Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri din placi prefabricate

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1675
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu cred ca ai citit undeva ca spaletul trebuie placat si inchis cu pluta, cel mult ai citit ca unul dintre clientii mei a facut asta. Dupa ce s-a interesat el, dupa ce a inteles el, dar nu ca trebuie.

#1676
AlexandruGherman

AlexandruGherman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2018
Salutare. Ce pareri aveti despre cei de la Termoconstruct Partener din Pitesti? Sunt profi, lucreaza bine ferestrele? Am vazut ca ar fi defapt o mica fabrica, nu atelier de garaj. Planific in vara sa schimb geamurile de la casa iar firma care mi le va monta colaboreaza cu cei din Pitesti. Este vorba despre profilul Gealan S8000, 5 camere de 74mm cu tripan 4s+clar+(low-e). Nu cunosc detalii despre ce feronerie o sa fie, dar voi pune intrebari si revin. Ideea e ca respectivul mi-a recomandat direct Gealan, fara alte variante. Ca e bun, ca e tripan, ca izoleaza termic si fonic destul de bine. Pareri Gealan S8000 74mm si Termoconstruct Partener Pitesti AG pleaseee? :) Multumesc!

#1677
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu am o parere buna despre seria s8000 de la gealan, sunt deja ani buni de cand sunt montate primele mele lucrari cu aceasta serie si nu sunt nici un fel de probleme.
Dar eu am o parere buna despre toate profilele cunoscute, pentru ca tamplaria nu este facuta doar din profil. Configurarea tamplariei si a sticlei, armarea, executia tamplariei si a sticlei, echiparea cu feronerie, montajul, acestea pot duce la obtinerea unui produs de tamplarie bun, eficient, functional cu orice profil cunoscut. Problema este la profilele romanesti, turcesti, bulgaresti, dar si acolo exista producatori responsabili care fac o treaba cat se poate buna cu acele profile, atat ca sunt rari. La mine in judet din cateva zeci de producatori cu profile de slaba calitate unul singur produce tamplarie cat de cat ok. Adica omul isi da interesul pentru a obtine un produs cat mai bun si de obicei obtine un produs eficient si functional pe termen lung.

Despre firma pusa in discutie nu stiu nimic, eu fiind din Arad. Poate te ajuta colegii care sunt mai aproape de tine.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 March 2023 - 17:58.


#1678
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Le-am cerut configuratie 6.4.6 sau 4.6.4 celor de la Qfort
"Pe aceste dimensiuni pot sa pun doar anumite grosimi de sticla. Nu am combinatie sound control+6+ control solar. 6+4+6 se foloseac la dimensiuni mai mari pentru a nu flamba sticla. Recomandarea fabricii a fost de a se folosi pachetul de sticla de 30mm din oferta"
Ofertele lor fiind Pachet de sticla 30mm: Control Solar6+442SoundControl(Ar+We) si pachet de sticla 48mm Controlsolar6+ Float4+441Sound ControlLowE1.0 (Ar+We)

#1679
hadallex

hadallex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.05.2007
Multumesc @Conu71 pentru sfaturi si sugestii. Desi sunt din Timisoara si nu sunt un potential client, Conu71 m-a consiliat la telefon si mi-a oferit sfaturi valoroase.
O zi placuta sa aveti!

#1680
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

View PostAcelomcareface, on 01 martie 2023 - 13:55, said:

Buna ziua,

Se da urmatorul proiect pe o casa veche (vreo 90 de ani).

Am cerut pe PVC in ideea in care este mai acceptabil ca pret si rezista mai bine in timp. As fi vrut lemn dar nu cred ca ma apropiu de sumele necesare pentru ceva calitativ. Cu toate acestea prefer sa cheltui putin mai mult pe ceva calitativ deoarece casa nu va fi izolata pe peretii exteriori decat subsol/mansarda.

Ce parere aveti de ofertele pe cele 2 profile?

Am pus si poze cu interior exterior la cateva geamuri si usa mai interesante. Cu toate ca la strada ele prezinta elemente arhitecturale gen arcada, pe interior geamurile sunt dreptunghiulare, cu toba sus.

Geamul acela cu trei arcade nu se poate scoate din PVC asa dar se poate scoate dreptungiular dupa cum e pe interior. E drept ca la strada nu se va vedea profilul peste tot.

Conform celor de la termopane se pot monta dreptunghiular din PVC.

As aprecia foarte mult ce parere aveti de ofertele prezentate?

Ce lipseste?



E ok pretul?

Multumesc anticipat!

Buna, nu stiu daca nu vine prea tarziu. Am aproximativ aceleasi performante la tamplarie, eu am 16 buc de geamuri cu suprafata totala de 23,212 mp si valoarea 4789 euro. Inca nu am negociat oferta. Este adevarat ca ai alte dimensiuni la ferestre dar parca totusi e cam mare diferenta.
Am si eu o intrebare. Am inteles din foarte multe materiale citite si urmarite ca e f important montajul lor. Adica sa fie montate in golul geamului tencuit si izolat cu polistiren, sa aiba solbanc , o garnitura sau ce-o fi aia, sa fie scotch-alite de-a roata si interior si exterior si montate cu spuma cu celula inchisa. Cred ca nu am scapat nimic. Oare termopanistii fac asta sau muncitorii constructori? Cum e mai bine oare?

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   191.5K   37 downloads

Edited by JustMona, 28 March 2023 - 21:01.


#1681
sebyhector

sebyhector

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2009
Salutare. Am montat termopanul din attach si am ajuns la concluzia ca este mai prost ca cel vechi. Va rog sa ma ajuti cu o parere despre configuratie.
Multumesc mult.

Edited by sebyhector, 08 April 2023 - 22:34.


#1682
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postsebyhector, on 08 aprilie 2023 - 22:22, said:

Salutare. Am montat termopanul din attach si am ajuns la concluzia ca este mai prost ca cel vechi. Va rog sa ma ajuti cu o parere despre configuratie.
Multumesc mult.
Configuratia e buna. Z mijlociu , contur inchis. .. .
Insa daca balconul iti este inchis si ai 4s pe asta. Nu mă pronunț.  Dar , de ce iti este mai rău ca cel vechi? E masurat gresit, e montat gresit sau care e problema?


#1683
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004

View Postsebyhector, on 08 aprilie 2023 - 22:22, said:

Salutare. Am montat termopanul din attach si am ajuns la concluzia ca este mai prost ca cel vechi. Va rog sa ma ajuti cu o parere despre configuratie.
Multumesc mult.


aveai tripan de 40 si cercevea de usa cu coltare termosudabile data trecuta?

puteau sa iti oferteze pe un profil cu 3 garnituri.

View PostSkipMe, on 09 aprilie 2023 - 04:53, said:

......
Uite Dorele, ceva ce nu se poate edita,nu se poate șterge... ��


cand o sa inceapa sa iti para rau, imi dai pm si il sterg eu.

#1684
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postsebyhector, on 08 aprilie 2023 - 22:22, said:

Salutare. Am montat termopanul din attach si am ajuns la concluzia ca este mai prost ca cel vechi. Va rog sa ma ajuti cu o parere despre configuratie.
Multumesc mult.

Asa cum s-a spus, configurarea nu este una tocmai rea, este una dintre cele mai bune. Da si tu mai multe detalii, in ce sens este mai prost termopanul de acum, ce ai avut inainte?

#1685
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postsebyhector, on 08 aprilie 2023 - 22:22, said:

Salutare. Am montat termopanul din attach si am ajuns la concluzia ca este mai prost ca cel vechi. Va rog sa ma ajuti cu o parere despre configuratie.
Multumesc mult.
cred că problema este din configurația feroneriei , actualmente este( din ce vad) cu deschidere simpla,cu cremon simplu fara transmisie pe spate,acolo vad puse doar balama antiflambaj( doua bucăți) ,acestea ( in general ,mai ales la înălțimi mari) nu își fac treabă deci etanșarea este compromisă, recomand schimbarea feroneriei cu una completa( tot roto,că asta ai) dar cu închidere spate,și o balama inferioara canat de falt

Edited by Timplarualin, 09 April 2023 - 08:42.


#1686
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004
taman ce vb la telefon cu sebyhector. problema este pe parte fonica si nu termica.

#1687
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postconu71, on 09 aprilie 2023 - 08:59, said:

taman ce vb la telefon cu sebyhector. problema este pe parte fonica si nu termica.
și ....ce rezolvare ai propus.....așa prin telefon...,totuși are un flot de 6,deci...dacă nu este etanșă sunetul trece.....nu?

Edited by Timplarualin, 09 April 2023 - 09:14.


#1688
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004
clasica. silance, blu 92. spuma cat mai putina, fara solbanc(oricum nu avea asa ceva pus pe bloc inainte).

#1689
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View Postconu71, on 09 aprilie 2023 - 09:16, said:

clasica. silance, blu 92. spuma cat mai putina, fara solbanc(oricum nu avea asa ceva pus pe bloc inainte).
deci asta e rezolvarea ta? ... schimba cu 92 ...bla...bla..bla.Omul abia la schimbat pe ăla vechi și tu îi spui să îl înlocuiască? 🤔🤭🤣🤣🤣🤣🤣

#1690
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,071
  • Înscris: 22.06.2004
este vorba despre alta fereastra, la dormitor. cea pusa de simetric este la sufragerie.

#1691
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 09 aprilie 2023 - 08:41, said:

cred că problema este din configurația feroneriei , actualmente este( din ce vad) cu deschidere simpla,cu cremon simplu fara transmisie pe spate,acolo vad puse doar balama antiflambaj( doua bucăți) ,acestea ( in general ,mai ales la înălțimi mari) nu își fac treabă deci etanșarea este compromisă, recomand schimbarea feroneriei cu una completa( tot roto,că asta ai) dar cu închidere spate,și o balama inferioara canat de falt

Eu nu inteleg cat s-a putut renunta la o inchidere completa perimetrala pentru o inchidere batanta si cu balamale antiflambaj diferenta de maxim 150 de lei.

#1692
sebyhector

sebyhector

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2009
Salutare,
Scuze ca nu am specificat, problema este fonica. Am vorbit cu Conu71 si am primit sfaturile necesare. Multumesc de ajutor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate