Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1921 replies to this topic

#1639
Acelomcareface

Acelomcareface

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2021
Buna ziua,

Se da urmatorul proiect pe o casa veche (vreo 90 de ani).

Am cerut pe PVC in ideea in care este mai acceptabil ca pret si rezista mai bine in timp. As fi vrut lemn dar nu cred ca ma apropiu de sumele necesare pentru ceva calitativ. Cu toate acestea prefer sa cheltui putin mai mult pe ceva calitativ deoarece casa nu va fi izolata pe peretii exteriori decat subsol/mansarda.

Ce parere aveti de ofertele pe cele 2 profile?

Am pus si poze cu interior exterior la cateva geamuri si usa mai interesante. Cu toate ca la strada ele prezinta elemente arhitecturale gen arcada, pe interior geamurile sunt dreptunghiulare, cu toba sus.

Geamul acela cu trei arcade nu se poate scoate din PVC asa dar se poate scoate dreptungiular dupa cum e pe interior. E drept ca la strada nu se va vedea profilul peste tot.

Conform celor de la termopane se pot monta dreptunghiular din PVC.

As aprecia foarte mult ce parere aveti de ofertele prezentate?

Ce lipseste?

E ok pretul?

Multumesc anticipat!

Attached Files



#1640
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postwiz4rd_24, on 28 februarie 2023 - 21:13, said:

Salutare.
  Aș avea nevoie de o părere pentru alegerea inui pachet de tâmplărie  cu un raport  preț/calitate cat mai bun.
S-a terminat faza de roșu  a casei inca de anul trecut. Peretii exteriori  sunt din cărămidă Porotherm 30 STH  și intenționez sa-i izolez cu 15-20 cm vată BAZALTICĂ, IPAT parter si etaj .
Cum vi se par ofertele primite ? Montaj inclus.
Menționez ca desi am cerut Feronerie ROTO la oferta Salamander BE 92 si Veka mi s-a dat Feronerie Maco, chipurile doar cu asta lucrează  producătorul,  daca asa o fi..
  Am cerut la VEKA geam de 52mm, nu e in ofertă, am cerut de curiozitate un preț la Salamnder cu geam de 60mm : nu avem in ofertă  ��...
Acum observ ca nu include solblanc si bagheta termică oferta Veka..
Ce părere aveți de cele 3 oferte primite ca si raport calitate/preț ?
Ce se poate mofifica, cere, reconfigura ?
Oferta Barrier 100 mi-a fost sugerată..
Referitor la cereri trebuie sa intelegem ca sunt mai multe firme ce produc tamplarie si vand dealerilor care pe urma vand clientilor.Majoritatea producatoriilor merg pe 1/2 marci de feronerie. Legat de pachetul de 60mm este important sa tinem minte ca este foarte posibil(in functie de configuratia finala) ca acesta sa aduca un coeficient termic mai mare decat pachetele de sticla mai mici si pe langa asta este destul de greu de ajuns in posesia acestui pachet(baghete profil / sticla etc.) – bineinteles si producatori foarte putini pt pachetul acesta. Referitor la solbancuri nu e o tragedie(depinde cum pune problema costurilor ofertantul) Iar WE ai la toate 3 ofertele.
Am analizat cele 3 oferte intr-un timp relativ scurt si am descoperit urmatoarele :
Avem 3 firme diferite, fiecare cu oferta / configuratia dupa cum il duce capul si aici intru putin in amanunte.
Pentru a scurta putin mesajul voi numi Bar-Barier / Mok – Mokviri / ? – Nu stiu cum sa ii zic fie Z
Z  – Am inteles ca ai cerut oferta pentru blu92, ai primit fix blu dar 82 . O problema din punctul meu de vedere este pachetul de sticla fortat (52mm) pentru acest blu82 – Bar are 86 mai hai ca mai merge , as opta pentru 48 la Mok si Z(personal). Detaliile si profilele nu am sa comentez, ma rezum strict la configurarea ofertelor
Incepem analiza simpla :
La mai multe pozitii atat la Bar cat si la Z -sunt deschideri simple nu (oscilo-batante)   fata de Mok (diferenta in plus nu este mare insa prefer oscilo-batante)
La pozitia 4 din ce am observant Bar s-a indurat la o sticla de 6mm pe exterior fata de ceilalti
La pozitia 5 ai cate 4 balamale / parte la B si Z fata de 3 cate are Mok ,este vb de inaltime mare nu poti merge cu z de fereastra pe asa ceva ,daca te uiti la Z folosit pentru aceasta gasesti – Bar - 84 M-114 Z- 130(z mare se foloseste la usile de intrare in functie de dimenisunile aceteia) (nu cel mai mare e cel mai bun in cazul in care te poti uita la designul folosit iar in plus la Bar poti gasi o armatur interesanta in cercevea dar plusez in fav lui Mok  ca si proiectare si utilitate ar fi insa indicat sa adauge si el cate o balama/parte in plus) Totodata la inaltimea/configuratia asta te apropri de necesitatea unor imbinari cu otel fata de astea simple.(sunt destul de scumpe intr-adevar)
La poz.6 la Bar cere o imbinare intre panou si fereastra se pare ca ei au uitat :-?
Ai dimensiuni mari nu poti merge pe cercevele de ferestre la asa ceva
De asemenea de verificat cu atentie deschiderile ferestrelor si la poz 7 Bar- nu e batant.
La 8 eventual sa tii cont la ce inaltime iti este fereastra respectiva avant in vedere ca manerul acesteia va fi in partea de sus in cazul in care folosesti doar sistemul batant.
Poz 10 – Dimensiunile nu corespund Bar – Mok  fata de Z
Poz 14 – pare a fi configurata ca iesire pe balcon Mok e cam singuru care a inteles acest lucru adaugand un Z mediu si oscilo-batare
Poz 15 pe B respectiv 16 pe Z iti lipseste din oferta de Mok – de acolo si diferenta asta de pret . Iar faptul Z se incurca adaosurile de toc sub praguri ma cam sperie cu toate ca a ales sa mearga cu varianta ieftina la ele … pe alb ( nu ii o tragedie asa mare oricum )
Cu siguranta sunt si alte chesti pe care le-am omis.
Inchei prin a te lasa cu un semn mare de intrebare deoarece eu nu pot sa ma pronunt cu nimic din analiza acestor 3 oferte .  Dar macar acum poti sa iti faci fiecare configuratie in parte pentru a cere un pret final. ..  sper.. Posted Image

#1641
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Am primit si oferta VEKA cu gean de 52 mm si culoare mahon.
Am cerut solblanc, este in ofertă  ?
Nu dați  cu pietere, nu am nicio experienta in tâmplărie,  de asta am si întrebat.
Dacă sunt erori de proiectare, e clara calitatea ofertantului..

Attached Files



#1642
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postwiz4rd_24, on 01 martie 2023 - 14:10, said:

Am primit si oferta VEKA cu gean de 52 mm si culoare mahon.
Am cerut solblanc, este in ofertă  ?
Nu dați  cu pietere, nu am nicio experienta in tâmplărie,  de asta am si întrebat.
Dacă sunt erori de proiectare, e clara calitatea ofertantului..
Imi cer scuze daca postarea mea pare scrisa intr-un mod neplacut.
Da si acum lipseste solbancul din configuratia ofertei, insa am observant ca am gresit in privinta lipsei unei usi de balcon (era trecut nr.buc2) . Lipsa solbancului nu poate fi neaparat o problema in ofertare daca acesta acopera costurile prin scaderea inaltimi ferestrelor cu 30mm, insa acest aspect trebuie stabilit ferm de la inceput.

Update - Scrie la finalul ofertei ca solbancul este gratuit. (deci e ok)
Ca si idee poti sa iei in calcul varianta egalizarii sticlelor.

Edited by SkipMe, 01 March 2023 - 14:28.


#1643
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostSkipMe, on 28 februarie 2023 - 11:49, said:

Din exterior se pot semnala cateva probleme atat in recenzile ……..legat de Almaterm. Nu arunc cu pietre

Aceste lucruri se gasesc in online si nu sunt scrise de catre mine. Asa ca, nu ma pronunt ca fiind informatii verificate - false sau adevarate 100%. ( dar totusi trebuia sa dea un raspuns din partea firmei acelor recenzii pt a ne ajuta sa intelegem mai bine situatiile.. numa zic)
Nu te grabii, fa un research amanuntit despre firme.


Pai si cum facem, ne luam dupa ce scrie oricine in online si ne facem o idee poate gresita despre firme? Dupa cum vezi in problema reclamata  nu prea sare nimeni dintre cunoscatori sa “tina-n brate” reclamantul. Asta pentru ca stim cum sunt oamenii, stim ca pot fi confuzii, neintelegeri care sa duca la reclamatii mai mult sau mai putin intemeiate.
Mai mult decat atat, daca ne luam doar dupa ce se scrie in online, poate firma a vut o echipa incompetenta dar intre timp acest aspect s-a schimbat, cum facem? Poate ca plangerile din online sunt formulate de reprezentanti ai concurentei firmei reclamate (fac ei un film cum termopanistul de peste drum este naspa), cum facem?
Topicul la care faci tu referire este deschis de prin 2010 cred, Almaterm exista pe piata cu mult inainte de 2010, doar pentru o reclamatie aici crezi ca nu ar mai trebui nimeni sa lucreze cu ei?
In online poate scrie oricine orice, nici macar sfaturile noastre nu ar trebui luate in considerare ca fiind 100% ok, asta pentru ca de regula suntem la distante mari fata de cei care intreaba si habar n-avem peste ce fel de firme pot da.

Daca esti curios cauta scandalul cu izoterma, este pe aici pe undeva, probabil tot pe topicul amintit de tine. Acolo a venit un reprezentant sa explice, dar cine citeste tot ce a fost scris acolo? Scandalul se desfasoara pe cateva pagini, vine unu zice ca naspa, alti 20 fara sa stie despre ce este vorba il aplauda, doi, trei care stiu, incearca sa explice dar imaginea cu naspa de la inceput ramane. Indiferent daca plangerea este sau nu intemeiata.

#1644
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 martie 2023 - 18:33, said:

Pai si cum facem, ne luam dupa ce scrie oricine in online si ne facem o idee poate gresita despre firme? Dupa cum vezi in problema reclamata  nu prea sare nimeni dintre cunoscatori sa “tina-n brate” reclamantul. Asta pentru ca stim cum sunt oamenii, stim ca pot fi confuzii, neintelegeri care sa duca la reclamatii mai mult sau mai putin intemeiate.
Mai mult decat atat, daca ne luam doar dupa ce se scrie in online, poate firma a vut o echipa incompetenta dar intre timp acest aspect s-a schimbat, cum facem? Poate ca plangerile din online sunt formulate de reprezentanti ai concurentei firmei reclamate (fac ei un film cum termopanistul de peste drum este naspa), cum facem?
Topicul la care faci tu referire este deschis de prin 2010 cred, Almaterm exista pe piata cu mult inainte de 2010, doar pentru o reclamatie aici crezi ca nu ar mai trebui nimeni sa lucreze cu ei?
In online poate scrie oricine orice, nici macar sfaturile noastre nu ar trebui luate in considerare ca fiind 100% ok, asta pentru ca de regula suntem la distante mari fata de cei care intreaba si habar n-avem peste ce fel de firme pot da.

Daca esti curios cauta scandalul cu izoterma, este pe aici pe undeva, probabil tot pe topicul amintit de tine. Acolo a venit un reprezentant sa explice, dar cine citeste tot ce a fost scris acolo? Scandalul se desfasoara pe cateva pagini, vine unu zice ca naspa, alti 20 fara sa stie despre ce este vorba il aplauda, doi, trei care stiu, incearca sa explice dar imaginea cu naspa de la inceput ramane. Indiferent daca plangerea este sau nu intemeiata.
Da Dorele, de aceea am zis ca nu arunc cu pietre si nu zic nici da nici nu . Pentru ca stiu cum sunt interpretate spusele celor din p1 cu spuselor celor din p2 in concordanta cu realitatea.
Pe langa asta am zis si ca informatile nu sunt verificate dar aici intervin si alte lucruri - mentionez faptul ca avand in vedere ca aceste recenzii/postari fie ele pe forumuri sau prin google review sunt la indemana fiecaruia sa le citeasca, iar din punctul meu de vedere, frumos si profesional ar fi ca firma sa intervina asupra acuzatiilor aduse fie ele cu un raspuns pozitiv sau negativ.
Dar prin asta denota interesul firmei de a comunica cu potentiali clienti ,nu ?
Indiferent daca a avut sau nu "handralai" la montaj intr-o perioada dificila, tu raspunzi ca si firma, nu montatorii. Chiar daca recenziile sunt formulate de catre concurenta, este atat de greu de lasat un raspuns precum " Ne pare rau dl.cutare dar nu va avem in baza noastra de date si nu recunoastem aceasta recenzie ca fiind una adevarata prin faptul ca nu ati comandat nimic de la noi" sau orice alt tip de raspuns am dat doar un exemplu . Problema este ca se merge pe acelasi sistem vechi si nu se implementeaza lucruri noi in firma privind partea de online, avand in vedere accesul la informatie din ziua de astazi.
Deci Dorele, eu nu sunt curios de firma respectiva, si da , nu trebuie ca sfaturile noastre sa fie luate in seama, dar cel putin sfaturile noastre se pot verifica pentru ca noi comunicam aici.

#1645
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostSkipMe, on 01 martie 2023 - 19:00, said:


Dar prin asta denota interesul firmei de a comunica cu potentiali clienti ,nu ?


Din punctul meu de vedere, COMUNICAREA cu potentiali clienti trebuie sa se desfasoare exclusiv fata-n fata cu acestia. Orice alta forma de comunicare mi se pare in dezavantajul ambelor parti.
In domeniul acesta, tamplarie termoizolanta, nu se vand sosete, se vand produse de folosinta indelungata, uneori deosebit de scumpe. Nu este normal sa te uiti pe net, iei 3,4 numere de telefon, ceri oferte si apoi te vezi cu unul sau doi dintre cei 4, 10, cati or fi. Nu…..,  te duci la 4, 10, 18 am avut eu pe unul care a vizitat fizic si asa alegi ofertantul.
Da ok, citesti pe net sa te informezi cat de cat, dar nu te duci la ofertant si ii zici “ vreau bluevo 92, cu roto, vreau prag din toc, vreau 4 balamale pe usa, vreau solbanc si compensatoare (extensii), vreau o parte fixa si una cu dubla deschidere etc. “.

Ofertantul trebuie observat, nu poti sa vezi cat este de capabil, cat este de interesat ca lucrarea ta sa iasa bine, decat daca il lasi sa-si prezinte produsele. Daca vii tu si ii spui ce vrei, nu vezi nimic si poti sa-ti iei o foarte mare teapa.

Revenind la problema noastra, tu ai vrea ca firmele sa aiba un angajat care sa fie geana pe review-uri, pozitive/negative, pe softpedia sau alte forumuri, pe facebook, tiktok, instagram etc. ? Probabil o sa se ajunga si acolo la cum se cumpara tamplaria acum, dar o sa coste in plus si mare lucru nu o sa faca.

#1646
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 martie 2023 - 20:37, said:

Din punctul meu de vedere, COMUNICAREA cu potentiali clienti trebuie sa se desfasoare exclusiv fata-n fata cu acestia. Orice alta forma de comunicare mi se pare in dezavantajul ambelor parti.
In domeniul acesta, tamplarie termoizolanta, nu se vand sosete, se vand produse de folosinta indelungata, uneori deosebit de scumpe. Nu este normal sa te uiti pe net, iei 3,4 numere de telefon, ceri oferte si apoi te vezi cu unul sau doi dintre cei 4, 10, cati or fi. Nu…..,  te duci la 4, 10, 18 am avut eu pe unul care a vizitat fizic si asa alegi ofertantul.
Da ok, citesti pe net sa te informezi cat de cat, dar nu te duci la ofertant si ii zici “ vreau bluevo 92, cu roto, vreau prag din toc, vreau 4 balamale pe usa, vreau solbanc si compensatoare (extensii), vreau o parte fixa si una cu dubla deschidere etc. “.

Ofertantul trebuie observat, nu poti sa vezi cat este de capabil, cat este de interesat ca lucrarea ta sa iasa bine, decat daca il lasi sa-si prezinte produsele. Daca vii tu si ii spui ce vrei, nu vezi nimic si poti sa-ti iei o foarte mare teapa.

Revenind la problema noastra, tu ai vrea ca firmele sa aiba un angajat care sa fie geana pe review-uri, pozitive/negative, pe softpedia sau alte forumuri, pe facebook, tiktok, instagram etc. ? Probabil o sa se ajunga si acolo la cum se cumpara tamplaria acum, dar o sa coste in plus si mare lucru nu o sa faca.

Total de acord, am si scris sa mearga sa se informeze inainte asupra unor lucruri, insa si partea vizibila din online are impactul ei.
Partea cu review-urile... nu cred ca 10 minute / saptamana / luna este prea mult ca sa acorzi atentie profilului firmei indexat in google.
Majoritatea persoanelor care nu vin din recomandari cauta firmele din orasul respectiv pe google. Acolo se lovesc si de acele recenzii. Unii prefera sa dea pe indicatii pentru a gasi drumul catre showroom altii sa sune... (se poate observa in profilul google analytics cate persoane au dat apel ,cate cauta indicati etc.. )
Da, sunt firme care platesc agentii de marketing care sa le tina si partea de recenzii,postari / postari sponsorizate pe pagini socializare etc.
Dar cum ziceam .. 10 minute . (poate e mult 10min avand in vedere cate recenzii se acorda in domeniul acesta / luna) .
Nu trebuie sa fim toti pe aceasi lungime de unda, insa mi-ar placea daca ai oferii o postare pentru cel care intreaba(pe viitor,in asa fel sunt mai multe pareri), iar la finalul raspunsului/postarii tale sa apara si eventualele completari sau corectari la cei ce raspund. Posted Image

#1647
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View PostSkipMe, on 01 martie 2023 - 21:06, said:

Total de acord, am si scris sa mearga sa se informeze inainte asupra unor lucruri, insa si partea vizibila din online are impactul ei.
Da, superficial, uneori negativ si de cele mai multe ori irelevent, cam asa ar trebui sa fie impactul din online. Tamplaria nu ar trebui sa se vanda online, dar unii chiar vand online si unii chiar cumpara.
Acuma tu ce vrei, daca ti-ai pierdut tu timpul sa analizezi trei oferte facute aiurea sa fac si eu acelasi lucru? Uneori fac si eu asta, dar nu am timp in totdeauna, am incredere in analiza ta, nu pari croitor, sudor, zugrav, pari termopanist. E adevarat, exprimarea ta nu este cea mai fericita, dar nu-ti face griji, uneori cand ma uit in urma nici mie nu-mi vine sa cred ca eu am putut scrie asa.

Nu vrei sa aiba timp trei-patru termopanisti de aici sa analizeze si sa-si dea cu parerea pe orice oferte expuse. Asta ar insemna ca avem prea mult timp liber, adica mai putin de lucru si mai putini bani, toti, ceea ce este naspa rau, ca suntem din toata tara. Adica nici tie nu ti-ar fi moale daca eu as avea timp sa ma uit pe ofertele pe care te-ai uitat tu deja.

View PostAcelomcareface, on 01 martie 2023 - 13:55, said:


E ok pretul?


Asta sa fie cea mai mare problema. Important este ca cei care se baga la lucrare sa stie ce si cum sa faca sa iasa bine.
Eu as merge pe bluevo92, nu este round, nu sunt solbancuri dar asta nu influenteaza cu nimic si daca tii neaparat poti cere.

#1648
vlad_27

vlad_27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2018
Salutare!

In viitorul foarte apropiat ma voi ocupa de renovarea unui apartament (imobil interbelic din Bucuresti) si voi inlocui ferestrele existente (in numar de 8, dupa socoteala mea). Atasez pozele cu ferestrele si tamplaria actuala. (Toate ferestrele, cu exceptia uneia, au o componenta inferioara dreptunghiulara + o componenta superioara semirotunda.)

Dimensiunile aproximative (L x H, masurate la interior si exprimate in cm) sunt urmatoarele:

Sufragerie (cu bucatarie open space):
2 ferestre identice - dimensiunile unei singure ferestre sunt:
   115 x 205 (include partea superioara rotunda, unde nu e nevoie de deschidere)
   115 x 140 (doar partea inferioara dreptunghiulara)
  
Camera de zi:
2 ferestre identice - dimensiunile sunt identice cu dimensiunile celor 2 ferestre din sufragerie:
   115 x 205 (include partea superioara rotunda, unde nu e nevoie de deschidere)
   115 x 140 (doar partea inferioara dreptunghiulara)

Dormitor:
2 ferestre identice - dimensiunile unei singure ferestre sunt:
   45 x 205 (include partea superioara rotunda, unde nu e nevoie de deschidere)
   45 x 160 (doar partea inferioara dreptunghiulara)
Obs:  spatiul (peretele) intre cele 2 ferestre existente este lat de 40 cm.  

Baie:
1 fereastra cu dimensiunile:
   45 x 130 (include partea superioara rotunda, unde nu e nevoie de deschidere)
   45 x 90   (doar partea inferioara dreptunghiulara)

Debara masina spalat (+WC serviciu):
1 fereastra dreptunghiulara cu dimensiunile:
   25 x 140 (include cele doua ochiuri existente)
Obs:  nu este nevoie sa se deschida pe toata inaltimea

Aspecte si cerinte la care m-am gandit  (astept observatii si sugestii):

Profil tamplarie:

- voi opta probabil pentru un profil PVC (*) de calitate buna  (dar nu ma uit dupa "cel mai mare (...si mai tare...) din parcare")

- culoare:   stejar auriu  (sau altceva din gama "colorata") pentru ferestrele din camere  (**)

- prefer profilurile drepte (sau mai putin rotunjite)


(*) Totusi, macar ca idee, m-ar interesa si cam care ar fi pretul minim (per metru liniar - sau, sa spunem, pentru un toc de fereastra de 1 mp), corespunzator unor profile din alte materiale:

a) lemn triplu stratificat

b) aluminiu

c) mixt (lemn + aluminiu)


Pachet de sticla:

- proprietati termice: pachet tripan, izolare termica buna  (**)  

- proprietati optice - ideal, as dori:

- transparenta maxima din interior (**), adica atenuare minima a luminii exterioare (fiindca apartamentul este intunecos si ferit de lumina directa)

- transparenta minima din exterior  (fiindca apartamentul este situat la parter si suntem in Bucuresti, nu in Canada sau Scandinavia Posted Image

- daca cele doua preferinte optice sunt incompatibile (?), atunci primeaza lumina cat mai buna din interior

- proprietatile de izolare termica si optice primeaza, dar m-ar interesa si o izolare fonica buna sau foarte buna (in masura posibilitatilor)

- ce optiuni ar fi pentru cresterea rezistentei la efractie (?)   (apartament la parter)

- baghete WE sau de alt tip (?)

- in concluzie:  ce configuratii (+ producatori) de sticla imi recomandati?


(**) Prin exceptie de la cerintele anterioare, pentru cele 2 ferestre din baie si debara (WC serviciu):

- profil alb  (nu colorat, ca in incaperile principale)

- sticla cu 2 foi si geam mat (crossfield sau sablat)  

- fara glafuri interioare (?)


Feronerie:

- fiabila, de calitate buna

- manere si balamale aspect argintiu (satinat sau mat)

- ce optiuni ar fi pentru cresterea rezistentei la efractie?   (apartament la parter)


Deschideri ferestre (***):

- in principiu, as vrea ca toate ferestrele sa aiba deschideri oscilobatante  

- ma gandesc ca este (mai) practic ca toate ferestrele din camere sa fie cu stulp (impartite in 2 canaturi, "clasic"), dar cochetez si cu alte variante (pentru o parte din ferestre):

- ferestre mari cu un singur canat  

- pros:  ar arata mai bine + ar permite mai multa lumina + izolare mai buna (?) + cost mai mic (?)  (****)  

- cons:  mai putin practic de deschis larg (batant) + solicitare mai mare a feroneriei (?) + necesita plasa de insecte pe toata suprafata

- exista cumva vreun sistem care permite o deschidere oscilanta ceva mai larga?   (a.i. sa se poata aerisi bine si fara a deschide batant o fereastra)

- ferestre culisante

- pros:  permit aerisire buna fara sa restranga spatiul interior (util in special la fereastra din sufragerie de langa mobila de bucatarie )

- cons:  pret ridicat  (*****) + usurinta deschidere (?) + fiabilitate in timp (?)   


(***) Ma refer strict la componentele de forma dreptunghiulara  (componentele superioare rotunde nu au nevoie de deschideri)
(****) Cam care ar fi scaderea de pret pentru deschidere oscilobatanta intr-un singur canat? (comparativ cu deschiderea oscilobatanta pentru o fereastra pe stulp de aceleasi dimensiuni)
(*****) Cam care ar fi pretul suplimentar (minim) pentru deschiderea culisanta? (comparativ cu deschiderea oscilobatanta, pentru o fereastra pe stulp de aceleasi dimensiuni)

Diverse:

- sistem bun de microventilatie (la toate ferestrele)

- plase de insecte (pentru toate deschiderile - mai putin pt deschiderile "la nevoie", in cazul ferestrelor pe stulp)

- glafuri interioare (~30 cm) (**)

- glafuri exterioare  (~30 cm) + solbanc (?)

- presupun ca nu se pot instala (sau nu ar arata bine) rulouri exterioare, dat fiind ca ferestrele sunt semi-rotunde sus


Montaj:

- in prealabil, trebuie demontate zabrelele de la ferestrele vechi

- la sfarsitul lucrarii, montatorul trebuie sa scoata toate foliile exterioare de pe profilele ferestrelor noi  

- as prefera ca montatorul sa se ocupe si de preluarea tamplariei vechi din apartament

- pentru tamplaria noua, ce tipuri sau optiuni de montaj mi-ati recomanda?

- spuma cu celule inchise (?)

(Obs: sunt dispus sa platesc eventual un cost suplimentar - dar doar daca optiunea propusa (poate) aduce beneficii clare)  


Doresc sa achizitionez rapid un pachet de calitate la un pret corect (*).

(*) Pachet = Configuratie si calitate produse (profil tamplarie + sticla + feronerie + accesorii)  +  Calitate servicii (consiliere + masuratori + montaj + garantie post-montaj)

N-am o problema sa-mi fac (in continuare) temele - sa ma documentez, sa discut (off line) cu firme de profil, sa cer si sa discut diverse oferte - dar as vrea sa pierd cat mai putin timp (si/sau bani) cu oferte incomplete sau configuratii inadecvate (pentru mine). Sper ca "termopanistii" binevoitori de aici (si chiar sunt cativa foarte activi si saritori, jos palaria!) sa ma consilieze in acest sens.

Multumesc anticipat pentru orice raspuns, sugestie sau oferta! (Imi puteti scrie pe forumul public sau in privat.)

Attached Files



#1649
Acelomcareface

Acelomcareface

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.02.2021

View PostDorel-Jefuitorul, on 01 martie 2023 - 23:12, said:


Asta sa fie cea mai mare problema. Important este ca cei care se baga la lucrare sa stie ce si cum sa faca sa iasa bine.
Eu as merge pe bluevo92, nu este round, nu sunt solbancuri dar asta nu influenteaza cu nimic si daca tii neaparat poti cere.

Ai dreptate, nu pretul ma intereseaza cat alegerea unei tamplarii corespunzatoare si cu un coeficient termic bun avand in vedere ca nu am cum izola peretii exteriori.

#1650
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020

View Postvlad_27, on 02 martie 2023 - 00:07, said:

Salutare!

Salut, pentru pvc ai aici colegii Digix, Conu71, ei sunt din Bucuresti si mai avem doi colegi care apar mai rar Gpal si Bengal.  Deci vorbesti cu ei pentru pvc.

#1651
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Buna
Am revenit cu oferta Alidor (Cluj)
Blu92
Laminat 4.4.2 SI Lowe - F4 - SUN 6 (52) Argon TPA

Doresc sa scap de zgomotul stradal cat mai mult, sa nu se mai auda ambulantele sau muzica masinilor ce stau la intersectie.
Ce parere aveti de oferta lor?


Attached File  31319 VLAD POP Oferta Uw (1).pdf   1.08MB   53 downloads

#1652
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postzlad, on 03 martie 2023 - 20:00, said:

Buna
Am revenit cu oferta Alidor (Cluj)
Blu92
Laminat 4.4.2 SI Lowe - F4 - SUN 6 (52) Argon TPA

Doresc sa scap de zgomotul stradal cat mai mult, sa nu se mai auda ambulantele sau muzica masinilor ce stau la intersectie.
Ce parere aveti de oferta lor?


Attachment 31319 VLAD POP Oferta Uw (1).pdf
Salut zlad, într-adevăr sunetul se transmite prin vibrati. Faptul ca sticlele sunt configurate pe dimensiuni diferite ajuta, destul de mult, insa 4.4.2 Si, ma face sa te intreb daca cumva este vorba de parter aici și ai nevoie de o protecție suplimentara. Sunt sticle speciale ssg stadip silence pt asa ceva pt partea de fonic.


#1653
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 12.08.2020
Poti cere folie silence in loc de pvb la laminat, poti cere in loc de 6 mm un 442 tot cu folie silence, mai poti cere o sticla de 6mm la mijloc in loc de 4mm, dar astea costa bani si nu putini. Ce ai mai putea cere fara costuri, spatii diferite intre sticle.
Ferestrele mi se par cam mici pentru a baga atatia bani in ele. Cred ca ce este in oferta atasata ar trebui sa fie suficient, cel mult sa ceri spatii de dimensiuni diferite intre sticle.
Oricum in astfel de situatii mai important este cum se fac masuratorile (spatii de spuma cat mai mici), conteaza cum se inchide ulterior spaletul si cum este el pregatit in prealabil (daca este posibil).  Am avut client care a placat inainte de montaj spaletul cu pluta, iar inchiderea peste spuma si fereastra a fost facuta tot cu pluta.

Si mai este ceva, sunetul se transmite si prin celelalte componente ale cladirii, nu doar prin ferestre.

#1654
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View PostSkipMe, on 03 martie 2023 - 20:32, said:

Salut zlad, într-adevăr sunetul se transmite prin vibrati. Faptul ca sticlele sunt configurate pe dimensiuni diferite ajuta, destul de mult, insa 4.4.2 Si, ma face sa te intreb daca cumva este vorba de parter aici și ai nevoie de o protecție suplimentara. Sunt sticle speciale ssg stadip silence pt asa ceva pt partea de fonic.
Da e parter.  Nu am gasit cine sa faca cu sticla Stadip
Am fost intr-un cabinet(parter) si am fost impresionat de termopanele lor, nu auzeai autobuzele din statie care era chiar langa. Aici s-au folosit 5 straturi, unul din straturi avand jaluzelele incastrate. Am vorbit cu firma care a facut dar trebuie sa mai astept, au recomandat partenerii lor Alidor.

Am vorbit cu acestia si le am mentionat ca doresc montaj premium, nu standard(e mentionat ce e jos in oferta postata mai sus):
⦁ pentru montaj cu folie int/exterior, trebuie pregatit dinainte spaletul(demontata tamplaria veche,
sa fie drept si dat cu un strat cu tinci si sa nu fie vreme umeda cand se lipeste banda)
⦁ costuri suplimentare:
⦁ Montaj cu folie anitivapori int/exterior si spuma cu celula inchisa: 150 euro

Banuiesc ca va trebui sa stau fara ferestre o zi. Foarte deranjant fiindca stau la demisol sa nu mai vorbesc de somnul pierdut.

#1655
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postzlad, on 03 martie 2023 - 22:45, said:


Da e parter.  Nu am gasit cine sa faca cu sticla Stadip
Am fost intr-un cabinet(parter) si am fost impresionat de termopanele lor, nu auzeai autobuzele din statie care era chiar langa. Aici s-au folosit 5 straturi, unul din straturi avand jaluzelele incastrate. Am vorbit cu firma care a facut dar trebuie sa mai astept, au recomandat partenerii lor Alidor.

Am vorbit cu acestia si le am mentionat ca doresc montaj premium, nu standard(e mentionat ce e jos in oferta postata mai sus):
⦁ pentru montaj cu folie int/exterior, trebuie pregatit dinainte spaletul(demontata tamplaria veche,
sa fie drept si dat cu un strat cu tinci si sa nu fie vreme umeda cand se lipeste banda)
⦁ costuri suplimentare:
⦁ Montaj cu folie anitivapori int/exterior si spuma cu celula inchisa: 150 euro

Banuiesc ca va trebui sa stau fara ferestre o zi. Foarte deranjant fiindca stau la demisol sa nu mai vorbesc de somnul pierdut.
Iti spun sigur ca în in CJ se gaseste pachetul respectiv de sticlă. Este adevărat ce zic ei referitor ca sa fie cat mai perfect atat ca montaj cat si finalizare /  estetic plus si referitor la spaleti si reparații in momentul înlăturării ferestrelor si montarea celor noi.
Insa nu exista un montaj standard sau un montaj premium, ci doar optiuni suplimentare pentru montaj .( fie el: banda precomprimata, banda anti-vapori, spuma std sau "celula inchisa"  bride sau precadre)  
Rezum : Cu siguranță cei ce ti.au oferit informatiile acestea stiu despre ce vorbesc. ( dar sa nu las un gol , este posibil ca , cabinetul respectiv sa fie izolat ulterior)
Cum zicea și Dorel, nu toate se aud prin sticla/ ferestre. Sa ne amintit cum se aude si prin unele hoteluri prin pereți nu? ) 😅

#1656
vlad_27

vlad_27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2018
Am vorbit cu conu71, care mi-a oferit lamuriri si sfaturi utile privind lucrarea descrisa anterior. O duminica placuta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate