Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1720 replies to this topic

#1639
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View Postadi123, on 30 aprilie 2024 - 08:07, said:

Buna ziua!
E normal la usa sa fie asa distanta la garnitura in partea de sus cand inchid?

Baietii de la montaj au zis ca nu se poate face nimic...
Care credeti ca ar fi rezolvarea?

Eu incerc sa imi dau seama ce este acolo
Gata este partea de sus de la usa pai ar trebuii sa se poate din zavorul de sus

Attached Files


Edited by mmiclaus, 30 April 2024 - 21:12.


#1640
adi123

adi123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.11.2023
Mai adaug niste poze poate va ajuta sa intelegeti mai bine…
Multumesc!

Attached Files



#1641
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024
Buna ziua.
Construiesc o casa și am ajuns la geamuri.Am primit oferte de
Salamander 76 MD produse de ADF
și Kommerling 76 MD produse de Silcar. Care ar fi diferența dintre ele? Ambele au bagheta calda, argon și geam de 44 MM.

#1642
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007
Am si eu o curiozitate: am vazut in grecia la o cazare, tamplarie moderna la ferestre, care se inchid la fel ca cele clasice din lemn: fereastra stanga direct cu fereastra din dreapta, fara sa existe stalpul fix de sprijin din mijlocul deschiderii.  La noi nu am vazut nici unde solutia asta tehnica.  
Ferestrele respective cred ca erau cu rame din aluminiu sau ceva metalic, la noi majoritatea sunt din plastic.
Se gaseste si la noi asa ceva? Ma gandeam ca daca voi inlocui tamplaria, as vrea sa pun ceva identic, ca functionare, cu avantajele termopanelor.  Dar nu vreau sa aibe acel stalp fix in mijlocul ferestrei.
Si am uitat sa mentionez, ca respectivele ferestre se puteau rabata si pe verticala.

Edited by tfmercedez, 01 May 2024 - 14:52.


#1643
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007
Găsești peste tot așa ceva. Ferestre în două canate cu stulp.

#1644
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007

View PostDigix, on 01 mai 2024 - 15:14, said:

Găsești peste tot așa ceva. Ferestre în două canate cu stulp.
pai eu am zis fără stalp. Nu vreau sa am acel stalp, mai ales intr-o incapere care fiind pe post de bucatarie are usile mai inguste, iar piesele de mobilier au intrat pe fereastra.

#1645
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007

View Postadi123, on 30 aprilie 2024 - 23:34, said:

Mai adaug niste poze poate va ajuta sa intelegeti mai bine…
Multumesc!
Ușa e cu broască multipunct? Dacă da, ridică mânerul și gata!

View Posttfmercedez, on 01 mai 2024 - 15:15, said:

pai eu am zis fără stalp. Nu vreau sa am acel stalp, mai ales intr-o incapere care fiind pe post de bucatarie are usile mai inguste, iar piesele de mobilier au intrat pe fereastra.
Stulp am scris.

#1646
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,943
  • Înscris: 15.06.2007
Ca geamuri ieftine termopan, gasesti gata facut si la dedeman..

View PostDigix, on 01 mai 2024 - 15:17, said:


Stulp am scris.
da, am vazut, am crezut ca ai gresit cuvantul "typo".

Dar cand ai insistat, am crezut ca sunt eu mai sarac cu duhul si am cautat in dictionar

[ https://i.postimg.cc/HnZXRQFm/Screenshot-20240501-161755-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Poate adaugi tu "stulp" in dictionar, ca eu acuma  intalnesc prima data acest termen.

Edited by tfmercedez, 01 May 2024 - 15:21.


#1647
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View Posttfmercedez, on 01 mai 2024 - 15:20, said:

Ca geamuri ieftine termopan, gasesti gata facut si la dedeman..

da, am vazut, am crezut ca ai gresit cuvantul "typo".

Dar cand ai insistat, am crezut ca sunt eu mai sarac cu duhul si am cautat in dictionar

[ https://i.postimg.cc/HnZXRQFm/Screenshot-20240501-161755-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Poate adaugi tu "stulp" in dictionar, ca eu acuma  intalnesc prima data acest termen.

Sau montant mobil.

#1648
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007

View Posttfmercedez, on 01 mai 2024 - 15:20, said:

Poate adaugi tu "stulp" in dictionar, ca eu acuma  intalnesc prima data acest termen.

E un termen tehnic folosit în domeniu și cred că vine din germană. Nici nu știam că nu există în dicționar. Probabil va trebui introdus ca neologism. Se mai folosește și termenul de ''inversor'' ca denumire a aceluiași profil. Ce pot să îți spun este că dacă vei cere cuiva de specialitate o astfel de fereastră, folosind acel cuvânt, va ști ce să îți dea. La fel și termenul de ''solbanc'' înseamnă ceva în dicționar și altceva în domeniul nostru.

#1649
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,832
  • Înscris: 03.02.2007
Intenția a fost să ajut, nu am vrut să fac mișto, cum pare că se face acum de mine. De aia câteodată, facerea de bine...

#1650
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostMarius_MS, on 01 mai 2024 - 10:02, said:

Buna ziua.
Construiesc o casa și am ajuns la geamuri.Am primit oferte de
Salamander 76 MD produse de ADF
și Kommerling 76 MD produse de Silcar. Care ar fi diferența dintre ele? Ambele au bagheta calda, argon și geam de 44 MM.

Mergi pe ADF, am lucrat cu ambii producatori, la produsele ADF se observa o atentie la detalii superioara fata de Silcar.
Optiunile de echipare ale tamplariei sunt mai multe si mai bune la ADF fata de Silcar.
Ofertantii ADF sunt mai responsabili fata de silcar.
Silcar cel mai probabil sunt mai ieftini dar atat.

L.E. Dar celor cu produs ADF cere-le si o oferta pe bluevolution 92, round, merita diferenta.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 01 May 2024 - 19:29.


#1651
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 mai 2024 - 19:21, said:



Mergi pe ADF, am lucrat cu ambii producatori, la produsele ADF se observa o atentie la detalii superioara fata de Silcar.
Optiunile de echipare ale tamplariei sunt mai multe si mai bune la ADF fata de Silcar.
Ofertantii ADF sunt mai responsabili fata de silcar.
Silcar cel mai probabil sunt mai ieftini dar atat.

L.E. Dar celor cu produs ADF cere-le si o oferta pe bluevolution 92, round, merita diferenta.

Am făcut o eroare la prima postare. Pachetul de sticla este de 48 MM.
Diferența de preț dintre ele este de 2500 euro. Mi se pare foarte mare diferența în condițiile în care la coeficientul termic ambele se laudă cu 0.80


#1652
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024
Încerc sa dau replay postării lui Dorel-Jefuitorul și nu reușesc..
Deasemenea nu îmi dau seama cum se poate trimite mesaj privat.
Îmi scapă mie ceva, sau din cauză că sunt nou pe forum nu mi se permite

#1653
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,093
  • Înscris: 22.06.2004
trebuie sa ai 28 de posturi(sau 23) ca sa poti da pm. poti pune aici adresa de mail si dupa ce o vede o sa o sterg eu.

#1654
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 mai 2024 - 19:21, said:

Mergi pe ADF, am lucrat cu ambii producatori, la produsele ADF se observa o atentie la detalii superioara fata de Silcar.
Am vazut lucrare de la ADF si nici in ziua de azi nu pot sa imi scot din cap cum nu reusesc sa curete colt interior toc, interior cercevea ,extrerior cercevea in zona garniturilor sau placutele de plastic care acopera partea de jos  de pe feroneria ascunsa  parca nu erau de acolo .

#1655
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

Marius_MS said:

1714585299[/url]' post='30761384']
Am făcut o eroare la prima postare. Pachetul de sticla este de 48 MM.
Diferența de preț dintre ele este de 2500 euro. Mi se pare foarte mare diferența în condițiile în care la coeficientul termic ambele se laudă cu 0.80

Diferenta de 2500 € nu are cum sa vina doar din ce spun eu, atentie la detalii, echipare mai buna etc. . Sigur pe oferte se vad diferente de configurare (cea mai importanta). Adica, produsele in principiu sunt pe acolo, diferente de cateva sute de euro sunt ok, acceptabile, dar 2500 este mult si inseamna ca vorbim despre altceva decat kommerling 76 vs salamander 76. Poate fi o diferenta mare daca unul este ad si celalalt md.
Coeficientul de transfer termic conteaza foarte putin in acest context, produsele pot fi absolut similare.
Atentie, am zis ca produsele POT fi similare.  

#1656
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmmiclaus, on 01 mai 2024 - 21:52, said:

Am vazut lucrare de la ADF si nici in ziua de azi nu pot sa imi scot din cap cum nu reusesc sa curete colt interior toc, interior cercevea ,extrerior cercevea in zona garniturilor sau placutele de plastic care acopera partea de jos  de pe feroneria ascunsa  parca nu erau de acolo .

Eu nu prea vorbesc vorbe, maine se fac foto pe tamplarie adf si vedem, imi spui tu ce nu este bine curatat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate