Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari de incepator (de la zero)

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ai incercat si Trading212 ?
Eu initial am activat contul pe Revolut dar l-am abandonat imediat dupa ce am vazut cum se lucreaza cu Trading212... si am observat asta fara sa am vreo tangenta cu bursa pana luna trecuta, cand am inceput sa ma documentez.
Nici nu se putea una mai potrivita pentru incepatori... cel putin la sume cu 2-3 cifre eu zic ca este perfecta

Edited by rz, 26 April 2020 - 14:41.


#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 Hunor_66, on 26 aprilie 2020 - 05:09, said:

De 1000 de euro ?
La butoi, poate.
si de 10 euro care-i problema? totul e virtual.

#21
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 AdiTwism, on 26 aprilie 2020 - 12:48, said:

Revolut are taxa 0 dolari pentru o tranzactie, nu 1 dolar.

Ai 3 tranzactii gratuite pe luna, cu cont free.

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 yndy, on 26 aprilie 2020 - 09:33, said:

Suma mi se pare prea mică. La 1000 euro nu consider că merită efortul de a înțelege cum stau lucrurile ca să poți lua decizii informate.
Eu zic dimpotrivă - e începător deci va face mai multe greșeli deci să intre cu mai puțini bani din prima. Cîștigă sau pierde, învață lucruri, încet, încet mărește sumele.

#23
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 radunic, on 27 aprilie 2020 - 07:49, said:

Eu zic dimpotrivă - e începător deci va face mai multe greșeli deci să intre cu mai puțini bani din prima. Cîștigă sau pierde, învață lucruri, încet, încet mărește sumele.
Cum am spus, așa am început și eu, dar la 1000 euro, consider că e mai bine pe bursa din România și pe produsele cele mai simple.

#24
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Referitor la ANAF, daca doar cumpar actiuni (stocks) si le tin in cont pe termen lung, tot trebuie sa declar asta ?

Sau, daca le cumpar si le vand peste cateva luni, dar nu scot banii, ci ii reinvestesc in alte actiuni, va trebui sa declar asta la ANAF?

#25
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Daca le vinzi , trebuie sa declari. Daca nu le vinzi & le ti pe termen lung n-ai treaba.

#26
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 Ann0nyym0us, on 27 aprilie 2020 - 05:35, said:

Ai 3 tranzactii gratuite pe luna, cu cont free.

Stiu. E super. De aceea i-am recomandat.

Nu stie si nici nu poate sa faca tranzactii complexe, aia e pentru experti. Nu se pune problema de day trading, scalping sau mai stiu eu ce mii de tranzactii pe luna. El nu vrea sa stea ochi pe bursa, vrea sa dea click buy si sa uite de trading cateva luni de zile, apoi sell, adica se incadreaza foarte bine in cele 3 pe luna.
Practic, va putea face ceva de genul: cumpara ce crede ca merge bine acum, poate gen ceva sanatate (gen JNJ sau altceva), poate staples (gen CLX sau altceva) si poate utilitati (gen PPL sau altceva). Luna viitoare poate are venituri noi, apar oportunitati noi in piata prin tot felul de domenii, poate vrea sa cumpere o companie industriala, poate ceva in IT si poate in finante. Luna viitoare altceva. In functie de specificul lunii respective isi alege el daca e moment de vanzare sau cumparare si care 3 companii le ocheste pentru acea vanzare sau cumparare. Cu cat face mai multe miscari cu atat e mai periculos pentru incepatori de aceea oferta Revolut este foarte buna pentru ca limiteaza sansele incepatorilor de a gresi.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Și dacă decide că a găsit ocazia vieții face și a patra tranzacție cu 1 liră comision...

#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sa speram ca ocazia vietii valoreaza mai mult de-o lira.

#29
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Revolut mai zice astfel:

Quote

Cumpără și vinde acțiuni în timp real în orarul de funcționare al pieței, 9:30 – 16:00 EST. Nu îți cumulăm comenzile.


#30
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Ann0nyym0us, on 28 aprilie 2020 - 08:21, said:

Sa speram ca ocazia vietii valoreaza mai mult de-o lira.
Well... ca la bursă. Pe lîngă cunoștințe ai nevoie și de un dram de noroc.

#31
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Sau cum ar zice Graham , la bursa norocul ii paraseste pe cei care baga bani intr-o companie fara sa o analizeze mai intai.

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sa mor eu daca inteleg ceva... si tot pe CFD am nelamuriri!
Dupa ce am luat ceva ETH si EOS pe crypto cfd (din Trading 212), a ramas o ramasita si am zis sa o cheltui pe moneda iota deci tot in crypto cfd de la T212
In tabel imi spune ca pot sa cumpar 40 de monede iota cu aia 2.96 euro dar daca fac un calcul simplu, la cursul iota de 0.18$, ies la plata vreo 7 euro! (iar in cont sunt doar 2.96 disponibili).
Sa inteleg ca ma lasa sa cumpar "pe credit"?
Nu am dat inca ok... mai bine las acolo, la disponibil, o rezerva cat de mica (ca sa evit inchiderea pozitiei)

Attached Files


Edited by rz, 28 April 2020 - 15:20.


#33
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 rz, on 28 aprilie 2020 - 15:03, said:

Sa mor eu daca inteleg ceva... si tot pe CFD am nelamuriri!
Dupa ce am luat ceva ETH si EOS pe crypto cfd (din Trading 212), a ramas o ramasita si am zis sa o cheltui pe moneda iota deci tot in crypto cfd de la T212
In tabel imi spune ca pot sa cumpar 40 de monede iota cu aia 2.96 euro dar daca fac un calcul simplu, la cursul iota de 0.18$, ies la plata vreo 7 euro! (iar in cont sunt doar 2.96 disponibili).
Sa inteleg ca ma lasa sa cumpar "pe credit"?
Nu am dat inca ok... mai bine las acolo, la disponibil, o rezerva cat de mica (ca sa evit inchiderea pozitiei)

Nu stiu platforma celor de la Trading212, dar da, asa functioneaza un cfd in general, poti sa iei "pe credit"

#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aha... ms
Nu ca ar fi rau dar stii cumva cumva procedura de ''recuperare''?
Trag ei din contul bancar sau din alte achizitii, sau primesc mai intai o notificare?
In Revolut, de ex. nu se poate lua un cfd crypto pe credit... doar cu disponibilul din cont

Edited by rz, 28 April 2020 - 16:40.


#35
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 rz, on 28 aprilie 2020 - 16:38, said:

Aha... ms
Nu ca ar fi rau dar stii cumva cumva procedura de ''recuperare''?
Trag ei din contul bancar sau din alte achizitii, sau primesc mai intai o notificare?

Nu stiu detaliile, la nivel de EU am auzit de ceva protection pt asta, incat e posibil sa iti inchida pozitia automat daca treci in teritoriu negativ, chiar daca te-au lasat sa faci trade-ul.

edit: La un google search am gasit asta: https://comparebroke...ebalance_header

Edited by pumbacu90, 28 April 2020 - 16:43.


#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exact la inchiderea unor pozitii m-am gandit... nu stiu inca toate chichitele astea de pe bursa ca abia am intrat in subiect.
Mai bine fara... alimentez si gata - cumpar de cat am

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate