Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1915 replies to this topic

#1621
George1509

George1509

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2023

View PostDorel-Jefuitorul, on 13 februarie 2023 - 19:35, said:



Multumesc Dorel pentru raspunsuri!

Edited by Dany_Darke, 14 February 2023 - 13:08.


#1622
George1509

George1509

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.02.2023
Multumesc Conu71 pentru sfaturi si recomandari!
Am discutat aspecte tehnice si potentiale solutii de cost-saving la care nu te gandesti initial si pe care in general nu le primesti cand ceri oferte.

Recomand cu incredere o discutie cu Conu! :)

#1623
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View PostGeorge1509, on 14 februarie 2023 - 12:33, said:

Am discutat aspecte tehnice si potentiale solutii de cost-saving

Nici o reducere de cost nu vine fara compromisuri, aspect, functionalitate etc., atentie la ce compromisuri faci acum si cat costa ele, sa nu-ti para rau pe viitor.

#1624
Bucnoi

Bucnoi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2023
Buna ziua,

Vreau sa schimb ferestrele si usile de la balcon vechi (15 ani) la un apartament din Bucuresti si voi avea nevoie de ajutorul expertilor de pe forum. Am parcurs toate posturile de pana acum iar informatiile sunt foarte complete dar din pacate mai mult m-am bulversat deoarece sunt multe recomandari contradictorii si nu am reusit sa finalizez lista caracteristicilor pe care sa le cer producatorilor.
Astfel, as avea nevoie de ajutorul vostru pentru a intelege ce specificatii trebuie sa cer bazat pe situatia actuala:
- locatie bloc = Bucuresti
- orientare ferestre = N-V
- regim zgomot = cartier de case / zgomot moderat (din pacate in acest moment aud totul de afara iar cand bate vantul simt driftul de aer)
- culoare tamplarie = maro inchis

Atasez o schema a ferestrelor si usilor cu masuratorile facute de mine - deci oarecum relative :-)
Multumesc anticipat pentru ajutor.

#1625
WWWTerm

WWWTerm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2023
Buna ziua!
Aveti o recomandare pt firme de montaj termopan in zona Valcea?
Multumesc

#1626
pittyacg

pittyacg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.10.2014
Buna dimineata, am un apartament de 2 camere in bucuresti, orientat SE, si as vrea sa schimb termopanele vechi cu ceva cat mai bun in tot apartamentul. La balcon ar veni tot peretele inchis cu geam. Dimensiunile sunt 3m lungime x 2.5 insltime la balcon, 2m lungime x 1.1 (dormitor), 1.1 lungime x 1.1 (bucatarie). Am cerut mai multe oferte si am primit recomandari de Veka softline 82 si Salamander lion evolution 92, Salamander tiger evolution 82. M-ar interesa ce profil ati recomanda si o configuratie cat mai completa (tip de sticla, UF, gaz, feonerie, spacer (distantier), materialul ala granular absorbant toc, maner, bumbi, broasca, etc).

Eu m-am gandit la un tripan cu controlar solar low e pe geamurile 3 si 5 (numarand din interior spre exterior) si four seasons pe geamul 6, exterior, cu Argon. Geam clar la mijloc. Puteti sa veniti cu orice varianta ca nu ma pricep si asta e ce am incropit citind si vorbind cu ei despre.

Multumesc mult!

#1627
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua,

Am apelat si eu la conu71 pentru sfaturi si recomandari. Dupa ce i-am lasat numarul in privat, m-a sunat aproape imediat.
Ii multumesc mult pe aceasta cale pentru ajutor si disponibilitate si va recomand sa apelati cu incredere la el cand aveti nevoie.
Sfaturile lui va ajuta sa aveti ceva de calitate dar sa faceti si economie la bani.

#1628
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Buna recomandarea, colegului @pittyacg ar trebui sa-i fie foarte utila, colegul Conu71 fiind tot din Bucuresti.

#1629
pittyacg

pittyacg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.10.2014
Multumesc pentru recomandare, am vorbit la telefon cu Conu71 si a fost de mare ajutor!

#1630
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

 CrzdmnD, on 24 februarie 2023 - 17:57, said:

Urmeaza o discutie fata-n-fata cu reprezentantul firmei. Ce parere aveti? Ce recomandari aveti? Va multumesc foarte mult!
In mod normal discutia fata-n fata cu ofertantul era prioritara. Era primul lucru care trebuia facut, deplasare la unul, doi, trei sau mai multi ofertanti. Apoi o discutie cu cineva neimplicat, pentru verificare, pentru alte pareri, sugestii etc. . Ofertantul nu trebuie sa vanda un produs de cateva mii de euro ca pe un sac de cartofi. El trebuie sa isi expuna produsele, sa le prezinte si sa consilieze beneficiarul pentru ca acesta sa faca alegerea cea mai potrivita pentru el. Daca beneficiarul cere o oferta de pret prin telefon, net, etc., este singurul care are de pierdut. Nu poate observa ofertantul. Nu poate vedea competenta si interesul ofertantului fata de lucrarea lui pe care o plateste cu mii de euro. Practic de aici pleaca totul, dupa ce vezi ofertantul, ii analizezi pe cat posibil competenta, profesionalismul si interesul, dupa asta alegi ofertantul. Produsul in sine este mai putin important, ca toti ofertantii au mai multe categorii de produse. Dar, daca te duci tu si ii spui ofertantului ce fel de produs vrei si cum vrei sa fie, ii iei obiectul muncii, practic il cam platesti pentru jumatate din treaba. Acum ai putea sa-i spui ofertantului, prietene eu am ales sa ma consilieze altcineva, da si mie din adaosul tau sa ma revansez fata de om. Sigur, nu este cazul, nimeni de aici nu scrie pareri, sfaturi, sugestii, contracost. Ofertantul tau mai are oferte expuse pe aici, cred ca este ok, dar dupa discutia cu el poti merge si la alt ofertant sa vezi ce zice, cum zice si pe ce bani. Nu trebuie sa-i spui tu lucruri ofertantului, ca stii, ca te-ai informat, ca ai fost consiliat, tu trebuie doar sa observi, sa analizezi, sa interactionezi (faci pe prostul), sa creezi o relatie.
Faza 2, produsele, din punctul meu de vedere sunt similare, nu ai cum sa gresesti. Kom 88 si bluevo92 fac acelasi lucru, winkhaus si roto fac acelasi lucru, Helios si Madrugada doi producatori seriosi. Am avut senzatia ca performant 88 este seria placata cu aluminiu de la Helios, dar totusi, cred ca m-am inselat. Daca ar fi fost asa, produsul Helios este superior.
Sigur, pot sa bat campii cu gratie, diferente intre kom88 si bluevo92, diferente intre winkhaus si roto, asta o sa si fac, pentru ca pot.
88 vs 92, 92 e mai mare, 7 vs 6 camere, 7 este mai mult. Si ca sa nu se mai plaga Conu71 ca omit lucruri, garnitura mediana simpla 88 vs garnitura mediana prin presare 92 (prin presare nu se “balangane”, ��������, da, razi cu lacrimi). Daca spun ca un profil (92) armat cu 28x35 este mai slab decat un profil de 88 armat tot cu 28x35, nu stiu cat intelegi tu, dar cei 4mm in minus plus a saptea camera fac 88 superior fata de 92. Asta ca sa nu mai vorbim de armaturile de 2mm dublate de la Kom 88, ca e ceata la 92.
Feronerii, similare calitativ, Activpilot de la winkhaus vs nx de la roto. Microventilatie in 5 trepte la wh vs 1treapta la nx, 5>1, bumbi de inchidere reglabili manual la wh vs bumbi reglabili cu imbus/torx la nx, mai simplu manual, toti bumbii cap ciuperca la wh vs unii simpli la nx. Daca spun ca wh este superioara fata de roto pentru ca are toate piesele de inchidere din otel vs roto zamac iar nu stiu ce intelegi tu, dar da cu plus la wh, otel mai bun decat zamac.
Dar toate astea sunt povesti de adormit copiii. Tu practic nici produsul nu il cumperi complet, Helios si madrugada nu livreaza tamplaria cu sticla. Sticla este destul de importanta in componenta produsului, ocupa cea mai mare suprafata, stii unde se produce aceasta? Cum facem aici? Ofertantul nu l-ai vazut, sticla nu stii unde se produce.
Practic asta ar fi fost ordinea importantei, ofertantul, sticla si dupa aia restul.

#1631
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 Dorel-Jefuitorul, on 27 februarie 2023 - 13:22, said:

Faza 2, produsele, din punctul meu de vedere sunt similare, nu ai cum sa gresesti. Kom 88 si bluevo92 fac acelasi lucru, winkhaus si roto fac acelasi lucru, Helios si Madrugada doi producatori seriosi.
Dar toate astea sunt povesti de adormit copiii. Tu practic nici produsul nu il cumperi complet, Helios si madrugada nu livreaza tamplaria cu sticla. Sticla este destul de importanta in componenta produsului, ocupa cea mai mare suprafata, stii unde se produce aceasta? Cum facem aici? Ofertantul nu l-ai vazut, sticla nu stii unde se produce.
Practic asta ar fi fost ordinea importantei, ofertantul, sticla si dupa aia restul.
Pai in mare parte cam asta e, cu o mica rectificare privind  "Asta ca sa nu mai vorbim de armaturile de 2mm dublate de la Kom 88, ca e ceata la 92." strict la oferta  este trecut armatura de 1.5 in toc la kom88, bine .. dincolo nici nu ii trecuta presupunem insa 2mm fiind oferta Mdg.
Dar referitor la restul .. e cancan - se pot bate campii pana la marca utilajelor, a masinilor de transport , starea de bine a lucratoriilor din sectia de productie ,etc.etc.etc etc :)) .
Pentru sticla...un exemplu pe care il cunosc : daca iei din Baia Mare (reprezentanta) Helios cu siguranta te lovesti de M3Izoglass ca si producator sticla( sunt ok) pentru sticla la Madrugada (producatori sticla) poti sa iei de acolo daca vrei (mergi dupa ea)  dar din auzite *repet auzite* este posibil sa introduca livrare sticla in viitorul apropiat. In rest cel mai sigur este sa intrebi de unde comanda sticla si pe urma poti verifica.
Cu s-a mentionat, intalnirea cu un reprezentant al firmei ...este un punct cheie. Cu cat aduni mai multe informati cu atat poti sa verifici mai bine informatiile.
Mersi de tag Dorele.Posted Image
Numa bine , rau la nime' !

#1632
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Da, cu siguranta este 2mm in toc la mdg, asta se poate si la ceilalti, dar cum facem cu 2mm dublata in ccv? Se poate si la mdg? Nu.

SkipMe said:

1677514033[/url]' post='29789877']
Dar referitor la restul .. e cancan - se pot bate campii pana la marca utilajelor, a masinilor de transport , starea de bine a lucratoriilor din sectia de productie ,etc.etc.etc etc Posted Image) .


Si tie pe bune ti se pare “batut campii” ? Eu am zis asa ca “bat campii” pentru ca stiu si pentru ca pot. Dar nu cred asta, nu as fi scris, am si altceva de facut.
Zi-mi tu mie ca stiai tot ce am scris eu acolo?
Si daca stiai, stiai tot de la Dorel, ca e the skilmasters, ca e mesterel, tot Dorel este, adica tot eu.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 27 February 2023 - 20:02.


#1633
CTDragos

CTDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2019
Salutare ! Vă rog un sfat pentru cea mai completa  oferta din cele două primite mai jos. Casa se afla în orașul Constanța, este construită la roșu și urmează să o tencuiesc exterior. Din ce am citit pe forum și ce am vorbit cu constructorul , ar fi momentul perfect să aduc și geamurile. Am ales varianta BCA 30 cm pentru zidărie + vată minerală 10 cm exterior și vreau ca și geamurile să fie o alegere potrivită. Vă mulțumesc !

Attached Files



#1634
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020
Da stiu ca ti-ai gasit, ofertanti adevarati, q fort si almaterm. Pot reveni maine cu mai multe, pana atunci poate te ajuta colegul Bogumilandia, este din ct si poate sa-ti faca si o oferta.

#1635
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

 CTDragos, on 27 februarie 2023 - 20:50, said:

Salutare ! Vă rog un sfat pentru cea mai completa  oferta din cele două primite mai jos. Casa se afla în orașul Constanța, este construită la roșu și urmează să o tencuiesc exterior. Din ce am citit pe forum și ce am vorbit cu constructorul , ar fi momentul perfect să aduc și geamurile. Am ales varianta BCA 30 cm pentru zidărie + vată minerală 10 cm exterior și vreau ca și geamurile să fie o alegere potrivită. Vă mulțumesc !

Din exterior se pot semnala cateva probleme atat in recenzile de pe google cat si aici https://forum.softpe...i/page__st__612 , legat de Almaterm. Nu arunc cu pietre si nici nu incurajez sa faci sau nu cu ei, ci doar sa te informezi inainte despre,masuratoriilor de executie si procedurile privind executiei/livrarea tamplariei ( cineva pe google zicea ca a trimis alt profil (Posted Imagese practica asta la unele firme), restul in topicul de mai sus.  Aceste lucruri se gasesc in online si nu sunt scrise de catre mine. Asa ca, nu ma pronunt ca fiind informatii verificate - false sau adevarate 100%. ( dar totusi trebuia sa dea un raspuns din partea firmei acelor recenzii pt a ne ajuta sa intelegem mai bine situatiile.. numa zic)
Nu te grabii, fa un research amanuntit despre firme.
Cat despre oferte sunt cateva diferente in configuratie ..la o oferta ai fereastra cu parte fixa + una mobila , dincolo cu stulp , panourile nu sunt configurate la fel , la una dintre ofete ai bagheta calda la cealalta nu + si alte diferente privind pachetele de sticla, feronerie etc.
Nu stiu in ce masura ai inteles deschiderile si configurarea ferestrelor din ofertele tale .
Cred ca cel mai bine pentru tine este sa gasesti o persoana care sa iti ofere o consultanta completa / ansamblu total al ferestrelor din locuitnta ta.

#1636
CTDragos

CTDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.04.2019
Mulțumesc pentru recomandări, SkipMe. Am trimis proiectul de arhitectură la ambele firme, se pare că cei de la Almaterm au făcut oferta pentru valoarea minimă (cu o singura deschidere), iar cei de la Qfort au respectat proiectul cu toate deschiderile duble la uși. Interesantă și greutatea finală a comenzii care la Qfort este cu 360 kg mai mare. Aceștia au și warm edge din standard în pachetul de sticlă. 70% inclin spre Qfort, am și câțiva colegi de muncă mulțumiți și de serviciul post achiziție. Unul din ei a trimis la Craiova un geam care nu era șters bine la interior, cei de la Qfort au recunoscut că au avut probleme cu mașina care spala geamurile, și au remediat rapid. Referitor la ofertanți ,am apelat la cei mai mari din zona mea cu care au mai lucrat și din colegii mei de muncă sau cunoștințe. O să urmez și sfatul lui Dorel-Mesterel să îi întreb ce mai pot îmbunătăți pentru 15% din valoarea totală.  Sper să iasă ceva bun. Doamne' ajută ! :)

#1637
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Salutare.
  Aș avea nevoie de o părere pentru alegerea inui pachet de tâmplărie  cu un raport  preț/calitate cat mai bun.
S-a terminat faza de roșu  a casei inca de anul trecut. Peretii exteriori  sunt din cărămidă Porotherm 30 STH  și intenționez sa-i izolez cu 15-20 cm vată BAZALTICĂ, IPAT parter si etaj .
Cum vi se par ofertele primite ? Montaj inclus.
Menționez ca desi am cerut Feronerie ROTO la oferta Salamander BE 92 si Veka mi s-a dat Feronerie Maco, chipurile doar cu asta lucrează  producătorul,  daca asa o fi..
  Am cerut la VEKA geam de 52mm, nu e in ofertă, am cerut de curiozitate un preț la Salamnder cu geam de 60mm : nu avem in ofertă  😀...
Acum observ ca nu include solblanc si bagheta termică oferta Veka..
Ce părere aveți de cele 3 oferte primite ca si raport calitate/preț ?
Ce se poate mofifica, cere, reconfigura ?
Oferta Barrier 100 mi-a fost sugerată..

Attached Files



#1638
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

 wiz4rd_24, on 28 februarie 2023 - 21:13, said:

Salutare.
  Aș avea nevoie de o părere pentru alegerea inui pachet de tâmplărie  cu un raport  preț/calitate cat mai bun.
S-a terminat faza de roșu  a casei inca de anul trecut. Peretii exteriori  sunt din cărămidă Porotherm 30 STH  și intenționez sa-i izolez cu 15-20 cm vată BAZALTICĂ, IPAT parter si etaj .
Cum vi se par ofertele primite ? Montaj inclus.
Menționez ca desi am cerut Feronerie ROTO la oferta Salamander BE 92 si Veka mi s-a dat Feronerie Maco, chipurile doar cu asta lucrează  producătorul,  daca asa o fi..
  Am cerut la VEKA geam de 52mm, nu e in ofertă, am cerut de curiozitate un preț la Salamnder cu geam de 60mm : nu avem in ofertă  😀...
Acum observ ca nu include solblanc si bagheta termică oferta Veka..
Ce părere aveți de cele 3 oferte primite ca si raport calitate/preț ?
Ce se poate mofifica, cere, reconfigura ?
Oferta Barrier 100 mi-a fost sugerată..
acolo ai niste probleme la proiectare,și la VEKA dar mai ales la 82blu,trebuie ridigizari la usa mare,se folosește profil ușa balcon( aia de 115) ,și mai Sint🤕,.... Și te mai miri că spun unii că nu-i bun profilul🤐

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate