noi le spune ca pot economisi daca fac unele parti fixe. Ei neantelegand ca renunta la ceva, cred ca economisesc bani si au acelasi lucru.

Kubus este, nu scump, deosebit de scump pentru un profil pvc, asta poate si pentru ca oamenii nu stiu mai nimic despre el, nici macar cei din domeniu nu stiu (chiar daca lucreaza cu Gealan). Sigur ca asta inseamna conditii speciale, financiare, termene de livrare etc. .

Gealan Kubus, evident ca are si dezavantaje, nu se pot face usi. Asta e lovitura, romanul indiferent cati bani are sau cat de bine informat este, nu poate intelege ca usile sunt usi si ferestrele ferestre, nu trebuie sa fie identice.

#125
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008

 Dorel-Jefuitorul, on 07 decembrie 2021 - 19:45, said:

doar sa ceara sfaturi si se bucura cand unul sau altul dintre noi le spune ca pot economisi daca fac unele parti fixe. Ei neantelegand ca renunta la ceva, cred ca economisesc bani si au acelasi lucru.
Poti fi mai explicit? La ce se renunta? La partea estetica? Exista dezavantaje de ordin tehnic intre ferestrele care au si parti fixe, comparativ cu cele care au exclusiv parti mobile?
Am la bucatarie ambele parti mobile. Una  din ele este deschisa doar cand se sterg geamurile.

#126
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, in primul rand estetica, adica se dau banii pe culoare dar nu ne intereseaza simetria, unii nici macar nu pun accent pe sticle egalizate in astfel de cazuri. Tot in primul rand, dar doar pentru ferestrele de la etaj fara acces de afara, ai parte fixa o cureti catarat pe ea, de obicei doamnele (placerea vecinilor).

Bine, si la parter uneori este dificila curatarea, trebuie scara, de obicei tot doamnele si tot placerea vecinilor.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 07 December 2021 - 21:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate