Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 

Multe persoane religioase înnebunesc în perioadele de criză

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#55
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 pacopaco1967, on 21 martie 2020 - 10:43, said:

Cu o astfel de polemica imi aduci aminte de perioada cand era ateu.  Ma intreb acum, cum de ignoram total mii de oameni inteligenti care sustineau/afirmau ca existenta divinitatii e reala. Bineinteles ca nu aveau dovezi, iar eu asta asteptam de la ei , dovezi in sprijinul existentei divinitatii. Numai ca revelatia divina e personala, si se petrece la un nivel superior , nu al materialismului dialectic. Cei care isi bazeaza existenta doar pe lucrurile palpabile risca sa ajunga complet deprimati. Pe un forum al ateilor un user se destainuia ca a avut doua tentative de suicid. Cam la asta se ajunge cand viata le e lipsita de sens.

tu nu intelegi...

experienta personala are valoare personala. si atat.

daca pt tine dovada e ceva personal , pt mine nu este.

pt mine , stiinta si lumea FIZICA este singura metoda de a dovedii ceva.

restul is trairi si emotii. care au valoare 0.

cum spuneam pe alt topic... nu avem numitor comun.

pt omul credicios orice e posibil daca el/ea crede. pt omul rational , tre dovezi pt a crede ceva.

si cam aici se rezuma.

experientele personale , trairile , emotia nu dovedesc decat faptul ca persoana a intrat in o stare de nebunie , unde realitatea e depasita de trairi personale… deci tulburari mentale.

#56
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,722
  • Înscris: 25.04.2007

 pacopaco1967, on 21 martie 2020 - 10:43, said:

Cu o astfel de polemica imi aduci aminte de perioada cand era ateu.  Ma intreb acum, cum de ignoram total mii de oameni inteligenti care sustineau/afirmau ca existenta divinitatii e reala. Bineinteles ca nu aveau dovezi, iar eu asta asteptam de la ei , dovezi in sprijinul existentei divinitatii. Numai ca revelatia divina e personala, si se petrece la un nivel superior , nu al materialismului dialectic. Cei care isi bazeaza existenta doar pe lucrurile palpabile risca sa ajunga complet deprimati. Pe un forum al ateilor un user se destainuia ca a avut doua tentative de suicid. Cam la asta se ajunge cand viata le e lipsita de sens.
Ai fost ateu?
Eu mi-s dintotdeauna, deoarece si parintii mei au fost, ambii cu facultate. Nici macar bunicii de sex masculin si astia erau nascuti pe la 1900, nu erau religiosi. E drept ca in scoala, in rarele momente cand nu vream sa fiu ascultat mai faceam cruce cu limba in gura cum ma invatase bunica si ziceam in gand "da doamne sa nu ma strige, da doamne sa nu ma strige". Dar crede-ma ca in toata viata mea nu am intalnit deloc sau aproape deloc oameni inteligenti care sa fie credinciosi. Si am o varsta. Doar oameni cu cateva clase primare si eventual liceu industrial facut asa ca trebuia. Nu ma leg neaparat de studii dar nici de inteligenta nu dadeau pe afara ci din contra. De unde scoti tu ca ai intalnit "mii de oameni inteligenti care sustineau/afirmau ca existenta divinitatii e reala"? Nu cumva exagerezi? Poate doi-trei care au avut un necaz, ceva, dar mii??!!
Eu am trecut prin cel mai mare necaz pe care il puteam avea cand mi-am pierdut sotia iubita si la o zi soacra. Era amandoua persoane altruiste, cu un enorm bun simt, care ajutau pe oricine meritau. Si crezi ca asta m-a facut sa ma apropii de dumnezeu? Nicidecum, ci din contra, m-a indepartat si mai mult.
De fapt nu obsevi si tu in jur ca oameni buni mor sau au necazuri iar leprele o duc bine pana la adanci batranete? E si asta o incercare a lui dumnezeu cum pretind habotnicii sau e o dovada ca ori nu exista dumnezeu ori daca exista, isi bate joc de "creatia lui"? Dar la urma urmei nici nu ar avea cum gestiona 7,5-8 miliarde de suflete, sa nu mai vorbesc de miile de miliarde de animale, insecte, etc...

Edited by Cousteau, 21 March 2020 - 11:04.


#57
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 Cousteau, on 21 martie 2020 - 11:04, said:

Ai fost ateu?
Eu mi-s dintotdeauna, deoarece si parintii mei au fost, ambii cu facultate. Nici macar bunicii de sex masculin si astia erau nascuti pe la 1900, nu erau religiosi. E drept ca in scoala, in rarele momente cand nu vream sa fiu ascultat mai faceam cruce cu limba in gura cum ma invatase bunica si ziceam in gand "da doamne sa nu ma strige, da doamne sa nu ma strige". Dar crede-ma ca in toata viata mea nu am intalnit deloc sau aproape deloc oameni inteligenti care sa fie credinciosi. Si am o varsta. Doar oameni cu cateva clase primare si eventual liceu industrial facut asa ca trebuia. Nu ma leg neaparat de studii dar nici de inteligenta nu dadeau pe afara ci din contra. De unde scoti tu ca ai intalnit "mii de oameni inteligenti care sustineau/afirmau ca existenta divinitatii e reala"? Nu cumva exagerezi? Poate doi-trei care au avut un necaz, ceva, dar mii??!!
Eu am trecut prin cel mai mare necaz pe care il puteam avea cand mi-am pierdut sotia iubita si la o zi soacra. Era amandoua persoane altruiste, cu un enorm bun simt, care ajutau pe oricine meritau. Si crezi ca asta m-a facut sa ma apropii de dumnezeu? Nicidecum, ci din contra, m-a indepartat si mai mult.
De fapt nu obsevi si tu in jur ca oameni buni mor sau au necazuri iar leprele o duc bine pana la adanci batranete? E si asta o incercare a lui dumnezeu cum pretind habotnicii sau e o dovada ca ori nu exista dumnezeu ori daca exista, isi bate joc de "creatia lui"? Dar la urma urmei nici nu ar avea cum gestiona 7,5-8 miliarde de suflete, sa nu mai vorbesc de miile de miliarde de animale, insecte, etc...

pt religiosi nu exista ateu bun sau respectuos sau cum se cade... pt ca in mintea lor cat nuca numai un credincios poate fi om bun.

iti pierzi timpul de pomana. e ca si cum ai incerca sa inveti o pisica formula lui pitagora.

nu intelegi ca ei pleaca de la un adevar absolut. pt ei nu exista dovezi pt a demonstra ceva. exista CEVA pt a putea demonstra ORICE. deci tulburare mentala.

eu mai intru din cand in cand sa ii intep in prostia credintei fara dovezi , insa o fac pt haz , nicidecum pt altceva. m am convins de ani de zile ca is oameni cu probleme si frustrari personale.

#58
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010

 benis, on 20 martie 2020 - 20:41, said:

În ultima vreme constat că aproape toate persoanele religioase din cercul meu o iau razna. Trimit rugăciuni peste rugăciuni, tot felul de profeții, etc.
Ba mai mult, am și "denieri" care neagă pericolul ultimului virus, ba chiar dau mâna cu oameni pe stradă căci "lor nu le e frică". Am ptea spune "micii bioteroriști".

În opinia mea, nu e deloc plăcut să fii religios în perioade de criză. Doar te termină psihic.

Stai sa-i vezi pe atei deschizand tot felul de topice, unul mai cretin ca altul. Inclusiv pe aria de religie.

Pot sa afirm, cu o siguranta destul de mare, ca eu am mult mai multi prieteni/cunoscuti credinciosi. Si nope, nu am intalnit cazuri din astea descrise de tine. Cred ca recomandarea aia primita, cu mai schimba anturajul, ti-ar prinde bine.

 Petran_Marius, on 21 martie 2020 - 00:02, said:

Eu ca ateu, tocmai mi s-a demonstrat cat de bine a fost decizia luata cu zeci de ani urma de a renunta la religie definitiv

Saraca limba romana. Nici daca puneai mana pe un cutit tocit nu puteai sa o schingiuesti in halul asta.

#59
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

 kyrre, on 21 martie 2020 - 11:14, said:


Stai sa-i vezi pe atei deschizand tot felul de topice, unul mai cretin ca altul. Inclusiv pe aria de religie.

Pot sa afirm, cu o siguranta destul de mare, ca eu am mult mai multi prieteni/cunoscuti credinciosi. Si nope, nu am intalnit cazuri din astea descrise de tine. Cred ca recomandarea aia primita, cu mai schimba anturajul, ti-ar prinde bine.



Saraca limba romana. Nici daca puneai mana pe un cutit tocit nu puteai sa o schingiuesti in halul asta.

m ati inebunit toti cu limba romana , etc...

1. pt mine , computerul corecteaza automat in engleza.
2. atata timp cat mesajul e transmis putina valoare in gramatica.

#60
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
Mie ca ateu, tocmai mi s-a demonstrat. Nu eu ca ateu. Asta nu e nici autocorect nici tipo. De astea nu ma leg niciodata, se intampla. Dar sa te dai mare inteligent si sa scrii prostii din astea....

#61
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 kyrre, on 21 martie 2020 - 11:28, said:

Mie ca ateu, tocmai mi s-a demonstrat. Nu eu ca ateu. Asta nu e nici autocorect nici tipo. De astea nu ma leg niciodata, se intampla. Dar sa te dai mare inteligent si sa scrii prostii din astea....

Îți dai seama la ce nivel de gândire este tipul ăsta, dacă nici să se exprime nu știe... :)

Într-o altă ordine de idei, știința nu este nici ateistă, nici teistă, ci agnostică. Nu mai vorbesc de faptul că este limitată rău de mintea umană, de instrumentele create de mintea umană etc. Însă există anumite indicii în toate planurile de cercetare, indicii care ne dezvăluie faptul că facem parte dintr-o creație divină, specială, inteligentă, cu un scop bine-precis, nu dintr-un amalgam de materie, energie, forțe și legi fizice apărute haotic la întâmplare... :yes:

Asta este părerea majorități oamenilor de știință care se ocupă cu cercetarea din domeniul geneticii, fizicii cuantice, informaticii etc!

Edited by heart_of_ice, 21 March 2020 - 11:59.


#62
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Inca un topic de atei contra credinciosi?
Aceasta pandemie ar trebuii sa dea de gandit ateilor. Cum se face ca in Romania nu a murit nimeni de acest virus si daca vor murii vor fi foarte putini. Putem sa spunem ca din contra, sunt romani care s-au facut bine si nici un mort.
Nu este zi ca sa nu ma rog Domnului ca nici un roman sa nu moara de aceast virus si sunt sigur ca sunt multi credinciosi ca mine care se roaga la fel
Cu toate ca nu avem serviciile medicale ale Italiei, Spaniei, Frantei, Germaniei, Romania va fi pe primul loc la bolnavi recuperati si foarte putini care vor murii din cauza virusului.
Asta nu-i o profetie ci se vede de pe acum.

Edited by nico123, 21 March 2020 - 11:57.


#63
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 nico123, on 21 martie 2020 - 11:56, said:

Inca un topic de atei contra credinciosi?
Aceasta pandemie ar trebuii sa dea de gandit ateilor. Cum se face ca in Romania nu a murit nimeni de acest virus si daca vor murii vor fi foarte putini. Putem sa spunem ca din contra, sunt romani care s-au facut bine si nici un mort.
Nu este zi ca sa nu ma rog Domnului ca nici un roman sa nu moara de aceast virus si sunt sigur ca sunt multi credinciosi ca mine care se roaga la fel
Cu toate ca nu avem serviciile medicale ale Italiei, Spaniei, Frantei, Germaniei, Romania va fi pe primul loc la bolnavi recuperati si foarte putini care vor murii din cauza virusului.
Asta nu-i o profetie ci se vede de pe acum.

Poate virusul a fost creat special să-i "curețe" pe atei... :lol:

#64
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu, ateii din Romania nu vor fi ''curatati'' pentru ca ei trebuie sa aiba sansa de a venii pe calea Domnului, asa ca, nici ei nu vor suferii din cauza virusului.
Am aflat acum ca in lume sunt 7 romani care au murit din cauza virusului, 6 in Italia si unul in Franta si nici unul In Romania.

Edited by nico123, 21 March 2020 - 12:21.


#65
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,967
  • Înscris: 27.05.2010
Virusul ala nu are cum sa reziste in spitalele romanesti. Il manaca bacteriile locale pe paine.

#66
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,838
  • Înscris: 30.08.2017

 nico123, on 21 martie 2020 - 11:56, said:

Inca un topic de atei contra credinciosi?
Aceasta pandemie ar trebuii sa dea de gandit ateilor. Cum se face ca in Romania nu a murit nimeni de acest virus si daca vor murii vor fi foarte putini. Putem sa spunem ca din contra, sunt romani care s-au facut bine si nici un mort.


Si italienii sunt creștini, nu doar românii.

#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,119
  • Înscris: 25.06.2007

 C8H11NO2, on 21 martie 2020 - 10:11, said:

eu nu am nevoie de oameni de stiinta.
Bravo măi, m-ai convins! :lol:

#68
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,838
  • Înscris: 30.08.2017

 nico123, on 21 martie 2020 - 11:56, said:


Cu toate ca nu avem serviciile medicale ale Italiei, Spaniei, Frantei, Germaniei, Romania va fi pe primul loc la bolnavi recuperati si foarte putini care vor murii din cauza virusului.
Asta nu-i o profetie ci se vede de pe acum.

Sper ca nu îți împărtășesc si alții ideile...

#69
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Cousteau, on 21 martie 2020 - 11:04, said:


Eu am trecut prin cel mai mare necaz pe care il puteam avea cand mi-am pierdut sotia iubita si la o zi soacra. Era amandoua persoane altruiste, cu un enorm bun simt, care ajutau pe oricine meritau. Si crezi ca asta m-a facut sa ma apropii de dumnezeu? Nicidecum, ci din contra, m-a indepartat si mai mult.
Imi pare sincer rau pentru pierderea ta. Poate citind cartea iov vei intelege lucrurile.
Aceasta lume in care ne petrecem viata a fost aleasa de noi. Am ales noi sa ii dam flit lui dumnezeu. Ne lasa sa vedem suferinta de care vom avea parte daca nu dorim ca EL sa fie conducatorul acestei lumi. Noi avem medicii nostri, care in sudoarea muncii lor ne inchinam, si le multumim, le platim efortul . ii inmultim, si le sprijinim munca sa inventeze alte medicamente sa ne tina sanatosi. Numai ca nu sunt capabili sa scoata medicamente sa invieze mortii.

 Cousteau, on 21 martie 2020 - 11:04, said:


De fapt nu obsevi si tu in jur ca oameni buni mor sau au necazuri iar leprele o duc bine pana la adanci batranete? E si asta o incercare a lui dumnezeu cum pretind habotnicii sau e o dovada ca ori nu exista dumnezeu ori daca exista, isi bate joc de "creatia lui"? Dar la urma urmei nici nu ar avea cum gestiona 7,5-8 miliarde de suflete, sa nu mai vorbesc de miile de miliarde de animale, insecte, etc...
Da, oamenii buni mor, dar ei nu vor pieri ci vor fi inviati la fel cum isus, Lazar si altii au fost inviati. Lazar a murit  , si a murit cu speranta ca iar va fi inviat.
Nu, nu isi bate joc ci noi ne batem joc de dumnezeu, zicand ca nu exista. Sau daca zicem ca exista il balacarim pentru toate nelegiuirile noastre.

#70
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

 george_alexandru, on 21 martie 2020 - 12:35, said:

Si italienii sunt creștini, nu doar românii.
Da sunt crestini catolici ai Papei nu ca romanii ortodocsi ai Maicii Domnului.

 george_alexandru, on 21 martie 2020 - 12:39, said:

Sper ca nu îți împărtășesc si alții ideile...
De ce? Ideia mea de a ne ruga este gresita? Este ceva rau in a te ruga?  Singurii care nu vor ca oamenii sa se roage sunt diavolii, faci parte din ei?

Edited by nico123, 21 March 2020 - 12:46.


#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,119
  • Înscris: 25.06.2007

Cousteau said:

in toata viata mea nu am intalnit deloc sau aproape deloc oameni inteligenti care sa fie credinciosi. Si am o varsta. Doar oameni cu cateva clase primare si eventual liceu industrial facut asa ca trebuia. Nu ma leg neaparat de studii dar nici de inteligenta nu dadeau pe afara ci din contra.
Poate nu te învârti tu in cercurile potrivite.
Eu am întâlnit, după cum ziceam, cu doctorat in vest, cu articole științifice publicate, cu facultăți tari (de ex. MIT etc).

#72
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
in urma cu ceva timp, in timpul unei controverse legate de divinitate, mi-am exprimat necredinta, sa zic asa. o colega careia-i respect caracterul si inteligenta, mi-a zis, stupefiata: cum sa nu crezi in dumnezeu, donald? o asemenea curatenie si sinceritate m-a lasat si pe mine perplex...

lumea noastra e laica, incet incet stiinta demonstreaza ceea ce este de demonstrat, nu putem forta oamenii sa nu mai creada, dar ii putem obliga sa respecte legea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate