Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 

Intrebari de incepator (de la zero)

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#55
budha1

budha1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 26.10.2019

View Postech, on 20 noiembrie 2020 - 18:44, said:


Ai idee cum se procedeaza la Revolut cu dividendele? Ti le varsa in contul ala? Sau nu tin cont de ele, ca tu nu deti practic actiunile? Posted Image
ti le varsa in contul de tranzactionare

#56
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postech, on 20 noiembrie 2020 - 18:44, said:

Pai asta am presupus si eu, ca e vreo metoda de a uniformiza acel yield, ca sa fie anualizat, dar nu prea inteleg cum fac asta.
Da, probabil ca in cazul asta o metoda ar fi inmultirea cu 2, ca dau mereu cate 2 dividende pe an.

In fine, nu e important ... important e ca mereu acel yield zici ca e anualizat Posted Image
Ai idee cum se procedeaza la Revolut cu dividendele? Ti le varsa in contul ala? Sau nu tin cont de ele, ca tu nu deti practic actiunile? Posted Image

din cate stiu, revolut iti varsa automat dividendele.

nu stiu cum calculeaza exact yield-ul, daca iau valoarea de piata a actiunii din data dividendului sau daca folosesc media pe 6 luni.

#57
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Confirm ca-ti varsa automat, am primit eu de la NVIDIA acum ~2 saptamani.

Am si eu cateva intrebari legate de taxare, ANAF and co...

Cazul 1:

1. Daca cumpar din Trading212 actiuni si ETF-uri din US, in ideea de acumulare, nu planuiesc sa le vand, trebuie sa declar ceva la ANAF in fiecare an, sau doar cand le vand?
2. Daca unele din acele actiuni din US genereaza dividende, trebuie sa declar ceva la ANAF? Stiu ca exista acordul acelaa pentru prevenirea dublei impozitari, si ca se taxeaza la sursa. Respectivele dividende le-as folosi tot pentru a cumpara actiuni, nu le-as "scoate".


Cazul 2:

1. La munca putem cumpara actiuni (fractionar), pe sistemul la 4 actiuni primesti 1 bonus care ajunge la maturitate peste niste ani, daca nu le vinzi pe alea 4. Atat timp cat nu le vand, trebuie sa declar ceva la ANAF?
2. Firma acorda si niste dividende pe actiuni, dar nu automat sunt convertite in actiuni, astea sunt conditiile si nu le putem atinge. Trebuie sa declar ceva la ANAF?

Multumesc.

#58
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
dar nu automat sunt convertite in actiuni
*dar nu avem acces la ele, fiind convertite automat in actiuni

Edited by Hybr1d, 05 January 2021 - 17:26.


#59
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
1. Nu
2. Da, declari venit din dividende, eventual documentezi de ce nu trebuie sa platesti impozit pe ele.

La cazul 2,
1. cat timp nu le vinzi nu trebuie sa declari
2. Cred ca e vorba de tehnicalitati aici, probabil nu, dar trebuie sa poti arata in momentul in care vinzi o parte din actiuni, cat a fost costul de cumparare rezultat per actiune pentru ca tot ce e gratuit/convertit trebuie înregistrat cu cost zero.

#60
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Mersi frumos yndy.

#61
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Alta intrebare: Daca eu acumulez ETF-uri (cu acumulare) 20 de ani, de unde stiu eu sau fiscul cum sa declar profitul?

#62
ins1dez

ins1dez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 01.03.2008

View PostHybr1d, on 14 ianuarie 2021 - 22:27, said:

Alta intrebare: Daca eu acumulez ETF-uri (cu acumulare) 20 de ani, de unde stiu eu sau fiscul cum sa declar profitul?

profitul se declara cand ai vandut si esti pe plus
daca nu vinzi, nu declari nimic

#63
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 14 ianuarie 2021 - 22:27, said:

Alta intrebare: Daca eu acumulez ETF-uri (cu acumulare) 20 de ani, de unde stiu eu sau fiscul cum sa declar profitul?

La cele cu acumulare se reflecta in pretul actiunii, deci dpdv al taxelor e ca si cum nu ar fi niciun dividend.

#64
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
N-ati inteles, greseala mea; stiu ca nu declar nimic pana nu vand, dar ma refeream peste 20 de ani cand vand, cum se calculeaza?
Am specificat cu acumulare ca sa se inteleaga ca n-am treaba cu dividende si declaratii anuale pentru ele.

Practic cand ies la pensie si vreau sa vand actiuni/ETF/ETC si ce o mai fi pe acolo, cum se calculeaza impozitul?
Trebuie pastrate toate extrasele din toti cei 20 de ani sau cum?

Edited by Hybr1d, 14 January 2021 - 23:00.


#65
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
E bine sa verifici cu cineva care se ocupa cu asta, dar eu cred ca, daca doar a crescut pretul actiunii, si ai vandut, vorbim doar de impozitul standard pe profit.

Iar legat de pastrat extrase, nu vad de ce ar fi cazul, daca nu ai vandut pe parcurs. Brokerul ar trebui sa stie care e average price-ul pt pozitia ta (daca nu cumva se calculeaza FIFO, vezi celalalt thread)

Edited by pumbacu90, 14 January 2021 - 23:16.


#66
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Pai da, dar cum calculezi diferenta? Eu daca iau luna de luna, timp de 20 de ani, la diferite preturi, se face medie ponderata pe 20 de ani, asta daca am pastrat in fiecare an raportul de la broker?

#67
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Cred ca o complici putin. Sa zicem ca ai luat 5 actiuni, una in fiecare an. Ai un cost basis acolo, un average price de achizitie, sa zicem 100$, intre cele 5 achizitii. Aia e o chestie cunoscuta de broker intotdeauna, si la Trading212 de ex, iti arata profit sau castig fata de pretul tau mediu de achizitie.

Daca tu, peste 20 de ani, vinzi o actiune la 180$, ai de platit impozit pe profitul de 80$. Irelevant ca ai pastrat sau nu vreo foaie pe parcurs, in principiu nu vad de ce ar trebui.

Iar suma respectiva, cand va fi cazul, apare in fisa de la broker, nu trebuie tu sa tii minte data cand ai luat, la ce pret si sa faci tot felul de calcule.

Edited by pumbacu90, 15 January 2021 - 00:17.


#68
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Excelent! Deci in principiu ar trebui ca brokerul sa aiba datele istorice, iar cand vand, fie ca e peste 1 zi fie peste 10 ani el in raport imi arata pierdere/profit pe care eu o raportez.
Cateodata sunt raspunsurile simple care ne scapa, intradevar o complicam.

Edited by Hybr1d, 15 January 2021 - 01:54.


#69
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Brokerul îți calculează în continuu costul mediu pe acțiune și în mod normal adaugă acolo și influența comisionului plătit care e și el deductibil.

#70
godyx89

godyx89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2021
Am si eu o nelamurire. Inteleg ca trebuie completata declaratia unica, dar eu daca am reinvestit in alte actiuni profitul de la Revolut tot in revolut fara sa retrag ceva, mai trebui sa declar la ANAF?

#71
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postgodyx89, on 28 ianuarie 2021 - 23:37, said:

Am si eu o nelamurire. Inteleg ca trebuie completata declaratia unica, dar eu daca am reinvestit in alte actiuni profitul de la Revolut tot in revolut fara sa retrag ceva, mai trebui sa declar la ANAF?

Da.

Profiturile se impoziteaza.

Edited by AdiTwism, 29 January 2021 - 06:37.


#72
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Singurul workaround e daca cumperi ETF-uri cu acumulare, acolo nu se dau dividende si nu trebuie raportat nimic pana nu vinzi.
Dar asta e strategie pe termen lung.

Edited by Hybr1d, 29 January 2021 - 11:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate