Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#127
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Am inteles! Fiecare cu piticii si cu gusturile lui. Inainte, si pe mine ma deranja asimetria. Acum imi pare fireasca  o fereastra cu un ochi mobil mai mic.🤣🤣🤣

#128
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
apreciez ca ti ai spus parerea a 200 oara. am inteles de prima data Dorel, nu trebuie repetat saptamanal. data viitoare, pe langa ce ai spus tu o sa le propun placare cu aluminiu(logic placat si ala cu aur), rulouri cu telecomanda, cercevele din alea "barosane" la usi. cine mama naibii ii pune sa isi faca casa? de ce sa dea pe ferestre 7000 de euro cand pot da 16000 de euro numai ca sa nu se mai uita vecinii la nevestele lor.



chiar citesti ce ai scris inainte sa postezi? cred ca ai 100 de gigi becali in arad si toti sunt clientii tai. in restul tarii lumea este mai saraca. de aia, cand am softpedisti din arad ii trimit la tine ca sa se distreze si ei.

Edited by conu71, 07 December 2021 - 23:53.


#129
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 sacos, on 07 decembrie 2021 - 23:00, said:

Am inteles! Fiecare cu piticii si cu gusturile lui. Inainte, si pe mine ma deranja asimetria. Acum imi pare fireasca  o fereastra cu un ochi mobil mai mic.������

Cum totul in domeniul acesta are avantaje si dezavantaje asa si partile fixe au si avantaje, in primul rand sunt binisor mai ieftine si in al doilea rand sunt un pic mai eficiente termic, chiar si ca intretinere si exploatare in timp părtile fixe sunt mai ok, pentra ca una este sa ai nevoie de reglaje si intretinere la 20 de deschideri si alta este sa ai nevoie la 10 deschideri.

#130
zeeuxx

zeeuxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.08.2009
Hello.
Chiar daca am vorbit cu @conu71 prin vara si mi-a deschis mintea si am stiu cat de cat ce sa cer, acum am inceput sa culeg oferte de la ceva firme de incredere din Iasi.
Avem firma nr 1 ADF care asambleaza profilele in Piatra Neamt, ei ziceau ca au o mega fabrica noua iar banda calda pe care o folosesc ei este DuraTherm,
Firma nr 2 Zubfinestre aduce profilele din Germania si le asambleaza in Iasi, am vazut sediul destul de profi, am uitat ce banda calda folosesc dar ziceau ca de 15 ani e pe piata comparativ cu DuraTherm ul care e de doar 2 ani.
Firma nr 3 Empressa aduc de la Madrugada si atasez si oferta lor, iar daca vreau sticla de 60mm se mai adauga 150 euro la total(face banii?), montajul se face cu spuma Soudal si membrana lichida Soudal inclus in pret.
Ce parere aveti? La celelalte firme preturile sunt apropiate, la firma nr 2 sunt umflate si au bagat un mega discount dar pretul final tot in jurul 7k se invarte.

Inca ceva, stiu ca este o incertitudine pe piata, dar cei ce sunt in domeniu credeti ca aceste preturi o sa mai creasca?Am inteles ca anul asta s-au dus in sus cu vreo 30%.La toti le-am impus sa mi tina geamurile pana in mai/iunie cand termin tencuitul si mai aranjez glafurile putin, au acceptat toti.

PS. pentru casa este configurat 92 iar demisol am mers pe 76

Attached Files


Edited by zeeuxx, 08 December 2021 - 14:43.


#131
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu iti poate garanta nimeni acelasi pret din decembrie pana in iunie sau poate iulie/august daca se intampla ceva cu tencuitorii spre exemplu.
In 2021 am avut cam asa scumpiri din ianuarie in iunie
-armatura 100%
-profil 20% si as fi dat si mai mult doar aa il gasesc
-suruburi 20%
-spuma 20 %
Urmeaza energie si cresteri salariale.Cine zice ca iti garanteaza…se cam joaca cu focul
Sincer acum,poate ti/as garanta pretul daca ai achita acum totul.poate.dar da a preturile ar exploda ti-as returna frumos banutii

#132
zeeuxx

zeeuxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.08.2009
De achitat o sa le achit in perioda asta, de asta le-am si impus conditia de a le putea depozita la ei pana sunt eu gata cu tencuitul.
Mai mult vreau sa stiu daca e o oferta corecta pret/calitate si daca ar mai trebui ceva modificari pe ea de care ar trebui sa tin cont.

#133
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 zeeuxx, on 08 decembrie 2021 - 20:53, said:

De achitat o sa le achit in perioda asta, de asta le-am si impus conditia de a le putea depozita la ei pana sunt eu gata cu tencuitul.
Mai mult vreau sa stiu daca e o oferta corecta pret/calitate si daca ar mai trebui ceva modificari pe ea de care ar trebui sa tin cont.


lasa mi un nr de tel in pm. sunt cam multe de discutat.

#134
zeeuxx

zeeuxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.08.2009
Tocmai am vorbit la telefon cu conu71, 30 minute, mega profi omul, multumesc!

#135
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cu cea mai mare placere si maine suna ma daca nu intelege cel care face oferta ce sa faca.

#136
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017
Va salut!

Am inceput o constructie P+E in Brasov si am ajuns la capitolul termopane. Am primit deja o oferta de la o firma din zona Brasov. Trebuie sa recunosc ca nu inteleg foarte multe din oferta primita. Casa este intr-o zona linistita deci nu ma intereseaza aspectul fonic ci doar aspectul termic si rezistenta in timp.

Spre exemplu, pentru un fereastra cu doua gemuri de diminesiunile 2000 (1000 + 1000) si inaltime 1700 (fereastra fixa + mobila) am primit urmatoarea oferta:


Serie: bluEvolution 82 GRAF
Culoare: alb
Geam: Gol 44mm Gol 44m
Marcă Fer: Maco Multi-Matic argintiu
Toc: Toc 73mm MD
Otel Toc: Armatura: 26X30x2
Cercevea:Canat Z 85mm
Otel: Armatura 26x30x2
Set Fero.: Canat 2 CC OO MM 2c

Prag:
Coeficient de transfer termic: 1.08 W/m²K
Profile suplimentare: 1x 2000mm Profil solbank 30
Culoare interior alb, corp de baza alb
Suprafata: 3.400 mp, Pret 479.21 Eur

Intrebarea mea ar fi daca vedeti ceva in neregula cu aceasta configuratie.

Din pacate nu ma lasa sa atasez oferta pentru intreaga casa dar in cazul in care domnul conu71 sau alt domn cu experienta doreste sa ma lamureasca pot sa ofer numarul de telefon sau sa trimit mesaj privat.

Va multumesc tare mult celor care doresc sa ma ajute cu sfaturi.

Am reusit sa atasez oferta de termopane in Google Drive si atasez linkul aici pentru cine doreste sa ma ajute: https://drive.google...iew?usp=sharing

#137
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi nr de telefon in privat si te sun astazi sa maine.

#138
witchaboy

witchaboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2009
buna ziua

Va rog sa ma indrumati d.p.d.v. tehnic spre cea mai buna firma producatoare de geamuri termopan pentru a reabilita termic un apartament de 2 camere. Apartamentul urmeaza a fi renovat complet si la capitolul termopane sunt praf (ca si la altele, din pacate, referitor la renovari). Apartamentul este expus la intemperii din 3 parti (S, V si N) si se afla situat la etajul 4 din 6 (de fapt e 2 din 4, dar jos e spatiu comercial).


La casa, geamurile sunt in dublu strat sistem Veka, suntem multumiti de ele dar au fost montate prin 2002 (mai multe detalii nu stiu deoarece este casa parintilor).

Apartamentul este in Judetul Brasov


Multumesc frumos.

#139
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cere un bluevolution 92 round cu tripan de 52 sau un veka 82 cu tripan de 44.

#140
mihaiberende

mihaiberende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.03.2017
tocmai ce am vorbit cu conu71 la telefon. Omul a luat oferta si am parcurs-o impreuna si a eliminat rand pe rand toate balariile care erau absolut inutile si mai costau si o gramada de bani. Multumesc pe aceasta cale si puteti apela cu incredere, omul este super profesionist si ofera o consultanta de calitate, nu porcariile pe care ti le imping pe gat reprezentatii de vanzari de la firmele de termopane. Ca si concluzie voi merge pe Bluevolution 92 cu termopane de 52 + multe alte detalii oferite de conu71 pe care le-am notat frumos pe hartie sa nu le uit

#141
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 mihaiberende, on 09 decembrie 2021 - 14:17, said:

Va salut!

......

o discutie rapida, doar 34 minute. succes...

#142
witchaboy

witchaboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.05.2009

 conu71, on 10 decembrie 2021 - 08:33, said:

cere un bluevolution 92 round cu tripan de 52 sau un veka 82 cu tripan de 44.

Multumesc.

Altceva ce ar mai trebui sa am in vedere?

Mentionez ca la bucatarie geamul este foarte mare, de dimensiuni generoase, iar sotia a venit cu intrebarea daca se poate imparti in 2, astfel incat geamul de jos sa poata fi deschis oblic pentru aerisirea bucatariei cand gateste, dar sa se poata deschide si geamul mare, tot oblic si cu deschidere normala.

Aveti un sfat legat de asta?

#143
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
un desen ar face cat 1000 de cuvinte. nu am inteles ce doreste sotia. este chiar asa de greu sa imi lasi un nr de telefon in privat sau vrei sa discutam aici?

#144
kta_cortez

kta_cortez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2013
Conu71 - multumesc pentru sfaturile si ideile profesionale primite. Om cu O mare apelati cu incredere la el, un om care chiar iti deschide ochii, un om care ajuta oameni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate