Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#73
DonHacker

DonHacker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.02.2007
Salutari domnului conu71 ... doresc si eu putin ajutor pentru alegerea tamplariei la o casa,atasez aici oferta de pret primita.Doresc un sfat daca merita sa merg pe aluminiu din oferta sau sa aleg un PVC de f buna calitate (eventual daca imi recomandati un PVC de f buna calitate).merita diferenta pt aluminiu ? Va multumesc anticipat de ajutor !

Attached Files


Edited by DonHacker, 19 November 2021 - 22:55.


#74
IoanAdrian84

IoanAdrian84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2021
Buna Conu, as avea nevoie de niste sfaturi cu privire la ferestre pentru o casa im comatructie. Tel meu este 0 7 4 4 6 8 8 2 xx. Mersi!

Edited by conu71, 20 November 2021 - 09:10.
editare nr tel


#75
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostDonHacker, on 19 noiembrie 2021 - 22:55, said:

Salutari domnului conu71 ... doresc si eu putin ajutor pentru alegerea tamplariei la o casa,atasez aici oferta de pret primita.Doresc un sfat daca merita sa merg pe aluminiu din oferta sau sa aleg un PVC de f buna calitate (eventual daca imi recomandati un PVC de f buna calitate).merita diferenta pt aluminiu ? Va multumesc anticipat de ajutor !

dupa parerea mea nu merita niciodata sa dai diferenta pentru aluminiu daca nu ai inaltimi foarte mari la usi si ferestre. poti cere un veka 82 sau un salamander 92.

View Postactum, on 19 noiembrie 2021 - 22:01, said:

.....Pe gustul meu ar fi mers niste argumente mult mai tehnice si ancorate in ce se vede in exploatare si eventual o statistica de "service" legata de cum e comporta in timp fiecare.....


putem face si asta:)))))))) mai uit si eu, deh, varsta...

#76
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
rog un sfat in legatura cu intrebarea mea. Multumesc anticipat.

#77
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postallexs96, on 18 noiembrie 2021 - 21:04, said:

Buna seara, am nevoie de un sfat de la voi, vreau sa schimb sticla la un balcon , profil destul de vechi ( Gealan 60mm grosime ) , din cate am inteles pot pune sticla de maxim 24mm grosime. As avea 3 geamuri ( 1070mm x 530mm ) , este etaj 3 iar vara ma cam lupt cu soarele ziua, deci clar as alege varianta sticlei 4s . Pot sa merg cu sticla 4s la exterior si low-e la interior in configuratia de 24mm ? Auzisem pe cineva ca nu este in regula sa pui la termopan low-e + 4s si ca trebuie sa mergi obligatoriu doar cu una din ele + float. Multumesc.

am avut o perioada scurta de timp(aproximativ un an) in care am montat asa ceva. au fost cateva contre pe forum din cauza ca ar apare soc termic pe sticla 4s. nu s a intamplat nimic numai ca nu merita din cauza banilor, castigul termic este foarte mic. mergi pe un 4s cu fload de 4mm fara probleme.

#78
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Va salut. Observ si salut promptitudinea si dorința unor useri cu experienta de a ajuta benevol pe alții care nu au treaba cu termopanele. Unul dintre aceștia sunt si eu si as dori o indurmare catre câteva sisteme bune de termopane PVC sau aluminiu(o sa vedeți imediat de ce) , sticlă de calitate și firma pentru execuția si montarea lor asa cum trebuie.

Am casa tencuita la exterior cu golurile pentru tâmplărie tencuite.  Pentru ca m-am inaltat putin fata de proiectul inițial, în special la etaj si pentru ca tâmplăria este pana în grinda am inaltimea de la cota 0 de 245. In discuțiile cu arhitecta aceasta a sugerat tamplarie de aluminiu si/sau golurile cu ușile completate de luminatoare in partea superioara.

Locația mea este in Ploiesti si daca exista recomandari in zona sau in vecinatate dispuse pentru a colabora as aprecia orice răspuns. Daca sunt necesare date suplimentare privind dimensiunile le pot da fara probleme.

Mulțumesc anticipat

#79
IoanAdrian84

IoanAdrian84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2021
Mersi conu71 pentru sfaturi, pertinente si la obiect! Si overall voi iesi mai ieftin decat oferta. Acu pot comandat linistit fara sa-mi mai fac mustrari de constiinta :D

#80
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostAndreiNR, on 20 noiembrie 2021 - 16:37, said:

Va salut......


daca imi lasi un nr de telefon in privat putem discuta.

#81
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Si eu ii mulțumesc lui conu71 pentru amabilitatea de a ma fi sunat și rabdarea cu care mi-a explicat o mulțime de lucruri!

#82
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
Salut conu71!
Dupa cateva ore de citit pe forum (si prin asta multumesc tuturor celor care au ajutat cu informatii), as avea si eu nevoie de putin ajutor in alegerea unei configuratii/oferte si deschideri optime de tamplari pentru o casa ce o voi construi. Nu pot inca sa trimit mesaje privat dar daca te rog sa imi scri pe adresa contact @ seblaze . com

Multumesc!

#83
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
Negresit, conu71 m-a ajutat si pe mine sa inteleg ce sa cer, la ce sa renunt si ce sa schimb pentru oferta de pret. Pe telefon, cu rabdare si intelegere Posted Image Multumesc inca odata!

Rog un moderator sa imi stearga adresa de email mai sus daca se poate. Multumesc

Edited by skmetaly, 23 November 2021 - 13:47.


#84
allexs96

allexs96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.03.2015
Multumesc pentru raspuns Conu ! Ce am uitat sa mentionez, bucataria o am mutata pe balcon , deci abur/condens... ajuta F4+Solar ?

#85
Scatman2012

Scatman2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2013
Multumesc  Conu71! Aveam o oferta de la un furnizor dar nu eram sigur ca mi-a oferit o solutie cu un raport calitate-pret corect. Adevarul ca nu cunosteam mai nimic despre termopane dar dupa discutia cu d-voastra m-am mai luminat. Am primit multe informatii pe care ofertantul acela nu mi le-a oferit.
De la Conu71 am primit raspunsuri la toate intrebarile mele si multumesc inca o data petru promtitudinea cu care mi-a raspuns solicitarii initiale trimise pe mesaj privat. Recomand tuturor ca in cazul in care doreste cineva sa-i consulte parerea sa-i lase un numar de telefon in mesaj privat.

#86
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postallexs96, on 23 noiembrie 2021 - 22:44, said:

Multumesc pentru raspuns Conu ! Ce am uitat sa mentionez, bucataria o am mutata pe balcon , deci abur/condens... ajuta F4+Solar ?


4s te ajuta vara sa nu ai caldura in casa. la faza cu condensul nici nu ajuta nici nu strica

#87
mteudean77

mteudean77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2020
Buna seara, as avea si eu nevoie de un sfat la achizitia ferestrelor pentro o casa in constructie.
Sunt in punctul de a alege intre ferestre cu profile Rehau Synego de 80 mm si Kommerling/Trocal de 88. Media de izolare e cam aceeasi (0,78 W/m2k) si nu prea stiu care ar fi mai ok la pret aproximativ echivalent. Multumesc mult !

#88
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
depinde de o gramada de factori, pana nu vad macar un pdf nu pot sa iti dau un sfat.

#89
mteudean77

mteudean77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2020
Mersi mult ! Atasez aici cele 2 oferte.

Attached Files



#90
irinelticau

irinelticau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2010
Buna ziua.Sunt la stadiul de alegere a tâmplăriei pentru o casa parter,încălzire pardoseala și izolatie exterioara 20cm.As dori sa va spun experiența mea cu Conu  71.L-am rugat să-mi explice pe ce varianta de profil și geam sa merg.Multumesc pentru timpul acordat.
Sa simplific ce am dorit eu.
Tâmplărie pentru un transfer termic redus.
Preț corect .
Conu 71 mi-a explicat ce sa cer la ofertele pe care o să le iau și pe ce variante sa merg.
Voi reveni cu ofertele primite de la diverși dealerii.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

1 members, 4 guests, 0 anonymous users

T_Adrian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate