Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1910 replies to this topic

#1693
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postconu71, on 09 aprilie 2023 - 07:05, said:




aveai tripan de 40 si cercevea de usa cu coltare termosudabile data trecuta?

puteau sa iti oferteze pe un profil cu 3 garnituri.




cand o sa inceapa sa iti para rau, imi dai pm si il sterg eu.
Acum că au văzut toti. Da. Se poate șterge.  Mulțumesc

#1694
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
ai vazut ca nu este bine sa postezi cand esti "suparat"?Posted Image))


am ascuns postarea. succes dragule.

Edited by conu71, 09 April 2023 - 13:18.


#1695
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View Postconu71, on 09 aprilie 2023 - 13:16, said:

ai vazut ca nu este bine sa postezi cand esti "suparat"?Posted Image))


am ascuns postarea. succes dragule.
Mulțumesc, asemenea !

Edited by SkipMe, 09 April 2023 - 13:26.


#1696
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Timplarualin said:

1681022504[/url]' post='29889354']
cred că problema este din configurația feroneriei , actualmente este( din ce vad) cu deschidere simpla,cu cremon simplu fara transmisie pe spate,acolo vad puse doar balama antiflambaj( doua bucăți) ,acestea ( in general ,mai ales la înălțimi mari) nu își fac treabă deci etanșarea este compromisă, recomand schimbarea feroneriei cu una completa( tot roto,că asta ai) dar cu închidere spate,și o balama inferioara canat de falt

Dar cum este posibil asa ceva? Este vorba totusi despre Salamander streamline round cu roto. Adica germania, germania, clasa A, round (round asta la cate face in rest “sigur” face si ceva la fonic). Am ferestre similare configurate mai slab s8000 cu ccv de fereastra, tot cu antiflambaj, mai greu cu balama de faltz, nu mi-a zis nimeni ca e mai rau decat inainte.
Si sa nu uitam ca streamline macar nu este coextrudat, fata de celelalte profile salamander. Sigur, spun toate astea in calitate de om care a lucrat, lucreaza si o sa mai lucreze cu profile salamander.

Am uitat sa precizez “7 camere”, absolut superb sa fie mai rau ca inainte. Cum spunea si Conu “ai avut inainte x,y,z?”. Mai tare este ca profilul mai mare are 6camere si este si coextrudat, perfect.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 09 April 2023 - 14:22.


#1697
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 09 aprilie 2023 - 14:15, said:



Dar cum este posibil asa ceva? Este vorba totusi despre Salamander streamline round cu roto. Adica germania, germania, clasa A, round (round asta la cate face in rest “sigur” face si ceva la fonic). Am ferestre similare configurate mai slab s8000 cu ccv de fereastra, tot cu antiflambaj, mai greu cu balama de faltz, nu mi-a zis nimeni ca e mai rau decat inainte.
Si sa nu uitam ca streamline macar nu este coextrudat, fata de celelalte profile salamander. Sigur, spun toate astea in calitate de om care a lucrat, lucreaza si o sa mai lucreze cu profile salamander.

Am uitat sa precizez “7 camere”, absolut superb sa fie mai rau ca inainte. Cum spunea si Conu “ai avut inainte x,y,z?”. Mai tare este ca profilul mai mare are 6camere si este si coextrudat, perfect.
Nu e vorba de profil aici...parerea mea.. aici e vorba de feronerie eu  sunt sigur ca ai vazut o balama antiflambajde la roto , spune-mi daca are reglaje ... iti spun eu.. nu are... maine la prima ora pun poza cu balama antiflambaj reglabila ..nu pot acum ..tamplarualin stie de ce nu pot pune poze ...in rest numai bine.

#1698
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
La cele din lemn, toţi producătorii folosesc aceleaşi esneţe sau există eşente diferite, cele mai rezistente fiind mai scumpe?

#1699
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2020

View Postdjl, on 16 aprilie 2023 - 13:37, said:

La cele din lemn, toți producătorii folosesc aceleași esnețe sau există eșente diferite, cele mai rezistente fiind mai scumpe?
cele mai uzuale ( la noi) Sint din lemn de rășinoase (brad, molid,pin,larice) apoi stejar ,frasin( Sint de esențe tari,mai scumpe) iar la urma vin cele din esențe exotice( meranti etc) mult mai scumpe,pt o mai buna rezistență la intemperii pe exterior se pot placa cu aluminiu dar prețul crește( și crește), o timplarie de lemn( bine executată) e mai frumoasa,mai rezistenta și mai călduroasă fecit alte tipuri de timplarie( PVC, aluminiu),dar întreținerea in timp este punctul slab la ele.Si sa nu uit ,in general toate profilele la lemn Sint stratificate( 3-4 straturi), costurile Sint mai mari la lemn fiindcă este mult mai multă muncă( prelucrare,lăcuire etc) fata de celelalte tipuri

#1700
paxypsg

paxypsg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.04.2015
Salut, există vreo secțiunea pe forum legat de pereți de sticlă de interior si pt balcoane? Nu termopan. Mulțumesc

#1701
dimitriepirghie

dimitriepirghie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2012
Salutari,

Am de ales intre urmatoarea oferte.
Am o tamplarie veche, 2 foi de sticla.
Motivul schimbari este fonic.. stau la un bulevard destul de circulat.
Pareri va rog Posted Image .

Attached Files



#1702
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ai atasate variantele de sticla din oferte si caracteristicile lor, plus o propunere cu izolare fonica 44db. Ambele profile permit pachete de geam de 52mm (nu toti producatorii pot oferta pachet de 52mm), la 50mm configuratia propusa are 43db.

Linkuri catre fisele de produs ale producatorilor de profile https://veka.ro/uplo.../Softline82.pdf, https://www.rehau.co...pect-synego.pdf

Ca si parere, oricare dintre produse este ok, veka este clasa A , synego clasa B, dar asta nu inseamna nimic in cazul tau.
In fisa de produs veka nu da rw (coeficientul de izolare fonica), este la fel ca si la synego.

Attached Files


Edited by Dorel-Jefuitorul, 21 April 2023 - 20:22.


#1703
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Nu stiu care-i treaba dar in Cluj dau doar de firme ce ofera configuratii 4.4.1 sau 3.3.1
Mie imi trebuie 6.4.6 sau 4.6.4  si multe nici nu au Stadip Silence.
O alta firma mi-a raspuns:
"Doar sticlele laminate au Stadip silence , 331 este o sticla compusa din doua sticle de 3 cu folie la mijloc care nu permite la spargere sa cada doar crapa"

#1704
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Am revenit cu lista ofertelor. Cred ca Alidor ar fi varianta cea mai buna, va rog sa ma corectati daca gresesc cu ceva

Rezumat:  am nevoie de 2 ferestre la un apartament aflat la demisol pe un bulevard foarte zgomotos.

A doua chestie ar fi cum sa procedez la montajul termopanelor ce extra masuri pot lua pt a izola termic si fonic si sa reduc aparitia mucegaiului?
Initial m-am gandit sa pun o banda de spuma comprimata inainte de montajul termopanelor.
1. Credeti ca ar merge montat un precardru Triotherm: https://nzebshop.ro/...
O problema cred ca ar fi faptul ca  blocul nu e izolat termic si nu cred ca se va intampla prea curand.
2. Ce bagheta termoizolanta sa folosesc?
3. Pe interior am glafuri de travertin ce vor fi repuse dupa montajul termopanelor, aici se poate face ceva?
4. Pe exterior ce fel de glafuri sa pun? Ceramice sau de aluminiu? Sub aceste glafuri sa pun polistiren pt o mai buna izolare?
Am atasat o poza cu actualele ferestre
Attached File  339841293_189703247179992_5895569022793816374_n.jpg   496.11K   26 downloads

Multumesc mult pentru atentia acordata!

GECO  PRET:1516.2 EURO   Attached File  GECO.pdf   540.12K   20 downloads
Acestia zic ca folosec Stadip Silence
Profil cu un compozit : PVC si fibra de sticla.

Fereastra serie: REHAU Geneo 86 mm
442LowE SR + 14THX-B + Float 4mm + 18THX-B + 331 LowE + Argon
Rw 45db ( reductie fonica 45 decibeli)
Feronerie: Maco Multi-Matic Argintiu
Suprafaţă : 3.060 mp
Coeficient de transfer termic: 0.92 W/m²

EXTRA:
86 EURO MONTAJ BANDA PRECOMPRIMATA
35 Euro benzi interioare de etansare. Se va monta pe tamplarie de catre echipa
noastra, iar pe pereti va trebui sa le lipeasca mesterii Dvs.

QFENSTER PRET 1050 EURO pe alb (am uitat sa le cer culoarea antracit)  Attached File  QFENSTER.pdf   591.7K   13 downloads
Fereastra serie: ADF Design 82
Feronerie: Maco MM Alb
Vitrare
2,1 52mm, 44.2SI  XN/Dt16/F4/Dt16/44.2SI  XN Arg.90%
Ug: 0,60 W/m²K   
Ψ: 0,035 W/mK   
TL: 71,00 %   
Sg: 0,48
Suprafata: 3,0600 mp
Uw total: 0,90 W/m²K
Sw total: 0,28
Izolare fonica: Rw(C,Ctr): 37(-2;-4)
Greutate:179KG


Total Confort Pret:  1743 euro  Attached File  TOTAL CONFORT.pdf   2.59MB   14 downloads

Fereastra serie: SALAMANDER Lion Evolution ® 92
Cercevea: 171820 Cercevea fereastra bEv92 coex clasa A
Fero: Roto NT Titan mat
Geam: 52 mm 4S - clar 4 - LowE 4
Izolare fonica geam: 32 ( -2 ; -7 ) dB
Coeficient de transmisie termică Uw: 0.97 W/m²K
Termopan:
-coeficient de transmisie termică Ug: 0.62 W/m²K
-permeabilitatea la energie totală: 31.30%
-grad de transmisie a luminii: 55.50 %
Greutate : 137.86 Kg.
Transmisie termica totala: 0.97 W/m²K


ALIDOR PRET 1142eur  Attached File  ALIDOR.pdf   1.08MB   17 downloads

Fereastra Serie: bluEvolution 92
Fero: Roto NX Titan
Coeficient de transfer termic: 0.8 W/m²K
Geam: F1 - Ochiul 1 - Laminat 4.4.2 SI Lowe - F4 - SUN 6 (52) Argon TPA
Ug: 0.50 W/m²K
Ψ: 0.031 W/mK
Sg: 0.34
TL: 62.00 %
Izolare fonica: Rw(C,Ctr): 42.00 (-3, -8) dB
Sw: 0.21
Greutate: 165.2 kg
Coeficient de transfer termic total: 0.80 W/m²K

EXTRA
Montaj cu folie antivapori int/exterior si spuma cu celula inchisa: 150 euro

Edited by zlad, 27 April 2023 - 19:23.


#1705
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cand o sa ceri acelasi lucru la toti ofertantii atunci o sa-ti poti face o idee. Acum ofertele tale sunt o ciorba, iar daca vad eu bine in fata geamurilor ai un trotuar, poti cumpara pe mama termopanelor ca tot nu o sa atenuezi complet fonic tocurile unei doamne.
Daca problema este fonicul mai bine te muti de acolo (la campie cu verdeata, ca nu rezolvi din geamuri mare lucru la fonic), termic da, poti rezolva lucruri.
Dar cere acelasi lucru ofertantilor, la doi ai o deschidere oscilobatanta, la altul ai doua deschideri oscilobatante, la celalalt ai deschidere osciloculisanta. La sticle difera la fel, ai sticle cu silence (si) care sunt de bogati (scumpe), ai sticle laminate care sunt mai ieftine, ai sticle clasice 4+4+4 cele mai ieftine, ce vrei sa compari?
Deschiderile nu sunt la fel la toti ofertantii, sticlele nu sunt la fel la toti ofertantii, efectiv nu ai ce compara si nici ce sa alegi.
Ai cerut oferte pe net este? Cea mai mare prostie. Poti cumpara/compara diverse lucruri pe net, dar nu termopane.
Pentru termopane bune indiferent cat citesti pe net, cea mai mare sansa sa le obtii este sa mergi la pas pe la ofertanti.

#1706
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

 Dorel-Jefuitorul, pe 27 aprilie 2023 - 21:43, a scris:

Cand o sa ceri acelasi lucru la toti ofertantii atunci o sa-ti poti face o idee. Acum ofertele tale sunt o ciorba, iar daca vad eu bine in fata geamurilor ai un trotuar, poti cumpara pe mama termopanelor ca tot nu o sa atenuezi complet fonic tocurile unei doamne.
Daca problema este fonicul mai bine te muti de acolo (la campie cu verdeata, ca nu rezolvi din geamuri mare lucru la fonic), termic da, poti rezolva lucruri.
Dar cere acelasi lucru ofertantilor, la doi ai o deschidere oscilobatanta, la altul ai doua deschideri oscilobatante, la celalalt ai deschidere osciloculisanta. La sticle difera la fel, ai sticle cu silence (si) care sunt de bogati (scumpe), ai sticle laminate care sunt mai ieftine, ai sticle clasice 4+4+4 cele mai ieftine, ce vrei sa compari?
Deschiderile nu sunt la fel la toti ofertantii, sticlele nu sunt la fel la toti ofertantii, efectiv nu ai ce compara si nici ce sa alegi.
Ai cerut oferte pe net este? Cea mai mare prostie. Poti cumpara/compara diverse lucruri pe net, dar nu termopane.
Pentru termopane bune indiferent cat citesti pe net, cea mai mare sansa sa le obtii este sa mergi la pas pe la ofertanti.

 Dorel-Jefuitorul, pe 27 aprilie 2023 - 21:43, a scris:

Cand o sa ceri acelasi lucru la toti ofertantii atunci o sa-ti poti face o idee. Acum ofertele tale sunt o ciorba, iar daca vad eu bine in fata geamurilor ai un trotuar, poti cumpara pe mama termopanelor ca tot nu o sa atenuezi complet fonic tocurile unei doamne.
Daca problema este fonicul mai bine te muti de acolo (la campie cu verdeata, ca nu rezolvi din geamuri mare lucru la fonic), termic da, poti rezolva lucruri.
Dar cere acelasi lucru ofertantilor, la doi ai o deschidere oscilobatanta, la altul ai doua deschideri oscilobatante, la celalalt ai deschidere osciloculisanta. La sticle difera la fel, ai sticle cu silence (si) care sunt de bogati (scumpe), ai sticle laminate care sunt mai ieftine, ai sticle clasice 4+4+4 cele mai ieftine, ce vrei sa compari?
Deschiderile nu sunt la fel la toti ofertantii, sticlele nu sunt la fel la toti ofertantii, efectiv nu ai ce compara si nici ce sa alegi.
Ai cerut oferte pe net este? Cea mai mare prostie. Poti cumpara/compara diverse lucruri pe net, dar nu termopane.
Pentru termopane bune indiferent cat citesti pe net, cea mai mare sansa sa le obtii este sa mergi la pas pe la ofertanti.

Scuze nici nu am observat.
Da, pe net  am cerut ofertele in mare parte.
Totalconfort au adaugat deschidere culisanta, de ce, nu stiu. Eu am cerut tuturor deschidere standard si cu rabatare (dar am cerut si cu deschidere de tip microventilatie celor care ofera asa ceva, sau perimetrala/3d)

Aici am oferta actualizata. Fiind neculisanta, au putut trece pe blu92 ci nu lion92 cum era inainte Attached File  oferta geamuri.pdf   400.36K   17 downloads

Nu imi dau seama care din ceilalti ofertanti au gresit cu ceva. Alidor au zis ca-i deschidere standard si cu rabatare

Am contactat si pe cei de la Helios sa-mi faca o oferta.

#1707
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005
Recomanda cineva o firma serioasa pentru Breaza, Prahova? Mulțumesc

#1708
sorinpertescu

sorinpertescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.04.2005
Salutare tuturor, felicitari pentru topic si mii de multumiri celor implicati si binevoitori sa acorde sfaturi si informatii.
Construiesc un sediu de firma, care este in faza de aproape rosu, monteaza zilele astea invelitoarea si cel mai probabil saptamana viitoare zidaria (in proiect este trecut 25 cm BCA + 10 cm polistiren). Am citit sute de pagini ale forumului despre tamplarie, dar as dori niste sfaturi de la voi. Cladirea este in Buzau si va avea urmatoarea destinatie: parterul va fi spatiu comercial, iar la etaj birouri pentru o firma de contabilitate. Fatada principala este spre nord, iar cea laterala spre est, asa cu se vede si in imaginea atasata. Am fost sfatuit, fiind spatiu cu destinatie comerciala, unde accesul din exterior va fi frecvent si pierderile de caldura destul de mari, sa merg pe tamplarie cu geam termopan. Am atasat si cateva oferte obtinute de la reprezentantii adf si barrier in zona. Dealerul Izotec mi-a trimis o oferta care are 2 randuri si pretul total asa ca am renuntat la ei. Astept parerea voastra despre aceste oferte si eventual daca puteti recomanda pe altcineva din zona. Multumesc. Pot fi contactat la adresa de email similara cu userul atat pe yahoo cat si pe gmail dot com, sau la tel 07 43 . 85. 83. 17.

Attached Files



#1709
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020
Salutari,

Oare unde as putea sa cer si eu o oferta pentru Guardian LamiGlass Acoustic 88.2 SR (12) 6 (12) 66.2 SR cu urmatoarele dimensiuni:
- 2 buc. 530 mm x 1112 mm
- 1 buc. 1270 mm x 726 mm
- 1 buc. 680 mm x 1112 mm
- 1 buc. 770 mm x 726 mm
Am nevoie pentru Aliplast Superial i. Momentan am sticla de 30 mm, deci vor trebui schimbate baghetele, si sper sa se poata face baghete in asa fel incat sa incapa noua sticla.
Din cate vad in specificatiile Aliplast Superial i, ar incape sticla de maxim 61 de mm, iar pachetul de sticla mentionat mai sus asta ar avea 59.52 mm.

M-ar interesa pentru Timisoara.

#1710
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Salutare! Am ajuns aici cautand profile termopan ieftine sa pot sa fac o sera - 10x8m si am avut un soc vazand ofertele voastre de ferestre. Sera va acoperi o piscina 6/4m iar in jurul piscinei vor fi plantele in ghivece. Iarna voi goli piscina si voi baga in piscina ghivecele.

De ce sunt infiorator de scumpe termopanele in Romania?
Am locuit in Finlanda in 2004-2007 si m-am indragostit pe loc de ferestrele lor - lemn la interior - aluminiu la exterior. Asa ca, in 2018, cand am inceput constructia casei, m-am decis pe loc sa cumpar ferestre ce acolo. Da... nu conta pretul si observ acum cu stupoare ca nu am gresit deloc cu alegerea facuta, chiar daca m-a costat in jur de 1000 de euro numai transportul a 18 ferestre si doua usi de exterior (vezi factura atasata).

Revenind la problema mea - care sunt cele mai ieftine profile PVC in Romania si cum le poti achizitiona de la un producator - in ce conditii? Masinile de lipit profile vad ca sunt moka - am sa ma apuc sa le fac singur daca gasesc profile. (producatorul de geam e langa mine, in Ploiesti - am mai cumparat de la el).

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate