Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
361 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Acest topic a aparut in urma erorii fatale a unor colegi de pe aria Audio care au actionat conform constiintei lor  si m-au convertit la audiofilie... Printre altele, acum am ajuns sa balesc la poze cu role de cablu.

Vorba cuiva pe alt topic, cand intra nevasta scap mai usor daca dau pe poze deocheate decat sa-i explic ce treaba am eu cu cabluri OFC, AWG, mufe aurite si alte alea, ca imediat suna la baietii specializati cu halate albe care au raspunsuri la toate precum si pastile calmante eficiente.

Avand 2 sisteme ma destrabalez cu 2 branduri de cabluri relativ ieftine de boxe:
  • QED 79 cu banane sertizate la rece 2x5m, acum stau cu ele colac si ma streseaza sa iau niste cabluri mai scurte gen 2x2.5m
  • un cablu negru si urat Stinger 12 AWG fara mufe, conectat direct pe fire de mine in mod nesatisfacator;dar dupa research am inteles ca e firma serioasa
Ce voiam sa intreb: 79 strands QED (AWG 14) vs 238 strands Stinger (AWG 12) inseamna de 3x mai mult material in cablu ? 1 bucata fir/lita are diametru si greutate standard ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Cu cat AWG-ul e mai mic ai cablul mai gros.

Vezi sa nu ajung si topicul tau ca asta - https://forum.softpe...i-calitatea-lor
S-a deschis cutia Pandorei si a trebuit inchis.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
OK, dar categoriile de AWG inseamna automat un nr standard de fire sau care este echivalenta intre ele ?
Cand zice 2.5 mm vs 3.3 mm inseamna ca in primul caz pot fi - de ex. - 70 fire si in al doilea 300 de fire ?
Ce inseamna diametrul ala - totalul firelor ?

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Este irelevant cate sarme sunt. AWG este sistemul american de a exprima diametrul sau aria sectiunii, nu mai stiu sigur. Cauta ca exista tabel de conversie de la AWG la mm
Cu cate sunt mai multe strands cu atat sarmele ce sunt in componenta cablului sunt mai subtiri.

eu sunt fan cabluri dintr-o singura "sarma", exista un termen si ptr asta in engleza dar am uitat.

Edited by atupi, 24 February 2021 - 17:14.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 overseas, on 24 februarie 2021 - 16:59, said:

OK, dar categoriile de AWG inseamna automat un nr standard de fire sau care este echivalenta intre ele ?
Cand zice 2.5 mm vs 3.3 mm inseamna ca in primul caz pot fi - de ex. - 70 fire si in al doilea 300 de fire ?
Ce inseamna diametrul ala - totalul firelor ?

Cand la specificatii e trecut 2.5mm ala nu e diametru ci aria sectiunii transversale a conductorului. Conductorul poate fi monofilar sau cu mai multe fire. Cifra aia reprezinta totalul tuturor firelor din conductor. Nu se masoara impreuna fiindca intre fire este si un pic de spatiu. Se masoara diametrul unui fir, se aplica formula (pi x d^2)/4 si inmulteste la nr de fire din conductor. Asa se calculeaza aria sectiunii transversale care e pe eticheta.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Colegule de peste mari, chestia cu cablurile de boxe unse cu ulei de sarpe de casa e CLASICA.
La puteri OMENESTI(adica sub 100 W REALI per canal) si lungime cabluri de 2-3 m de la amplificator la boxe, doar niste urechi de vulcanian - Mister Spock, sa poata face diferenta intre cablu de prelungitor electric si cablu DEDICAT pentru boxe, aurit, argintat si descantat.
Asta este parerea mea proprie si personala.
Niste aparate ultra sofisticate o sa gaseasca diferente la armonica a 3-a pe frecventa fluierului piciorului stang. Diferente pe care o ureche normala, in conditii normale/de studio, n-o sa le perceapa in mod evident niciodata.
Dar, pentru ca mereu exista un DAR, de gustibus...
Cine are bani de un lant audio mai scump decat un Ferrari, are bani si de cabluri superconductoare.
In rest - viata bate filmu'!

#7
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
La lungimile de 2-3 metri cred ca diferentele nu sunt mari. Singura diferenta pe care eu am observat-o si care chiar s-a auzit a fost cand am trecut de la niste cabluri de boxe la 2 lei/metru (nu mai tin minte marca) la QED 79.
Am experimentat si cu alte cabluri, dar nu scumpe, iar acum folosesc Cordial CLS225 de sectiune 2,5 mm patrati. Mi se pare ca au un mic plus in frecventele joase, un bas ceva mai clar, mai bine definit și, poate un sunet putin, foarte putin, mai bine definit pe toate frecventele. Dar poate e doar placebo.
Am incercat si Klotz de 1,5 mm patrati care nu a schimbat cu absolut nimic sunetul pe care il aveam cu QED 79, mi s-au parut identice dar, l-am schimbat cu Cordial mai ales pentru ca e mai subtire si cum nu folosesc plug-uri, ci string direct firul, e de preferat un cablu mai gros.

#8
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Am gasit un magazin cu preturi mari la cabluri:
https://audiocrast.a...om/store/805661

Ce parere aveti,sunt de calitate?

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Banii tai sunt de calitate.

In rest, ori iei de la Avstore cu mufele sertizate la rece, ori iei un cablu Awg 12-14 OFC si conectezi direct cablul desizolat.

Orice iei de sute de dolari si de la mii de km pune poze sa ne relaxam si noi.

#10
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
Nu stiu daca bantuiti careva pe grupul de fb Audiofili Romania, dar baietii de acolo sunt foarte funny cand vine vorba de cabluri. Daca nu e sub 1000 de euro, nici nu merita sa cumperi gen.
Altfel, o sa urmaresc cu interes discutia, ca parca as schimba si eu cablurile actuale cu ceva mai lungi ca sa le pot ascunde pe dupa mobila, sa nu stric fengshuiu, dar nu prea stiu unde e limida dintre calitate si bani aruncati pe geam in sistemul meu.

#11
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Din cand in cand, se mai deschide cate-un topic pe aceeasi tema, cum a precizat si @eiffel mai sus alt topic, exista unul putin mai recent, tot .. inchis: https://forum.softpe...a-cabluri-boxe/
Or fi si altele intre cele doua Posted Image dar se pare ca vom avea si unul mai nou!
Spor!

Edited by Znevna, 24 February 2021 - 20:10.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Am dat cautare dupa 'cabluri' dar nu am vazut topicul ala, se pot uni.

 Piktoree, on 24 februarie 2021 - 19:25, said:

Nu stiu daca bantuiti careva pe grupul de fb Audiofili Romania, dar baietii de acolo sunt foarte funny cand vine vorba de cabluri. Daca nu e sub 1000 de euro, nici nu merita sa cumperi gen.
Altfel, o sa urmaresc cu interes discutia, ca parca as schimba si eu cablurile actuale cu ceva mai lungi ca sa le pot ascunde pe dupa mobila, sa nu stric fengshuiu, dar nu prea stiu unde e limida dintre calitate si bani aruncati pe geam in sistemul meu.

Qed 79 la 12 lei e perfect, mai ales ca iti sertizeaza mufele. Au si alte qed daca vrei sa triplezi miza.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Vazusem undeva de vanzare cablu optic cu mufe aurite Posted Image

#14
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Eu am doua cabluri la ale mele boxe active. Cordial cfu 3 mc si unul no name de la un magazin de electrice. Nu am observat sa se auda ceva diferente intre ele sau poate ca nu am fost destul de atent sau urechile mele nu sunt asa fine.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr boxe conteaza sectiunea. Si sa fie cupru. Daca gasesti OFC la acleasi pret sau apropiat cu cupru ordinar merita. Daca emai mult de sa zicem 10% nu merita.
Dar sectiunea conteaza enorm si trebuie sa creqasca odata cu lungimea. S-au dat pe  forum si formule de calcula - in functie de impedanta boxelor - alea de 4 ohmi sunt de ex mai afectate ecat cele de 8. De asemena si puterea conteaza daca vreti calcule mai complicate.

In topicul mentionat in postl anterior am pomenit cate ceva - chinezii au inceput sa vanda cabluri de proasta calitate - otel sau aluminiu cuprate, sau cupru mai subtire in camasa de plastic ingrosata - sa para cablul mai gros. De aastea trebuie sa va feriti.



Cablu multifilar ? E mai usor de tras si ceva mai rezistent in timp - dpdv mecanic.
Electric nu ar trebui sa existe nicio diferenta fata de conductor solid.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Audiofilia incepe si se termina cu cablurile. E ca un sarpe care-si mananca coada.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
In lunea audiofila cablurile din cupru OCC (Ohno Continuous Casting sau monocristal li se mai spune) sunt superioare celor OFC. Conform alora, aceste cabluri sunt net superioare, cu pierderi si distorsiuni mai mici, mult mai rapide, se amelioreaza toate calitatile precum timbrul vocilor, transparenta, ritm, emotie, etc.

#18
petrisor_popescu

petrisor_popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2007
https://altex.ro/cab...kgaAtbGEALw_wcB
Acest cablu este ok?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate