Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1657
gelu_2626

gelu_2626

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.03.2023
Buna seara!
Sunt din Galati si trebuie sa schimb ferestrele de la apartamentul meu, situat la parter, cu orientare N-V.  Ferestrele existente sunt de tip termopan cu doua foi de geam si profil de aluminiu, montate acum vreo douazeci si ceva de ani. Sticla a fost schimbata intre timp cu pachet de sticla low-e si argon 4/12/4 si WE, grosimea pachetului sticlei fiind limitata de profilele de aluminiu.
Deoarece voi reface izolatia exterioara a apartamentului (cand temperatura exterioara o va permite), vreau sa schimb si ferestrele cu unele noi, cat mai eficiente energetic,, insa doar cu profile de aluminiu si montaj cu precadre (necesar datorita grosimii mari a izolatiei peretilor exteriori).
Va rog daca imi puteti recomanda o firma serioasa care ma poate ajuta. Dimensiunile ferestrelor sunt urmatoarele:
-o bucata 2100 x 1200mm in 3 canate, cel din miloc oscilo-batant;
-doua bucati 1440 x 1040mm in 2 canate, cel din dreapta oscilo--batant;
-o bucata 530 x 400mm oscilo-batant.
Va multumesc anticipat!

#1658
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022
Am vazut ca , "Conu" nu tare mai activeazć de mult pe forum cu postari, ci doar prin telefon.  As vrea sa īl adresez o īntrebare īn online.
Conule, am multe persoane care vin și zic ca o vb cu tine și ca le.ai zis ca īntr-adevćr salamander blu92 ii coex tot. Īntrebarea mea pentru tine. . .  Daca geamurile sunt configurate pe toc mare și z mediu sunt tot coex?

Edited by SkipMe, 09 March 2023 - 02:29.


#1659
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postgelu_2626, on 06 martie 2023 - 19:33, said:

Buna seara!
Sunt din Galati si trebuie sa schimb ferestrele de la apartamentul meu, situat la parter, cu orientare N-V.  Ferestrele existente sunt de tip termopan cu doua foi de geam si profil de aluminiu, montate acum vreo douazeci si ceva de ani. Sticla a fost schimbata intre timp cu pachet de sticla low-e si argon 4/12/4 si WE, grosimea pachetului sticlei fiind limitata de profilele de aluminiu.
Deoarece voi reface izolatia exterioara a apartamentului (cand temperatura exterioara o va permite), vreau sa schimb si ferestrele cu unele noi, cat mai eficiente energetic,, insa doar cu profile de aluminiu si montaj cu precadre (necesar datorita grosimii mari a izolatiei peretilor exteriori).
Va rog daca imi puteti recomanda o firma serioasa care ma poate ajuta. Dimensiunile ferestrelor sunt urmatoarele:
-o bucata 2100 x 1200mm in 3 canate, cel din miloc oscilo-batant;
-doua bucati 1440 x 1040mm in 2 canate, cel din dreapta oscilo--batant;
-o bucata 530 x 400mm oscilo-batant.
Va multumesc anticipat!
Ceea ce ceri tu aici, le da cu virgula la mulți si iti spun de ce. Pe lāngć faptul ca majoritatea lucreaza pe Alumil/Cortizo/Schuco .... or sa īncerce sa te conbine pe alte soluții. Si da?de ce? Poate..  singura problema la care tu nu o sa ii gćsești cu un rćspuns aici iar iti da o virgula.
Precadrele... mulți vor zice.. da facem. Dar habar nu au de montajul respectiv

#1660
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
Salut! Doresc sa montez ferestre la o Anexa gospodareasca, constructie noua, in nord jud. Ilfov. Dimensiunile golurilor sunt cele din imaginea atasata. Toate ferestrele cu deschidere oscilo-batanta. Nivel de izolare termica bun, dar nu cea mai scumpa solutie. Tip de montaj cu banda de etansare, golurile au glafurile tencuite. Propuneti voi numarul de canaturi si foi de sticla.

Optional, usa cu luminator superior, dar sa fie un model mai dragut (nu simpla).

Luati in calcul ca furnizorul selectat va avea peste circa 1 luna de fabricat si montat si ferestrele de la constructia principala, la aceeasi adresa.

Attached Files



#1661
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004

View PostMikePatts, on 13 martie 2023 - 11:14, said:

Salut! Doresc sa montez ferestre...........


2195 euro pret final pe bluevolution 92 rotunjit culoare nuc cu bagheta calda si compensator sub usa.

#1662
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006
Am stat si m-am uitat indelung la topicul mare, efectiv nu-mi dau seama unde s-ar incadra intrebarea mea, cred ca o voi pune in 2 locuri sincer, fiind destul de generala.

Posesor de apartament de 3 camere in Bucuresti, la granita dintre Sectoarele 5 si 6, bloc de 4 etaje. Vreau sa pun termopane peste tot, doar cu un mic semn de intrebare daca sa inchid si balconul sau nu.

M-ar interesa sa stiu cam care ar fi pretul corect pentru niste termopane decente, ceva de genul "best-buy". Mentionez ca intentia este sa rezolv cat mai ieftin posibil, insa nu vreau nici sa fac rabat total de calitate. Voi atasa la final o oferta... foarte veche ce-i drept, nu stiu cat de relevanta mai este.

Stiu ca exista o multitudine de date tehnice pentru profil, pentru sticla, pentru feronerie etc... chiar nu ma pricep, deci sper sa imi spuna cineva ce ar fi indicat in cazul meu. Mai mult decat orice altceva ma intereseaza izolarea, din toate punctele de vedere : energetic, fonic, solar. Toate celelalte proprietari vin in plan secund.

As aprecia, daca cineva are o experienta mai vasta, si niste sugestii de firme serioase cu oferte de pret bune. Multumesc !

Attached Files


Edited by TzapInferno, 14 March 2023 - 12:05.


#1663
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Termopan cu rame din lemn (eventual metal la partea exterioară), pentru dormitor de bloc comunist, cam la ce preţ s-ar duce?

Edited by djl, 14 March 2023 - 12:40.


#1664
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu cred ca depaseste 1500, 2000 de euro maxim.

#1665
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Undeva la 800-900 euro metru patrat la mama lui acasa.Sau intrebi aici de DeaD

#1666
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

TzapInferno said:

1678788309[/url]' post='29827679']
M-ar interesa sa stiu cam care ar fi pretul corect pentru niste termopane decente, ceva de genul "best-buy".

Asta vei stabili tu, in functie de cati bani vrei sa platesti pe “termopane”. Da, o sa ai la un moment dat senzatia ca stii lucruri despre termopane si o sa iei o decizie de cumparare. Pentru tine acela o sa fie pretul corect.

Produsul din oferta atasata este necesar si suficient pentru ce ai tu nevoie, daca blocul este din placi de beton, nu este izolat si nici nu exista perspective de izolare. Daca blocul are alte caracteristici si alte perspective, atunci mai platesti si a treia sticla in pachet de 44mm, sa mergi pana la profile cu trei garnituri mi se pare cam mult pentru un apartament de bloc, dar poti sa o faci. Conditia fiind ca blocul sa fie izolat sau sa urmeze in viitorul apropiat izolarea. Dar eu nu prea pot sa-ti spun daca pretul este corect, nu la oferta atasata (aici sigur nu mai este corect pretul), nici la alte oferte. Exista ofertanti in piata care vand la preturi cu 15/20 % mai mari produse care fac exact acelasi lucru pentru beneficiar ca si cele mai ieftine. Crezi ca preturile acestor ofertanti nu sunt corecte? Cu siguranta sunt corecte, altfel ofertantii cu produse similare dar cu 15/20% mai scumpi nu ar exista.

Daaaar……, fiind un apartament de bloc, culoarea stejar inchis este la toti vecinii, care-i faza pe culoare? Pe alb termopanele fac ce vrei tu “energetic, fonic, solar” si sunt mai ieftine bine, colorat este pentru bogati. Ferestrele 1,2,3 si 4, au doua deschideri in oferta atasata, cu ce te incurca daca o parte este fixa? La fel, ca la alb, ferestrele cu o parte fixa sunt binisor mai ieftine, ferestrele cu doua deschideri sunt tot pentru bogati.

Unii au cerinte minime, “energetic, fonic, solar”, acestia economisesc la culoare, la deschideri si din diferenta de bani obtin “energetic, fonic, solar” cam in aceiasi bani. Cand vad ce au ales le cam pare rau, ca na, o fereastra color este mai frumoasa decat una alba, ca nu e asortata in interior si nici in exterior, ca o ferastra cu parte fixa este asimetrica si greu de curatat, ca risca sa-si rupa capul cand le sterg, ca se holbeaza vecinii la doamna catarata pe ferestre, etc..

bogumilandia said:

1678819063[/url]' post='29829031']
Undeva la 800-900 euro metru patrat la mama lui acasa.Sau intrebi aici de DeaD

Hai ca nu-i chiar asa scump, la un apartament de bloc.

Dar la “mama lui acasa” este ca la noi? Nici acolo nu conteaza ca este un geam de 2mp fix, sau este un geam de 2mp cu trei deschideri? Tot la mp este si la “mama lui acasa”? Si la “mama lui acasa” nu conteaza tipul de montaj si calitatea serviciilor, ca la noi?

Edited by Dorel-Jefuitorul, 14 March 2023 - 21:14.


#1667
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In general la mama lui cam toate au doua deschideri sau una daca e mai mic.Lemn in general frasin(aici Alin poate stii daca e ok) feronerie Roto sau AGB.Sticla de tipul 3314s/clar331low bagheta calda si argon.Montaj in general spuma si silicon.
Despre servicii nu stiu ce sa zic ca ofertele se dau pe foaie scrisa cu creionul 😁

#1668
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 14 martie 2023 - 12:39, said:

Termopan cu rame din lemn (eventual metal la partea exterioară), pentru dormitor de bloc comunist, cam la ce preţ s-ar duce?

View PostDorel-Jefuitorul, on 14 martie 2023 - 19:11, said:

Nu cred ca depaseste 1500, 2000 de euro maxim.

Spre comparaţie, unul normal (eventual ne-alb), cu P.V.C. sau Aluminiu, cât ar costa?

#1669
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cu pvc, in principiu mult mai putin. Poti pleca de la in jur de 300 euro (pe ne-alb), poti ajunge si la peste 1000. Cu aluminiu nu stiu ca fac rar, dar plecarea este mai mare decat la pvc, iar finalul ca si la lemn placat cu aluminiu intre 1500 si 2000. Bine, pe aluminiu si lemn placat cred ca poti sa si depasesti 2000.

Dar de ce pe “ne-alb”? Albul ce are, nu se asorteaza cu acoperisul “vilei”? Toti vecinii au color si nu poti veni tu cu alb, ca sari in ochi?

#1670
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Nu-mi place aspectul de termopan alb.
Sper să pot găsi ceva frumos la până în 800-1.000.

#1671
TzapInferno

TzapInferno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 21.03.2006

View PostDorel-Jefuitorul, on 14 martie 2023 - 21:11, said:

Asta vei stabili tu, in functie de cati bani vrei sa platesti pe “termopane”. Da, o sa ai la un moment dat senzatia ca stii lucruri despre termopane si o sa iei o decizie de cumparare. Pentru tine acela o sa fie pretul corect.

Produsul din oferta atasata este necesar si suficient pentru ce ai tu nevoie, daca blocul este din placi de beton, nu este izolat si nici nu exista perspective de izolare. Daca blocul are alte caracteristici si alte perspective, atunci mai platesti si a treia sticla in pachet de 44mm, sa mergi pana la profile cu trei garnituri mi se pare cam mult pentru un apartament de bloc, dar poti sa o faci. Conditia fiind ca blocul sa fie izolat sau sa urmeze in viitorul apropiat izolarea. Dar eu nu prea pot sa-ti spun daca pretul este corect, nu la oferta atasata (aici sigur nu mai este corect pretul), nici la alte oferte. Exista ofertanti in piata care vand la preturi cu 15/20 % mai mari produse care fac exact acelasi lucru pentru beneficiar ca si cele mai ieftine. Crezi ca preturile acestor ofertanti nu sunt corecte? Cu siguranta sunt corecte, altfel ofertantii cu produse similare dar cu 15/20% mai scumpi nu ar exista.

Daaaar……, fiind un apartament de bloc, culoarea stejar inchis este la toti vecinii, care-i faza pe culoare? Pe alb termopanele fac ce vrei tu “energetic, fonic, solar” si sunt mai ieftine bine, colorat este pentru bogati. Ferestrele 1,2,3 si 4, au doua deschideri in oferta atasata, cu ce te incurca daca o parte este fixa? La fel, ca la alb, ferestrele cu o parte fixa sunt binisor mai ieftine, ferestrele cu doua deschideri sunt tot pentru bogati.

Unii au cerinte minime, “energetic, fonic, solar”, acestia economisesc la culoare, la deschideri si din diferenta de bani obtin “energetic, fonic, solar” cam in aceiasi bani. Cand vad ce au ales le cam pare rau, ca na, o fereastra color este mai frumoasa decat una alba, ca nu e asortata in interior si nici in exterior, ca o ferastra cu parte fixa este asimetrica si greu de curatat, ca risca sa-si rupa capul cand le sterg, ca se holbeaza vecinii la doamna catarata pe ferestre, etc..



Hai ca nu-i chiar asa scump, la un apartament de bloc.

Dar la “mama lui acasa” este ca la noi? Nici acolo nu conteaza ca este un geam de 2mp fix, sau este un geam de 2mp cu trei deschideri? Tot la mp este si la “mama lui acasa”? Si la “mama lui acasa” nu conteaza tipul de montaj si calitatea serviciilor, ca la noi?

Produsul poate ca era suficient, dar oferta am dat-o doar pentru a se vedea cam de ce am nevoie eu ca si dimensiuni ( mai ales ) si restul de optiuni. Banuiesc ca, atunci cand ai spus ca este irelevanta, te refereai ca preturile au crescut intre timp, nu ? Apropo de optiuni, privind culoarea pot spune ca am cam fix acelasi sentiment vis-a-vis de termopanul alb precum colegul din postul anterior. Deschiderile sunt tocmai pentru a fi cat mai practic si in acelasi timp safe de curatat.

Acestea fiind spuse, recunosc ca dupa ce am citit tot ce ai scris, sunt pus in fata unei mare dileme, daca sa fac rabat de la culoare si deschideri pentru un pret mai mic sau sa obtin ce vreau pentru un pret mai mare. Estimativ, procentual, ai idee cam care ar fi diferenta intre pe alb si cu o parte fixa vs. cum aveam eu in oferta ? 20%, 30%, 40% ? In general vorbind, realizez si eu ca sunt o gramada de factori care influenteaza, dar sa-mi fac o idee.

Despre bloc : da, placi de beton, neizolat si desi este pe lista de reabilitare a Primariei Sectorului 5, la cum avanseaza astia, nu-mi fac sperante sa ajunga pe aici mai devreme de 2025.Important de specificat, zic eu, ar fi ca apartamentul este in capatul blocului, in ideea ca eu nu am pereti comuni decat 2, unul la un dormitor dar e comun cu scara blocului si celalalt la bucatarie. Pe o latura este un bloc de 8 etaje in fata cam la 30m, pe partea aia vara este umbra si racoare. Pe o latura este un alt bloc de 4 etaje, de obicei umbra si acolo dar in acelasi timp senzatia mea este ca se creeaza un coridor de curent atunci cand bate vantul mai puternic. Pe ultima latura, cea pe care am ferestrele de la dormitoare... sunt doar niste blocuri tot de 4 etaje, dar departe, efectiv imi bate soarele la maxim vara, imi suiera vantul la maxim cand bate, pe latura asta mai ales chiar as vrea sa fiu cat de izolat "energetic, fonic, solar" se poate. Fonic pentru ca sunt satul sa ma trezeasca cei cu gunoiul in fiecare Marti si Vineri dimineata sau pisicile care se iau la harta noaptea ( uneori am senzatia ca este un mare clan pisicesc in spatele blocului meu ), solar fiindca vara se face sauna in cele 2 dormitoare.

Realizez ca exprimarea mea nu este tocmai profi, dar na, atat stiu, asa ma exprim. Daca eram pe aria hardware PC ( spre exemplu ), era alta poveste, dar n-am ce sa fac. Tot citesc, ma interesez. Cred insa ca m-am exprimat gresit cu "pretul corect", caut pur si simplu o oferta cat mai buna, cat mai ieftina, o solutie mai pe low buget. Si cam in ce price range s-ar incadra, sa-mi pot face o idee. Nu cunosc firmele, nu stiu cine si-a facut un renume pozitiv sau negativ in decursul anilor in Bucuresti, dar sunt ferm convins ca pentru cei din domeniu s-or fi remarcat unii la ambele capete. Poate ca nu se pot face recomandari de genul direct aici ( ar fi de inteles ) dar totusi pe privat cu un PM cred ca ar fi ok, nu ?

Spre exemplu vara trecuta cand am montat aerul conditionat, am cautat mult si bine si chiar am reusit sa gasesc o firma foarte ok, si ca pret si ca profesionalism ( in special comunicare ). Dar a fost vorba doar de serviciul in sine ( montajul ), aici cumpar si produsul, de asta cred ca e putin mai complicat.

Oricum multumesc frumos pentru interventie, am citit cu interes si macar am mai invatat ceva.

Edited by TzapInferno, 16 March 2023 - 06:35.


#1672
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu este gresit “pretul corect”, este normal ca toata lumea sa-si doreasca asta. Problema este ca si dupa ce platesti “pretul corect” nu prea ai de unde sa stii daca este sau nu asa. Aia se vede de la inceput la faza de consiliere(comunicare), apoi platesti, vine produsul, se monteaza si atunci poti sa-ti faci o idee. Insa produsul tau este de folosinta indelungata, ai o garantie, in timpul utilizarii lui poti avea diverse probleme, in timp se poate observa daca pretul a fost sau nu unul corect.
Parerea mea este ca toate preturile sunt corecte, nu prea isi permite nimeni sa sara din schema cu pretul fara sa ofere ceva in schimb. Spre exemplu un pret mai mare poate insemna o echipa responsabila si profesionista la montaj, o consiliere, comunicare profesionista si de buna calitate. VS, “acesta este cel mai bun produs”, punct. Apoi la montaj cel putin un baiat din gara si cel mult unul care “stie”. Acestia doi nu vor lua in calcul ca tu nu vrei dupa ce pui ferestrele sa schimbi si faianta si parchetul, vor manevra ranga ca si cum nu ar fi o scula contondenta care se poate implanta in ecranul tv-ului, etc. .

Daca se iau in considerare doar cele doua caracteristici (“pretul corect” si “low buget”), atunci cea mai buna varianta este asteptarea reabilitarii. Sa cauti solutii low buget inainte de reabilitare inseamna un risc destul de mare sa obtii un produs similar cu cel de la reabilitare dar la bani mai multi, cred ca binisor mai multi.

Produsul din oferta atasata de tine este un produs necesar si suficient, nu prea este low buget, dar sa mergi sub acest tip de produs nu cred ca are rost inainte de reabilitare.

Ca si pret, daca oferta atasata este de acum un an/doi, atunci la pretul din oferta mai adauga macar 40%. Pretul pe color este mai mare decat  pe alb cu 20/25%, o deschidere costa in jur de 60-70€.

Despre firmele din Bucuresti eu nu stiu mare lucru, evident ca ar fi inutil sa stiu cand ii avem aici pe colegii @Digix si @Conu71, normal ca ei sunt prima mea recomandare si ceilalti ofertanti nu conteaza.

View Postdjl, on 16 martie 2023 - 00:46, said:

Nu-mi place aspectul de termopan alb.
Sper să pot găsi ceva frumos la până în 800-1.000.

Intre 800 si 1000 de euro sigur gasesti ceva frumos, poate chiar prea frumos pentru un dormitor de apartament de bloc.
Daca 800-1000 inseamna lei, atunci doar in magazinele de bricolaj gasesti “ceva frumos”, dar nu prea.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 16 March 2023 - 12:20.


#1673
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
800 - 1.000 Euro. Sau hai să zic 500 cel puţin, că de 1.000 nu sunt sigur.
Oricum, vreau să fac lucrarea înainte să vină Primăria, că după aia se face mizerie în toată casa.

#1674
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View PostSkipMe, on 03 martie 2023 - 23:02, said:

Iti spun sigur ca în in CJ se gaseste pachetul respectiv de sticlă. Este adevărat ce zic ei referitor ca sa fie cat mai perfect atat ca montaj cat si finalizare /  estetic plus si referitor la spaleti si reparații in momentul înlăturării ferestrelor si montarea celor noi.
Insa nu exista un montaj standard sau un montaj premium, ci doar optiuni suplimentare pentru montaj .( fie el: banda precomprimata, banda anti-vapori, spuma std sau "celula inchisa"  bride sau precadre)  
Rezum : Cu siguranță cei ce ti.au oferit informatiile acestea stiu despre ce vorbesc. ( dar sa nu las un gol , este posibil ca , cabinetul respectiv sa fie izolat ulterior)
Cum zicea și Dorel, nu toate se aud prin sticla/ ferestre. Sa ne amintit cum se aude si prin unele hoteluri prin pereți nu? ) ��

"banda precomprimata, banda anti-vapori, spuma std sau "celula inchisa"  bride sau precadre)"
Din aceste optiuni care sunt cele mai recomandate pt pereti de beton? Sau care pot fi combinate? Am mai citit ca  acel gol de geam ar trebui placat cu pluta inainte de montarea ferestrei, apoi dupa montarea ferestrei ar trebui inchis spaletul tot cu pluta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate