Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1720 replies to this topic

#1657
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 mai 2024 - 22:47, said:

Eu nu prea vorbesc vorbe, maine se fac foto pe tamplarie adf si vedem, imi spui tu ce nu este bine curatat.

Inseamna ca am prins eu  un  lot mai altfel.

#1658
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020
Vedem maine, am 3 ferestre in magazin venite  de la adf (completare la o lucrare mai mare). Iti trimit aici pe public pozele si vorbim despre ce se vede in poze.

#1659
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 mai 2024 - 22:08, said:



Diferenta de 2500 € nu are cum sa vina doar din ce spun eu, atentie la detalii, echipare mai buna etc. . Sigur pe oferte se vad diferente de configurare (cea mai importanta). Adica, produsele in principiu sunt pe acolo, diferente de cateva sute de euro sunt ok, acceptabile, dar 2500 este mult si inseamna ca vorbim despre altceva decat kommerling 76 vs salamander 76. Poate fi o diferenta mare daca unul este ad si celalalt md.
Coeficientul de transfer termic conteaza foarte putin in acest context, produsele pot fi absolut similare.
Atentie, am zis ca produsele POT fi similare.  

Cum pot sa atașez oferta de Kommerling? Tot incerc și nu reușesc.
Menționez că e făcută de un prieten.
Cealaltă cu 2500 euro mai scumpă, Salamander, făcută de partenerul ADF în orașul nostru nici nu mi-a fost listată. Mi-a povestit despre ce e vorba, și mi-a spus prețul final. De menționat că tipul se laudă tare că el face calitate și într-adevăr are recenzii foarte bune în oraș și e lăudat. Unde ar putea fi păcăleala?

#1660
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
trebuie sa ai 28 postari ca sa atasezi ceva sau sa trimiti mesaj privat

#1661
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.10.2021
Salutare,
Am o dilema. Cei de la tamplarie mi-au recomandat sa nu aleg bagheta warm edge, sa nu pun folii interior-exterior si nici sa nu folosesc spuma cu celule inchise.

Mi-ai spus ca sunt pur marketing si ca nu are rost sa dau bani pe ele.
Ca pret daca renunt la ele castig vreo 400eur - mai dau doar 3086euro

Am vazut pe simulator faptul ca diferenta la coeficientul de transfer termic este de 0.10W/m2k.
Cum pot calcula ca sa aflu daca merita sa dau 400eur in plus pentru a avea coeficient de transfer termic cu 0.10W/m2k mai bun?


Acestea ar fi tablourile cu warm edge.
Cele fara au un coeficient cu 0.10W/m2k mai prost

https://prnt.sc/UtzQYnKUk2Xa

https://prnt.sc/R9agKNp8EfwT

#1662
ComanM05

ComanM05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.05.2023
Eu am renuntat din start la firma care mi-a facut acelasi gen de recomandare Posted Image

Edited by Dany_Darke, 02 May 2024 - 17:00.


#1663
dany0532

dany0532

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2007

View Postdany0532, on 30 aprilie 2024 - 17:08, said:

Salut, am si eu nevoie de sfaturile voastre in legatura cu geamurile ce urmeaza sa le pun la o casa.

Oferta 1: Profil Gealan S9000
Oferta 2: aluPlast 7 Star (QFort)
Oferta 3: bluEvolution 73
Oferta 4: greenEvolution 76 MD
Oferta 5: NEO 95
Oferta 6: Barrier 100 (Rehau Geneo)

Pe langa asta fiecare foloseste diferite feronerii (Maco, Roto...). Unii mi-au spus ca sunt posibile deschideri mai mari sau sau mai ciudate cum imi doresc eu. Altii au spus ca nu se poate. Desi am la apartament QFort cu fero Winkhaus acum au pus doar ROTO NX.

Am atasat oferta doar pentru cea mai mare si mai dificila fereastra (este la unghi de 90 de grade) Imi doream ca acea imbinare de 90 de grade sa nu se faca cu profil de balcon. Doar cei cu Gealan mi-au spus ca pot face imbinare sticla pe sticla insa nu stiu cat de eficienta si ce riscuri va avea fereastra respectiva.

Am o dilema si vis-a-vis de geamului (Barrier a ofertat cel mai gros geam, nu stiu insa ce spatiu este intre foile de sticla).

Am pozitionat pe sud ferestre mari in ideea de aport de caldura insa vara va fi un chin. Este o idee buna sa pun Low-e pentru aport de caldura si pentru vara rulouri exterioare (am vazut unele subtiri zip, stiu cat de eficiente sunt) sau sa merg direct pe PlanistarSun dar voi pierde aportul de caldura pe timp de iarna?

Daca este nevoie pot atasa intreaga oferta pentru toate ferestrele.

Sa mai cer si alte oferte?

Ce intrebari sa mai pun atunci cand cer ofertele?

As putea sa mai cer de la QFort oferta pentru Veka Softline 82.
Ma poate ajuta si pe mine cineva? Pe scurt am de ales intre Barrier, QFort, GIP (folosesc profile Gealan S9000) sau WIN (ce folosesc profile Salamander)

#1664
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004

View PostComanM05, on 02 mai 2024 - 09:07, said:


Am incercat si asta, dar aparent postarea mea tot nu apare.... E-mail-ul meu de yahoo este coman_madalin21 (poate reusim in felul asta Posted Image )


am trimis mail

View PostMarius_MS, on 02 mai 2024 - 09:57, said:


Ar fi de mare ajutor daca s-ar putea uita cineva peste oferta mea.
mariusvultur3014    @gmail.com
Va rog sa imi lasati o modalitate de contact, pentru a putea incarca oferta.
Multumesc anticpat.


am trimis mail

View Postdany0532, on 02 mai 2024 - 10:40, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Pe scurt am de ales intre Barrier, QFort, GIP (folosesc profile Gealan S9000) sau WIN (ce folosesc profile Salamander)


bineinteles ca te putem ajuta daca putem fi in contact cu tine.

#1665
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmmiclaus, on 01 mai 2024 - 17:18, said:



Sau montant mobil.
acuma aerios vorbind, sper ca s-a inteles ce caut eu. Nu stiu daca cu sau fara stulp sau montant mobil, nu ma pricep la detalii tehnice de feronerie, ideea e sa am o deschidere mare, ca la geamurile comuniste, fara piesa fixa pe care sa se sprijine fereastra.  Deci rama si ferestre, fara nimic in mijlocul deschiderii.
Si privind in stanga dreapta am observat ca nu se practica in realitate. O fi din cauza costului suplimentar? Cat costa extra? Sau cat se economiseste renuntand la acea particularitate?

Edited by tfmercedez, 02 May 2024 - 11:36.


#1666
reddude

reddude

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2020
Stie cineva daca Madrugada discuta doar cu distribuitori sau se poate face comanda direct pe persoana fizica?

#1667
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View Posttfmercedez, on 02 mai 2024 - 11:35, said:

acuma aerios vorbind, sper ca s-a inteles ce caut eu. Nu stiu daca cu sau fara stulp sau montant mobil, nu ma pricep la detalii tehnice de feronerie, ideea e sa am o deschidere mare, ca la geamurile comuniste, fara piesa fixa pe care sa se sprijine fereastra.  Deci rama si ferestre, fara nimic in mijlocul deschiderii.
Si privind in stanga dreapta am observat ca nu se practica in realitate. O fi din cauza costului suplimentar? Cat costa extra? Sau cat se economiseste renuntand la acea particularitate?

Genul de configuratii ar fi recomandat la etaje nu poti sa cureti geamurile daca ai o parte fixa  , trebuie sa fii acrobat pt a curata geamurile Posted Image

#1668
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

mmiclaus said:

1714596915[/url]' post='30761641']
Inseamna ca am prins eu  un  lot mai altfel.

Nu nu ai prins un lot altfel, eu nu am fost atent la acest detaliu, am si avut putin pe alb iar la color sudura este Graf si nu este nevoie de curatare.
Adevarul este ca la ce besini au ar putea sa curete interiorul tocului. Dar in mare eu sunt multumit de ei, oricum, fata de silcar sunt la ani lumina.
Deci Miclaus baga mare ca ai avut dreptate, eu cat am produs le curatam pe cnc si le mai luam o tura la mana.

View Postdany0532, on 02 mai 2024 - 10:40, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Pe scurt am de ales intre Barrier, QFort, GIP (folosesc profile Gealan S9000) sau WIN (ce folosesc profile Salamander)

Alege doua trei oferte care te-au convins cat de cat si ataseazale aici. Apoi vedem ce este pe ele si ne dam cu parerea.

Attached Files



#1669
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024
Madrugada cum este in raport cu ADF?

#1670
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004

View Postreddude, on 02 mai 2024 - 13:47, said:

Stie cineva daca Madrugada discuta doar cu distribuitori sau se poate face comanda direct pe persoana fizica?



doar cu distribuitori dar daca esti din oradea exista odata madrugada concept dar vad ca nu mai apare in google.

#1671
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 02 mai 2024 - 20:26, said:

Nu nu ai prins un lot altfel, eu nu am fost atent la acest detaliu, am si avut putin pe alb iar la color sudura este Graf si nu este nevoie de curatare.
Adevarul este ca la ce besini au ar putea sa curete interiorul tocului. Dar in mare eu sunt multumit de ei, oricum, fata de silcar sunt la ani lumina.
Deci Miclaus baga mare ca ai avut dreptate, eu cat am produs le curatam pe cnc si le mai luam o tura la mana.
Eu la colorat am prins si a trebuit sa curat coltul ca nu puteam monta plasele bsmart cu perie.

#1672
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

tfmercedez said:

1714642532[/url]' post='30762135']
acuma aerios vorbind, sper ca s-a inteles ce caut eu. Nu stiu daca cu sau fara stulp sau montant mobil

S-a inteles, vrei o fereastra cu doua deschideri fara stalp (t-eu sau montant fix) pe mijloc. Stulp/montant mobil, t-eu/montant fix sunt termeni tehnici pentru ce vrei tu sau pentru ce nu vrei tu. Pe tine nu te privesc termenii tehnici, ai spus deja cu cuvintele tale ce vrei si este ok, este suficient, poti face la fel in fata unui ofertant si el o sa inteleaga ce vrei. Faptul ca nu vezi tu astfel de deschideri nu inseamna ca ele nu exista, nu poti sa vezi tu daca ferestrele sunt cu stalp sau nu cand ferestrele sunt inchise. In mod normal dupa ferestrele cu o parte fixa care nu se poate deschide si una mobila (se recunosc usor, arat urat, asimetric), ferestrele cu doua deschideri fara “stalp” sunt cele mai vandute. Majoritatea clientilor vor deschideri fara “stalp”.  Acestea din urma nu difera foarte mult ca bani fata de cele cu “stalp” (daca se folosesc sisteme complete, de calitate). Teoretic ar trebui sa fie cam la acelasi pret, numai ca de regula se folosesc “smecherii”, beneficiarul le observa cu timpul sau nu le observa. Unde se folosesc “smecherii”? La partea care se deschide doar la nevoie, echiparea cu feronerie a acesteia poate sa difere ca bani cu intre 10 si macar 20 euro, fata de o echipare top. Deci, de regula ferestrele fara “stalp” sunt mai ieftine decat cele cu “stalp”, insa au vulnerabilitati de obicei.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 02 May 2024 - 21:56.


#1673
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

mmiclaus said:

1714678887[/url]' post='30763038']
Eu la colorat am prins si a trebuit sa curat coltul ca nu puteam monta plasele bsmart cu perie.

Interesant, era sudura graf? Nu am pus smart inca pe tamplarie ADF. E adevarat ca am si montat mai mult bluevo92 round si smart nu prea merge cu round, marele dezavantaj al round.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 02 May 2024 - 22:01.


#1674
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostMarius_MS, on 02 mai 2024 - 21:29, said:

Madrugada cum este in raport cu ADF?

Mai ieftin, dar nu pentru ca Madrugada ar fi mai ieftini ci pentru ca ofertantii lor au optiuni mai ieftine. ADF are niste standarde mai ridicate dar care isi merita banii.
Spre exemplu de la ADF nu se poate cumpara tamplarie fara sticla, ceea ce este un mare avantaj pentru beneficiar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate