Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1612 replies to this topic

#145
kosmid

kosmid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2007
Buna ziua. Pentru o casa noua am primit 2 oferte pt ferestre (Barrier si Qfort). Ce parere aveti despre acestea? Precizez ca nu am informatii in domeniu.

Attached Files


Edited by kosmid, 19 December 2021 - 23:50.


#146
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 kosmid, on 19 decembrie 2021 - 23:49, said:

Buna ziua. Pentru o casa noua am primit 2 oferte pt ferestre (Barrier si Qfort). Ce parere aveti despre acestea? Precizez ca nu am informatii in domeniu.

o parere proasta spre foarte proasta. lasa mi un nr de telefon in privat si le luam la disecat in detaliu ambele oferte.

#147
kosmid

kosmid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.01.2007
Mutumesc @conu71 pentru analiza comparata si sugestiile facute. Deja am economisit multe miii... de euro in doar o ora la telefon

Felicitari pentru informatiile pe care le-ai acumulat, prinde bine sa vorbesti cu un profesionist! Si pe deasupra mai esti si de treaba si ai rabdare sa explici argumentat celor care nu stapanim domeniul.

Posted Image

#148
somename001

somename001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2021
Buna ziua,

Doresc sa schimb ferestrele actuale cu unele mai eficiente din punct de vedere al izolatiei fonice. Am cerut cateva oferte cu cel mai bun pachet de izolare fonica pe care il au companiile respective (le puteti gasi atasate). Ce parere aveti?
Legat de profil, inteleg ca Veka Softline 82 e o solutie foarte buna, insa m-ar ajuta mult o recomandare pe partea de sticla. Ce configuratie de sticla ar fi cea mai eficienta la o grosime totala de 52mm si la ce valori de izolatie fonica se poate ajunge?

Multumesc!

Attached File  OFERTA TAMPLARIE BARRIER.pdf   924.89K   30 downloadsAttached File  qfort - 7 stars.pdf   683.56K   23 downloads

#149
lscrc

lscrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2021
Buna ziua,


Am solicitat cateva oferte pentru tamplarie pvc pentru o casa in constructie.
Am atasat ofertele primite si as aprecia o parere care ar avea cel mai bun raport calitate pret.

Multumesc

Attached Files



#150
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Cum se intretine feroneria? eu am Roto NX si am vazut ca cere ulei o data pe an. Ce ulei se foloseste, de mecanisme fine? unde si cat se pune, se toarna doar prin orificiul incercuit de mine in prima poza? e putin mai sus de maner.

Attached File  IMG_20211224_192335.jpg   45.45K   40 downloads

Attached File  IMG_20211224_192115.jpg   149.29K   34 downloads

#151
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
Multumesc @conu71 pentru sfaturi, e bine sa ai pe cineva care sa-ti lumineze calea inca de la faza de proiectare👍

#152
MirceaGG

MirceaGG

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.12.2021

View Postconu71, on 20 decembrie 2021 - 11:58, said:

o parere proasta spre foarte proasta. lasa mi un nr de telefon in privat si le luam la disecat in detaliu ambele oferte.


Salut, as avea nevoie si eu de putina consulanta, sunt in faza de proiectare a tamplariei pentru o casa si nu mi-ar strica cateva sfaturi [email protected] mersi

Edited by conu71, 12 January 2022 - 19:07.
editare adresa mail


#153
Sofia77

Sofia77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2021
Bună seara!

Vă rog să mă ajutați si pe mine cu niste sfaturi.
Am nevoie de 6 ferestre de înalte de 240/75 și un perete cortină de 7m lungime si 3m înălțime .

As dori sa folosesc profil din aluminiu . Am primit o ofertă de la adf dar inconvenientul pentru mine ar fi că geamul lor are o tentă de verde si eu as dori sa fie negru închis.

Vă rog ,dacă mă puteți ajuta cu o firmă serioasă care lucrează cu alumil sau salamander.

Vă mulțumesc

#154
OCM

OCM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 06.08.2007

View Postomaigadlolz, on 24 decembrie 2021 - 19:28, said:

Cum se intretine feroneria? eu am Roto NX si am vazut ca cere ulei o data pe an. Ce ulei se foloseste, de mecanisme fine? unde si cat se pune, se toarna doar prin orificiul incercuit de mine in prima poza? e putin mai sus de maner.

Attachment IMG_20211224_192335.jpg

Attachment IMG_20211224_192115.jpg

Salut, Aa aflat ceva ,sunt si eu interesat de raspuns?

#155
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View PostOCM, on 06 ianuarie 2022 - 11:58, said:



Salut, Aa aflat ceva ,sunt si eu interesat de raspuns?
w40 la toți pinii,in locurile unde există frecare,NU vaselina e magnet pt praf

#156
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021

View PostOCM, on 06 ianuarie 2022 - 11:58, said:

Salut, Aa aflat ceva ,sunt si eu interesat de raspuns?

Salut, am gasit asta: https://ftt.roto-fra...load/IMO_201_EN

La paginile 100-101 arata detalii.

Attached File  m1.png   231.94K   35 downloads

Attached File  m2.png   256.31K   37 downloads

Dar nu mentioneaza niciun produs anume, doar sa nu contina rasina sau acizi. Cel mai recomandat am gasit ca ar fi un spray siliconic.

#157
Eger

Eger

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.01.2022
Buna ziua tuturor! Avem o casa veche și dorim sa schimbam geamurile din lemn cu unele din PVC cu geam termopan. Acum problema mea este că forma golului din perete unde intra geamul este gen pâlnie. Este cu deschiderea mare spre camera, se îngustează până la geamul existent și apoi este drept de la exteriorul geamului până afară. Vom face pe viitor și termoizolația casei pe exterior și înseamnă că vom adăuga 2 cm și pe lateralul geamurilor, deci se pierde din ramă. Nu știu cum sa masor sa dau dimensiunile corecte. Precizez că mă aflu în străinătate și voi comanda geamurile in Ro...aici nu mă pot apropia de prețurile lor. Daca domnul @conu71 ar putea avea 10 minute ...as fi extrem de recunoscătoare. As mai dori sa îl întreb pe domnul conu71 despre montaj câteva recomandări daca ar avea. Va mulțumesc anticipat.

#158
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021
@conu71 Multumesc pentru call. O sa tin cont de sfaturile tale.

#159
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostEger, on 07 ianuarie 2022 - 09:51, said:

Buna ziua tuturor! Avem o casa veche și dorim sa schimbam geamurile din lemn cu unele din PVC cu geam termopan. Acum problema mea este că forma golului din perete unde intra geamul este gen pâlnie. Este cu deschiderea mare spre camera, se îngustează până la geamul existent și apoi este drept de la exteriorul geamului până afară. Vom face pe viitor și termoizolația casei pe exterior și înseamnă că vom adăuga 2 cm și pe lateralul geamurilor, deci se pierde din ramă. Nu știu cum sa masor sa dau dimensiunile corecte. Precizez că mă aflu în străinătate și voi comanda geamurile in Ro...aici nu mă pot apropia de prețurile lor. Daca domnul @conu71 ar putea avea 10 minute ...as fi extrem de recunoscătoare. As mai dori sa îl întreb pe domnul conu71 despre montaj câteva recomandări daca ar avea. Va mulțumesc anticipat.


Am oricand 10 minute dar imi trebuie un nr de telefon in mesaj privat ca sa te pot contacta. Este mai multisor de explicat si trebuie sa te intreb cate ceva inainte sa iti dau o solutie buna pentru tine. varianta prescurtata la extrem: montaj la fata exterioara.

Edited by conu71, 07 January 2022 - 10:59.


#160
chitic_ciprian

chitic_ciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua !
Va salut cu respect !
Am de pus tamplaria la un apartament cu doua camere ( 2 ferestre , balconul si usa de la balcon) si evident , nu ma pricep mai deloc la tot ceea ce inseamna tamplarie pvc , sticla , feronerie , etc . Am incercat sa ma documentez cat de cat , sa inteleg anumiti termeni si alte lucruri din domeniu . Am solicitat diferite oferte de la mai multe firme , incepand de la Salamander Bluevolution 92 , pana la Rehau Euro Design 70 , incercand sa pastrez configuratia sticlei ( tot aici pe forum am vazut-o) , feroneria si culoarea . Unele oferte au venit , altele urmează sa apară . M-am oprit la una din ele , profil Gealan S9000 , pare in regula , dar parcă pretul este cam mare , nu sunt sigur , de accea as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra , in sensul unei pareri avizate .

Attached Files



#161
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013
In Dec 2021 a fost montata tamplaria Salamander BE 92 la casa mea si dupa montaj am constatat ca am o mare problema la care acum caut o solutie. La usa de la terasa care se deschide si oscilobatant am maner pe interior, dar pe exterior am doar o scoica. Eu nici nu m-am gandit ca se poate ca o usa sa vina fara clanta pe exterior, credeam ca va avea si clanta si butuc pt incuietoare fiind usa secundara a casei pe care doream sa o incui si pe care vroiam sa am acces si de la exterior.
Cei care au montat au zis ca nu le-am zis ca imi trebuie maner si pe exterior si incuietoare si ca e foarte dificil de adaugat aceste elemente acum, ba pt ca e geamul oscilobatant acolo, ba ca nu voi putea pune usa cu plasa pt ca se va lovi de clanta exterioara. Solutia prezentata de ei a fost ca trebuie sa inlocuiasca toata usa si costa 300-400 sute de euro. Mai am doua usi de balcon la care a fost montata tot scoica aceea care nu etanseaza bine usa, dar sa zic ca acolo nu conteaza atat de mult.

Intrebare. Se poate adauga o incuietoare si o clanta de exterior la aceasta usa, fara sa fiu nevoit sa o inlocuiesc?

SFAT pt cei care comanda tamplarie cu usi. Stabiliti de la inceput cu firma cu care o sa lucrati ce tip de clanta sau incuietoare vor avea usile, ca ei nu zic nimic si iti pun niste scoici de 2 lei la o tamplarie de 7500 euro cat m-a costat pe mine.

Attached Files



#162
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Raspuns:in momentul de fata nu se poate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate