Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

BRANSAMENTE ELECTRICE (2021+)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
724 replies to this topic

#217
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View PostMikePatts, on 07 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Îmi pare rău că răspunsul pe care l-ai primit pe forum când ai întrebat te-a făcut să cheltuiești 11 mii de lei, presupun că nu te dau banii afară din casă.
Nu am platit nimic pana acum, pentru ca nu stiu daca chiar trebuie sa platesc. Chiar nu inteleg de ce e atat de greu sa faci un bransament in tara asta. Pe 30 dec 2021 Distributie Muntenia mi-a transmis ca In conformitate cu prevederile Ord. ANRE 17/2021, art. 11 (2) utilizatorul are obligatia ca, pana la data incheierii de catre operatorul de distributie concesionar a contractului de executie a instalatiei de racordare, sa depuna la operator dosarul instalatiei de utilizare intocmit de executantul acesteia. Ca sa faca dosarul asta, omul meu din sat mi-a spus ca trebuie sa fac poze cu casa si cu coloana de abonat scoasa la poarta Posted Image WTF
Si revin cu intrebarea de pe 4 Ianuarie care nu si-a gasit un raspuns, ce cablu trebuie sa cumpar ca sa fac legatura dintre BMPT si tabloul din casa? Distanta aprox 80m subteran. De la stalp la BMPT 20A va fi montat 3x25+16C DC4126(l=37m) curent trifazic 12 kw. Cablul o sa il bag intr-o teava PEHD de 32

#218
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
Din calcul rezultă minim un cablu de cupru 5x4 mmp pentru 12 kW, dar e de preferat o secțiune mai mare - 5x6 sau chiar 5x10.  
Dacă îl băgați în tub, e bine să fie un cablu cu rezistență la umezeală, gen NYY-J sau E-YY-J. Dacă se îngroapă direct în pământ, poate fi și cablu armat - CYABY. Cablu armat nu-l pozați în niciun tub. Direct în pământ, că se degradează armătura de la umezeala din tub și pot să apară probleme în timp.
Atenție că de obicei în ATR se cere ca BMPT-ul să se lege la priza de pământ a instalației de utilizare - adică a casei.

#219
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Recomandarea mea este sa folosesti un cablu de 5x10 Cu sau 5x16 Al pt ca pe viitor cand se va putea sa ceri peste 20kw fara sa fii nevoit sa schimbi  si cablul tau.

Edited by anaki, 11 January 2022 - 18:48.


#220
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View Postanaki, on 11 ianuarie 2022 - 18:13, said:

Recomandarea mea este sa folosesti un cablu de 5x10 Cu sau 5x16 Al pt ca pe viitor cand se va putea sa ceri peste 20kw fara sa fii nevoit sa schimbi  si cablul tau.
Vad ca un cablu CYABY-F 5X10 este in general cam 40 lei/m x  84 m = 3360 lei, destul de mult + ca o sa mai mai coste si sapatul santului
Am gasit cel mai ieftin cu 36,71 aici sau si mai ieftin, dar nu stiu daca e pe bune aici  cu 23 lei
Daca ar fi cablu ACYABY ar fi cel mai ieftin, la 12.55 Lei
Nu stiu care  e diferenta dintre cabluri CYABY si ACYABY
Cablu NYY-J 5x10 mm²  nu gasesc in Romania, doar Germania, are alt cod la noi?, sau imi puteti recomanda unde il pot gasi?
Cablu E-YY-J 5x10 mm² este 31,21 Lei / m la Mathaus, deci un pret bun.
Ce varianta de cablu 5x10mm sa aleg?
E ok sa il bag in PEHD 32, sau prin teavă flexibilă corugată Ø40, dar nu stiu cum sa imbin teava corugata, ca am gasit la 50m

Daca nu e ok ca am dat linkuri, sa le dezactiveze un moderator.

#221
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019
"A"-ul de la ACYABY vine de la aluminiu.
Este tot armat și se pozează direct în pământ, fără țeavă sau corugat, în pat de nisip.
Și NYY-J, deși nu e armat, se poate poza direct în pământ, fără niciun tub.
EYY-J are nevoie de corugat. Sunt mufe de îmbinare a corugatului-ieftine, 2-3 lei. Parcă la hornbach am vazut.


#222
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostBottecchia, on 11 ianuarie 2022 - 21:41, said:

E ok sa il bag in PEHD 32, sau prin teavă flexibilă corugată Ø40, dar nu stiu cum sa imbin teava corugata, ca am gasit la 50m
Tub flexibil corugat Ø40 si daca nu ai in apropiere cablul rcs rds sau altele profita de faptul ca faci santul si baga-l pana in casa sa nu stai cu el atarnat prin curte.
E bine sa-i contactezi pe cei de la cablu in prealabil sa-ti bage tipul de fibra stradala sau poti sa-l cumperi tu .

Edited by anaki, 13 January 2022 - 17:06.


#223
Daniel231

Daniel231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.03.2014
Doresc sa solicit de la E-Distributie un bransament de 10 Kw, pentru o casa de 150mp, in Bucuresti. Consumatorii casnici sunt mici, monofazati (simultan 3,4, max 5 Kwh), dar voi adauga si o pompa de caldura (probabil va consuma constant 3-4 Kw, monofazat) si eventual si masina electrica (stiu, nu mai are de unde). Dar 10 kw ar fi maxim pentru monofazat.. De asemenea voi instala, in etape, un sistem fotovoltaic de productie energie cu puterea totala finala de 10kw (4.4 kw in prima etapa, apoi mai adaug un invertor si panouri suplimentare) care sa poata fi capabil sa se conecteze la grid cu pana la 10kw, monofazat. Nu sunt sigur ca racord un monofazat de 10kwh este cea mai buna alegere, avand in vedere si preferinta multor colegi pentru curentul trifazat. Va rog sa imi comunicati ce avantaje majore mi-ar aduce un racord trifazat (sa spunem 3*6Kwhf) fata de 10 Kwh monofazat.

#224
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Salutare,
Poate va rog sa îmi explice ce înseamnă "datele tehnice si energetice caracteristice locului de consum" și cum arata acest document solicitat?

E o schema a instalației electrice?l pe care sunt trecuți consumatorii?

E un tabel cu o înșiruire de consumatori?

Exista un formular tip?

Mulțumesc.

#225
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019

View PostDaniel231, on 12 ianuarie 2022 - 17:33, said:

Nu sunt sigur ca racord un monofazat de 10kwh este cea mai buna alegere, avand in vedere si preferinta multor colegi pentru curentul trifazat. Va rog sa imi comunicati ce avantaje majore mi-ar aduce un racord trifazat (sa spunem 3*6Kwhf) fata de 10 Kwh monofazat.
La 10 kW cu pompă de căldură, stație încărcare auto, poate și o plită electrică, cuptor etc... va trebui să vă organizați f. bine simultaneitatea consumatorilor, să nu depășiți frecvent puterea instalată, mai ales că furnizorul deconectează din contorul smart imediat rețeaua, dacă depășiți. Un branșament de 18kW vă asigură un confort decent în exploatare, fără să vă gândiți cum să folosiți pe rând consumatorii mari.

#226
Daniel231

Daniel231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.03.2014

View Posta_r_C, on 13 ianuarie 2022 - 11:50, said:

La 10 kW cu pompă de căldură, stație încărcare auto, poate și o plită electrică, cuptor etc... va trebui să vă organizați f. bine simultaneitatea consumatorilor, să nu depășiți frecvent puterea instalată, mai ales că furnizorul deconectează din contorul smart imediat rețeaua, dacă depășiți. Un branșament de 18kW vă asigură un confort decent în exploatare, fără să vă gândiți cum să folosiți pe rând consumatorii mari.

Multumesc. Pe mine ma intereseaza racord monofazic in principal pentru sistemul de panouri fotovoltaice, ca sa nu ma chinui sa echilibrez fazele. In afara de puterea mai mare permisa, mai exista si alte avantaje pentru a solicita racord trifazic fata de racordul monofazic?

#227
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
In caz de avarie pe o faza iti raman doua disponibile,varianta cu bransament trifazat este de departe mult mai buna.

#228
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 09.07.2019

View PostDaniel231, on 13 ianuarie 2022 - 15:36, said:



Multumesc. Pe mine ma intereseaza racord monofazic in principal pentru sistemul de panouri fotovoltaice, ca sa nu ma chinui sa echilibrez fazele. In afara de puterea mai mare permisa, mai exista si alte avantaje pentru a solicita racord trifazic fata de racordul monofazic?
Puteți folosi un invertor trifazic. Faceți un calcul, la jumatate din puterea lor consumatorii mari pe care îi vreți depășesc puterea instalată de 10kW.  Însă dacă folosiți alimentarea trifazică la pompa de căldură,  stația de încărcare,  plită electrică, adică la principalii consumatori, nici nu mai trebuie să vă bateți capul cu echilibrarea fazelor.

#229
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
Buna dimineata,

Am cumparat un teren cu o casuta batraneasca pe el. Casuta a avut curent electric dar a fost deconectata de EOn cu ani in urma.

Am obtinut ATR pentru bransament nou definitiv pe casuta veche cu mentiunea ca e posibil sa o reconditionez sau in viitor sa fac alta casa mai pe la mijlocul terenului.


Mi s-au aprobat 7 KW trifazic eu as fi vrut mai mult in vederea montarii unei pompe de caldura in viitor....

Am inteles ca trebuie sa fac priza de pamant fara de care nu este posibila racordarea.

Am selectat cateva elemente din ATR asupra carora am o serie de intrebari ( firma avizata de delgaz nu m-a putut lamuri la prima intrevedere)

Spune ca trebuie stalp nou amplasat pe domeniul public la limita de proprietate si distanta intre acest stalp si stalpul de la care se face racordarea este de 28 ml.

la fel spune ca cutia si contorul vor fi asigurate de Delgaz.

In costul de 3600 de lei cerut - intra stalpul, cablul si manopera?

Ce e mai departe in curtea mea - instalatie, impanatare e clar ca ma priveste si sunt costuri separate.

locul pentru casa noua e undeva la 50-60 de metri de la limita de proprietate unde va fi stalpul si contorul.

Daca pe viitor voi dori cresterea puterii instalate ca sa permita si o pompa de caldura pentru o casa de 90 mp utili, ce fel de cablu ar trebui sa trag prin pamant pana la locul  unde va fi casa?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  ATR1.jpg   484.18K   33 downloads
  • Attached File  ATR2.jpg   429.15K   32 downloads
  • Attached File  ATR3.jpg   228.71K   26 downloads


#230
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Un cablu de cupru 16mmp sau aluminiu 25mmp.

#231
vampyrus

vampyrus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2005
Buna seara,

Cum se poate afla ATR aprobat pentru un loc de consum din zona Electrica Distribuţie Muntenia Nord ?

#232
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Va salut .Am si eu o dilema,momentan sunt off grid (panouri fotovoltaice-invertor monofazat) dar voi depune cerere de racordare si pe viitor o sa vreau sa devin prosumator.   Firma cu care voi colabora ma sfatuieste sa pun bransament trifazic,avantaje sunt,dar efectiv nu am consumatori trifazici,in caz de avarie am acumulatori+invertor monofazic,ma gandesc ca daca nu devin prosumator la sistemul actual+retea monofazica un ATS ma ajuta sa scad cheltuielile,ce ma sfatuiti ?

Edited by claussdobronului, 22 January 2022 - 19:31.


#233
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu conteaza daca ai sau nu consumatori trifazici , ci conteaza sa ai rezerva de putere in caz ca ai nevoie , poate iti vei lua o masina electrica sau un aparat de sudura - pe care le poti folosi pe alta faza decat cea destinata consumului casnic.Platesti cat consumi nu platesti mai mult la acelasi consum daca ai trifazic versus mono.
Daca optezi pt monofazat , ca sa treci ulterior la trifazat inseamna cheltuieli in plus si nu tocmai ieftine , deci mergi din prima cum trebuie. Diferenta de pret al bransamentului trifazic fata de monofazic e nesemnificativa .

Edited by BaXXXon, 22 January 2022 - 19:37.


#234
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Da exact  asa am fost sfatuit de inginerul cu care am vorbit,puterea este mai mare,diferenta de pret ar fi undeva 1000 ron.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate