Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Din USA in Europa de vest

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
De ce razi, domnule Tsunnami?

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,951
  • Înscris: 20.10.2015
Mi-a placut cum ai spus-o pe un subiect in care multora le miroase rau Romania si tanjesc dupa America, :)

#75
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View PostTsunnnami, on 11 octombrie 2020 - 03:38, said:

Mi-a placut cum ai spus-o pe un subiect in care multora le miroase rau Romania si tanjesc dupa America, Posted Image

Unii nu stiu situatia, altii nu vor sa admita ca au luat decizii gresite.

#76
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlia20, on 11 octombrie 2020 - 00:15, said:

[...] lucrurile cam complicate.
Nu poate fi mai complicat decat cuadratura cercului. :P

Hai ca mai ai doua posturi si intri in randul lumii. :D

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,951
  • Înscris: 20.10.2015

View Postclorel_utnapishtim, on 11 octombrie 2020 - 04:32, said:

Unii nu stiu situatia, altii nu vor sa admita ca au luat decizii gresite.
Deciziile nu cred ca sunt "ever" gresite.
Din orice se invata

Noroc!

#78
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
"America era văzută odinioară ca un loc de reinventare pentru europeni, o șansă pentru o nouă viață mai bună. Atitudinea noastră față de americani se schimbă însă acum, de la invidie la compasiune, scrie britanicul Simon Kuper, editorialist al Financial Times.
[...] Pentru editorialistul Financial Times, prima întâlnire cu Statele Unite, în copilărie, în anii 1980, în însoritul Palo Alto, pe atunci un oraș universitar, este una plină de simbolism. Un salariu de profesor ne ajungea pentru o casă mare pe un bulevard umbrit de copaci
Azi, câștigul mediu pe oră este asemănător cu cel din perioada în care m-am mutat în Palo Alto. Și văd cum prietenii americani își petrec viețile îngrijorându-se că trebuie să plătească pentru asigurarea de sănătate, pentru datoriile adunate în facultate, pentru educația copiilor și pentru propria lor pensionare.
În 2009, am întâlnit un palestinian care locuia în Golf și care trimitea bani unei rude din California, falimentată de criza financiară”, își amintește Kuper.
Link:
https://www.libertat...uropeni-3153174

Oricum, mutarea din SUA in Romania de Sud e chestionabila, daca nu ai motive foarte serioase. Parerea mea...

#79
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007

View Postlia20, on 11 octombrie 2020 - 00:15, said:

Iar prietenul cel mai bun pe care il avem in Anglia este... irlandez :) Apropo, oare cu cine socializeaza romanii acolo? Cineva spunea ca numai cu alti expati, pt ca englezii refuza, stau in cercul lor. Mi se pare un pic exagerata generalizarea, dar nu am experienta. Oricum, tot mai bine acolo, macar as fi mai aproape de casa.

Ar fi fost bine si daca am fi reusit sa mergem acolo inainte de 31 decembrie si sa aplicam pt pre-settled status, dar pandemia face lucrurile cam complicate.
N-ai cum sa compari irlandezii cu englezii. Aia sunt amuzanți si plini de viata, mai latini asa ca noi.
Ce m-a frapat in schimb la englezi este nivelul de educație și cultura avut încă din scoli. Poți discuta aproape orice si cu un dulgher, probabil lucruri mai interesante și mai de bun simt decat cu ingineri sau manageri din România. Sunt foarte sociabili, repet Anglia nu e Londra, iar Londra nu mai e a englezilor de mult timp. Nevasta-mea, care e mai sociabilă si nu omul cavernelor ca mine, iubește oamenii de aici care se conversează cu tine si la o coada la magazin. Daca sunteti pe stilul asta probabil o sa va placa.
Eu am exclus inclusiv rudele ce stau la 5km de noi asa ca generalizarea cu grupurile de expati se aplica doar celor din anumite categorii sociale.
Din pacate 90% din romanii ajunși în UK sunt șoferi de taxi, curieri pe la amazon sau lucreaza in depozite sau sa spele bătrâni la cur. Mulți abia stiu sa articuleze cateva cuvinte in engleza asa ca de aici și părerile despre prieteniile cu englezi.
Noi avem din toate națiile pământului prieteni cu care iesim, majoritatea din mediul de lucru ceea ce ii face apropiați ca si nivel intelectual.
Dar nu te astepta la ieșiri săptămânale sau grătare in fiecare weekend, mai mult asa de supraviețuire sa spui ca ai inca o viata sociala și nu stai singur cuc. Noi in Londra mergem cam o data la 2 luni ca e la 2 ore cu masina in special pentru o piesa de teatru, un muzeu si noaptea un club decent ca ne e dor de viata de acasa.
In Uk s-au închis deja neoficial porțile de a-ti mai lua National Insurance Number cu care sa te poti angaja si plati taxe. Dupa 31 veți putea aplica la permis de sedere/munca bazat pe punctaj dar nu cred sa fie vreo problema. Din orice oraș sunt zboruri catre România și nu doar spre București, în 3 ore esti "acasa".
Dupa atâția ani de stat afara si spunând ca niciodată nu ne vom mai întoarce acasă, deja ne pregătim usor bagajele, sunt lucruri ce țin de viata personala și sociala pe care nu ai cum sa le găsești nicaieri, doar acasa e acasa...

#80
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,759
  • Înscris: 21.06.2016

View Postclorel_utnapishtim, on 11 octombrie 2020 - 01:39, said:

Cinstit sa fiu, daca as putea, m-as cara din US in Europa si maine...

Și de ce nu poți?
Citi ati trăit cu adevărat in Europa? E posibil ca imaginea din capul vostru sa nu bată cu realitatea?

#81
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019

View Postlia20, on 11 octombrie 2020 - 00:15, said:

In privinta sistemului de sanatate englezesc, am inteles ca daca ai serviciu, esti automat inscris in NHS, iar asigurarile private (pt cine doreste) nu ar fi foarte scumpe. Nu stiu exact cum functioneaza chestia cu pensia sau retirement funds si cum s-ar transfera contributiile din US in UK...


Pentru un roman emigrat din Romania in UK, NHS poate fi un pas inainte, dar cineva venit din SUA va vrea sa cumpere asigurare privata.

NHS e o gluma sinistra fata de orice asigurare de sanatate americana. Britanicii care isi permit o asigurare privata, o cumpara, pentru ca stiu cazurile in care NHS intirzie tratamentele de cancer cu lunile sau limiteaza tratamentele. De curind au introdus “visual acuity threshold” pentru cei cu cataracta, dupa NHS trebuie sa fi aproape orb ca sa te opereze.
University College London and Columbia University au facut un studiu pe 2000 de pacienti cu operatii similare si riscul de a muri in timpul operatiei e de 4 ori mai mare intr-un spital englez decit in unul american. La pacientii in stare critica, riscul e de 7 ori mai mare.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2020 - 10:19, said:


Citi ati trăit cu adevărat in Europa? E posibil ca imaginea din capul vostru sa nu bată cu realitatea?

Sint destui care au locuit in Europa de vest, dar in majoritate, au stat citiva ani intr-o tara dupa care s-au mutat in alta. In felul asta nu ajung sa inteleaga bine sistemul si populatia locala. Perspectiva lor e in permanenta cea a unui imigrant roman care traieste de putina vreme in tara respectiva, chiar daca sint plecati de multa vreme din Romania. In general iti trebuie sa treci prin scoala locala sau sa ai copii care merg la scoala intr-un loc ca sa intelegi psyche-ul oamenilor.

Cineva care a locuit multa vreme in SUA, cum este initiatoarea, are mai multe sanse sa afle ceva util de la americani care traiesc in Europa decit de la romani care traiesc acolo, pentru ca nu cred ca o intereseaza cluburile si gratarele, cum vad scris pe aici.

#82
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAstrul, on 11 octombrie 2020 - 09:51, said:

doar acasa e acasa...
Offff.... nu m-ai crezut, acum ceva ani....

#83
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 11 octombrie 2020 - 10:19, said:

Și de ce nu poți?

Motivul e familia. Ai mei nu sunt din Europa.

#84
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020

View Postviotl, on 11 octombrie 2020 - 04:46, said:

Nu poate fi mai complicat decat cuadratura cercului. Posted Image

Funny :) E adevarat ca nu e imposibil, dar e un risc pe care nu as vrea sa mi-l asum, mai ales in perioada asta, cand se pare ca ar fi inceput deja "valul al doilea".

#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,759
  • Înscris: 21.06.2016

View Postrigmarole, on 11 octombrie 2020 - 12:26, said:



Pentru un roman emigrat din Romania in UK, NHS poate fi un pas inainte, dar cineva venit din SUA va vrea sa cumpere asigurare privata.

NHS e o gluma sinistra fata de orice asigurare de sanatate americana. Britanicii care isi permit o asigurare privata, o cumpara, pentru ca stiu cazurile in care NHS intirzie tratamentele de cancer cu lunile sau limiteaza tratamentele. De curind au introdus “visual acuity threshold” pentru cei cu cataracta, dupa NHS trebuie sa fi aproape orb ca sa te opereze.
University College London and Columbia University au facut un studiu pe 2000 de pacienti cu operatii similare si riscul de a muri in timpul operatiei e de 4 ori mai mare intr-un spital englez decit in unul american. La pacientii in stare critica, riscul e de 7 ori mai mare.



Sint destui care au locuit in Europa de vest, dar in majoritate, au stat citiva ani intr-o tara dupa care s-au mutat in alta. In felul asta nu ajung sa inteleaga bine sistemul si populatia locala. Perspectiva lor e in permanenta cea a unui imigrant roman care traieste de putina vreme in tara respectiva, chiar daca sint plecati de multa vreme din Romania. In general iti trebuie sa treci prin scoala locala sau sa ai copii care merg la scoala intr-un loc ca sa intelegi psyche-ul oamenilor.

Cineva care a locuit multa vreme in SUA, cum este initiatoarea, are mai multe sanse sa afle ceva util de la americani care traiesc in Europa decit de la romani care traiesc acolo, pentru ca nu cred ca o intereseaza cluburile si gratarele, cum vad scris pe aici.

Ma refeream la cei care au trăit in SUA și Europa de vest.
Ca sa spui ca ai trăit intr-o țara ia cam 10 ani.

#86
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020

View PostAstrul, on 11 octombrie 2020 - 09:51, said:

N-ai cum sa compari irlandezii cu englezii. Aia sunt amuzanți si plini de viata, mai latini asa ca noi.
Ce m-a frapat in schimb la englezi este nivelul de educație și cultura avut încă din scoli. Poți discuta aproape orice si cu un dulgher, probabil lucruri mai interesante și mai de bun simt decat cu ingineri sau manageri din România.

La asta ma gandeam si eu... ca amicitia noastra cu iralandezul e cam irelevanta...
Legat de nivelul de cultura, eu am observat ca e mult mai inalt in Europa, comparat cu US. Nu am pretentii ca as fi extraordinar de cultivata, dar macar ma intereseaza, sunt curioasa in mod natural sa aflu, sa discut despre aproape orice. Unele lucruri mai in profunzime, altele macar superficial. Cu majoritatea americanilor pe care i-am cunoscut eu, ajung la un blocaj dupa cateva discutii. E adevarat ca Florida e un stat rural si nu mi se potriveste deloc viata aici. Am avut si cativa colegi americani care tineau sa epateze si mi-au fost de folos intr-un fel, pt ca i-am lasat sa vorbeasca si am mai invatat cate ceva de la ei, dar fara sa pot sa imi explic de ce, acum am ajuns sa ma simt foarte izolata. Poate si pandemia e de vina si poate ca in Europa e la fel situatia in perioada asta...

Quote

Dupa atâția ani de stat afara si spunând ca niciodată nu ne vom mai întoarce acasă, deja ne pregătim usor bagajele, sunt lucruri ce țin de viata personala și sociala pe care nu ai cum sa le găsești nicaieri, doar acasa e acasa...

Asa este. Dar v-ati putea re-acomoda cu modul de viata romanesc? Noi am devenit mai reci si familiaritatea romaneasca ne irita :( Prietenii pe care ii aveam acolo sunt imprastiati acum in lumea larga. Am vrea sa vizitam des Romania, pt familie si locurile copilariei, dar altfel suntem niste straini... Am inca o prietena ramasa acolo si constat ca uneori imi e greu sa comunic cu ea, nu inteleg ce vrea sa spuna, pt ca sunt deconectata de la realitatea romaneasca.

Nu va e frica de sistemul de sanatate de acolo? Asta e inca un lucru de care ma tem f. tare si nu as vrea sa imi mut copilul intr-o tara nesigura din pct de vedere medical.

Din motive de genul asta, plus faptul ca sotul nu s-ar reintoarce niciodata in Romania, ma gandesc la tari precum Austria sau UK. Sa fiu aproape si de Ro, dar sa pastrez si ceva din stilul de viata cu care suntem obisnuiti.

#87
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020

View Postrigmarole, on 11 octombrie 2020 - 12:26, said:


Pentru un roman emigrat din Romania in UK, NHS poate fi un pas inainte, dar cineva venit din SUA va vrea sa cumpere asigurare privata.

NHS e o gluma sinistra fata de orice asigurare de sanatate americana. Britanicii care isi permit o asigurare privata, o cumpara, pentru ca stiu cazurile in care NHS intirzie tratamentele de cancer cu lunile sau limiteaza tratamentele. De curind au introdus “visual acuity threshold” pentru cei cu cataracta, dupa NHS trebuie sa fi aproape orb ca sa te opereze.
University College London and Columbia University au facut un studiu pe 2000 de pacienti cu operatii similare si riscul de a muri in timpul operatiei e de 4 ori mai mare intr-un spital englez decit in unul american. La pacientii in stare critica, riscul e de 7 ori mai mare.



Sint destui care au locuit in Europa de vest, dar in majoritate, au stat citiva ani intr-o tara dupa care s-au mutat in alta. In felul asta nu ajung sa inteleaga bine sistemul si populatia locala. Perspectiva lor e in permanenta cea a unui imigrant roman care traieste de putina vreme in tara respectiva, chiar daca sint plecati de multa vreme din Romania. In general iti trebuie sa treci prin scoala locala sau sa ai copii care merg la scoala intr-un loc ca sa intelegi psyche-ul oamenilor.

Cineva care a locuit multa vreme in SUA, cum este initiatoarea, are mai multe sanse sa afle ceva util de la americani care traiesc in Europa decit de la romani care traiesc acolo, pentru ca nu cred ca o intereseaza cluburile si gratarele, cum vad scris pe aici.

Asa am inteles si eu, ca NHS functioneaza cu multe sincope, dar nu m-ar deranja sa platesc o asigurare privata. Ma cam sperie ce spui despre studiul facut de Columbia Univ. E vorba de pacientii din sistemul public de sanatate sau privat?

Intr-adevar, de vreo cativa ani ii studiez pe americanii din UK, Austria si Spania, dar m-a interesat mereu sa stiu si cum gandesc romanii. In special imi sunt de ajutor experientele de viata ale romanilor mutati din US in Europa, pt ca as intelege mai bine cu ce pb ne-am putea confrunta.

Cei care sunt in situatia mea probabil inteleg cel mai bine: nu mai sunt acasa nicaieri, decat in amintirile mele. Am parasit Romania la 24 de ani, cand eram inca tanara si naiva, aventuroasa, ambitioasa, plina de energie si doritoare de nou. Acum am 47, sunt inca aceeasi fire copilaroasa, dar ma oboseste viata de aici, raceala celor din jur, izolarea de lume si faptul ca sunt atat de departe de familia din Ro. Nu ma intereseaza gratarele, dar sa ies seara in oras cu amicii macar in weekend mi-ar face atat de bine la moral. Aici unde sunt, e imposibil :( Poate ca acum nicaieri pe lumea asta nu se mai poate? Asta e...

#88
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,555
  • Înscris: 10.05.2007

View Postrigmarole, on 11 octombrie 2020 - 12:26, said:

Perspectiva lor e in permanenta cea a unui imigrant roman care traieste de putina vreme in tara respectiva, chiar daca sint plecati de multa vreme din Romania.
Corect, cu completarea ca si daca ai trăit 20 de ani intr-o tara straina tot un imigrant roman esti si tot aceeasi perspectiva o ai.
Ca de exemplu, englezul nu zice niciodata aia E, ailaltă E asa, asta nu E asa. Ci zice, părerea mea din experientele avute este x, dar accept și părerea ta și let's agree to disagree.
Poti face tu 15 pensii private și da 10 copii la scoala, gusta gastronomie locala, daca nu schimbi și modul neaoș de a gândi și a da verdicte tot parere de imigrant roman ramane.
Pentru unii in viata mai contează si un gratat, o petrecere sau un club unde sa sa se destindă, nu doar tot ce tine strâns legat de GOV.uk. Eu am plecat tarziu la 35 si greu sa o iau de la capat si sa ma resetez pe stilul lor de viata. Treaba cu afumatul, drogatul si băutul inca din frageda pruncie ma face sa imi doresc a-mi creste viitorii puradei pe alte meleaguri. Cu toată bună creștere a lor, socializare si oportunități create în viitor.
Părinții aici nu cresc copii asa cum o facem noi traditional ci sunt instituționalizați inca de sugari (nursery). Statul iti aloca oha concediu de maternitate si femeile sunt obligate sa se întoarcă la munca si sa-si lase inca de prunci copiii in grija statului. Aportul lor la coloana vertebrala a celor "7 ani de acasa" este minima. Nu spun ca e rau, dar nu pe gustul meu. Momentan inca mai caut soluții desi situația nu e strălucită nici la noi.

Edited by Astrul, 11 October 2020 - 19:27.


#89
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,973
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAstrul, on 11 octombrie 2020 - 19:18, said:

de exemplu, englezul nu zice niciodata aia E, ailaltă E asa, asta nu E asa. Ci zice, părerea mea din experientele avute este x, dar accept și părerea ta și let's agree to disagree.
Și nordicii, exact la fel. Dreaq știe...o fi bine, o fi rău? :habarnam:

#90
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.01.2019

View Postlia20, on 11 octombrie 2020 - 19:12, said:

Asa am inteles si eu, ca NHS functioneaza cu multe sincope, dar nu m-ar deranja sa platesc o asigurare privata. Ma cam sperie ce spui despre studiul facut de Columbia Univ. E vorba de pacientii din sistemul public de sanatate sau privat?


https://www.theguard...p/07/health.nhs
Studiul e vechi, dar intre timp cred ca diferentele UK-US s-au marit. NHS e coplesit acum de imigratie si are o lipsa de personal si de fonduri mai mare decit avea in 2003.

Elvetia are un sistem bun de sanatate, cu asigurari private, similar cu cel american dar controleaza mai bine preturile. In majoritatea celorlalte tari din Europa, sistemul socializat gratuit face ca nivelul de tratament pe care il primesti sa fie decis de functionarii sistemului, si nu de medicul tau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate