Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intrebari de incepator (de la zero)

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
Nu stiu daca am citit bine , dar pe undeva parca am vazut ca trebuie sa declari la anaf doar daca faci withdrawal catre banca ta .
Acum nu stiu daca persoana aia avea dreptate , poate era din alta tara cu alte legi.Posted Image

#74
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005
Chiar dacă ai reinvestit, profitul trebuie declarat.

#75
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostHybr1d, on 29 ianuarie 2021 - 11:16, said:

Singurul workaround e daca cumperi ETF-uri cu acumulare, acolo nu se dau dividende si nu trebuie raportat nimic pana nu vinzi.
Dar asta e strategie pe termen lung.

Nu e un workaround la subiectul respectiv: "cumpara actiunile A", vinde profitabil, "cumpara actiunile B". Aceasta e o strategie de a schimba instrumente, de a fi investit in diverse lucruri in functie de perioada, a fi pe valul din acel moment, deci implica vanzari.
Motivul pentru care ar vrea sa faca asta este pentru ca are incredere ca face mai multi bani. Pentru ca ar face multi bani, impozitul nu ar reprezinta o problema.
In cealalta varianta, a nu vinde inseamna ca doar o parte din timp instrumentul va fi pe val, iar in cealalta parte din timp nu va fi. Asta inseamna bani mai putini, ceea ce nu reprezinta o problema caci nu mai are de plata impozit repede.

Cu alte cuvinte este vorba de a face multi bani si a plati taxe, versus, a face putini bani si a nu plati taxe.
Nu e ca si cum una e garantat mai buna ca alta. E dupa preferinta. Nu e "greseala" vs "solutie".

View PostwestYmate, on 29 ianuarie 2021 - 17:37, said:

Nu stiu daca am citit bine , dar pe undeva parca am vazut ca trebuie sa declari la anaf doar daca faci withdrawal catre banca ta .
Acum nu stiu daca persoana aia avea dreptate , poate era din alta tara cu alte legi.Posted Image

In Romania platim impozit pe profit. Cu alte cuvinte daca produci bani, ai de platit. Pot exista exceptii, oameni ce sunt scutiti, criptomonede pana intr-o suma mica, daca ai pierderi anterioare care sa acopere castigul etc, cazurile sunt rare.
Nu avea dreptate persoana respectiva, withdrawal nu reprezinta un factor decisiv in plata impozitului. Nu e impozit pe withdrawal, e impozit pe profit, iar profitul s-a realizat in secunda in care ai apasat butonul de vanzare, nu in secunda in care ai apasat butonul de withdrawal. Aveai profit inainte de withdrawal.

Edited by AdiTwism, 29 January 2021 - 22:07.


#76
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostwestYmate, on 29 ianuarie 2021 - 17:37, said:

Nu stiu daca am citit bine , dar pe undeva parca am vazut ca trebuie sa declari la anaf doar daca faci withdrawal catre banca ta .Posted Image
Și în Statele Unite și probabil în toate țările este la fel. În momentul în care ai vândut o acțiune și ai profit, trebuie să plătești impozit, indiferent dacă ai reinvestit sau chiar pierdut banii ulterior. Și în SUA sunt articole despre faptul că cetățenii nu știu acest lucru.

#77
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Exista tari in care rezidentii nu au de platit taxa pe castig de capital.
A nu se confunda cu o recomandare din partea mea, dar aparent in Bahrain, Singapore, multe tari din zona Caraibe, nu se plateste. Ai avea probleme mult mai mari decat sa te gandesti la o taxa, mai degraba te gandesti la cum te descurci de pe o zi pe alta.

In Romania, 10% pe castig de capital, 5% pe dividende, CASS, sunt printre cele mai mici din lume, iar toate acestea intr-o tara ieftina.
Mai degraba vor altii sa plateasca precum romanii, decat invers.

Edited by AdiTwism, 30 January 2021 - 15:42.


#78
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Am tacut pana acum sa nu par prost, dar ma rod si pe mine cateva intrebari de incepator.

Am o experienta basic, pana acum am invartit ici colo pe etoro, prin short si long.
Ca exemplu: ultima tranzactie am facut-o pe long pe 2 actiuni GME, cu comanda de cumparare la 301 si take profit pe 327.

Care-i diferenta dintre call-uri si simplul trade?
Inteleg ca unii prefera puts. Care-i diferenta fata de normalul short?

Edited by Thuraya_123, 31 January 2021 - 00:27.


#79
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View PostThuraya_123, on 31 ianuarie 2021 - 00:16, said:

Care-i diferenta dintre call-uri si simplul trade?
Inteleg ca unii prefera puts. Care-i diferenta fata de normalul short?

Pai la shorts trebuie sa-ti acoperi pozitia la un moment dat si cat timp ai pozitia deschisa platesti o dobanda pe actiunile "imprumutate".

Cand cumperi puts ai dreptul (dar nu si obligatia) sa vinzi in viitor o actiune la pretul din contract. Pentru acest drept, platesti un premium = pretul put-ului.

La shorts, riscul e teoretic nelimitat, la puts riscul e limitat la valoarea premiumului platit.

Edited by chique, 31 January 2021 - 00:22.


#80
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Totusi, la short eu imprumut mai intai actiunea si apoi o rascumpar (mai ieftin decat am cumparat-o). Dar la puts, actiunea nu se imprumuta la inceput sau nu trebuie sa o ai?
Practic, la puts singurul risc posibil ar fi doar valoarea premiului platit, in cazul in care alegi sa nu o mai vinzi.

Iar call-urile sunt acele contracte prin care ordoni short la o anumita valoare si rascumpararea actiunii la o valoare mai mica? Adica ce am facut eu cu actiunea de la GME?

#81
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Tranzacțiile cu acțiuni și opțiuni sunt tipuri diferite de tranzacții. La acțiuni ai înțeles, nu repet.
La opțiuni, se vinde sau se cumpără un drept asupra unei acțiuni. Dreptul de a cumpăra o acțiune sa numește CALL. Dreptul de a vinde o acțiune se numește PUT. Când cumperi dreptul de a cumpăra o acțiune ai un LONG CALL. Când vinzi dreptul de a cumpăra o acțiune ai un SHORT CALL. Când cumperi dreptul de a vinde o acțiune ai un LONG PUT și în fine când vinzi dreptul de a cumpăra o acțiune ai un SHORT PUT.
Opțiunile au fiecare un preț al acțiunii la care se tranzacționează dreptul, numit STRIKE PRICE. Mai au și o dată de expirare a dreptului.

La opțiuni nu trebuie să ai acțiunea, dar ai o marjă (MARGIN), o garanție pe care o dai brokerului și care variază în funcție de fluctuația prețului acțiunii - astfel încât brokerul să nu piardă bani în locul tău. Dacă în loc de short tu intri iei un LONG PUT, da riscul tău este doar valoarea premiului plătit, dar aceasta poate fi semnificativ.

LONG CALL poate fi comparat cu cumpărarea unei acțiuni, doar că riscul la scădere este limitat la valoarea premiului plătit.

Cel mai bine înțelegi opțiunile dacă faci un grafic în care să pui caracteristicile opțiunii.

#82
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Merci mult chique si yndy!

#83
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Spoiler

Explicati-mi si mie ce ar trebui sa fac in continuare? Doar sa astept si sa profit cand este o crestere mai mare?

#84
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostMunst, on 08 februarie 2021 - 15:38, said:

Spoiler

Explicati-mi si mie ce ar trebui sa fac in continuare? Doar sa astept si sa profit cand este o crestere mai mare?

Daca faci 200 lei anul asta, e performanță.

Daca vrei sa faci mai mult vinde si inlocuieste-le cu Bitcoin, unde ai putea sa faci 600 de lei in 1-2 ani.

#85
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 28.01.2007
Daca vreau sa cumpar cateva actiuni la o companie mare, sa zicem Apple, Alphabet, Amazon si sa uit de ele cativa ani, adica nu sa joc toata ziua la bursa, ce platforma recomandati: Revolut, Trading212, Tradeville, altele?

#86
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
Nu vi se pare ciudat ca pe net arata ca o acțiune  GME este 93 si pe Revolut 168?

#87
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005
93 era la închidere, 168 e acum în pre-market.

#88
alexberi

alexberi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 03.06.2005
Pentru tranzactionare CFD-uri nivel mediu ce ar fi mai bun? Pentru CFD pe Nasdaq, petrol si crypto, intra-day dar si daca ramai cu ele mai mult timp.

#89
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Nu am experiență în tranzacționare de CFD, dar nu înțeleg întrebarea.

Quote

ce ar fi mai bun?
Ce broker, sau care CFD-uri, sau la ce te referi?

#90
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
Poti incerca un comparator gen https://www.stockbro...broker-reviews. Sunt multe ok, eToro, Trading212 etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate