Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Intrebari de incepator (de la zero)

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Nu vreau sa va plictisesc pe cei mai avansati cu intrebari ce vi se par puerile, dar sunt abia la inceput, si imi e destul de greu sa "deslusesc" aceasta lume a burselor.

O sa pun aici niste nelamuriri pe care le am, in speranta ca isi vor face timp cativa colegi de forum sa ma ajute, ocazie cu care multumesc anticipat tuturor celor care se vor implica.

Nu am mai tranzactionat niciodata, am citit ce am mai gasit pe aici pe forum postat in ultima vreme, nu stiu cat de actuale mai sunt topicurile din anii anteriori.

As vrea sa cumpar niste actiuni (Stocks) sau parti din acestea daca se poate (am inteles ca la Revolut se poate) de pe piata din SUA, si primul obstacol este ca nu stiu prin ce platforma sa fac asta.

Nu stiu ce sa aleg intre Revolut, Interactive Brokers, Trading 212, XTB, eToro sau Tradeviile (din ce am citit, astea sunt recomandarile de aici de pe forum, dar totusi, care e cea mai indicata / sigura / ieftina ? ).

Nu vreau sa bag sume mari, cel putin nu la inceput, sa zic un maxim de 1000 euro. Nu (cred) ca ma pricep sa fac tranzactii pe termen scurt, de aceea, din felul in care vad acum lucrurile, as cumpara ceva sa tin cel putin cateva luni.

Daca pe parcurs invat mai multe si inteleg si mecanismul tranzactiilor pe termen scurt, nu exclud aceasta varianta, spun doar ca in prezent nu ma pricep la asta (si o spun in ideea in care cred ca alegerea platformei ar trebui sa permita si tranzactiile pe termen scurt fara un "efort" prea mare fata de celelalte variante de pe piata, gen comisioane mai mari, optiuni mai putine, etc.)

De asemenea, nu exclud nici varianta de a cumpara pe viitor CFD-uri, ETF-uri, doar ca nici despre ele nu stiu mai nimic acum, si nu as merge la plesneala.

Pe urma, mai am nelamuriri in privinta raportarii la ANAF. Daca imi poate spune cineva, cat de detaliat "il lasa inima", care este intreg procesul declararii la ANAF asa incat sa nu fie probleme, si a tranzactiilor de actiuni, si a CFD-urilor, ar fi extraordinar.

Ma opresc aici deocamdata, nu vreau sa scriu prea mult si sa devina prea greu de citit. Sanatate tuturor!

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
mai bine cumpara petrol!

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
De 1000 de euro ?
La butoi, poate.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
De ce ar cumpara doar de 1000 euro ? In petrol se poate investi fara limita. Mai greu cu stocarea si rafinarea, dar si cu vanzarea subproduselor.

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Revolut are o taxa de 1$ per tranzactie, care nu se pupa bine cu investițiile pe termen scurt. La fel, dureaza destul de mult cand vrei sa vinzi rapid; am pierdut 5 centi / dolar din cauza asta. Pe de alta parte, ofera una dintre cele mai simple platforme de tranzactionare.

RobinHood nu are comisioane, si este o platforma buna pentru incepatori.

#6
denisbogdan

denisbogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.11.2015
Ce platforme cu aplicatii mobile recomandati pentru incepatori? :) Ma gandesc la cumparare si vanzare actiuni pe perioade scurte de timp.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
da la 1000 de dolari bvb-ul iti pute?

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View PostAnn0nyym0us, on 26 aprilie 2020 - 07:36, said:

Revolut are o taxa de 1$ per tranzactie, care nu se pupa bine cu investițiile pe termen scurt. La fel, dureaza destul de mult cand vrei sa vinzi rapid; am pierdut 5 centi / dolar din cauza asta. Pe de alta parte, ofera una dintre cele mai simple platforme de tranzactionare.

RobinHood nu are comisioane, si este o platforma buna pentru incepatori.

RobinHood permite inregistrare din Romania?
Stiam ca doar peste ocean este utilizata.

Revolut are o platforma simplista care nu se poate compara nici macar cu trade212... nu vorbesc de taxe (la trade212 deocamdata nu sunt) ci de interfata & usurinta in utilizare
Si eu sunt incepator... din acest motiv am cautat o solutie cat mai ok pentru incepatori (si care nu te obliga sa intri din prima cu minim 500+ euro/dolari)
Deocamdata raman pe Trade212 si acumulez dar cu prudenta (doar sume mici)

Edited by rz, 26 April 2020 - 08:40.


#9
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Revolut Ă®ți blochează conturi , sume de bani , are delay fata de prețul pieței. Nu as recomanda.
Tu mai ales Ă®ncepător fiind , poate vrei sa Ă®nveți și sa Ă®nțelegi o platforma de genu. Sa ai vizibilitate mai buna asupra ce faci. De asta probabil Trading 212 e ok pt tine , costuri aproape zero.

Eu personal folosesc XTB dar au 10e/ tranzacția de acțiuni. Mai ai varianta Interactive Brokers dar cont facut printr-un 3rd party : Tradestation.
Acolo comisioanele sunt mici dar Ă®ncă Ă®mi bat capul cu creatul contului ��.

Robin Hood,  Ameritrade , Degiro sunt brokeri cu experiență dar nu acceptă useri din RO.
Probabil youtubeul o sa te umple de reclame cu etoro , acolo iar au comisioane foarte mici pe tranzacții dar comision de 25 sau 35e la retragerea banilor. Plus ca ei cred ca cand doar CFD-uri  nu si acțiuni .

Edited by razvansd, 26 April 2020 - 08:53.


#10
denisbogdan

denisbogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.11.2015

View Postrazvansd, on 26 aprilie 2020 - 08:52, said:

Revolut ĂŽți blochează conturi , sume de bani , are delay fata de prețul pieței. Nu as recomanda.
Tu mai ales ĂŽncepător fiind , poate vrei sa ĂŽnveți și sa ĂŽnțelegi o platforma de genu. Sa ai vizibilitate mai buna asupra ce faci. De asta probabil Trading 212 e ok pt tine , costuri aproape zero.

sa inteleg ca Trading212 te lasa sa retragi banii din cont imediat ce ai vandut actiunile respective? de reinvestit cred ca te lasa pentru ca si pe revolut ai optiunea asta.
la ce te referi cand spui "costuri aproape 0", la ce ai comison mai exact? :)

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Practic nu ai comision la nimic... cred ca ei isi opresc de la cursul de vanzare/cumparare - acolo pot sa jongleze cu pretul si astfel sa isi opreasca ceva (exact cum fac casele de schimb)

Edited by rz, 26 April 2020 - 09:32.


#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMarcous, on 25 aprilie 2020 - 23:57, said:

As vrea sa cumpar niste actiuni (Stocks) sau parti din acestea daca se poate (am inteles ca la Revolut se poate) de pe piata din SUA, si primul obstacol este ca nu stiu prin ce platforma sa fac asta.

Nu stiu ce sa aleg intre Revolut, Interactive Brokers, Trading 212, XTB, eToro sau Tradeviile (din ce am citit, astea sunt recomandarile de aici de pe forum, dar totusi, care e cea mai indicata / sigura / ieftina ? ).

Nu vreau sa bag sume mari, cel putin nu la inceput, sa zic un maxim de 1000 euro. Nu (cred) ca ma pricep sa fac tranzactii pe termen scurt, de aceea, din felul in care vad acum lucrurile, as cumpara ceva sa tin cel putin cateva luni.

Suma mi se pare prea mică. La 1000 euro nu consider că merită efortul de a înțelege cum stau lucrurile ca să poți lua decizii informate. Și eu am început cu 1000 euro, dar am început pe bursa din România, aici Tradeville este brokerul pe care îl recomand. Am intrat pe piețele internaționale când am avut 8000 euro deși recomand 10000.

Oricum recomandarea mea pe piețele internaționale este Interactive Brokers (eventual prin Tradestation). Este o companie mare, sigură cu comisioane mici, cu o cotă de piață mare, cu acces la un număr foarte mare de burse și instrumente. Dacă faci direct cu ei contractul mai ai și siguranța că sunt singurul intermediar, în alte cazuri ai 2-3 companii pe lanț. Dezavantajul este platforma complicată, dar asta îți transmite un mesaj: investițiie la bursă sunt complicate. Simplificarea până la urmă te costă pe tine.

Quote

Pe urma, mai am nelamuriri in privinta raportarii la ANAF. Daca imi poate spune cineva, cat de detaliat "il lasa inima", care este intreg procesul declararii la ANAF asa incat sa nu fie probleme, si a tranzactiilor de actiuni, si a CFD-urilor, ar fi extraordinar.

Se raportează numai prin declarația unică (https://static.anaf....atie_unica.html). Dacă ai contracte de închiriere sau ai acitivități independente (PFA, agricultură) deja o completezi anual. Pentru investițiile la bursă sunt secțiuni suplimentare de completat. Declarația se completează și se depune anual pentru anul anterior. Se declară doar profitul sau pierderea din investiții, deci dacă doar cumperi nu declari decât dividende, când vinzi, declari câștigul sau pierderea netă. Se completează pe baza datelor din situația anuală a contului pe care ar trebui să ți-o dea orice broker. Ca exemple, Tradeville îți dă o situație exact pe legea românească, doar iei cifrele de acolo și le transcrii în declarația unică.

Interactive Brokers îți dă un raport anual foarte detaliat, dar în același timp foarte bine structurat, poți lua de acolo toate informațiile pentru declarația unică.

Îți spun că nu o să fie ușor să completezi declarația corect, mai ales dacă ai multe tranzacții, pe multe instrumente, și burse. Sunt și câteva probleme des întâlnite, nu intru în ele că îți fac capul calendar.

#13
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

View Postdenisbogdan, on 26 aprilie 2020 - 09:10, said:



sa inteleg ca Trading212 te lasa sa retragi banii din cont imediat ce ai vandut actiunile respective? de reinvestit cred ca te lasa pentru ca si pe revolut ai optiunea asta.
la ce te referi cand spui "costuri aproape 0", la ce ai comison mai exact? :)

Cred că din spread își fac banii. Plus se bazează pe cei care oricum pierd bani în CFDuri :)).
Au și review-uri negative, referitoare la anumite tactici de mirroring arunca un ochi pe Reddit sa vezi ce mai zice lumea.

Cum zice și colegu cea mai profi și ieftină varianta este Interactive Brokers dar prin Tradestation ca sa eviți taxa lunara de 10e. E puțin mai complicată platforma nu e neapărat foarte user friendly.

Referitor la banii investiți,  orice sumă e ok atâta timp cât reinvestesti lunar în 1,2 etf-uri  și folosești un Dollar Cost Average.

#14
denisbogdan

denisbogdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.11.2015
Multumesc mult pentru raspunsuri si completari, sunt de mare ajutor!

Vin cu o alta nelamurire: ce inseamna mai exact day trading?
cumperi si vinzi in aceeasi zi? cumperi azi, vinzi maine? cumperi inainte sa se inchida bursa si vinzi cand se deschide daca este ok?
am inteles ca multe platforme nu te lasa sa practici aceasta modalitate de a investi. din ce moment nu se mai poate numi day trading, ce interval trebuie sa existe intre ziua de buy si cea de sell?

#15
dumida1

dumida1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 15.10.2018
day trading - cumperi si vinzi in aceeasi zi
swing trading - cumperi "azi" si vinzi zilele urmatoare.

#16
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Pe platformele unde ai acces la CFD-uri, poti sa faci day-trading. Asa ar fi logic pentru ca la aceste instrumente exista taxe over-night si over-weekend.
Sa cumperi inainte sa se inchida bursa si sa vinzi cand se deschide nu ajuta pentru ca atunci cand bursa e inchisa , preturile stagneaza.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Eu vad altfel... cumperi si inainte sa se inchida bursa, daca e clar ca se inchide pe un mare rosu.
Si nu vinzi neaparat cand se deschide (a doua zi) pentru ca e clar ca va dura pana va avea o crestere cat de cat.

#18
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostAnn0nyym0us, on 26 aprilie 2020 - 07:36, said:

Revolut are o taxa de 1$ per tranzactie
Revolut are taxa 0 dolari pentru o tranzactie, nu 1 dolar.

View PostAnn0nyym0us, on 26 aprilie 2020 - 07:36, said:

care nu se pupa bine cu investițiile pe termen scurt.
Tocmai de aceea nimeni nu a cerut investitii pe termen scurt.

Quote

Nu (cred) ca ma pricep sa fac tranzactii pe termen scurt, de aceea, din felul in care vad acum lucrurile, as cumpara ceva sa tin cel putin cateva luni.

View PostAnn0nyym0us, on 26 aprilie 2020 - 07:36, said:

RobinHood nu are comisioane, si este o platforma buna pentru incepatori.
Da, excelenta platforma. Bun, revenind la subiect, ii trebuie o platforma la care se poate inscrie si la RH nu poate.


Revolut e cel mai simplu, chiar perfect pentru incepatori.

Edited by AdiTwism, 26 April 2020 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate