Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2021+)

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
727 răspunsuri în acest subiect

#271
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Asta scrie in acel ATR,discuta cu proiectantul.

#272
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Salutare,

Am si eu o mica intrebare. Am facut in urma cu doua saptamani o cerere prin care am solicitat un spor de putere in calitate de utilizator casnic pentru un apartament pe care l-am achizitionat recent. Bransamentul actual este mono si am cerut trifazic, intrucat voi dori printre altele instalarea unei centrale electrice de 9 kW. Din cate am vazut, puterea instalata actualmente este de 4.5 kW, deci e cam frectie.

In fine, am depus cererea, iar pe baza celor completate acolo au spus ca imi acorda 15 kW pe trifazic. Am platit taxa pentru emiterea avizului de racordare si astazi au venit pe teren doi baieti de la Distributie sa verifice ce si cum. Fiind in Oradea, vorbim de Distributie Energie Electrica Romania - Transilvania Nord.

Baietii au zis ca o sa primesc ATR-ul in zilele urmatoare si ca voi putea opta sa merg cu ei pe parte de lucrari, sau sa apelez la o firma autorizata. Eu i-am intrebat in cat timp s-ar realiza lucrarea daca ar fi sa merg cu ei, iar raspunsul lor m-a cam lasat masca. Mi-au zis ca poate sa dureze si un an de zile. Ceea ce ca sa fiu sincer, mi se pare ca se cam duce in zona de what the fuck? Chiar in halul asta stau lucrurile in 2022?

Nu stiu in ce masura e relevant, dar reteaua cladirii a fost modernizata acum vreo 3-4 ani, si in cladire mai exista cineva care are bransament trifazic. Ma gandeam ca acest aspect mai ajuta.

#273
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Aspectul asta te-a ajutat ,ti se aproba sporul de putere .Daca vrei rapiditate opteaza pt o firma autorizata,platesti tu iar suma iti va fi returnata de OD.
Daca  alegi OD-ul lucrarea trebuie scoasa la licitatie ,dureaza.

#274
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 27.07.2017

 LeNoR, on 21 februarie 2022 - 13:13, said:

... Mi-au zis ca poate sa dureze si un an de zile. Ceea ce ca sa fiu sincer, mi se pare ca se cam duce in zona de what the fuck? Chiar in halul asta stau lucrurile in 2022? ...

Da, chiar așa stau lucrurile. Eu am contractul de racordare semnat din august 2021 și abia acum, în februarie 2022 s-a terminat procesul de licitație. Mă aștept să mai dureze între 3 și 6 luni până văd BMPT-ul montat și cât mai dă Dumnezeu până am și contract cu un furnizor și contor.

Pe de-o parte am salvat/redirecționat aproximativ 4500 de euro către altceva, mi-am dezvoltat capacitatea de a avea răbdare și am învățat ceva legislație aplicabilă domeniului... pe altă parte, n-am curent Posted Image

#275
LeNoR

LeNoR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 182
  • Înscris: 07.10.2006
Am inteles, am inteles. Astept sa mi se trimita ATR-ul, si cel mai probabil voi apela la o firma autorizata, csf, n-ai csf. Multumesc pentru cele doua raspunsuri :)

#276
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.832
  • Înscris: 17.03.2008
Eu am depus astăzi actele la primărie, pentru eliberare certificat de urbanism și nu mai știu ce. Cei care vor executa lucrarea au spus că ei pot face în maxim 2 zile totul, dar voi aștepta cel puțin 6-7 luni până voi avea curent....

#277
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009

 LeNoR, on 23 februarie 2022 - 11:34, said:

Am inteles, am inteles. Astept sa mi se trimita ATR-ul, si cel mai probabil voi apela la o firma autorizata, csf, n-ai csf. Multumesc pentru cele doua raspunsuri Posted Image
Pune in balanta si vezi ce te avantajeaza ..

#278
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.466
  • Înscris: 06.06.2006

 sacos, on 23 februarie 2022 - 17:18, said:

Eu am depus astăzi actele la primărie, pentru eliberare certificat de urbanism și nu mai știu ce. Cei care vor executa lucrarea au spus că ei pot face în maxim 2 zile totul, dar voi aștepta cel puțin 6-7 luni până voi avea curent....
Sa vezi ce fain e in Sectorul 1 cu Primaria vietii (Aut de Contruire) si cu e-distributie.
Am cerut spor de putere, mi s-a aprobat, iar pe distanta de la stalp la BMPT de 1.15m (cat pe ce sa fie adancimea santului mai mare decat lungimea lui) nici mai mult nici mai putin decat 8600 lei. Posted Image

Editat de kretzu77, 24 februarie 2022 - 17:16.


#279
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Poate poti sa pui ATR-ul ala sa vedem minunea ..Posted Image

#280
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Ordinul nr. 19/2022 pentru aprobarea Procedurii privind racordarea la reţelele electrice de interes public a locurilor de consum şi de producere aparţinând prosumatorilor
Data02.03.2022 MO 222/07.03.2022 Abroga Ordinul 15/2021

Fișiere atașate


Editat de anaki, 08 martie 2022 - 15:39.


#281
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 23.05.2013
Buna ziua

Stie cineva care este termenul legal de la semnarea contractului de racordare  pana la emiterea certificatului de racordare si respectiv punerea sub tensiune a instalatiei?

Am semnat contractul de racordare si am platit factura pentru tariful de racordare pe 17.02.2022 in contextul in care am platit suma din ATR si s-a efectuat bransamentul de catre o societate autorizata care a depus documentele ( dosar bransament + dosar utilizare) la data respectiva.

Doar ca "managerul de racordare" alocat  de la Delgaz spune ca nu au ajuns inca documentele la el si probabil sunt la colegii sai la verificari.

De la depunerea documentatiei pentru ATR si pana la zi sunt aproximativ 3 luni... platit tot si inca nu am curent electric...

#282
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.526
  • Înscris: 04.03.2014
Momentan am 10kw trifazic, nu simt nevoia de mai mult, dar posibil in viitor să fie nevoie.
Am plita inducție, cuptor electric, vreau sa mai adaug 2 AC, posibil și mașină electrică.
Ce spor de putere îmi recomandați să cer?

#283
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005

 bogdanhbc, on 10 martie 2022 - 16:13, said:

Buna ziua

Stie cineva care este termenul legal de la semnarea contractului de racordare  pana la emiterea certificatului de racordare si respectiv punerea sub tensiune a instalatiei?

Am semnat contractul de racordare si am platit factura pentru tariful de racordare pe 17.02.2022 in contextul in care am platit suma din ATR si s-a efectuat bransamentul de catre o societate autorizata care a depus documentele ( dosar bransament + dosar utilizare) la data respectiva.

Doar ca "managerul de racordare" alocat  de la Delgaz spune ca nu au ajuns inca documentele la el si probabil sunt la colegii sai la verificari.

De la depunerea documentatiei pentru ATR si pana la zi sunt aproximativ 3 luni... platit tot si inca nu am curent electric...
Eu aștept din octombrie. Dosarul instalației de utilizare a fost pierdut de Distribuție Muntenia. Apoi au pierdut și aprobarea de intrare în instalație.  Acum o săptămână am primit mesaj că s-a validat dosarul, doar că în aplicație nu e nici update. Doar că la mine e spor de putere.

Apropo de asta, as avea vreo șansă să obțin 22kw trifazat "la bloc"? Sau maxim 11? Bloc nou cu transformator propriu.

#284
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Daca este disponibil de putere in PT ,da.
Acum nu stiu daca solutia o sa-ti placa,discuta cu cel de la e-distributie.

#285
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Buna ziua,
La sfarsitul lunii curente, achizitionez un teren cu o casa construita pana la centura, fara acoperis.
Constructia noua s-a realizat pe locul unei case vechi care a fost demolata.
Contorul electric si cablu care facea legatura la casa veche, este langa gard, protejate.
Ce trebuie sa fac dupa achizitionarea casei, pt. legatura la casa noua?
Mentionez faptul ca, am nevoie de curent pt. lucrarile la acoperis si restul activitatilor pt. constructie.
Multumesc.

#286
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa schimbi contractul actualului proprietar pe numele tau dupa aceea sa ceri un spor de putere,acest lucru dureaza si in aceasta perioada te poti folosi de actualul bransament.

#287
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Salut,
Doresc sa cumpar un teren si nu este racordat la curentul electric.
Accesul la teren se face printr-un drum privat in panta din drumul sătesc / teren (platoul unde este terenul), lungime 50m si dif de nivel aprox 10m. Exista un stâlp existent pe drumul de acces, lângă drumul sătesc.
Aveti o idee daca este posibil racordarea la curent si un cost estimativ? Mulțumesc

#288
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 11.302
  • Înscris: 17.03.2009
Doar daca te informezi la OD sau la o firma atestata din zona poti obtine un raspuns in cunostiinta de cauza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate