Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#55
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
QED 79, simply the best.... for the money 😄
Imi trebuia negru, daca va intrebati. E destinat pentru auditii dark, trash si ca sa mai inchida sibilantele de pe Yamahaaa.

Attached Files



#56
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiam ca Triangle ofera seturi de cablu de fabrica, vad ca iese cam dublu fata de Qed sertizat local, tot 2.5 mm2:

https://www.stereoma...-25-metri-10420

#57
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Nu ti-am aratat? Mie mi le-au propus cand qm luam zerius 902 dar eu m-am multumit cu alea mai ieftina marca magazinului de unde l-am luat.

Doar ca ala era la metru, acum observ ca tu prezinti unul mufat.

#58
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 16.11.2021

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2022 - 12:22, said:

Nu stiam ca Triangle ofera seturi de cablu de fabrica, vad ca iese cam dublu fata de Qed sertizat local, tot 2.5 mm2:

https://www.stereoma...-25-metri-10420
Ieftin, face si cartofi prajiti?

#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Bineinteles, french fries 😄

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Deci dpdv strict tehnic, electric cate de semnificative sunt diferentele de mai jos ? Vad ca la rezistenta e un salt de 2.5x.
Al doilea cablu e cu performantele dincolo de zona perceptibila ?

AWG: 14 AWG ( 2.5 mm2 )
Capacitate: 58 pF/m
Fire de cupru per conductor: 79
Inductanta: 0.66 uH/m
Izolatie, dimensiune exterioara: 4 mm diametru exterior
Material: cupru OFC 99.999%
Alte caracteristici: Rezistenta in bucla - 0.016 ohm/m
Factor disipare – 0.09


AWG: 10 AWG ( 5.5 mm2 )
Capacitate: 76 pF/m
Inductanta: 0.46 uH/m
Izolatie, dimensiune exterioara: 19.6 mm ( diametru exterior )
Material: cupru OFC 99.999% argintat
Alte caracteristici: Rezistenta in bucla - 0.006 ohm/m
Factor disipare – 0.0070

#61
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Eu am asa pe cele 5 sisteme

-QED ieftin de 2.5mm si banane cabletech puse de mine, au 2 surubele in ele
-cablu de cupru 4mm transparent de la un mag de electrice de pe Maica Domnului
-cablu de cupru si inca ceva, de 2.5mm transparent (unul cu un fir argintiu si unul auriu roscat = cupru)
-cablu ieftin de 1mm sau 1.5mm sau cat o avea, de audio, fir rosu si negru

culmea, sistemul care imi place cel mai mult e cu fir dintr-asta ieftin

dar nu cred ca de la fir imi place

asa ca din punctul meu de vedere, nu conteaza asa mult firele

#62
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ati inteles nimic bre.

I'e mufele, nu "cablele" :)
Dar au uitat sa anunte treaba asta la dep de marketing si aia o tot dau cu cablurile.

Cine nu crede, sa vada cat costa acelasi model de cablul la lungimi diferite si are in sfarsit ocazia sa afle la ce ii foloseste ecuatia de gradul 1 cu 2 necunoscute. Poate calcula cat costa mufa si cat costa cablul daca are preturile a 2 cabluri mufate de lungimi diferite  :)

Daca era cablul, la lungime dubla pretul era aproape dublu. Dar... surpriza, nu e. Nici pe departe.

Sau o fi ambalajul...

Edited by underb, 08 February 2022 - 23:38.


#63
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nope, nu e nici cablul, nici mufa. E scrisul ala marunt pe cablu, cu imagini, sigle si fonturi masonice, alea dau valoare bitilor...
Eu intreb electronistii, ce face perceptibil unul fata de altul, ajunge semnalul mai repede cu 0000000002 ms?!
Acuma, cine nu a facut Energetica si are un sistem de 2-3000 euro sa zicem, da si 300 euro pe un Silver Spiral doar ca sa doarma linistit, nu ca se aude mai bine, dar nu poate nimeni, vreun prieten binevoitor sa vina sa-i spuna ca sunetul e gatuit de la cablu.


#64
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
O fi si manopera vanzatorului. Ca el face acelasi lucru daca vinde un cablu de 3m sau 6m.

View Postoverseas, on 08 februarie 2022 - 23:43, said:

Nope, nu e nici cablul, nici mufa. E scrisul ala marunt pe cablu, cu imagini, sigle si fonturi masonice, alea dau valoare bitilor...
Eu intreb electronistii, ce face perceptibil unul fata de altul, ajunge semnalul mai repede cu 0000000002 ms?!
Acuma, cine nu a facut Energetica si are un sistem de 2-3000 euro sa zicem, da si 300 euro pe un Silver Spiral doar ca sa doarma linistit, nu ca se aude mai bine, dar nu poate nimeni, vreun prieten binevoitor sa vina sa-i spuna ca sunetul e gatuit de la cablu.

Sistemul meu m-a costat sub 3000 (inca luat la oferte foarte bune, pretul normal e putin peste 3000 e ) dar nu-s nebun sa dau 300 de euro pe cablu de la boxe. Ghinionul e ca am facut Energetica.

Edited by vinciun, 08 February 2022 - 23:50.


#65
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postoverseas, on 26 ianuarie 2022 - 11:58, said:

QED 79, simply the best.... for the money 😄
Imi trebuia negru, daca va intrebati. E destinat pentru auditii dark, trash si ca sa mai inchida sibilantele de pe Yamahaaa.

Asculti muzica sau doar trimiti chestii pe orbita de folosesri saracii din alea. Lasa saracii de la Nasa sa foloseasca niste simple cabluri, fara o poveste in spate. Ca doar nu e mare branza sa nimeresti ISSul din zbor. Nu e ca si cand o mica abatere ar schimba ceva.
Pe cand cu muzica...

View Postvinciun, on 08 februarie 2022 - 23:48, said:

O fi si manopera vanzatorului. Ca el face acelasi lucru daca vinde un cablu de 3m sau 6m.
Ciudat ca uita sa se laude cu ea in caz ca ar face diferenta :)

Evident ca manopera inseamna ceva ca si cost fix la un cablu de cativa € si va influenta pretul pe metru.

Dar la unul de cateva zeci de euro ca sa nu zic sute sau mii, deja manopera nu mai reprezinta mare lucru.

PS. N-am prins din prima ironia cu manopera vanzatorului.
Ma refeream la manopera producatorului.

#66
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Ca tot e sectiune de cabluri vreau sa mentionez o problema reala si evidenta legata de un cablu. In masina folosesc si telefonul ca sursa de redare muzica. Il conectez la AUX cu un cablu cu jack 3.5mm masculin - masculin. Inainte aveam unul fix de 2 euro :D si mergea brici doar ca a tinut 2 ani si s-a rupt de langa stecher. Acum am luat unul un pic mai scump de vreo 10 euro :) e mult mai flexibil si un stecher e cotit la 90 de grade, perfect! Prblema cu asta al doilea e ca aud putin motorul in boxe, adica am un bazait care urca si coboara in frecventa dupa cum e turatia motorului. Cam enervant. Sa caut unul ecranat oare?

View Postunderb, on 09 februarie 2022 - 00:02, said:



PS. N-am prins din prima ironia cu manopera vanzatorului.
Exact!

Edited by vinciun, 09 February 2022 - 00:07.


#67
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Schimba masina, mergi cu cablul ala la reprezentante si testeaza motorizari, care potenteaza basul aia e noua ta masina!

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Despre cablurile de la boxe am mai spus, eu merg pe conductoare din Cu ofc de 2.5mm si aia e. Nu-mi bat capul. Multi se jura ca aud diferente de sunet intre diverse cabluri. Se chinuie sa imperecheze amprenta sonora a cablului cu boxele si amplificatorul, eventual si cd player sau DAC. Unii merg chiar mai departe si spun ca obtin sunet diferit doar prin inlocuirea barelor de la bornele boxelor ( alea care leaga bornele de la Low cu Bornele de la High). Nu am cum sa-i contrazic dar nici nu iau in seama asa ceva din moment ce pentru mine toate DAC urile suna la fel deocamdata, ce pretentie sa mai am de la un cablu? Totusi sunt pregatit moral ca viata poate fi plina de surprize. Unii si acum spun ca amplificatoarele suna la fel desi pentru mine duna destul de diferit. Fiecare cu greierii lui in final.

View Postoverseas, on 09 februarie 2022 - 00:10, said:

Schimba masina, mergi cu cablul ala la reprezentante si testeaza motorizari, care potenteaza basul aia e noua ta masina!

:D :D :D sa caut masina noua care se potriveste cu cablul vechi?

#69
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 04.10.2014

View Postoverseas, on 08 februarie 2022 - 23:43, said:

Eu intreb electronistii, ce face perceptibil unul fata de altul, ajunge semnalul mai repede cu 0000000002 ms?!
Știi care e culmea? Viteza de propagare a semnalului prin cablu nu depinde de conductor, oricât argint ar folosi, ci de dielectric, mai precis de permitivitatea relativă a acestuia. Nu prea am văzut împletitorii și argintatorii de cabluri să se laude cu folosirea unor materiale speciale pentru izolație.

View Postunderb, on 09 februarie 2022 - 00:02, said:

Asculti muzica sau doar trimiti chestii pe orbita de folosesri saracii din alea. Lasa saracii de la Nasa sa foloseasca niste simple cabluri, fara o poveste in spate. Ca doar nu e mare branza sa nimeresti ISSul din zbor. Nu e ca si cand o mica abatere ar schimba ceva.
Pe cand cu muzica...
Posted Image

View Postvinciun, on 09 februarie 2022 - 00:15, said:

Multi se jura ca aud diferente de sunet intre diverse cabluri. Se chinuie sa imperecheze amprenta sonora a cablului cu boxele si amplificatorul, eventual si cd player sau DAC. Unii merg chiar mai departe si spun ca obtin sunet diferit doar prin inlocuirea barelor de la bornele boxelor ( alea care leaga bornele de la Low cu Bornele de la High).

View Postoverseas, on 08 februarie 2022 - 23:43, said:

E scrisul ala marunt pe cablu, cu imagini, sigle si fonturi masonice, alea dau valoare bitilor...
Unii se jură că structura microscopică a cuprului afectează sunetul, respectiv granulele, orientarea lor, procesul de extrudare, și pun săgeți pe cabluri cum să le montezi, uitând bineînțeles că semnalul audio este unul alternativ și curentul circulă în mod egal în ambele sensuri.

Singurul lucru care are o urmă de sens este că orice structură care are o rezistență are și un zgomot propriu care este proporțional cu valoarea rezistenței, dar până ajungi să-l auzi pe acela... În primul rând că la rezistențe de zecimi de ohm sau chiar ohmi zgomotul termic este cu totul nesemnificativ, în al doilea mai întâi trebuie să te ocupi de zgomotele orașului, clădirii, naturii pentru a ajunge să ai fond sonor suficient de redus să decelezi sunete extrem de slabe, asta presupunând că ești încă minor și nu ți-ai petrecut adolescența prin discoteci sau pe la concerte pe stadioane, să mai ai auz.

#70
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 09 februarie 2022 - 04:09, said:


Unii se jură că structura microscopică a cuprului afectează sunetul, respectiv granulele, orientarea lor, procesul de extrudare, și pun săgeți pe cabluri cum să le montezi, uitând bineînțeles că semnalul audio este unul alternativ și curentul circulă în mod egal în ambele sensuri.


Tocmai de aia voiam sa prind pe unul care a facut mai multa electronica sa intreb de ce bornele de la boxe si de la amplificator sunt notate cu + si - din moment ce avem curent alternativ acolo. La o sursa de curent alternativ notam cu L si N, exact din motivul ca plusul si minusul se schimba cu locul intre ele de n ori pe secunda iar n pe secunda e frecventa.

#71
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 04.10.2014
Din cauză că nu poți să pui, de exemplu, boxele stânga și dreapta în antifază. O fi curentul alternativ, dar relația de fază contează, altfel ajungi la interferență distructivă în moduri nebănuite.

În ceea ce privește liniile de energie, faza (sau linia) L și nulul N joacă un rol privind potențialul relativ la pământ sau alte puncte, respectiv L-ul „curentează”, în timp de N-ul nu. Alternativ nu înseamnă perfect simetric din toate punctele de vedere, dar să notezi un sens pe cablu e absurd.

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015

View PostJean-Luc_Picard, on 09 februarie 2022 - 09:09, said:

Din cauză că nu poți să pui, de exemplu, boxele stânga și dreapta în antifază. O fi curentul alternativ, dar relația de fază contează, altfel ajungi la interferență distructivă în moduri nebănuite.

Nu vad cum poti sa incurci si sa le conectezi in antifaza daca ar fi notate cu L si N inclusiv culori diferite la borne.
Daca nu iti place N, se putea de gasit alta litera dar + si - creeaza un pic de confuzie pentru acei neinitiati. Au auzit undeva ca electronii circula de la borna cu plus, prin conductoare, spre aia cu minus. Doar ca multi nu stiu ca aici e vorba de curent alternativ, desi se vorbeste despre Hz..

View PostJean-Luc_Picard, on 09 februarie 2022 - 09:09, said:

dar să notezi un sens pe cablu e absurd.

De acord, nici nu m-am legat de asta.

O fi de la faptul ca la primul impuls avem plus pe borna cu + si minus pe borna cu -?

Edited by vinciun, 09 February 2022 - 09:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate