Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1757 replies to this topic

#1711
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

View Postmmiclaus, on 12 mai 2024 - 14:22, said:

Deci sa ne intelegem , acei coeficient termici sunt doar informative , valorile lor sunt obtinute in "laborator" in conditii perfecte. Aceste conditii pot diferii de la montajul tamplariei pana la amplasamentul propietatii in nord , sud, aer uscat sau umed etc. Tu trebuie sa te gandesti in urmatorul fel , daca nu folosesti toate acele "artificii" ( am pus intre ghilimele, un fel de imbunatatiri) nu vei avea acei coeficienti. Un exemplu : cand se vor repara spaletii trebuie sa stii ca nici un material nu face "priza" pe pvc si apar microfisuri la utilizare mecanica , daca puii folie int/ext acestea se lipesc pe pvc si pe perete este o imbunatatire fonica si termica.iar din cauza ca materialul este unul tare si poros materialul face priza pe el mai bine.Spuma inchisa este o spuma cu densitate mare ce suporta greutati mai mare pe m3 cam 30-40kg, poti testa cu un bat sa nu fie la capat ascutit si vezi in care intra mai usor daca il impungi. Sticla cu warmedge e superioaa ca bagheta e facuta din ceva composit care are o conductivitate termica scazuta. Eu ti-am explicat mai babeste aici

Perfect, multumesc pentru explicatia babeasca, ajuta mult!

Mda, fiind un balcon de la bloc vechi (`91)cel mai probabil nu ma voi apropia de coeficientii de laborator.
Voi folosi spuma cu celule inchise si folie int/ext insa voi renunta la warm edge (prefer sa folosesc banii aceia pentru spuma, folie si manopera, ca ele nu sunt oferite de catre firma).

Recomandati o spuma cu celule inchise? Soudal Flexifoam? Sika Boom 587?
Dar folie interior si exterior?

Va multumesc pentru timp si ajutor

#1712
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.02.2021
Gandeste-te ca faci investitia pe minim 15-20 de ani, daca imparti costul de 400 de euro, e o nimica toata. Plus ca oricum ce se gaseste mai bun azi pe piata in 4-5 ani va fi cel mult mediocru, iar in 15-20 de ani va fi depasit total (vezi termopanele cu 2 sticle fara gaz la mijloc, fara sticla cu depuneri, etc. de acum 15-20 de ani)

Spuma cu celule inchise ambele-s OK, ar fi mai si Whiteteq de la Ceresit. Daca vrei sa dai un ban in plus pentru un produs dedicat, atunci mergi pe Rothoblaas Hermetic Foam. Oricum daca ai folii montate corespunzator, spuma nu ar trebui sa joace un rol important pe partea de etansare.

Folii int-ext - neaparat sa fie cu adeziv pe toata suprafata foliei, te orientezi in functie de buget. Si plus poti sa mai folosesti pentru o sigilare mai buna o bariera de vapori pensulabila - Soudatight e OK.

p.s. Mai bine nu mai dai niciun ban pe manopera suplimentara si lipesti tu acele benzi :) Si din diferenta de manopera, iti pui si warmedge.

#1713
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021

View Postnapoleono, on 12 mai 2024 - 21:12, said:

Gandeste-te ca faci investitia pe minim 15-20 de ani, daca imparti costul de 400 de euro, e o nimica toata. Plus ca oricum ce se gaseste mai bun azi pe piata in 4-5 ani va fi cel mult mediocru, iar in 15-20 de ani va fi depasit total (vezi termopanele cu 2 sticle fara gaz la mijloc, fara sticla cu depuneri, etc. de acum 15-20 de ani)

Spuma cu celule inchise ambele-s OK, ar fi mai si Whiteteq de la Ceresit. Daca vrei sa dai un ban in plus pentru un produs dedicat, atunci mergi pe Rothoblaas Hermetic Foam. Oricum daca ai folii montate corespunzator, spuma nu ar trebui sa joace un rol important pe partea de etansare.

Folii int-ext - neaparat sa fie cu adeziv pe toata suprafata foliei, te orientezi in functie de buget. Si plus poti sa mai folosesti pentru o sigilare mai buna o bariera de vapori pensulabila - Soudatight e OK.

p.s. Mai bine nu mai dai niciun ban pe manopera suplimentara si lipesti tu acele benzi Posted Image Si din diferenta de manopera, iti pui si warmedge.


Multumesc. Pertinente toate parerile.
Da, intr-adevar m-am gandit si eu sa pun foliile insa doar pe interior, la exterior ar fi greu/imposibil de pus dupa ce se monteaza si sticla, balconul nefiind la parter. Nu cred ca am cum sa pun in ziua montajului, poate doar inainte sa puna tamplaria pe pozitie.

#1714
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008
bad post

Edited by alixtim, 13 May 2024 - 14:13.


#1715
napoleono

napoleono

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.02.2021
Din ce zona esti? Daca din Timisoara, poti sa iei legatura cu Dorel

#1716
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008

View Postconu71, on 10 mai 2024 - 22:36, said:

eu am trimis pe .......@ gmail.com fara spatii
@Conu71 - ștergeți va rog adresa de email de la #1701, #1705 si de aici. Mulțumesc!

View Postnapoleono, on 13 mai 2024 - 14:10, said:

Din ce zona ești? Daca din Timișoara, poți sa iei legătura cu Dorel
Mersi, am vorbit cu Dorel.

Edited by conu71, 13 May 2024 - 14:21.


#1717
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
stearsa. succes

#1718
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 05.10.2021
Mi s-a spus de catre firma ca nu se poate pune profil solbac pe balcon, ca ei nu fac si nici nu recomanda.
Daca vreau glafuri ca trebui sa le prind cu suruburi direct de tamplarie.

As dori sa intreb:
1. Intradevar nu se recomanda/nu se pot monta?
2. Se compromite randamentul tamplariei daca se prind glafurile direct de ea?
3. Recomandati o firma in Brasov care nu da buleli?

Multumesc

#1719
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
eh, nu...
nu se compromite randamentul dar risti sa se infiltreze apa printre pervaz si tamplarie si atunci sa vezi distractie.

#1720
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024
Cat de importanta este armatura tocului? Din moment ce este fixat pe perete, trebuie armat mai serios sau e suficient 1,5? La usi mai ales.

#1721
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004
cu cat mai mare cu atat mai bine, se intampla pana si la armatura de 2 mm ca tocul sa fie putin torsionat din cauza ca l a tras surubul cum a vrut el.

#1722
IonVasile

IonVasile

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2024
Pot sa las si eu numarul de telefon sa imi dati niste sfaturi, va rog? Si eu sunt la momentul alegerii geamurilor si sunt unele lucruri pe care as dori sa le discut cu dumneavoastra. 0752 66 9 9 xx. Multumesc frumos!

Edited by conu71, 22 May 2024 - 12:29.
editare nr telefon


#1723
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,106
  • Înscris: 22.06.2004

View PostIonVasile, on 22 mai 2024 - 09:39, said:

Pot sa las si eu numarul de ....


casuta mica in suceava, i am raspuns la intrebari.

#1724
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 10.08.2023
Tre sa-mi fac mea culpa putin. Am ajuns cu intarziere la casa sa fac poza. Intr-adevar, nu seamana cu ce e la gagica-mea. E intunecat, se schimba si nuanta, dar nu in felul ala, e clar. Am vazut si tripan low-e fara 4s si diferenta intre geam si partea deschisa era spre zero la ochi.
In ziua in care am stat acolo cred ca era si innorat si posibil sa fi avut si asta un aport la senzatie. Si pe soare se cunoaste, dar parca nu asa tare.

Attached Files



#1725
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,840
  • Înscris: 03.02.2007
Scria în ofertă transmitanța.

#1726
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 15.10.2006

View Postconu71, on 03 mai 2024 - 18:08, said:

dap, float + Low-E. groaznica combinatie...
oare buhnici nu are sticla cu protectie solara? am incercat sa vad videoclipurile cu ferestrele lui dar cand am vazut aberatiile am iesit repede.
Sunt si eu de aceiasi parere ca Float +LowE e groaznica in zonele mai calduroase chiar si cu geamurile umbrite total.
Eu am asa un dinte si pe izolatie care banui ca contribuie peste un anumit nivel, la efectul de sauna din locuinte vara. M-ai studiez problema.
Buhnici sustine intr-un video ca are sticla simpla fara nici o acoperire probabil pt. aport solar, a avut si 28 de grade in bucataria insorita anul acesta.
Dar cu super-rulouri, zice el.

#1727
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 10.08.2023

View PostDigix, on 26 mai 2024 - 16:57, said:

Scria în ofertă transmitanța.

Stiu, asta a fost gafa mea si mi-o asum. O sa stau vreun an cu ele cand e gata casa si daca simt nevoia, inlocuiesc unele din geamuri. Posibil sa fie si chestie psihologica. La gagica-mea nu am bagat de seama sau m-a deranjat pana mi-a zis ea.

View Postcipaul, on 26 mai 2024 - 19:37, said:

Sunt si eu de aceiasi parere ca Float +LowE e groaznica in zonele mai calduroase chiar si cu geamurile umbrite total.
Eu am asa un dinte si pe izolatie care banui ca contribuie peste un anumit nivel, la efectul de sauna din locuinte vara. M-ai studiez problema.
Buhnici sustine intr-un video ca are sticla simpla fara nici o acoperire probabil pt. aport solar, a avut si 28 de grade in bucataria insorita anul acesta.
Dar cu super-rulouri, zice el.

Pai 4s nu opreste caldura doar cand bate soarele direct? Exista date in sensul ca ar ajuta si pe nord? Ca altfel sunt doar banuieli.

Izolatia face sauna daca e de polistiren si nu aerisesti. Asta din punct de vedere al umiditatii.
Termic, nu imi pot da seama daca e mai bine cu sau fara izolatie, dar daca ai peste o treime din geamuri in care bate soarele, as vedea posibil sa se incinga casa si izolatia mai rau sa impiedice radierea caldurii noaptea. Dar sunt pure speculatii.
Eu am un singur canat, spre rasarit, atat atinge soarele vara, restul aparate de soare sau orientate nord.


Sincer, eu rulourile nu le prea inteleg. Adica, le inteleg in cazuri cand deja ai o situatie si vrei sa o dregi. Apartament spre sud, mori de cald in casa, nu ai incotro.
Dar, sa iti faci casa noua si sa te bazezi pe rulouri nu inteleg. Pai de ce mai ai geamuri, atunci? Iarna trebuie sa tragi rulourile cand e ger, dar ce faci, stai pe intuneric? Doar sa le tragi numai noaptea. O grija in plus. Dar sa zicem ca au un mic beneficiu, ne-amortizat financiar vreodata in viata asta. Dar vara? Pentru ce mai ai ferestre daca tragi rulourile? Ce faci ziua, cand bate soarele, stai pe intuneric? Mi se pare prostie crunta. Poti face o pavaza, o prelungire de acoperis, si ai si lumina mereu cand e soare, nu bate nici soarele in geamuri si nici in perete, de 7 ori mai eficient decat rulourile, care opresc doar partial caldura.

Edited by RaimondMacelaru, 26 May 2024 - 20:25.


#1728
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,269
  • Înscris: 15.10.2006

View PostRaimondMacelaru, on 26 mai 2024 - 20:23, said:

Pai 4s nu opreste caldura doar cand bate soarele direct? Exista date in sensul ca ar ajuta si pe nord? Ca altfel sunt doar banuieli.
Sincer, eu rulourile nu le prea inteleg.
Ba da opreste 4S-ul, cam de aia m-am si plans cand e vorba doar de float in exterior.
Sunt si eu de aceiasi parere cu rulourile in cea ce priveste protectia la soare. La casa respectiva e vorba mai mult de design dupa parerea mea.
Cel mai greu e totusi sa umbresti geamurile spre Vest si uneori si pe Nord mai ajunge soarele prin Iunie, Iulie, August.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate