Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1912 replies to this topic

#1585
AndreeaMandric

AndreeaMandric

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2023
Buna ziua! Am si eu 2 oferte:
1.Salamander be82 pachet 48mm
- planistar sun-f4-low e + argon
- distantier duratherm
2. Veka 6stars pachet 48mm
- planistar sun-f4-low e + argon
- distantier termoplastic spacer
Am cerut montarea pe cadre dar cei de la firme nu imi recomanda pt ca ar fi prea grele geamurile( 480kg un geam) si este mai ok montajul clasic.Montaj cu spuma flexibila si benzi soudal.
Si inca o nelămurire, este asa mare diferenta intre be82 si be92? In afara de garnitura aia turnata la be92, ar mai fi ceva? Adica pentru o investiție de viitor, merita diferenta de bani pt be92? Multumesc!

#1586
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostGabriel692, on 24 ianuarie 2023 - 08:40, said:

Buna ziua! As vrea sa imi pun un termopan la apartament ce e compus dintr-o fereastra cu dubla deschidera pe partea stanga, partea din mijloc fixa si partea din dreapta cu simpla deschidere. Am fost in Craiova la Win si la Qfort sa le cer oferte, termopanul are o dimensiune destul de mare 2260x1450, iar ofertele sunt următoarele:

https://imgur.com/a/dOJfP49


Daca ma puteti ajuta cu un sfat care sunt mai de calitate si vor rezista pe durata mai mare as aprecia foarte mult, va mulțumesc!
Parerea mea este ca in banii aia(pe acolo) poti gasi ceva mai eficient.
Profil care sa aiba 3 garnituri, si un pachet tripan mai mare de 40mm avand in vedere ca te orientezi si pe bagheta calda.(doar parere personala)
Ca si sfat...pune pe ambele sistemul de oscilobatare, te costa in jur de 10 euro in plus(ii mai practic din multe puncte de vedere+strange mai bine).
Ca raspuns la intrebarea, calitate si durabilitate dintre cele doua... ii aceasi marie cu alta palarie . egalitate (probabil accesorile(plase pervaze) is in ambele oferte, diferenta de pret as zice ca se regaseste in consultanta,montaj,garantie,cheltuieli firma)
Apropo, discountul din prima oferta ii magnific! La oferta de 10.000 e cat discount or face ?  2-3 mii ?Posted Image

#1587
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostAndreeaMandric, on 25 ianuarie 2023 - 13:55, said:

Buna ziua! Am si eu 2 oferte:
1.Salamander be82 pachet 48mm
- planistar sun-f4-low e + argon
- distantier duratherm
2. Veka 6stars pachet 48mm
- planistar sun-f4-low e + argon
- distantier termoplastic spacer
Am cerut montarea pe cadre dar cei de la firme nu imi recomanda pt ca ar fi prea grele geamurile( 480kg un geam) si este mai ok montajul clasic.Montaj cu spuma flexibila si benzi soudal.
Si inca o nelămurire, este asa mare diferenta intre be82 si be92? In afara de garnitura aia turnata la be92, ar mai fi ceva? Adica pentru o investiție de viitor, merita diferenta de bani pt be92? Multumesc!
Dintre cele doua profile as alege veka 6 stars. Chiar daca e aceasi grosime de 82mm , structura/grosimea profilului e mult mai rigida.Veka 6stars e clasa A fata de Salamander be82 care e clasa B. Feroneria si armatura este un pion principal aici daca vorbim de greutatea tamplariei.
Pe langa garnitura respectiva bluEvo92 este clasa A , se  poate echipa cu pachete de sticla cu latime pana la 60mm ceea  iti aduce  un coeficient termic mai bun si are grosime de 92mm nu 82mm.
Daca merita sau nu diferenta de bani pentru o investitie de viitor?
Eu zic ca da, avand in vedere ca te orientezi si la un montaj bun. (eficienta energetica mai buna, facturi mai mici etc.)
Nu ar trebui sa fie mare diferenta de pret intre cele doua (in functie de cat mp sunt) Posted Image

#1588
AndreeaMandric

AndreeaMandric

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2023

View PostSkipMe, on 25 ianuarie 2023 - 15:11, said:


Dintre cele doua profile as alege veka 6 stars. Chiar daca e aceasi grosime de 82mm , structura/grosimea profilului e mult mai rigida.Veka 6stars e clasa A fata de Salamander be82 care e clasa B. Feroneria si armatura este un pion principal aici daca vorbim de greutatea tamplariei.
Pe langa garnitura respectiva bluEvo92 este clasa A , se  poate echipa cu pachete de sticla cu latime pana la 60mm ceea  iti aduce  un coeficient termic mai bun si are grosime de 92mm nu 82mm.
Daca merita sau nu diferenta de bani pentru o investitie de viitor?
Eu zic ca da, avand in vedere ca te orientezi si la un montaj bun. (eficienta energetica mai buna, facturi mai mici etc.)
Nu ar trebui sa fie mare diferenta de pret intre cele doua (in functie de cat mp sunt) Posted Image
Multumesc frumos de raspuns. Si dintre veka 6stars si be92, ce ati alege?
Ca sa ajung la pachet de 60mm, trebuie sa fie mai lata bagheta calda?
Am cerut la ofertanti, armatura de 2mm peste tot. Este suficient? Ei puneau 1.5mm.

#1589
Gabriel692

Gabriel692

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.08.2018

View PostSkipMe, on 25 ianuarie 2023 - 14:17, said:


Parerea mea este ca in banii aia(pe acolo) poti gasi ceva mai eficient.
Profil care sa aiba 3 garnituri, si un pachet tripan mai mare de 40mm avand in vedere ca te orientezi si pe bagheta calda.(doar parere personala)
Ca si sfat...pune pe ambele sistemul de oscilobatare, te costa in jur de 10 euro in plus(ii mai practic din multe puncte de vedere+strange mai bine).
Ca raspuns la intrebarea, calitate si durabilitate dintre cele doua... ii aceasi marie cu alta palarie . egalitate (probabil accesorile(plase pervaze) is in ambele oferte, diferenta de pret as zice ca se regaseste in consultanta,montaj,garantie,cheltuieli firma)
Apropo, discountul din prima oferta ii magnific! La oferta de 10.000 e cat discount or face ?  2-3 mii ?Posted Image

Salut! Mersi frumos pentru răspuns, insa eu nu am gasit firme mai serioase decât Qfort sau Win, banuiesc ca daca caut pot sa gasesc si cum ai zis tu ceva mai bun in banii aceia, dar care e rostul sa dau aceeasi bani la ceva care nu am garantia ca ma tine macar 10 ani si chiar daca am probleme o sa rezolve ei probleme pe garantie, pentru ca dupa cum stim nu toate firmele de termopane sunt seriose, decat cele mai mari, in tot cazul daca stii vreo firma buna care ar pune aceste adaosuri la acelasi pret ce este si seriosa chiar te rog sa o specifici. In legatura cu oscilarea eu nu am nevoie decat la un geam de aceea, si am luat di aceasta varianta in considerare ma costa vreo 100 la Qfort si 80 la Win, pe ceva care personal nu o sa folosesc, dar daca mai scade coeficientul de caldura ce trece prin geam desigur ca as face asta sau macar zgomotul sa il reduca fiind o etanșare mai buna. Eu azi ii am programati pe cei de la Qfort fiind diferenta mica de pret si calitatea cea mai buna a materialelor la ei s ar zice... . într-adevăr am adaugat si un pervaj si plasa de muste la ele ca nu as vrea musafiri neinvitați 😆. La 10.000 de euro chiar suna bine discounturile alea daa

View PostSkipMe, on 25 ianuarie 2023 - 14:17, said:


Parerea mea este ca in banii aia(pe acolo) poti gasi ceva mai eficient.
Profil care sa aiba 3 garnituri, si un pachet tripan mai mare de 40mm avand in vedere ca te orientezi si pe bagheta calda.(doar parere personala)
Ca si sfat...pune pe ambele sistemul de oscilobatare, te costa in jur de 10 euro in plus(ii mai practic din multe puncte de vedere+strange mai bine).
Ca raspuns la intrebarea, calitate si durabilitate dintre cele doua... ii aceasi marie cu alta palarie . egalitate (probabil accesorile(plase pervaze) is in ambele oferte, diferenta de pret as zice ca se regaseste in consultanta,montaj,garantie,cheltuieli firma)
Apropo, discountul din prima oferta ii magnific! La oferta de 10.000 e cat discount or face ?  2-3 mii ?Posted Image
Plus ca mai este si chestia de regret ca daca mi se strica ceva la Win o sa zic ca am dat 30 de milioane si m am zgârcit la 3 sa am probleme cu el dupa, asa macar nu am regrete ca am facut ce am putut 🤣🤣🤣

#1590
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostAndreeaMandric, on 26 ianuarie 2023 - 07:31, said:

Multumesc frumos de raspuns. Si dintre veka 6stars si be92, ce ati alege?
Ca sa ajung la pachet de 60mm, trebuie sa fie mai lata bagheta calda?
Am cerut la ofertanti, armatura de 2mm peste tot. Este suficient? Ei puneau 1.5mm.

Ambele profile sunt bune dar avantajul pe care il are blu92 ii grosimea profilului si a pachetului de sticla .
Insa daca ar fi sa aleg nu as pune problema asa.
Diferentele nu sunt mari, eu as adauga in balanta si celalalte aspecte pentru a lua o decizie finala, aspecte cum ar fi : firma,feroneria, montajul, garantia, seriozitate, consultanta si bineinteles diferenta de pret intre oferte.
Da, bagheta mai lata dintre sticle (si/sau grosimea sticlelor +bagheta) , insa trebuie sa vezi daca ti merita din punct de vedere tehnic si estetic sa pui pachet asa mare.(standardul in cazul lui blu92 ii 52mm, iar bagheta profilului va fi mai igusta la pachet de 60mm)
Ca si armatura pentru profilele astea 80+ nici nu stiu de ce ar folosi cineva 1.5mm, mi se pare jenant.(chiar si la 70+ in majoritatea cazurilor e f bine sa fie peste 1.5mm)
In concluzie eu as incerca sa vad altceva ... profesionalism, incredere, pret real nu umflat pe urma sa sune ca mai lasa (se practica)
As fi interesat mai mult de cel care NU vrea doar sa imi vanda produsul, ci ar vrea sa fiu eu multumit la final.(in felul acesta si firma primeste recomandari) Posted Image

#1591
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Care ar fi avantajele bluevo 92 in cifre, ca eficienta termica?  Nu asa ca este mai mare si atat. Care ar fi diferenta intre pachetele de 52/48 mm si 60mm tot in cifre, nu doar asa ca sunt mai mari si atat. Si care sunt fabricile de sticla din ro care fac geam tripan de 60mm?
Doar intreb.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 26 January 2023 - 23:32.


#1592
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Pai avem asa:

Softline 82
uw-0.67
7camere pe cercevea
Profil clasa A necoextrudat

Blu92
uw-0.7
6 camere pe cercevea
Profil “clasa A”, daca un profil coextrudat poate fi considerat clasa A.

Pachet de geam 60mm ug- 0.5, pachet de geam 48mm ug- tot 0.5.

Deci pe principiul “ce are ea si nu am eu”, care ar fi diferentele intre bluevo92 si softline 82 in favoarea bluevo, ca eu nu prea le vad in favoarea bluevo?

Sigur, coeficientii prezentati de producatori sunt cei mai mici posibili, la bluevo se specifica (cu separare termica prin otel) la softline nu, dar cel mai probabil 0.67 se obtine tot cu separare termica prin otel.

Attached Files


Edited by Dorel-Jefuitorul, 27 January 2023 - 09:29.


#1593
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 ianuarie 2023 - 23:23, said:

Care ar fi avantajele bluevo 92 in cifre, ca eficienta termica?  Nu asa ca este mai mare si atat. Care ar fi diferenta intre pachetele de 52/48 mm si 60mm tot in cifre, nu doar asa ca sunt mai mari si atat. Si care sunt fabricile de sticla din ro care fac geam tripan de 60mm?
Doar intreb.
Salut Dorel, una dintre fabricile de sticla din Romania care poate executa pachetul tripan de 60mm este Termotal din Gherla(jud.Cluj).Cu toate acestea am zis ca pachetul este prea mareiar in plus este foarte posibil ca si coeficientul termic / ansamblu sa fie mai slab decat la un pachet de 52mm/total. Fiecare profil, vorbind mai ales de acestea care sunt peste medie sunt concepute in asa fel ca pachetele de sticla sa fie adaptate grosimii profilului. Coextrudat sau necoextrudat indiferent de profil, nu facptul ca e coex sau necoex defineste clasa profilului,el trebuie sa se incadreze in parametri definiti pentru Clasa A. Daca alegi coex sau necoex tine de perceptia fiecaruia cum interpreteaza “tehnologiile”.  Am zis diferentele nu sunt mari, aici nu m-am referit la + sau – in favoarea veka sau salamander, ci strict la 92>82 respectiv 52>48.
Am  mentionat “Insa daca ar fi sa aleg nu as pune problema asa.”

#1594
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
dorel iar omiti sa spui ca veka este cel mai mare reciclator de pvc din europa si ei amesteca plasticul reciclat in masa profilului, omiti sa spui ca softline 82 nu are 3 garnituri prin presare ca bluevolution 92, omiti sa spui ca veka are peretii de 2.76mm iar bluevo92 ii are de 3mm(amandoua tipurile sunt clasa a pentru ca au peste 2.7mm grosime).

sunt cam multe omisiuni iar cei care nu se pricep iau spusele tale ca pe un adevar.

s-ar putea ca la veka sa fie mai mare procentul de plastic reciclat din masa profilului decat la salamander dar nu avem cum sa ne dam seama din cauza omogenitatii.

ps: este a 7-a oara cand iti explic acest lucru dar tii mortis sa faci macar o data la 6 luni aceasta postare ca poate musca cineva.

#1595
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostSkipMe, on 27 ianuarie 2023 - 11:08, said:

Am  mentionat “Insa daca ar fi sa aleg nu as pune problema asa.”

Da pentru asta am si dat like, mi-a placut abordarea. Intradevar cred acelasi lucru, serviciile, profesionalismul, consultanta, de calitate pot duce la obtinerea unui produs superior, de calitate, potrivit cu nevoile si bugetul beneficiarului.

#1596
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postconu71, on 27 ianuarie 2023 - 11:22, said:

dorel iar omiti sa spui

Nu omit sa spun nimic, am prezentat datele oferite de cei doi producatori de profile si atat. Acuma, daca beneficiarii se uita in gura noastra a vanzatorilor cand ne expunem argumentele de vanzare mai mult sau mai putin reale este fix alegerea lor.

Recomandarea mea este ca beneficiarii sa se informeze de pe site-urile producatorilor si sa compare cifrele prezentate de acestia. Subiectivitatea ofertantilor de produse de tamplarie este foarte usor de remarcat de catre beneficiari, produsul pe care il ofertez eu este cel mai bun, profilul pe care il propun eu este cel mai bun si cam aici se incheie consultanta.

Exista niste cifre oferite de producatori seriosi salamander, veka, kommerling, deceuninck, rehau, gealan, daca suntem obiectivi recunoastem ca diferentele intre produsele acestor producatori nu sunt sesizabile. Diferentele dintre ele nu influenteaza sesizabil calitatea, eficienta, functionalitatea si rezistenta in timp. Tot daca suntem obiectivi explicam: consultanta, configurarea, masuratorile, armaturile, executia, montajul, garantia si seriozitatea sunt lucruri care conteaza mai mult decat o denumire de profil.

Daca suntem subiectivi ignoram cifrele reale ale producatorilor si subliniem diferente care nu conteaza, amplificam caracteristici care nu influenteaza cu nimic, spunem lucruri mai mult sau mai putin reale si verificabile, ne promovam si ne vindem propriul produs. Beneficiarii au de ales daca ne asculta pe noi sau iau in considerare cifrele reale oferite de producatori seriosi, renumiti si recunoscuti la nivel mondial.

Numai ca eu spre deosebire de alti ofertanti nu mai promovez nici un profil, produs anume de cativa ani, nu promovez nici o feronerie, nici o sticla. Prezint cat se poate de obiectiv toate tipurile de produse, din toate punctele de vedere, nu doar al profilului, clientul alege unu/doua produse pentru ofertare, dupa ofertare alege unul dintre ele si aia e. Am lucrari cu gealan, veka, rehau, kommerling, deceuninck, salamander, aluplast, nu cu toate odata dar in decursul timpului am lucrat cu toate. Echipate cu Maco, winkhaus,roto,gu, siegenia.
Clientii sunt multumiti, produsele sunt eficiente, functionale, bine configurate si clientii au inceput sa inteleaga ca ei cumpara produsul meu, nu rehau, veka etc, nu roto, siegenia, etc.. Si inteleg ca orice produs le propun eu o sa fie bine consiliat, configurat, executat, montat, eficient, functional si nu o sa puna probleme in timp. Asa inteleg eu profesionalismul in domeniul acesta, in primul rand obiectivitate si apoi sa ne facem treaba, fara sa ridiculizam concurenta si produsele acesteia.

#1597
AndreeaMandric

AndreeaMandric

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2023

View PostDorel-Jefuitorul, on 27 ianuarie 2023 - 12:28, said:



Da pentru asta am si dat like, mi-a placut abordarea. Intradevar cred acelasi lucru, serviciile, profesionalismul, consultanta, de calitate pot duce la obtinerea unui produs superior, de calitate, potrivit cu nevoile si bugetul beneficiarului.
Din multe oferte pe care le-am primit si studiat, multe au fost configurate superficial. Am citit foarte mult pe acest forum si am invatat un pic despre armatura profilului, despre bagheta.
Despre profesionalism si consultanta...sa zicem ca au ramas 2 jucatori importanti in "lupta", qfort si fereastra adf, dar cei de la qfort s-au gandit dupa o sapt in care nu i-am cautat sa imi faca o reducere destul de frumușică. Abia cu reducerea aia, se apropie un pic de pretul celor de la adf. De asta si stau in dubii, daca sa iau ce este mai bun de la fereastra adf sau sa merg pe qfort la care nici nu stiu daca 6stars este cel mai bun profil la ei. Inca un minus la qfort a fost ca din punctul lor de vedere, rulourile exterioare nu joaca nici un rol in protecția suplimentara impotriva frigului sau caldurii si ca le-as pune doar pt intuneric in camera si atat. Nu prea imi vine sa cred ca pun niste rulouri de aluminiu doar ca sa imi faca bezna in camera, fara absolut nici un rol in mentinerea caldurii sau a răcoarei.

#1598
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostDorel-Jefuitorul, on 27 ianuarie 2023 - 13:35, said:

Nu omit sa spun nimic, am prezentat datele oferite de cei doi producatori de profile si atat. Acuma, daca beneficiarii se uita in gura noastra a vanzatorilor cand ne expunem argumentele de vanzare mai mult sau mai putin reale este fix alegerea lor.

Recomandarea mea este ca beneficiarii sa se informeze de pe site-urile producatorilor si sa compare cifrele prezentate de acestia. Subiectivitatea ofertantilor de produse de tamplarie este foarte usor de remarcat de catre beneficiari, produsul pe care il ofertez eu este cel mai bun, profilul pe care il propun eu este cel mai bun si cam aici se incheie consultanta.

Exista niste cifre oferite de producatori seriosi salamander, veka, kommerling, deceuninck, rehau, gealan, daca suntem obiectivi recunoastem ca diferentele intre produsele acestor producatori nu sunt sesizabile. Diferentele dintre ele nu influenteaza sesizabil calitatea, eficienta, functionalitatea si rezistenta in timp. Tot daca suntem obiectivi explicam: consultanta, configurarea, masuratorile, armaturile, executia, montajul, garantia si seriozitatea sunt lucruri care conteaza mai mult decat o denumire de profil.

Daca suntem subiectivi ignoram cifrele reale ale producatorilor si subliniem diferente care nu conteaza, amplificam caracteristici care nu influenteaza cu nimic, spunem lucruri mai mult sau mai putin reale si verificabile, ne promovam si ne vindem propriul produs. Beneficiarii au de ales daca ne asculta pe noi sau iau in considerare cifrele reale oferite de producatori seriosi, renumiti si recunoscuti la nivel mondial.

Numai ca eu spre deosebire de alti ofertanti nu mai promovez nici un profil, produs anume de cativa ani, nu promovez nici o feronerie, nici o sticla. Prezint cat se poate de obiectiv toate tipurile de produse, din toate punctele de vedere, nu doar al profilului, clientul alege unu/doua produse pentru ofertare, dupa ofertare alege unul dintre ele si aia e. Am lucrari cu gealan, veka, rehau, kommerling, deceuninck, salamander, aluplast, nu cu toate odata dar in decursul timpului am lucrat cu toate. Echipate cu Maco, winkhaus,roto,gu, siegenia.
Clientii sunt multumiti, produsele sunt eficiente, functionale, bine configurate si clientii au inceput sa inteleaga ca ei cumpara produsul meu, nu rehau, veka etc, nu roto, siegenia, etc.. Si inteleg ca orice produs le propun eu o sa fie bine consiliat, configurat, executat, montat, eficient, functional si nu o sa puna probleme in timp. Asa inteleg eu profesionalismul in domeniul acesta, in primul rand obiectivitate si apoi sa ne facem treaba, fara sa ridiculizam concurenta si produsele acesteia.
Hey, iti expun punctul meu de vedere referitor la comentariul tau.
Am inceput cu Rehau in 2002 productie(era slanina de pe paine) atunci. Am continuat cu schuco , la fel (slanina de paine atunci) pe urma cand la cluj (rehau in perioada respectiva)s-au stricat anumite treburi legate de rehau m-am reprofilat. Am luat toate profilele in calcul inclusiv si ramplast. Toate. Sunt foarte sigur ca ai o experienta probabil mai mare ca mine in domeniu, dar nu vreau sa ma tratezi ca si cum nu as avea habar. Pe langa asta tin sa iti multumesc ca multe lucruri le-am invatat din postarile tale inclusiv si de pe contul tau vechi( asta si urmaresc postand aici) Nu vreau sa influentez pe nimeni in a alege un profil anume. (imi pare rau daca am creat aceasta impresie) Insa tot ce am discutat aici a fost din experienta acumulata in acesti ani. Si cu mult drag as fi vrut sa ajut comunitatea softpedia. Probabil deranjez fiind nou , nu o fac pe victima dar o stau deoparte deocamdata.

#1599
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostSkipMe, on 28 ianuarie 2023 - 00:38, said:


Hey, iti expun punctul meu de vedere referitor la comentariul tau.
Am inceput cu Rehau in 2002 productie(era slanina de pe paine) atunci. Am continuat cu schuco , la fel (slanina de paine atunci) pe urma cand la cluj (rehau in perioada respectiva)s-au stricat anumite treburi legate de rehau m-am reprofilat. Am luat toate profilele in calcul inclusiv si ramplast. Toate. Sunt foarte sigur ca ai o experienta probabil mai mare ca mine in domeniu, dar nu vreau sa ma tratezi ca si cum nu as avea habar. Pe langa asta tin sa iti multumesc ca multe lucruri le-am invatat din postarile tale inclusiv si de pe contul tau vechi( asta si urmaresc postand aici) Nu vreau sa influentez pe nimeni in a alege un profil anume. (imi pare rau daca am creat aceasta impresie) Insa tot ce am discutat aici a fost din experienta acumulata in acesti ani. Si cu mult drag as fi vrut sa ajut comunitatea softpedia. Probabil deranjez fiind nou , nu o fac pe victima dar o stau deoparte deocamdata.
nu deranjezi pe nimeni aici ,din contră apreciem postările tale( era  bine sa fie mult mai mulți ca tine),in felul ăsta învățăm și noi chiar daca activăm in domeniul asta demult timp(eu cel puțin de 24 ani, întîi lemn și apoi pvc , ofertare,producție si montaj),in felul asta educam și viitori clienți să înțeleagă că o timplarie nu înseamnă doar un nume scris pe o folie aplicata pe o țeavă de PVC( fie ea de 2,8 sau 2,5🤐)

#1600
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostAndreeaMandric, on 27 ianuarie 2023 - 22:26, said:

Nu prea imi vine sa cred ca pun niste rulouri de aluminiu doar ca sa imi faca bezna in camera, fara absolut nici un rol in mentinerea caldurii sau a răcoarei.

Este logic macar ca au un rol foarte important in mentinerea racoarei, adica soarele nu mai ajunge la geam, nu mai trece prin geam, nu e logic? Nu trebuie sa fii termopanist sa stii ca prin geam indiferent de geamul folosit planitherm 4s sau cele de generatie mai noua, soarele trece si incalzeste incaperea, intr-o masura mai mica sau mai mare, in functie de tratamentul de pe sticla. Prin rulou soarele nu ajunge in incapere, dar mai mult decat atat nu mai ajunge nici la geam nu mai incalzeste direct geamul, practic geamul sta la umbra, garniturile si finisajul, chiar propria structura, sunt protejate de razele directe ale soarelui. Sigur, orice sistem de umbrire face asta, dar nu iti pui marchiza la dormitor.
Apoi iarna este la fel, frigul nu ajunge direct in geam, sigur, fiind vorba de aluminiu mare lucru nu poate face, dar tot este o protectie suplimentara la vant, precipitatii si chiar la frig.

Despre ofertantii tai ce sa zic, orice alegi este ok, ambii ofera produse de foarte buna calitate, nu doar cele de top si celelalte mai ieftine de la ei sunt de foarte buna calitate. Pe langa cele mentionate de tine motivand tendinta catre ADF, pachetul de geam de la ADF este unul dintre cele mai bune din tara, nu stiu daca cei de la Q Fort au ajuns la acelasi nivel, dar nu cred. Si eu as merge spre ADF, dar nu pentru ca este bluevo 92 in oferte.

#1601
AndreeaMandric

AndreeaMandric

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2023

View PostDorel-Jefuitorul, on 28 ianuarie 2023 - 19:33, said:

Mulțumesc frumos pentru ajutor si dumneavoastră si lui SkipMe. Pt necunoscatori ca mine, sunt foarte bine primite!

#1602
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View PostSkipMe, on 17 ianuarie 2023 - 12:24, said:

-montaj cu banda bariera antivapori interior-exterior


Mi-a raspuns o firma de termopane in felul asta "o fereastra super izolanta va crea umiditate si mai mare in casa, deoarece se va pierde mai putina umiditate".
Are rost sa mai pun bariera? Urmeaza sa montez in perete recuperator de caldura pt a scapa de umiditate.
Ce am observat la termopanele actuale(ce le detin in momentul de fata) e ca au niste gaurele in rama de vechiul proprietar...

Edited by zlad, 06 February 2023 - 22:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate