Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce a apărut Windows 11?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#163
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
De marketing etc. Aștept vitejii care să ne explice dânșii, ce mare și tare va fi 11-le și ce chestii ultra-mega-hyper fantastice/galactice, va aduce. Pentru user-ul obișnuit, de rând, nici nu contează.

#164
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Va aduce faptul ca vor fi programe si jocuri ce vor merge exclusiv pe 11. Vrei sa rulezi alea, ai nevoie de 11, aia va aduce in plus.

#165
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Exista modul Compatibility si pe Windows 11. Fata de windows 10 nu mai exista suport pentru rularea aplicatiilor pentru Windows XP, in plus driverele de windows 11 sunt aceleasi de pe pe Windows 10.

#166
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View PostLeo2006, on 19 iulie 2021 - 00:30, said:

Exista modul Compatibility si pe Windows 11. Fata de windows 10 nu mai exista suport pentru rularea aplicatiilor pentru Windows XP, in plus driverele de windows 11 sunt aceleasi de pe pe Windows 10.
Păi Windows 11 e aceeași Marie, cu altă pălărie, adică e Windows 10 cu altă interfață. Poate că de-a lungul anilor va deveni altceva, dar va păstra compatibilitatea.

#167
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostDianaXO, on 12 iulie 2021 - 14:16, said:

Exact, vor fi doar actualizari cumulative de acum incolo pentru Windows 10, nu vor mai fi noi build-uri gen Windows 10 1903 / 20H1.

Microsoft spune ca va cel putin un update major pe an. Nu stiu ce inteleg ei prin asta.

View Postcipri2bau, on 12 iulie 2021 - 14:49, said:


Linux nu este UNIX, este UNIX-Like. macOS are la baza UNIX, într-adevăr. Prima dată când am văzut macOS, în 2009, mi-am zis: "Mamă, deci ăsta e bazat pe Ubuntu".

Edited by miki07, 19 July 2021 - 10:40.


#168
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Mac OS are la baza FreeBSD-ul - practic un derivat de Unix.

#169
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Dar unix se poate instala pe pc?
E bazat pe debian?

#170
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View Postmiki07, on 19 iulie 2021 - 10:39, said:

Microsoft spune ca va cel putin un update major pe an. Nu stiu ce inteleg ei prin asta.

Microsoft se lauda ca Windows 10 e ultima versiune de Windows, si ca nu v-a mai exista Windows 11 , uite ca s-au razgandit, tot "focusul" lor e pe Windows 11 acum, Windows 10 nu cred ca v-a mai pupa vreun update major de acum incolo , nici modificari la UI.

#171
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcipri2bau, on 19 iulie 2021 - 15:49, said:

Dar unix se poate instala pe pc?
Unele da: https://upload.wikim...tory-simple.svg

View Postcipri2bau, on 19 iulie 2021 - 15:49, said:

E bazat pe debian?
Nu. Sunt sisteme independente ce n-au legatura cu Linux.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2021 - 17:40.


#172
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostDianaXO, on 19 iulie 2021 - 16:03, said:

Microsoft se lauda ca Windows 10 e ultima versiune de Windows, si ca nu v-a mai exista Windows 11 , uite ca s-au razgandit, tot "focusul" lor e pe Windows 11 acum, Windows 10 nu cred ca v-a mai pupa vreun update major de acum incolo , nici modificari la UI.

Pentru mai bine de șase ani, toată lumea a crezut că Windows 10 este ”ultima versiune de Windows”. Confuzia a venit chiar un dezvoltator Microsoft care a încurcat ”last” – ”ultima”, cu ”latest” – care la noi se poate traduce ”ultima”, dar și ”cea mai nouă”. El a vrut de fapt să spună: ”Windows 10 is the latest version of Windows”, adică ”cea mai nouă versiune de Windows”. Și de aici confuzia, pe care Microsoft nu s-a obosit să o corecteze, pentru că la început, chiar au vrut ca Windows 10 să fie cea mai nouă, dar și ultima versiune de Windows. Dar timpul, ne-a dovedit contrariul.

#173
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Avem zeci de exemple ca MS e razgandaci, nu rastalmaci.

#174
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Nu va enanervati de windows, o sa apara poate si react os asemanator w 11

#175
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 19 iulie 2021 - 17:47, said:

Avem zeci de exemple ca MS e razgandaci, nu rastalmaci.

Nu e de rastalmacit, dar Microsoft per-se nu a declarat niciodata acest lucru, a spus-o un developer. Sigur, putem spune ca Microsoft a gandit asta.

Quote

"Right now we’re releasing Windows 10, and because Windows 10 is the last version of Windows, we’re all still working on Windows 10." That was the message from Microsoft employee Jerry Nixon, a developer evangelist speaking at the company's Ignite conference this week. Nixon was explaining how Microsoft was launching Windows 8.1 last year, but in the background it was developing Windows 10. Now, Microsoft employees can talk freely about future updates to Windows 10 because there's no secret update in the works coming next. It's all just Windows 10. While it immediately sounds like Microsoft is killing off Windows and not doing future versions, the reality is a little more complex. The future is "Windows as a service."


#176
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Am inteles, exista demult unix si like unix. Primul mai vechi si a evoluat catre bsd si mac si altele mai putin cunoscute, celalat are 2 variante asemanatoare cu acelasi kernel si sustine ecosistemul linux ala cu sute de distrouri.

Eu nu stiu cum sa creada lumea ca w 10 e ultimul. Adica ar tot face lumea upgraduri asa ca la Debian sau Arch sau Linux Mint debian de s-ar umple hardul si până n-ar mai suporta hardwarele. Sau sa tot adauge service pachuri la nesfarsit. Cat ar merge asta? Vreo 20-40 ani apoi tot trebuie un refresh.

Sau ar fi ultimul doar daca dispare Windows

#177
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 15.10.2020

View Postcipri2bau, on 19 iulie 2021 - 19:06, said:

Sau ar fi ultimul doar daca dispare Windows
Nu știu dacă înțelegi de ce Microsoft a schimbat radical strategia, dar răspunsul e simplu: Google, cu ale sale Android și Chrome OS, care primesc upgrade gratuit la cea mai nouă versiune. Mai e și Apple, care face același lucru de mult timp cu Mac OS și iOS. Oamenilor li s-ar părea ciudat să cumpere un PC cu Windows 10 și să trebuiască să plătească pentru o licență de Windows 11, asta e toată șmecheria, de asta cei de la Microsoft au adus upgrade de 2x pe an la Windows 10, deși fiecare update cumulativ a fost ca un sistem de operare nou, în sensul că Windows 10 din 2021 e foarte diferit de Windows 10 din 2015.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate