Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

De ce a apărut Windows 11?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 horny_hornet, on 04 iulie 2021 - 21:53, said:

Întrebarea e simplă: de ce au hotărât cei de la Microsoft că ar fi cazul să aducă o versiune nouă de Windows? Mi se pare că puteau foarte bine să introducă toate modificările de rigoare prin cumulative updates 21H2. Windows 11 e upgrade gratuit la Windows 10, deci ce are Microsoft de câștigat din asta? Licențele OEM se vând indiferent că vorbim de Windows 10 sau 11, bănuiesc că prețul va fi similar.

Teoria mea e că încearcă să ne facă să folosim Edge cu Bing, am înțeles că meniul lor folosește exclusiv Bing și Edge. Alt motiv ar putea fi că încearcă să ne facă să renunțăm la hardware-ul vechi și să cumpărăm calculatoare noi, cu licențe noi, de aici și cerințele de sistem exagerate.

Ce părere aveți voi?

1) Si minciuna-i vorba,legat de faptul ca au jurat pe rosu ca 10-le va fi the last.
2) Interesele si profitul sunt mai presus decat cuvantul dat,in capitalism.
3) 11-le are o mica chichita si anume nu poate fi instalat decat daca ai modulul TPM (PPT respectiv fTPM),ceea ce va duce intr-un viitor foarte apropiat la incetarea suportului pentru 10 si obligarea voluntara a utilizatorilor de a-si schimba platformele.

#20
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

 d4m4g3, on 05 iulie 2021 - 05:47, said:

pana in 2025 cand W10 nu va mai avea update-uri de securitate, probabil cu totii vom avea un nou laptop/desktop care sa suporte cerintele minime cu TPM/PTT/fTPM, restul de dual core, 4GB RAM si altele nu cred ca sunt o problema oricum.
Eu cred că oamenii au tendința să folosească calculatoarele mai mult acum, că evoluția procesoarelor e mult mai lentă decât era odată.

#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Exceptand cele de gaming, restul pc-urilor vor avea viata lunga. SSD-urile au revitalizat o multime de sisteme pe socketuri mai vechi. Nu o sa arunce nimeni sistemul la gunoi pe motiv de TPM.

#22
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

 tioopedi, on 04 iulie 2021 - 22:38, said:

Microsoft renunta la vinzarea os-ului.
Trece la abonament .
Sin noi o sa trecem la produse Apple. Pentru OS ei niciodata nu cer bani pentru versiunile noi. Personal folosesc OS mai mult decat Windows. Cred ca si 75% din timp

#23
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020

 Leo2006, on 05 iulie 2021 - 09:28, said:

Exceptand cele de gaming, restul pc-urilor vor avea viata lunga. SSD-urile au revitalizat o multime de sisteme pe socketuri mai vechi. Nu o sa arunce nimeni sistemul la gunoi pe motiv de TPM.
Am înțeles că gamerii au tendința să cumpere plăci video noi, nu procesoare noi. Sunt de acord cu tine, SSD-urile au revitalizat calculatoarele cu HDD, o zic din propria experiență, laptop-ul de pe care butonez merge mult mai bine de când i-am băgat un SSD, deși are un i7 4500U, din 2013. Skyrim merge bine pe el, cu Geforce 740M, nu că aș fi gamer.

#24
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Costul OS-ului este absorbit de hardware în cazul lor. Practic nici Microsoft nu îți cere bani pe Windows când iei un surface, și upgrade-urile de ediție sunt gratuite (cel puțin până acum).

#25
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cel mai probabil o decizie de marketing, din cand in cand trebuie sa scoti ceva nou altfel nu mai esti bagat in seama.

 YOUR_GOD, on 04 iulie 2021 - 22:04, said:

Nu vreau sa divaghez discutia, dar sunt pe Linux de la sfarsitul anului trecut si imi dau seama cata bataie de cap am avut cu Windows. Bine, cu asta, a trebuit sa invat cate ceva altfel, dar...am totul gratis si navighez in mai mult siguranta, pentru moment macar.

Acum depinde ce faci la PC, eu interactionez cu Linux zilnic dar nu as putea folosi pe PC pentru ca nu am toate uneltele necesare.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 LensFlare, on 05 iulie 2021 - 10:07, said:

In trecut, era mai greu sa te desprinzi de Windows. Acum insa, nu! Recunosc ca am avut o perioada relativ lunga in care am cautat sifturi care imi trebuiau. Dar daca inainte nu erau, acum am gasit tot ce aveam pe Windows (editor imagini, editor tag-uri, unelta de redenumire editare date bulk, player bun, editor text etc). Mai mult, pti emula Windows pe Linux. Oricum, Linux nu ete pentru toti, dar nici WIndows nu este pentru toti,d ecat pentru cei care nu au incotro. AM sustinut si sustin utilizarea Linux de catre tineri. Este gratuit si nelimitat, daca ma intelegeti.

 waterman, on 04 iulie 2021 - 22:46, said:

8 a fost un altfel de Vista. Dar dupa fiecare, a venit ceva bun. Tin minte ca dupa 7 (si esecul cu 8), am revenit la 7 si am zis ca mai departe nu mai merg. Dar, la un format, imi zic ca de ce nu. SI 8.1 a fost o revelatie. Uite, de exemplu, dupa ce 7 introdusese soft de scriere pe discuri, 8 (implicit 8.1), iti permiteau sa montezi imagini, fara un soft 3rd party. Repet, pentru mine, 8.1 a fost peste 7. Cum 7 a fost peste XP.

#27
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@YOUR_GOD, cum am spus mai sus, depinde ce faci la PC... daca il folosesti acasa sa accesezi un site, mail si sa te uiti pe youtube probabil e suficient.
In schimb, daca vrei productivitate, nu stai pe Linux pentru ca si niste task-uri banale pot provoca intarzieri si dureri de cap.

De exemplu eu folosesc aplicatia Terminal facuta de Microsoft pentru a ma conecta pe diverse masini cu Linux pentru simplul fapt ca ma avertizeaza implicit daca dau cumva PASTE si sunt linii multiple.

Edited by LensFlare, 05 July 2021 - 10:49.


#28
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 BloodRa, on 04 iulie 2021 - 22:49, said:

Eu mai am 8.1 pe PC. W10 a adus o grămadă de incompatibilități cu unele periferice.
Plus motivul pentru care am trecut la Linux (bine, printre altele): actualizări obligatorii. Am prins trei sesiuni de actualizare, exact cand muncesc eu mai mult, noaptea. Mi-am dat seama ca sa opresc actualizarile era un fel de concurs intre mine si Microsoft si m-am gandit ca nu asta înseamna SO pentru mine.

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Lol, colegule, obligatorii.

Cum pun sistemul cum le dezactivez.
Ți-a bătut Bill Gates la ușă să te forțeze să le faci ?

Lasă că și eu m-am dat cu Ubuntu destul de mult, făcea și ăla update-uri de nebun, și după unu, a și crăpat, și de atunci ne-am despărțit pretenește.

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 LensFlare, on 05 iulie 2021 - 10:07, said:

Acum depinde ce faci la PC, eu interactionez cu Linux zilnic dar nu as putea folosi pe PC pentru ca nu am toate uneltele necesare.
Nu o sa ridic un SO in slavi, in detrimentul altuia din motive de camaraderie. A trebuit sa invat multe cu Linux. De exemplu, ca daca trimit un document editat in fisierul de text, va arata ciudat deschis cu Office, asa ca le trimit PDF. Nu mai enumar ce a trebuit sa schimb la mine, dar transparenta si adaptabilitatea Linux este ceva eliberator. Pentru mine.

 waterman, on 05 iulie 2021 - 10:48, said:

Lol, colegule, obligatorii.
Nu ai folosit 10, asa e? Pe 10 nu exista dezactivare ci doar amanare. Si amanarea merge de cateva ori.
De ce ai citat ce am inrosit mai sus? Nu ma prind.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E frumos, până te saturi de el.

Eu aș alege mai degrabă OSX, și am un macbook mai vechiuț, nu se compară.

Parcă e mai facil windowsul versus Linux,

mă săturasem de sudo apt - get update... sudo apt - get , repository, eu care visez windowsurile, pentru orice rahat din linux căutam pe google
E mișto așa ca te simți hecăr, dar dacă îți crapă odată sistemul, spun că dai cu el pe geam.

Edited by waterman, 05 July 2021 - 10:51.


#32
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Da, este ok sa existe si distributii Linux adaptate catre PC, e bine sa existe alternativa. Dar, din punctul meu de vedere, distributiile linux sunt bune fara GUI, adica pe servere.

#33
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 LensFlare, on 05 iulie 2021 - 10:45, said:

Trimiterea cu @ nu functioneaza pe SP.

Asa, Terminal este un fel de Abecedar in Linux. Faci multe cu el. Este atat de util, incat nu-ti mai trebuie nici mouse.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 YOUR_GOD, on 05 iulie 2021 - 10:50, said:


Nu ai folosit 10, asa e? Pe 10 nu exista dezactivare ci doar amanare. Si amanarea merge de cateva ori.
De ce ai citat ce am inrosit mai sus? Nu ma prind.

Vezi că nu citești atent ce scriu ?

Există pe softpedia tool, se numește Windows 10 Stop Updates, și e destul de permanent, să zic așa.
Și le taie macaroana de tot.

Probat de mine personal.


https://www.softpedi...indows-10.shtml

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 LensFlare, on 05 iulie 2021 - 10:52, said:

Stiu la ce te referi. Exista si asa ceva. Dar...Linux nu mai este de mult ce era. PC-ul este un segment car emerita populat, altfel, in afara de Windows, nu mai avem nimic.

 waterman, on 05 iulie 2021 - 10:53, said:

Vezi ca nu citesti tot ce scriu? :) Nu vreau o unelta de instalat ca sa opresc update-urile, c anu omor pe nimeni. Este o functie care trebuie lasata la dispozitia utilizatorului.

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum și tu. Te deranjează 3 clickuri ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate