Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Cabluri audio de toate felurile - what's your poison ?

- - - - -
  • Please log in to reply
360 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Imbinarile proaste sunt proaste la orice putere, ai dreptate. La puteri mari se infierbanta, pot chiar sa se aprinda cablurile insa la puteri mici se observa mai tare pe muzica.  De multe ori cand este un contact imperfect la o boxa si dai muzica incet, boxa in cauza ori nu mai canta ori canta pe intrerupte. Cum dai mai tare canta ambele normal. Nu e explicatie, e un exemplu practic.

#38
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde si la ce ne referim prin contact imperfect. Eu vorbeam de cazul cand un surub nu e strans bine, de exemplu. La puteri mici se intrerupe circuitul. Dar cand contactul e strans bine insa agata doar in cateva fire la puteri mici nu are probleme insa la puteri mari sectiunea conductorului in zona asta devine insuficienta si se infierbanta cablul.

Edited by vinciun, 27 February 2021 - 09:45.


#39
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
1. Dacă nu sunt învelite individual în câte o cămașă izolatoare, întotdeauna curentul circulă prin toate firele din care este compus cablul. Singura întrebare este câte participă la conexiunea cu borna, ceea ce determină rezistența de contact.
2. Ca unul care a făcut în decursul timpului mii de lipituri, vă spun că aliajul oxidează mult mai repede și mai urât decât cuprul. Aliajul este folosit nu pentru proprietățile interfeței cu aerul, ci pentru cele ale interfeței cu cuprul. Lipiturile care nu oxidează sunt cele peste care rămâne un strat subțire de decapant, ceea ce nu e de dorit în cazul unei legări la o bornă. Când cositoream capătul desizolat al firelor lițate, o făceam pentru a păstra firele grupate și a le putea introduce în orificii mici, nu pentru comportamentul în timp; în timp, capătul cositorit trebuie tăiat și refăcut.
3. Oxizii de plumb și staniu conduc de 100 ori mai prost curentul electric decât oxidul de cupru.
4. Un fir cositorit este mai rigid decât cuprul curat, care este un material ductil. Strângerea unei borne va forma o suprafață de contact mai mică.

 vinciun, on 27 februarie 2021 - 00:16, said:

Pai taman la puteri mici devin mai pretentioase imbinarile.
Poftim?

#40
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Nu va suparati, dar am ajuns sa vorbim despre alte lucruri decat FIRE de legat difuzoare.

Cu sau fara adaus de aliaj de lipit, una peste alta, in fiecare zi conectam si deconectam cabluri de boxe la amp/cutii?
Ca daca o faci o data cu simt de raspundere, zic eu ca cel putin 10 ani nu ai probleme.
La puteri mari(din nou) folosim cabluri cu papuci sertizati. Sau sudati, daca e cazul.
La puteri normale merge si cu bagat la gaura, si cu banana, si cu papuci.
Sper sa nu ajungem sa afirmam ca banana reduce spectrul redat, face sunetul mai "soft" si papucul asigura un sunet BRIGHT!
Repet: vorbim de urechi de om ce asculta muzica in conditii normale.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din cate vad incepe sa se discute pe topicul asta cam ce s-a  discutat deja si pe topicul vechi, care a fost inchis ptr ca a dat-o in balarii...
Si eu cositoresc firele la cablul de boxe - doar cam 3mm in varf, dupa ce le rasucesc bine. Tine firele grupate si e mai usor de introdus ingaurile de la borne. Varful ramane afara, contactul se face direct pe cupru.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Inca o sintagma abuzata in anunturile particulare pentru cabluri:

"sunt net superioare oricaror cabluri care se gasesc in magazine, in mod normal."

Probabil se refera la cablurile de la difuzoarele din bufetele satesti.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Aici revin cu marota mea referitoare la mufe banana sertizate la rece. Sper ca mi se permite :)
Cand am timp o sa postez foto cu modul de cablare doar pe cablu desizolat, ca eu la inceput era sa rup amplificatorul in doua...

#44
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010
Vreau sa mi fac niste cabluri pentru casti, aveti idee de unde as putea cumpara local? Am făcut din firele unui cablu Cordial dar sunt prea rigide firele. Imi trebuie ceva mai moale. Multumesc!

Attached Files


Edited by jeejack, 17 October 2021 - 09:45.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu upgradez boxele, sa upgradez cablurile pentru un sunet mai aerisit, cu medii scoase in fata si bas tunator dar totusi controlat ..... muahahahaaaa

La modul serios, consider ca optiunile QED de ma jos sunt beton la banii lor.
Eu am Qed 79, cupru la 2.5 mm.
Ma uit daca sa comand XT40i de 4 mm... In rest stiti ca sunt fan pe viata mufe sertizate.

Pentru pitici pe creier si fara sa dai un salariu, o data in viata cred ca cineva poate sa ia Silver Spiral ala la 5.5 mm, argintat etc.
As fi curios de vreo diferenta perceptibila intre XT40i si Spirala Argintata, dar si de vreo diferenta intre Spirala asta la 300 euroi si practic orice alt cablu uns cu ulei reptilian de 3000 euroi.

https://www.avstore....white-2x2-5mm2/
AWG: 14 AWG ( 2.5 mm2 )
Capacitate: 58 pF/m
Culoare: alb
Fire de cupru per conductor: 79
Inductanta: 0.66 uH/m
Izolatie, dimensiune exterioara: 4 mm diametru exterior
Material: cupru OFC 99.999%
Tip cablu: Speaker cable
Alte caracteristici: Rezistenta in bucla - 0.016 ohm/m
Factor disipare – 0.09

https://www.avstore....udio/qed-xt40i/
Inductanta: 0.57 uH/m
Izolatie, dimensiune exterioara: 6 x 14mm
Material: 99.999% oxygen-free copper
Tip cablu: Speaker cable
Alte caracteristici: Rezistenta: 8.0 mΩ/m
Sectiune 4mm2

https://www.avstore....-airloc-banana/
AWG: 10 AWG ( 5.5 mm2 )
Capacitate: 76 pF/m
Inductanta: 0.46 uH/m
Izolatie, dimensiune exterioara: 19.6 mm ( diametru exterior )
Material: cupru OFC 99.999% argintat
Tip cablu: Speaker cable
Alte caracteristici: Rezistenta in bucla - 0.006 ohm/m
Factor disipare – 0.0070

#46
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si eu am qed 79, dar fara banane. Foarte multumit. Am incercat si Cordial, si Klotz, cabluri profi, de studio. Nici o diferenta in bine. Ok, a fost o cheltuiala de 100 lei si am zis sa incerc.
Ma bate gandul sa cumpar cabluri sertizate, iar daca fac asta as merge pe ceva mai scump, qed silver annivetsary xt.
Daca cumperi  xt40 sunt curios ce diferenta vei auzi față de 79.

#47
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
Suprafața de contact pe o banană imperfect realizată s-ar putea să fie inferioară unei simple strângeri de cablu în bornă.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
De asta am evitat sa cumpar cabluri manufacturate, nu ma pricep atat de bine incat sa evaluez ce lipituri fac unii sau altii.
Exista seturi de cabluri care vin sertizate din fabrica, Spiralatu' Argintatu' de ex, daca si ala iese mai prost decat cablul gol mufat de mine.... ma mut in padure.
Cand mufez cablu gol nici nu imi vine sa strang extrem de tare suruburile alea, nici la amp nici la boxe... adica nu fortez nimic.

#49
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,776
  • Înscris: 04.10.2014
În cazul acesta e bine să mai faci o tură de strângeri după o zi sau câteva. Dacă se mișcă puțin cablurile, au tendința să se slăbească puțin după prima prindere. O dată ajunge.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
E cineva convins ca ar fi un upgrade pe sistemul principal sa trec de la qed 79, 2.5mm la qed xt40i, 4 mm, X Tube? Diferenta de ban e de 4 ori pe metru liniar, deci la 2x 2.5 ml cat imi trebuie, diferenta e de vreo 45 euroi. Tot OFC, clar mai mare sectiunea, nu stiu ce face X Tube.

#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Cabluri cu sectiune mai mare pot fi utile la boxe  care coboara foarte mult in impendanta (nu e cazul pentru 3050i) puteri mari si lungimi importante. In cazul tau, 2.5 e arhisuficient dar na, daca tot te mananca incearca si ne spui si noua :)

Eu pe triangle zerius 902 nu am simtit nimic cand am trecut de la 1.5 la 2.5 si apoi iar la 1.5. Dar e drept ca nu am cautat cu lumanarea, nu am facut teste cu ochii legati.

Eu am de asta
https://m.boulanger....310090301008005

20 de euro - 10 metri. Cablu hifi bazic de 2.5mm^2 sectiune. Cupru ofc. Inca nu mi-a trecut prin cap sa-l schimb. E prins direct pe suriburi, fara banane nimic.

Vad ca e si cel mai vandut si nimeni nu s-a plans de nimic la comentarii.

Edited by vinciun, 22 January 2022 - 15:59.


#52
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postoverseas, on 22 ianuarie 2022 - 15:30, said:

E cineva convins ca ar fi un upgrade pe sistemul principal sa trec de la qed 79, 2.5mm la qed xt40i, 4 mm, X Tube? Diferenta de ban e de 4 ori pe metru liniar, deci la 2x 2.5 ml cat imi trebuie, diferenta e de vreo 45 euroi. Tot OFC, clar mai mare sectiunea, nu stiu ce face X Tube.
Daca vrei cabluri bune ,la pret decent , cumpara cablurile facute din cupru UP OCC. Sunt mai ”bune” decat cele din cupru OFC. Gasesti la AV Mall  la preturi foarte omenesti. Si nu e nevoie sa le pui banane sau spade. Merg puse direct.

Edited by emilian67, 22 January 2022 - 16:19.


#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am reusit sa gasesc OCC pe Avmall.
Am un fix cu bananele sertizate la rece.
Cu privire la upgrade de cablu, m-am uitat scrutator la qed 79 pe care il am, m-am uitat in portofel, m-am uitat la boxe si am decis ca trecerea la 4 mm pentru distanta de 2.5 m nu va aduce nimic nou. Poate daca iau vreodata Aria 948 sa le incerc cu Spirala Argintata care vine set din fabrica, neatinsa de vanzator si neintinata de mana romaneasca.

#54
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
https://www.avmall.r...ri-hook-up.html

uite aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate