Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 

De ce a apărut Windows 11?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#55
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 15.10.2020

View Postwaterman, on 05 iulie 2021 - 10:48, said:

Lasă că și eu m-am dat cu Ubuntu destul de mult, făcea și ăla update-uri de nebun, și după unu, a și crăpat, și de atunci ne-am despărțit pretenește.
Windows 10 a avut suficiente probleme cu updates. În 15 ani de Linux, diverse distribuții, nu îmi amintesc să fi crăpat vreuna de la updates, deși am auzit de situații d-astea la unele distribuții.

E posibil ca Microsoft să fi decis să șteargă cu buretele trecutul zbuciumat al Windows 10, de aici ideea de a scoate Windows 11. Totuși, și faza cu MacOS mi se pare rezonabilă, adică MacOS a trecut de la 10 la 11 după mulți ani, hop și Windows.

#56
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Imi aduc aminte de un banc, nu mai stiu cine l-a publicat, poate timesnewroman.
Cei de la posta romana: " Mai saracilor voi vreti windows 11? Noi avem windows 95!"
Sunt absolut sigur, desi nu am cum proba, ca-n spate sunt interese comerciale, probabil conjugate (si de la clienti si de la harware & software)
De la licenta pe server, au trecut la licente pe core-uri. Ma rog, nu au fost primii...
Apoi, pentru restul user-ilor, au spus ca win 10 e ultimul.
Apoi, ceva cu incarcarea SO din cloud (abonament).
Nu stim ce este in codul sursa, poate au introdus primisele pentru abonament. Altfel de ce este dublu ca si marime? Nu uitati ca windows extrage toate datele fisierelor pe care le deschideti (extensii de obicei, dar la nevoie...). Poate cititi mai atent termeni si conditii.
Alt banc - sursa internet la apartitia Iphone cu amprenta/fata. NSA si CIA: bai da' ce prosti! Acum avem si amprentele si figurile lor, iar ei ne si platesc...
Cata vreme nu au concurenta pot face ce vor. Spune cineva de linux. Niciun software profesional nu e pe gratis pe linux. Nici foto, nici video, nici audio. Probabil linux va ramane pentru browsing, filme etc.
Nu stim ce este in spate, dar ca de obicei, nu-i nimic bun pentru noi.

Edited by adip1962, 05 July 2021 - 15:37.


#57
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcipri2bau, on 05 iulie 2021 - 14:36, said:

Nu te mai stresa e2k ca nu mai pot rula unii ultimul windows pe procesor vechi de 6 ani. Intradevar mai e si vorba la unii de a se obisnui cu o interfata. Ptr asta desi nu prea fac nimic e ok ca umbla la Winamp si meniul de start.

Nu e vorba de "unii" e vorba de mine. Posted Image Am un desktop cu procesor AMD FX 8350 si un laptop cu Intel Core i7 din generatia a 4-a. Amandoua au 16GB de RAM si SSD-uri pe care ruleaza Windows-ul. Desi sunt mai vechi nu sunt depasite moral si pentru ce am eu nevoie isi fac treaba perfect. Daca as cumpara acum sisteme noi nu as obtine nici cel mai mic beneficiu. As arunca banii degeaba pentru profitul producatorilor de hardware. Si cu Linux sau cu Windows fara suport nu vreau sa stau.

De-aia zic ca 11-le a fost lansat pentru a-i obliga pe oamenii ca mine sa isi cumpere sisteme noi desi nu au nevoie de ele. Procesoarele mele vechi sunt mai performante decat unele procesoare low-level care sunt acceptate in 11.

View Postcipri2bau, on 05 iulie 2021 - 14:36, said:

Dar gandestete ca in 2002 nu rula w xp pe procesor din 96, sau rula f rau. Poti atrage atentia altora si cu un linux smecher cu efecte si tot felul pus in dual boot cu w 10 sp1 sau sp2

Procesoarele mele vechi nu ruleaza foarte rau Windows 10 nici macar rau ci foarte bine. Posted Image Am vazut pe net cineva a testat procesorul meu antic pe Windows 11 (a folosit workaround-uri) si zicea ca merge la fel ca pe 10.

Daca procesoarele mele ar fi fost niste pocnitori sau cazane antice care efectiv nu ar mai fi facut fata la software-ul actual as mai fi zis. As fi acceptat faptul ca sunt depasite moral si ca trebuiesc schimbate insa acest lucru nu e adevarat. Imi pare rau sa arunc lucruri care merg foarte bine. Dar ma rog mai am pana in 2025 sa ma bucur de ele. Si apoi le duc la fier vechi. Posted Image

#58
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Poste2k, on 05 iulie 2021 - 13:35, said:

Core i7 6700K nu apare in lista de procesoare suportate de Windows 11. Celeron G4900, un procesor mult mai slab, insa apare. Asta doar pentru ca i7-le cu pricina a fost lansat in 2015 iar Celeron-ul in 2018. E clar ca poti face mai multe cu i7-le mai vechi decat cu Celeronul mai nou. Deci Microsoft accepta un procesor mai slab si respinge pe unul mult mai puternic. Cum vine asta?
- Tot pe acesta îl am și eu (6700K). Extrem de rar l-am văzut trecînd de 50% în jocuri video grele sau editare foto în ”batch”, dar niciodată peste 90%. Nici la orizont nu întrevăd vreun motiv de schimbare pe motiv de performanțe.

Edited by silverflower, 05 July 2021 - 16:23.


#59
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Am un AMD FX 8320 cu 16 GB ram si acum cu noul Windows 11 am aflat ca tin in casa un cazan antic, ce mai ,o piesa de muzeu. Pana in 2025 cu siguranta ca il voi schimba si il fac cadou cuiva dar cu Windows 11 pe el.  Posted Image
Deocamdata vad ca nu exista nimic in Windows 11 care sa necesite TPM 2.0 exceptand Bitlocker. Sper sa vad macar o functie de backup securizat la rescrierea fisierelor si care sa foloseasca TPM 2.0. Multi se lovesc de problema cu rescrierea accidentala a unui fisier sau mai rau, de activitatea unui ransomware.

#60
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Deci in 2025 vor avea vreo 14 respectiv 9 ani.
Si daca sunt ok la cat fac unii pe acasa de ce neaparat ultimul windows? Updaturile nu sunt neaparat necesare toate. Pune ultimul linux ca nu musca si nu ai nevoie de productivitate maxima
De ce as pune ultimul windows pe celeron d 2,66 512 mb ram si hdd 80gb daca ce fac eu merge ok.

Are si MS decenta lui, e ca si cum fac raliu in gradina printre salata si sfecla cu dacea 1300 moca si sunt suparat ca nu imi da firma din mioveni un duster moca ultima versiune

View PostLeo2006, on 05 iulie 2021 - 16:29, said:

Am un AMD FX 8320 cu 16 GB ram si acum cu noul Windows 11 am aflat ca tin in casa un cazan antic, ce mai ,o piesa de muzeu. Pana
mai bine tineai un cazan de tuica, ca nu cere nici soft. Macar ti-ai amortizat costul?

Edited by cipri2bau, 05 July 2021 - 16:53.


#61
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Bagati voi un Microsoft Flight Simulator pe rachetele voastre si vedeti daca va merge ! Posted Image  20 FPS-uri e chiar tare.

View Postcipri2bau, on 05 iulie 2021 - 16:44, said:

Are si MS decenta lui, e ca si cum fac raliu in gradina printre salata si sfecla cu dacea 1300 moca si sunt suparat ca nu imi da firma din mioveni un duster moca.
mai bine tineai un cazan de tuica, ca nu cere nici soft. Macar ti-ai amortizat costul?
Pentru MFS cam totul intra la cazane cu tuica daca nu ai ultimul procesor cu ultima placa video si minim 64 GB ram.  Asta cu decenta la Microsoft e genialaPosted Image

Edited by Leo2006, 05 July 2021 - 16:52.


#62
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- e2k, s-ar putea să meargă, totuși (după alte surse s-ar putea să ceară suport TPM 2 pe placa de bază, nu e clar). Restricția este pentru producători:

...processor lists are about support for PC manufacturers who, for example, cannot equip a desktop PC with a Core i7-6700K and are allowed to stick a Windows 11 sticker on it. The same game on notebooks with older hardware. You can very well take your Core i7-6700K computer at home and install Windows 11. A Microsoft-Tool (Download) checks whether your own PC is fit for Windows 11.

- Pe de altă parte, miniaturizarea încă nu a ajuns la producătorii de soft, care se întind mereu cît e plapuma (care tot crește), din lene și interes (”bloatware”), respectiv stocarea, memoria, sînt din ce în ce mai mari. Dacă nu aduce avantaje, mai aștept oricum pînă-n 2025.

Edited by silverflower, 05 July 2021 - 17:09.


#63
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Mai bine faceau astia niste piese mai slabe calitativ cu garantie de doar 6 luni ca sa nu mai tina 20 de ani si sa planga lumea ca nu duce ultimul windows. Mai slabe si mai eftine.

Cred ca fx 8350 au luat doar fanii hardcore amd poate ca sa faca overclock la 8ghz, pentium 4 /d pe lga 775 cred ca s-a mai strecurat si pe la altii. Cred ca alea au fost principalele failuri in materie de cpu.
Cel putin 8350 si 9550 sau 9570 erau criminale in materie de consum si ce placi fiabile necesitau plus racire speciala. Pentium 4 macar nu consuma asa mult si nu cerea ca alea.
Erau mai ok fx 6300 si 4300

Ma mir ca au imbatranit astea functionand, eu ma gandeam in vremea fx8350 prin 2012 ca sa iei asa ceva la nivel de top ca dotari si consum si sa fi la jumate cu performanta fata de rival e o blasfemie. Pai in 2-3 ani esti la un sfert din performanta si tii acolo dotari de top cu coolere mari heatsinkuri de 2 kile si tuburi cu apa si pompe ca sa ai performanta unui celeron sau ceva low cost de 20 de wati.

Deci serios ca mai bine luai ori phenom ori cazan de tuica ca erau mai uzuale azi, dar fx8350 sau 8320 era un expereiment nereusit in care corurile nu lucrau bine cu softurile existente si nici nu a facut nimeni ceva sa optimizeze

Cam ceva in genul dacea 1320 si 1325 s-a cumparat putin si nu au fost ok in exploatare chiar mai rele decat 1310 mai vechi.

Edited by cipri2bau, 05 July 2021 - 17:25.


#64
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Acoma performanta e foarte redusa si la fx8320 si la i7 6700k sau non k. E clar ca userii abia reusesc sa faca cat fac eu cu celeron din 2005 adica se uita la Winamp si la meniul de start. Microsoft stie asta si de aceea incearca sa excluda platformele vechi nu doar ca sa puna lumea sa ia hardware nou dar si sa trezeasca omului semn de intrebare cu ce scop tii un pc in locuinta. Produce ceva acest utilaj sau consuma timp si resurse prea multe. Evident ca celeron din 2018 e alt segment, e domeniul sisteme multimedia si office e mai ieftin mai economic si e folosit si in birouri in scop profesional cu documente situri. In birou nu tine nimeni ptr documente i7 6700k si fx 8320 sa consume curent plus ca costau enorm platformele initiale

#65
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic ca e bine cum face microsoft ca acele platforme vechi nu necesita ultimul tip de windows si la cat se face cu dansele merge si cu versiunile anterioare de windows sau linux. Plus ca microsoft nu va mai cheltui cu suport drivere si alte pachuri necesare platformelor prea vechi. In felul acesfa se orienteaza catre performanta si inovare.

#66
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
La mine la job toate pc_urile sunt i7. Sunt legate la retea si executa doar printari A4. Asta au dorit si asta au avut.

#67
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Mai departe depinde de producatorii de soft daca vor decide sa paraseasca versiunile mai vechi de windows.

#68
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 27.03.2010

View Posthorny_hornet, on 04 iulie 2021 - 21:53, said:

Întrebarea e simplă: de ce au hotărât cei de la Microsoft că ar fi cazul să aducă o versiune nouă de Windows? Mi se pare că puteau foarte bine să introducă toate modificările de rigoare prin cumulative updates 21H2.
...
Cel mai probabil pentru ca in ultimul timp au aparut versiuni custom de Windows 10 care ne fac mult rau pentru ca dezactiveaza mecanismele prin care Microsoft isi updata bazele de date referitoare la utilizatori (imagini, voce, amprente, numere de telefon, adrese de email, situri accesate, discutii online, poze, filme, muzica, cumparaturi, parole, profile psihologice, simpatii politice si multe altele).
Daca am inteles eu bine, MS are contracte cu multe state (inclusiv Romania), servicii si agentii, firme de asigurare, agentii de turism, lanturi de magazine etc. si in cazul asta, pentru siguranta noastra,  este vitala creerea si mentinerea la zi a bazelor de date privind viata noastra privata.

#69
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017

View PostLeo2006, on 05 iulie 2021 - 18:06, said:

La mine la job toate pc_urile sunt i7. Sunt legate la retea si executa doar printari A4. Asta au dorit si asta au avut.
Si vor dori windows 11 doar ptr niste printari?

#70
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,883
  • Înscris: 30.08.2006
Au windows 7 pe ele si nu sunt conectate la internet si nu vor fi niciodata. Posted Image

#71
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postsilverflower, on 05 iulie 2021 - 17:01, said:

- e2k, s-ar putea să meargă, totuși (după alte surse s-ar putea să ceară suport TPM 2 pe placa de bază, nu e clar). Restricția este pentru producători:

...processor lists are about support for PC manufacturers who, for example, cannot equip a desktop PC with a Core i7-6700K and are allowed to stick a Windows 11 sticker on it. The same game on notebooks with older hardware. You can very well take your Core i7-6700K computer at home and install Windows 11. A Microsoft-Tool (Download) checks whether your own PC is fit for Windows 11.

De mers e clar ca ar putea merge si inca foarte bine. Limitarea e artificiala de la Microsoft. Problema e la installer ca ii pot face ceva sa nu mearga mai departe in cazul in care detecteaza procesor nesuportat. Ii pot face ceva si sistemului in sine sa nu booteze. Bine ar putea aparea tot felul de workarounduri dar daca Microsoft isi propune sa nu accepte aceste procesoare in nicio circumstanta pot pune in cod o verificare si cum nu ai codul sursa nu mai ai ce face. Vom vedea in versiunea finala.

Daca scopul lor insa e intr-adevar sa determine oamenii sa cumpere sisteme noi in speranta ca vor castiga si ei la licente atunci pot condamna aceste procesoare definitiv si nimeni nu mai poate face nimic. Oricum pana in 2025 mai e mult. :)

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

View Poste2k, on 05 iulie 2021 - 19:02, said:

pot pune in cod o verificare si cum nu ai codul sursa nu mai ai ce face
Fii serios, sfantul NOP face minuni Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate