Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intrebari de incepator (de la zero)

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Pentru OP: day trading, zeci de tranzactii intr-o luna nu sunt pentru cei care incep cu $1000.

Daca ai planuri de viitor (10, 20 de ani) nu iti recomand Revolut si alte platforme "gratuite". Si la fel, nu iti recomand sa te limitezi la $1000. De altfel, in platformele serioase vei putea intra doar cu un minim 2000 sau mai mult.

#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Azi a mai fost o chestie si acord pentru prima data un minus lui Trade212... am luat o actiune la UNITED AIRLINES cand era piata inchisa
Toate bune insa dupa ce s-a deschis piata Trade212 nu a executat imediat ordinul si chiar l-a anulat pe motiv de lipsa fonduri (desi ordinul a fost platit, la un pret relativ mic)
Imediat ma uit la grafic si ce sa vezi... UNITED AIRLINES a avut un salt spectaculos inca de la deschidere!
Am luat totusi dar am pierdut acel start si asta m-a cam suparat!

View Postunderground_junkie, on 28 aprilie 2020 - 16:51, said:

Pentru OP: day trading, zeci de tranzactii intr-o luna nu sunt pentru cei care incep cu $1000.

Daca ai planuri de viitor (10, 20 de ani) nu iti recomand Revolut si alte platforme "gratuite". Si la fel, nu iti recomand sa te limitezi la $1000. De altfel, in platformele serioase vei putea intra doar cu un minim 2000 sau mai mult.

Din Revolut urmeaza sa scot zilele astea (inainte de halving-ul BTC) cu putin noroc... abia dupa pot sa intru cu 4-5000$+ pe bursa
Chestia e ca sunt la inceput si am totusi o retinere pentru ca inca nu stapanesc domeniul... deocamdata stau la 100$+ (pana in o mie)

Edited by rz, 28 April 2020 - 16:58.


#39
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postrz, on 28 aprilie 2020 - 16:55, said:

Azi a mai fost o chestie si acord pentru prima data un minus lui Trade212... am luat o actiune la UNITED AIRLINES cand era piata inchisa
Toate bune insa dupa ce s-a deschis piata Trade212 nu a executat imediat ordinul si chiar l-a anulat pe motiv de lipsa fonduri (desi ordinul a fost platit, la un pret relativ mic)
Imediat ma uit la grafic si ce sa vezi... UNITED AIRLINES a avut un salt spectaculos inca de la deschidere!
Am luat totusi dar am pierdut acel start si asta m-a cam suparat!



Din Revolut urmeaza sa scot zilele astea (inainte de halving-ul BTC) cu putin noroc... abia dupa pot sa intru cu 4-5000$+ pe bursa
Chestia e ca sunt la inceput si am totusi o retinere pentru ca inca nu stapanesc domeniul... deocamdata stau la 100$+ (pana in o mie)

cred ca asta s-ar fi intamplat la orice broker, daca nu trade-uiesti futures. Adica daca stocul X a avut 20$ la inchidere ieri, si e in pre-market tu poti sa pui un order acum, dar se va executa la primul pret primit de catre broker. Eventual ce poti face, e sa pui un buy limit, sa zic la 21$ pt stocul X, si poti sa fii sigur ca il vei lua cu 21$ sau mai putin (deci daca primul pret primit de broker e 22, nu va executa tranzactia)

p.s. daca vrei sa vezi pe unde sunt futures ale unui stock, poti sa le verifici in timp real pe google, de ex pe marketwatch:

https://www.marketwa...ting/stock/tsla (chiar daca TSLA ieri a inchis la 800.51, poti vedea ca acum ca e inchisa piata, e pe la 870 - deci daca tu pui un order acum la broker, chiar daca vezi acolo 800.51 momentan, o sa il ia cu primul pret primit, probabil in jur de 16.30)

#40
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aha... am inteles!
Multumesc de pont/explicatie!
Astept sa treaca nebunia de pe crypto iar dupa... voi avea mai mult timp de studiat bursa.

#41
Catab77

Catab77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2020
Salutare!
Sunt la inceput de drum in acest domeniu si am o nelamurire. Platformele de unde poti cumpara/vinde actiuni au un anumit termen de definitie prin care se pot diferentia de cele prin care "pariezi" daca pretul creste sau scade? De asemenea sunt interesat daca puteti sa imi recomandati cateva astfel de platforme de unde pot cumpara actiuni.

#42
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostCatab77, on 12 noiembrie 2020 - 10:03, said:

Salutare!
Sunt la inceput de drum in acest domeniu si am o nelamurire. Platformele de unde poti cumpara/vinde actiuni au un anumit termen de definitie prin care se pot diferentia de cele prin care "pariezi" daca pretul creste sau scade? De asemenea sunt interesat daca puteti sa imi recomandati cateva astfel de platforme de unde pot cumpara actiuni.

Salut,
Nu am auzit de o definitie, majoritatea platformelor ofera ambele tipuri, ca sa multumeasca mai multa lume, ambele avand avantaje.
Daca nu ofera, se potrivesc la mai putina lume, nu sunt recomandate des.
Ce ofera fiecare platforma gasesti ori pe website, ori poti intreba.
Am incercat 5 platforme de investitii pana acum si dintre toate pot sa spun ca eToro e cea mai buna si se potriveste la cei mai multi oameni.
Daca esti la inceput de drum si vrei sa te ghidez, trimite un mesaj.

#43
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostCatab77, on 12 noiembrie 2020 - 10:03, said:

Salutare!
Sunt la inceput de drum in acest domeniu si am o nelamurire. Platformele de unde poti cumpara/vinde actiuni au un anumit termen de definitie prin care se pot diferentia de cele prin care "pariezi" daca pretul creste sau scade? De asemenea sunt interesat daca puteti sa imi recomandati cateva astfel de platforme de unde pot cumpara actiuni.

In general, la majoritatea brokerilor disponibili in Romania vei gasi termenul de CFD (Contract for Difference) pentru alea pe care "pariezi" daca pretul unei actiuni, al unui etf etc. creste sau scade. De obicei, instrumentele alea au un CFD in titlu sau in nume (cel putin asa era la XTB)

Edited by pumbacu90, 13 November 2020 - 09:11.


#44
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Ce inseamna aceste "earnings" din linkul urmator?

https://www.investin...lc-ads-earnings

#45
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Profit

#46
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Si din ce rezulta? Ca dividendele am vazut ca sunt in alt tab, separat. Mai e si altceva in afara dividendelor?
Sau tine cont si de cresterea pretului actiunii?

Sau e vorba de profitul companiei respective?

#47
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View Postech, on 19 noiembrie 2020 - 21:22, said:

Si din ce rezulta? Ca dividendele am vazut ca sunt in alt tab, separat. Mai e si altceva in afara dividendelor?
Sau tine cont si de cresterea pretului actiunii?

Sau e vorba de profitul companiei respective?

Eu acolo vad doar EPS. E profitul per actiune. Daca o companie are 10 mil $ profit si 1 milion de actiuni, ar fi 10$.

Edited by pumbacu90, 19 November 2020 - 22:39.


#48
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Aha, deci e profitul companiei, nu al detinatorului de actiuni.

Dar dividendele cam cum se calculeaza? Ca vad acolo ca anul asta ar fi dat de 2 ori cate 0.7 ($, presupun) dar in dreptul fiecarui dividend e trecut procentul de cca 2.6%, ceea ce coincide cu un divident de 1.4 $ pe an, deci cumulat.

https://www.investin...c-ads-dividends

Edited by ech, 19 November 2020 - 22:47.


#49
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postech, on 19 noiembrie 2020 - 22:46, said:

Aha, deci e profitul companiei, nu al detinatorului de actiuni.

Dar dividendele cam cum se calculeaza? Ca vad acolo ca anul asta ar fi dat de 2 ori cate 0.7 ($, presupun) dar in dreptul fiecarui dividend e trecut procentul de cca 2.6%, ceea ce coincide cu un divident de 1.4 $ pe an, deci cumulat.

https://www.investin...c-ads-dividends

Dividendele nu au o formula anume, fiecare firma decide cat da dividentul si DACA il da. Unele nu dau deloc dividende.

Yield-ul reprezinta valoarea procentuala a dividendului raportata la pretul actiunii pe piata la un moment dat. (Un fel de rata a dobanzii, daca vrei, daca consideri investitia ta de capital drept principal si dividendul drept dobanda).

#50
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Ok, dar de ce e trecut 2.6% in dreptul fiecarui divident de 0.7$? Ca nu corespunde ...
Sau e o metoda de a uniformiza semnificatia acelui procent al dividendului, sa nu fie nevoie sa urmaresti de cate ori pe an dau dividende?

Adica, in cazul asta 0.7/54=1.3 ... nu 2.6

#51
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
pai dividendele in cazul tau se dau de 2 ori pe an, deci dividendul anual ar fi 1.4. Valoarea de piata acum e 55.

1.4/55 * 100 = 2.5 % , deci in zona yield-ului. Valoarea de piata e variabila, deci probabil cand au calculat ei (la data dividendelor) erau valorile din tabel.

#52
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Pai ma baga in ceata faptul ca trec acel yield in dreptul fiecarui dividend.
De unde stiau la dividendul din februarie ca vor mai da si in august si cat anume, astfel incat au calculat un yield pe intregul an, care culmea nu corespunde cu cel din august ...

Edited by ech, 20 November 2020 - 18:20.


#53
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postech, on 20 noiembrie 2020 - 18:20, said:

Pai ma baga in ceata faptul ca trec acel yield in dreptul fiecarui dividend.
De unde stiau la dividendul din februarie ca vor mai da si in august si cat anume, astfel incat au calculat un yield pe intregul an, care culmea nu corespunde cu cel din august ...

pai in general, rata dobanzii se calculeaza anual. asta-i si ideea yield-ului, sa ai imaginea clara a randamentului pe care ti-l aduce investitia in stock-ul respectiv. cei mai multi oameni raporteaza yield-ul la rata dobanzii bancare si vad ce-i mai profitabil, sa tii banii in banca sau sa-i bagi in actiuni.

nu stiu daca stiau sau nu cat vor da dividendul peste 6 luni, dar daca conventia generala e ca rata dobanzii se calculeaza anual, atunci si yield-ul e anual, chiar daca se refera la dividentul de 6 luni. (ca o paralela, si rata inflatiei oscileaza de la luna la luna, dar totusi valorile lunare reprezinta rata anuala a inflatiei - calculata in momentul respectiv).

Edited by chique, 20 November 2020 - 18:44.


#54
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,819
  • Înscris: 01.09.2006
Pai asta am presupus si eu, ca e vreo metoda de a uniformiza acel yield, ca sa fie anualizat, dar nu prea inteleg cum fac asta.
Da, probabil ca in cazul asta o metoda ar fi inmultirea cu 2, ca dau mereu cate 2 dividende pe an.

In fine, nu e important ... important e ca mereu acel yield zici ca e anualizat :)
Ai idee cum se procedeaza la Revolut cu dividendele? Ti le varsa in contul ala? Sau nu tin cont de ele, ca tu nu deti practic actiunile? :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate