Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Dai 12 lei si ai cablu premiat

https://www.avstore....black-2x2-5mm2/

#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View Postpetrisor_popescu, on 24 februarie 2021 - 21:40, said:

Nu.

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvinciun, on 24 februarie 2021 - 21:05, said:

In lunea audiofila cablurile din cupru OCC (Ohno Continuous Casting sau monocristal li se mai spune) sunt superioare celor OFC. Conform alora, aceste cabluri sunt net superioare, cu pierderi si distorsiuni mai mici, mult mai rapide, se amelioreaza toate calitatile precum timbrul vocilor, transparenta, ritm, emotie, etc.
Emotie la cabluri din astea nu cred ca poti avea decat cand dai de anumite preturi....
Mai lipseste sa spuna aia ca un anumit cablu iti ofera un vibe bun.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Nu a avut nimeni ideea sa vanda cabluri pe genuri muzicale? Ma imbogatesc.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cablurile gen Hama nu sunt prea grozave - exceptand poate cele cu 5 stele pe ele care sunt ok de principiu - depinde si de cine sunt facute.
Hama e o marca OEM - adica isi pune marca pe cabluri OEM facute in China de diversi producatori.

In general ma feresc cam de tot ce are marca lor. Sunt produse ieftine care au fiabilitate scazuta

Quote

Nu a avut nimeni ideea sa vanda cabluri pe genuri muzicale? Ma imbogatesc
Parca am vazut pe net ceva "teste" in care ziceau ca un anume cablu e mai bun la rock, altul la jazz...

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Evident. Unele suna mai bright  altele mai soft :D

#25
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
Daca doreste cineva 2 cabluri de 2.5m dar fara mufele banana ca astea  le dau cu 500 de lei, pt mine au fost prea scurte.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Citez dintr-un anunt:
"Este un cablu rafinat în primul rând dar și foarte detaliat, cu o foarte bună imagine stereo. Este muzical și chiar face să dispară boxele, adică sunetul nu mai ai impresia că iese din boxe ci că ai o scenă în fața ta."

Prietene, te anunt cu placere ca dupa un pahar de rose Pietroasele am pus Gregorian si am impresia ca dirijez corul. Pai amaratul ala de cablu la 200 euro poate sa faca treaba asta?! Ma indoiesc.

#27
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
cu siguranta nu Posted Image , insa am zis ca poate ajut pe cineva in loc sa stea aruncate intr-un dulap :)

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postovydiks, on 26 februarie 2021 - 10:29, said:

cu siguranta nu Posted Image , insa am zis ca poate ajut pe cineva in loc sa stea aruncate intr-un dulap Posted Image

Nu era vorba de tine, ci de un anunt intalnit intamplator.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Azi fiind Jupiter in retrograd m-am apucat de recablare-ala. Cred ca imi caut preocupari minore audio ca sa nu cumva sa imi vina chef de achizitii audio.

Prima data am recablat Denon-ul cu Stinger awg12 3.3mm, cablul negru sanatos din foto. Din prima le festelisem cu graba si frustrare cum am putut, cred ca functionau prin inductie magnetica sau ceva ca era contact cam slab.
Am intrat frumos de jos in sus, m-am chinuit sa ies pe partea cealalta sau pe aproape, cat s-a putut si am strans frumos. Boxele Pylon erau cablate ok din prima, au niste mufe friendly care ajuta. Dureaza tati? Dureaza.......

Pe seara mi-am facut curaj la Yamaha si 3050i,eu stiam ca am 2x5m cu banane sertizate de Avstore, cablu Qed 79 alb in foto. Imi trebuia maxim 2x2.5m dar nu ma induram sa tai cablul ca am fetis cu bananele sertizate. Cand trag de cabluri soc si groaza... aveam 2x8m facuti colac. Bun stoc dar nu bun pentru creierii de audiofil.
Asa ca am masurat de mai multe ori la mm, sa fiu sigur si am taiat 2bucati x 2.5m. Marcat Qed dar fara alti parametri, la mana pare prea subtirel fata de ala negru, la ochi nu pare 2.5 mm vs 3.3 mm, totusi e suficient de greu. Ma gandesc sa le numar alea 79 de fire, dar am lasat-o pentru la pensie.
Partea cu banane sertizate a mers in amp, firele goale au mers la boxe. Cu piosenie am desizolat cablul, sprijinit de o Silva neagra si cu
constiinta indeplinirii unui act profund barbatesc la nivel cosmic.  Destul de greu a intrat 2.5 mm in orificiile alea de la mufe, daca e sa pun ceva mai gros nu cred ca intra.

Actiunea de recablare a fost impulsionata de indicatiile descoperite pe site la Yamaha si in manual Q Acoustics, ambele prevazand doar varianta cu cablul desizolat. Cica bananele de 4mm sunt interzise in UE ca sa nu le introduca vreunul in priza, ma rog.

https://hub.yamaha.c...l-speaker-wire/



Foto

Attached Files



#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Nu stiu daca se mai recomanda AZI, dar eu, la vechiturile de boxe cu borne combo, banana + fixare cu gaura si piulita, cositoream centimetrul ala de cablu dezizolat.
Dar foloseam fludor din modelul vechi, non ECO, cu plumb.
Acu' asta recomandat, cu stibiu, nu stiu cat de bine face la conectica boxelor.
SI eu am folosit conectarea cablurilor de la amp la boxe "in pielea goala", fara cositorire, dar vorbim de puteri super decente, max 10-15 W pe canal si lungimi de cablu de maxim 4 m pentru boxele REAR. Cablu de boxe 2 X 2,5 mm2, obisnuit, nimic special.
Sistemul este folosit 90% pentru filme/TV. 10% muzica VIDEO, de obicei multicanal, fie .mkv, fie DVD/BluRay
Pentru muzica: FLAC, vinil, casete audio, CD-uri STEREO, am sistem dedicat, un Very Old System SANYO cu un pick-up Akai, un Deck Sanyo, din linia respectiva si un CD player Technics SL 420 A.
CD Player este conectat si optic la Receiver multicanal Denon, pentru MAX POWER cand este nevoie.
Setup-urile functioneaza la bloc. La casa am totul analogic: un amp IEI de 2 X 35 W, boxe IEI JAZZ. Le "alimentez" fie din telefon, fie dintr-un CD player portabil cu suport de wma si mp3.
La nevoie, cuplam si laptop.
Si asa vechitura chiar suna bine!

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ceva cositoreala in varf ar ajuta sa faci trecerea prin canalele alea la mufele de amp, dar prefer sa stiu ca e cuprul dezgolit ca nu ma pricep.

#32
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Cositorirea CORECTA a partii dezizolate asigura conectarea 100%  a tuturor firelor din cablu. Altfel, in conditii improprii(ipotetic vorbind), este posibil sa apara oxid intre firele din cablu deci o sectiune de transfer semnal mai mica decat cea totala a cablului.
De asemenea, cositorirea ajut in cazul diferentei de material intre borna si cablu. Cablul este de cupru, dar bornele de conectare sunt din.... Functie de producator, de economie de 0,1 dolari la borne, poate aparea coroziunea electrochimica la contactul dintre 2 materiale diferite.
Da, vorbim ipotetic, dar cum discutam de cabluri de boxe sfintite de Teodosie si botezate de Calinic, povestim ce se poate intampla. vezi drobul de sare.
Acu' cu picioarele pe pamant: 0,2 W in plus, 5 Hz in plus, agitatie browniana redusa, ulei de sarpe Boa Constrictor scl, MERITA diferenta de pret? Pentru oameni normali, audiofili NORMALI.
Ca asa cum am mai spus, daca dai un purcoi de bani pe un sistem HIGH END, dai si o palarie de bani pe cabluri, ca sa iti arati aroganta. Ca la audiometru tu nu auzi mai sus de 12 KHz, chiar nu mai conteaza, ai cabluri de 100 dolari metrul!
Oare cum a compus Beethoven atata muzica, surd fiind? Ca bani de cabluri de argint aurit cred ca avea?

Cum s-au inchis si alte thread-uri pe acest subiect, cred ca se va inchide si asta.
Discutii pur teoretice despre lucruri nedemonstrate practic sa tot faci.
Sa nu sara nimeni cu sustineri de genul: cablul asta(de 100 dolari metrul) "suna" mai bine decat un cablu decent pentru boxe audio. Masuratorile pe aparate nu au nicio legatura cu urechea umana, care este UNICA. Ce mie imi suna "strident", tie iti suna "infundat".

Va rog sa scuzati postarile mele pe subiect, daca va deranjeaza.
Intotdeauna exista diferente de pareri, puncte de vedere.
Dar atat timp cat am o varsta, clar acuitatea auditiva a scazut drastic, care ar putea sa fie PLUSUL in auditie daca am sa cumpar 25 m de cablu la 100$ metrul? Atat, schimb cablul, restul ramane identic si la fel!

#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Lasa ca e bun topicul, il tinem practic, sub radarul snake oil-erilor.


Dubiul meu referitor la cositoreala - se rigidizeaza firele si nu mai poti presa cand strangi surubul...

#34
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
De aia am zis de fludorul ala vechi, cu plumb.
Daca se face cositoreala corect, doar cat este nevoie sa se "coaguleze" manunchiul de fire, la strangere cu piulita, se deformeaza OK capatul de cablu si exista in continuare siguranta ca toate firele participa la transport.
Poate ceva echivalent cu un conductor plin in locul unui cablu multifilar, dar se pastreaza flexibilitatea.
In casa, la puteri de pana in suta de W per canal, in limita a 3-4-5 m lungime de cablu, nu sunt diferente. Peste, discutam.
Am vazut conectarea boxelor de mii de wati, pe stadion, cu cabluri de sudura. La ambele capete erau sudati(alamiti) papuci de cupru, exact ca la apartele de sudura. Si strangeau piulitele cu saibe Grower cu chei tubulare.
Si am inteles ca dupa 2 ore de concert cablurile respective frigeau.
Dar era vorba de mii de wati.

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

View Postviceroy56, on 26 februarie 2021 - 22:38, said:

Nu stiu daca se mai recomanda AZI, dar eu, la vechiturile de boxe cu borne combo, banana + fixare cu gaura si piulita, cositoream centimetrul ala de cablu dezizolat.
Dar foloseam fludor din modelul vechi, non ECO, cu plumb.
Acu' asta recomandat, cu stibiu, nu stiu cat de bine face la conectica boxelor.
SI eu am folosit conectarea cablurilor de la amp la boxe "in pielea goala", fara cositorire, dar vorbim de puteri super decente, max 10-15 W pe canal

Pai taman la puteri mici devin mai pretentioase imbinarile.

View Postoverseas, on 26 februarie 2021 - 22:14, said:

Azi fiind Jupiter in retrograd m-am apucat de recablare-ala. Cred ca imi caut preocupari minore audio ca sa nu cumva sa imi vina chef de achizitii audio.

Prima data am recablat Denon-ul cu Stinger awg12 3.3mm, cablul negru sanatos din foto. Din prima le festelisem cu graba si frustrare cum am putut, cred ca functionau prin inductie magnetica sau ceva

Prin descarcare cu  arc :D

#36
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

View Postvinciun, on 27 februarie 2021 - 00:16, said:

Pai taman la puteri mici devin mai pretentioase imbinarile.
Explica, te rog, DE CE la puteri mici si nu la puteri mari?
Fizica de la care am lipsit nu spune asa ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate