Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2021+)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#235
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Pune trifazic, fără sa te mai gândești. Eu nu am pus de la
început iar ulterior m-a costat ca un branșament nou, defapt este un branșament nou…

#236
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Da cred pun trifazic,in alta locatie am trifazic pus dupa monofazic (asa ca la tine) si daca devin prosumator intre invertoarele ongrid trifazice si cele monofazice nu prea este diferenta de pret,treaba e sa nu strice mai marii legea compensarii 1/1.

#237
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Este o alegere buna.

#238
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006

View Postclaussdobronului, on 22 ianuarie 2022 - 21:29, said:

Da cred pun trifazic,in alta locatie am trifazic pus dupa monofazic (asa ca la tine) si daca devin prosumator intre invertoarele ongrid trifazice si cele monofazice nu prea este diferenta de pret,treaba e sa nu strice mai marii legea compensarii 1/1.
Mai putin de 15kw la trifazic este bataie de joc.
21kw ar fi normal iar de la 24kw in sus ai rezerva chiar pentru incalzire electrica.

Ideea este sa ai suficienta putere pe o faza a.i. sa nu fie considerata depasire de putere cand ai 3 consumatori mari simultan pe aceeasi faza.

Edited by radurus, 23 January 2022 - 16:18.


#239
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Salut. As vrea sa modific bransamentul din monofazic in trifazic. Situatia actuala sta asa: contorul este la limita de propietate, relativ langa se afla garajul unde exista un tablou cu 4 sigurante, dupa care la 20 m este casa unde la intrare am alt tablou pentru casa.(la etaj inca 1 tablou cu 4 sigurante). Sunt sanse sa fie tras bransamentul trifazic in garaj (pentru un sistem de panouri fotovoltaice) si in demisolul casei ( pentru o viitoare pdc)  fara a umbla la tabloul din casa?

#240
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Omul care face treba (inginer la ......) i-mi zicea ca cere 26Kw sa speram ca rezolva .

#241
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Posthorean, on 23 ianuarie 2022 - 16:27, said:

Sunt sanse sa fie tras bransamentul trifazic in garaj (pentru un sistem de panouri fotovoltaice) si in demisolul casei ( pentru o viitoare pdc)  fara a umbla la tabloul din casa?
Da.

#242
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Am avut o mica discutie cu cineva, si solutia lui a fost sa pastrez bransamentul monofazat si sa fac si trifazat. Am fost multumit de solutie, pana mi s-a pus in miscare neuronul, ca daca vor fi 2 contoare, nu voi putea beneficia de panouri pentru consumul zilnic (care ar ramane pe un contor, iar panourile si injectarea se va face alt contor). Asadar, as avea nevoie si de o mica
solutie tehnica daca se poate pune in practica cerinta mea in conditii de siguranta.  Respectivul a spus ceva de 16a si maxim 10 kw, dar nu stiu daca pe o faza sau nu.
Eu ma gandeam ceva de genul:
Se schimba cutia de la poarta cu tot ce se afla in ea, sigurante, contor etc, si se trece la trifazic. Deja din locul respectiv am 2 cabluri, care merg spre casa respectiv garaj (cabluri cu 3 fire). Si ma gandeam ca se pot lega acestea in cutia de la strada astfel incat sa fie ok, iar pentru garaj si demisol sa duc alte cabluri pentru trifazic.

Se poate asa ceva?

#243
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
In primul rand ai nevoie de un nou ATR pt trifazat,vei cere un spor de putere.
Cablurile poti sa le legi in acest spatiu,mai adaugi niste cleme,daca iti vor monta asta

Attached Files

  • Attached File  AICII.jpg   168.3K   73 downloads
  • Attached File  EX5.jpg   235.91K   61 downloads

Edited by anaki, 26 January 2022 - 15:03.


#244
eugene

eugene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.08.2005
Salut băieți,
Putem să o luăm băbește pentru următoarea telenovela :)).
Am făcut contract cu firmă autorizată pentru racordare.
S-a emis ATR in valoare de 12200Ron.....pentru tras cablu de la stâlp la limita proprietății.
Trebuie achitat acest aviz? Sau conform reglementărilor că cică ar fi gratuit racordarea aștept până are loc lucrarea?
Lucrarea o face firma cu care am contract fără să le plătesc nimic, sau cum se procedează.
Mulțumesc


#245
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Am cerut și făcut anul trecut un spor de putere pentru trifazic. A fost ca un branșament nou, l-am făcut cu o firma autorizată. Eu am plătit serviciile urmând sa-mi recuperez banii de la firma de distribuție.

#246
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbirau1982, on 27 ianuarie 2022 - 20:25, said:

Am cerut și făcut anul trecut un spor de putere pentru trifazic. A fost ca un branșament nou, l-am făcut cu o firma autorizată. Eu am plătit serviciile urmând sa-mi recuperez banii de la firma de distribuție.

De curiozitate, plata s-a limitat la suma din ATR? Cât au mai cerut suplimentar, dacă au cerut, și cum au motivat?

#247
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
@eugene
Uite de unde poti avea raspunsuri complete si oficiale
https://www.e-distri...e_digitale.html
Posted Image

Edited by anaki, 27 January 2022 - 20:55.


#248
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010

View Postdanpromfx, on 27 ianuarie 2022 - 20:38, said:



De curiozitate, plata s-a limitat la suma din ATR? Cât au mai cerut suplimentar, dacă au cerut, și cum au motivat?
Am plătit mai puțin ca in ATR, am vorbit cu firma respectiva, mi-au dat ei un aviz cu ce e de făcut și cât costa.

#249
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
* Deviz am vrut sa scriu…

#250
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019

 eugene, on 27 ianuarie 2022 - 20:08, said:

Salut băieți,
Putem să o luăm băbește pentru următoarea telenovela Posted Image).
Am făcut contract cu firmă autorizată pentru racordare.
S-a emis ATR in valoare de 12200Ron.....pentru tras cablu de la stâlp la limita proprietății.
Trebuie achitat acest aviz? Sau conform reglementărilor că cică ar fi gratuit racordarea aștept până are loc lucrarea?
Lucrarea o face firma cu care am contract fără să le plătesc nimic, sau cum se procedează.
Mulțumesc

Legea spune că tariful de racodare se suportă de distribuitor. Dacă ai făcut contract cu "o firmă autorizată" probabil e mai greu să suporte distribuitorul, din moment ce tu ai ales un executant anume. Ca să ai o probabilitate cât mai mare că NU plătești, în contract trebuie să selectezi că încredințezi proiectarea și execuția către distribuitor. Acesta are contracte-cadru cu anumiți executanți și distribuie lucrările către ei.

Desigur că nu ți-a spus nimeni asta, pentru că e contrar interesului tuturor: distribuitorul nu vrea să suporte lucrările, iar firmele autorizate doresc clienți. Discută la distribuitor prin modalitățile de contact online (audiență) situația și întreabă precis cum poți beneficia de prevederile ordinelor ANRE care scutesc beneficiarii de plata branșării.

O chestiune care vă duce pe panta firmelor autorizate și riscați să nu beneficiați de gratuitate: depunerea actelor. De când cu pandemia, se poate face online. Creați-vă cont pe portalul distribuitorului din zona voastră și veți vedea că procedura e simplă. Sunt necesare, literlamnete, 3-4 hârtii scanate. O puteți face cu telefonul, cu orice aplicație de scanare. NU aveți nevoie de firmă autorizată ca să va deschidă dosarul. NU e necesar să plătiți niciun tarif pentru "depunere acte". Dacă, după aceea, doriți să lucrați cu o firmă anume, puteți să o alegeți după ce vi se emite ATR, știind precis care e costul lucrării.

#251
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
https://www.e-distri...Distributie.pdf
Posted Image

Edited by anaki, 31 January 2022 - 21:57.


#252
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Posted Image https://www.e-distri...ftvdEWusurRNe24

Edited by anaki, 05 February 2022 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate