Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Din USA in Europa de vest

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020
Buna, am 47 de ani si traiesc cu familia in USA de mult timp. As vrea sa ma mut in Europa de vest la un moment dat (macar cateva luni pe ani, daca nu cu totul), poate peste 4-5 ani cand fiica mea va merge la facultate.

Nu stiu ce tara ar fi cea mai potrivita. As prefera Austria, dar nu stiu germana. Si eu si sotul lucram in Academia, dar nu am lasa job-urile din State daca nu gasim ceva la fel de bun in Europa...

Mai e cineva intr-o situatie similara (cu gand de mutat sau deja mutat din State in Europa de vest)? Idei pro sau contra? Multumesc.

#2
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Academia in ce domeniu?

#3
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020

View PostIn_sunetul_muzicii, on 08 octombrie 2020 - 00:02, said:

Academia in ce domeniu?

Mate.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Depinde ce vreti sa faceti.

Spania?

Unde locuiti in State?

#5
lia20

lia20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2020

View PostTsunnnami, on 08 octombrie 2020 - 00:29, said:

Depinde ce vreti sa faceti.

Spania?

Unde locuiti in State?


La Spania m-am gandit, dar poate la pensie... As fi preferat UK, daca nu ar fi iesit din UE. Austria suna bine, dar nu cred ca sunt job-uri prea multe in educatie doar cu engleza.
Ar fi si varianta sa lucram de la distanta pt US cateva luni pe an, dar nu stiu cum sunt legile in Europa si ce fel de taxe tb platite tarii gazda (pt americani oricum platim taxe, oriunde in lume ne-am duce).

Locuim in Florida.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Lia, vezi ca era unu' @tsunnnami pe aici pe forum, se muta si el din state in Europa. El a ales o tarisoara mai amarata, mai saracuta asa, dar cica el se descurca. As zice sa-i faci o intrebare. Cica unde a ales el, Romania, sunt oamenii mai draguti si mai primitori, nu asa reci si stricti ca in Austria, nu asa ingamfati ca in Spania.
(disclaimer: asta e pe 3 sferturi pamflet, nu luati tot in serios).
Daca-l vezi pe @tsunnnami, salutari. :P :D !

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postviotl, on 08 octombrie 2020 - 01:55, said:

Lia, vezi ca era unu' @tsunnnami pe aici pe forum, se muta si el din state in Europa. El a ales o tarisoara mai amarata, mai saracuta asa, dar cica el se descurca. As zice sa-i faci o intrebare. Cica unde a ales el, Romania, sunt oamenii mai draguti si mai primitori, nu asa reci si stricti ca in Austria, nu asa ingamfati ca in Spania.
(disclaimer: asta e pe 3 sferturi pamflet, nu luati tot in serios).
Daca-l vezi pe @tsunnnami, salutari. Posted Image Posted Image !

Vezi ca e mai sus, :lol:

View Postlia20, on 08 octombrie 2020 - 00:46, said:



La Spania m-am gandit, dar poate la pensie... As fi preferat UK, daca nu ar fi iesit din UE. Austria suna bine, dar nu cred ca sunt job-uri prea multe in educatie doar cu engleza.
Ar fi si varianta sa lucram de la distanta pt US cateva luni pe an, dar nu stiu cum sunt legile in Europa si ce fel de taxe tb platite tarii gazda (pt americani oricum platim taxe, oriunde in lume ne-am duce).

Locuim in Florida.

Cool, eu sunt in Michigan si imi pregatesc plecarea
Dar eu merg in Bucuresti

Stiu cum e cu taxele d-aia nu as fi optat pentru cetatenie, dar... nu e dracu chiar atat de negru
Am inteles ca v eti plati taxe in State doar daca "n-ati platit destul" in tara in care sunteti.

Adica
De regula platiti taxe in tara in care aveti rezidenta.
Daca cumva ati platit mai putin decat ati fi platit in state, "restul" platiti guvernului federal, asta cand completati pentru IRS.
Eu si mandra chiar azi am fost la un tax consultant sa invat ce si cum...

Inca nu stiu daca o sa ne scoatem si 401k-ul, o sa vedem

Deci voi vreti sa mai munciti..., acum depinde si ce.
UK, Irlanda, vremea e nasoala si o sa va manance sufletii, voi obisnuiti cu nenorocirea din Florida
Daca nu stiti germana, nu va raman pe EU decat Irlanda sau Romania

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlia20, on 08 octombrie 2020 - 00:46, said:

As fi preferat UK, daca nu ar fi iesit din UE.
Eu as sugera sa nu excluzi UK din planuri. Chiar daca a iesit din UE unele lucruri continua in sensul bun si eu personal consider ca ati avea sanse bune, si de job si de adaptare.
Insista in topicul asta si sunt convins ca veti primi raspunsuri destule, sunt destui romani de calibru stabiliti acolo si care mai scriu pe aici.
Ati putea sa va ganditi si la tarile nordice sau cele de jos.... au universitati cu larg auditoriu international.

De curiozitate, ca si principiu. Intr-o anume situatie, in Danemarca, am intrebat o asistenta medicala - cum se face ca asa de multa lume vorbeste engleza asa de bine? (adica, suficient cat sa poate purta o conversatie de baza). Raspunsul m-a impresionat: "suntem o tara mica. Daca vrem sa insemnam ceva in lumea asta trebuie sa facem doua lucruri: sa invatam si sa muncim"

Succes!

======================

View PostTsunnnami, on 08 octombrie 2020 - 01:59, said:

Vezi ca e mai sus, Posted Image
Vazusem, bro... Posted Image
Dar ce-ar fi viata fara un pic de sare si piper, nu-i asa?
Doar nu puteam sa las sa-mi scape ocazia. :D  :P !

@lia - sper ca nu te superi ca... intelegi tu, daca ai copii de facultate.
Apropo Lia, copiii ce parere au despre asta? Pentru ca, din cate simt eu, in America se regleaza ceasurile. America da ora exacta (inca)

View PostTsunnnami, on 08 octombrie 2020 - 01:59, said:

Daca nu stiti germana, nu va raman pe EU decat Irlanda sau Romania
Tsu? :D Need help?
Daca ai nevoie si de consultant pentru limba locala din tara de destinatie no problem, mai sunt decat vreo 16 milioane... :P
(google translate returned: google helpless. No such language. maybe Klingonian? :D )

Edited by viotl, 08 October 2020 - 02:13.


#9
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019

View Postlia20, on 07 octombrie 2020 - 23:19, said:

Idei pro sau contra? Multumesc.

Mutat de tot pe un continent diferit de unde locuiesc copiii e destul de greu pentru multi oameni. Socrii mei s-au mutat pentru ceva ani in Elvetia, la cam 8 ore de avion de unde aveau 3 copii si 7 nepoti si stiu ca sotia mea a fost afectata ca sint "emotionally unavailable" (cuvintele ei). Intre timp au revenit, cel putin pe moment sint in aceeasi zona.

Nu scriu asta sa critic, doar sa impartasesc o experienta.

Mie mi-ar placea sa stau preferabil in aceeasi zona sau la maxim 1-2 ore de avion de copii cind vor creste mari. Daca pleaca ei departe e alta treaba, dar sa fac eu mutarea, poate doar temporar, citeva luni pe an.

#10
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Sa stii ca nici in Europa de Vest nu umbla cainii cu covrigi in coada. Sugerez totusi tari serioase de tip Austria, Germania, Suedia, Danemarca, Norvegia, Elvetia sau Finlanda, fie si Islanda, unde statul nu-si bate joc de cetateni sau imigranti.  

Insa din Florida  poti sa emigrezi in California daca cauti oportunitati si mai ales universitati. E costisitor, dar copii tai ar putea sa munceasca sa-si achite datoriile si in 5 ani ar putea lucra in domeniu daca se tin de invatat.  
Ai foarte multe oportunitati, domenii vaste in San Francisco de exemplu, cu studii superioare cred ca au mai multe sanse decat in Europa si salarii mult mai mari daca sunt muncitori si constinciosi.

Recomand si Seattle din statul Washington, un alt oras dezvoltat, curat si linistit.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Daca vrei sa inveti limba locala exista cursuri. Timp sa ai sa mergi la curs ca baga aia gramatica in tine, ca la curcan de Thanksgiving day. Daca ai si talent, in 9 luni le rupi bine cu germana, daneza. franceza.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Daca nu stiti germana, nu va raman pe EU decat Irlanda sau Romania   
Mai ar fi ceva prin tarile nordice - Danemarca, Suedia, Norvegia.
In Danemarca din cate am inteles, in facultati cursurile se tin in engleza.
Oricum in toate cele 3 mentionate engleza e vorbita de toti.

Pe de alta parte si acolo e cam frig...

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Aruncati-va un ochi in tarile nordice (cu un plus spre Finlanda). Au limba mai grea, dar sunt mult mai deschise, in special cei care au o cultura mai avansata (spui ca veniti din spatiul academic).

#14
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
dar de ce sa revii din us?

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Hai in Europa de est, ca aici e viata mai palpitanta. Posted Image

Adica, in sensul ca iti da palpitatii. Cum ziceti voi, acolo, "exciting". Posted Image

Edited by Phobos, 08 October 2020 - 08:27.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
spania,andalusia

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,364
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmediasick, on 08 octombrie 2020 - 08:16, said:

dar de ce sa revii din us?

Pentru ca US nu mai este si n-o sa mai fie niciodata cea mai tare tara de pe planeta. E in cadere libera. Pe trendul asta in 5 ani o sa fie cloaca planetei, se va intampla migrarea in sens invers decat acum 100 de ani. Calitatea vietii este mult sub europa de vest, d-aia.

Edited by abac, 08 October 2020 - 08:46.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
In ce tari europene cunoasteti alti universitari care ar fi de acord sa va primeasca ca profesori? Se stie ca in mediul asta foarte putini au loc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate