Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Multe persoane religioase înnebunesc în perioadele de criză

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#37
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbenis, on 20 martie 2020 - 20:41, said:

În opinia mea, nu e deloc plăcut să fii religios în perioade de criză. Doar te termină psihic.

Iarta-l Doame ca nu stie ce zice! Attached File  i.jpg   13.63K   22 downloads


ps. deja preotii au inceput sa isi adapteze slujbele de la Biserica la recomandarile DSU
Attached File  Bis.jpg   108.04K   24 downloads

#38
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcriztu, on 20 martie 2020 - 21:52, said:

Tu ce, vrei sa traiesti vesnic?
Nu pentru că la un moment dat te sârbești de câtă prostie vezi. Pe de altă parte la câți tătuci se înscăunează pe viață ai crede că elixirul vieții este deja aici.

Adevărul e că știu ei chinezii ce știu.. Ține religia sub papuc atunci când aștepți vremuri căcăcioase.

#39
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
Mda… rugaciunea are valoare mai mare decat spalatul pe maini , un ventilator de plamani sau un spital.

Eu am scos usor usor prostimea din viata mea. Iar cei apropiati care sunt religiosi nu vb cu ei de asa ceva. Le am spus ca daca vreodata ma iau cu rugaciuni , credinte , etc , ma indepartez de ei. Fie si parintii mei.

E prea multa prostie in capul lor. Niste semi retarzi cand vine vorba de zei si basme.

Pana acum nu am primit nici un sfat de rugaciune sau aberatii de genul pe whats app... facebook nu prea folosesc… deci e ok.


Uimitor cata prostie e in religie si credinta. Si cata idiotenie. Mai ales in contextual VIRTUAL al unui zeu care ii trateaza in felul asta… Virusi , cataclisme natural , etc.

Speranta moare ultima , prostia e permanenta. Mai ales cand bagi o rugaciune in loc sa suni la 112.

Nici varumio care e POPA nu crede in mizeria asta de religie. Spune clar ca e un job pt bani si cu asta basta. Atata timp cat sunt prosti , o sa aiba de munca.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMartinAdelberg, on 20 martie 2020 - 23:21, said:

Coronavirus cum de exista dar nu-l vezi ?

Mi se pare fabulos sa vad acestă întrebare in secolul 21,dar, ca sa răspund, virusul se poate detectata fie prin acele kituri de testare, fie se poate observa la microscop.

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 23:23, said:



Si curentul electric exista dar nu-l vezi.

Dacă bagi degetele in priză îl simți.

#41
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Postgeorge_alexandru, on 21 martie 2020 - 09:10, said:

Mi se pare fabulos sa vad acestă întrebare in secolul 21,dar, ca sa răspund, virusul se poate detectata fie prin acele kituri de testare, fie se poate observa la microscop.

nu iei tu in considerare nivelul de prostie , incultura si ignoranta al unora...

eu le recomand sa bage 2 cuie in priza… ca doar curentul electric nu il vezi la priza… de unde stii ca e adevarat sau e o conspiratie?

jegurile astea de oameni chiar nu merita sa faca parte din societate.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbenis, on 20 martie 2020 - 20:41, said:

Multe persoane religioase înnebunesc în perioadele de criză
Ai studii medicale sau pe ce îți bazezi afirmațiile? Ești medic psihiatru?

View PostC8H11NO2, on 21 martie 2020 - 08:26, said:

Fie si parintii mei.
Eh, dacă se îndepărtau și ei de tine, sa te arunce intr-un orfelinat de exemplu, cum era?
Le-ai spus că drept mulțumire, îi faci de rahat pe un forum public?

#43
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
Attached File  Unguru' Bulan S19E09 Facem provizii (mp3cut.net).mp3   248.09K   9 downloads

#44
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostKarhu, on 21 martie 2020 - 09:26, said:

Ai studii medicale sau pe ce îți bazezi afirmațiile? Ești medic psihiatru?


Eh, dacă se îndepărtau și ei de tine, sa te arunce intr-un orfelinat de exemplu, cum era?
Le-ai spus că drept mulțumire, îi faci de rahat pe un forum public?

cu ce ii fac de rahat? le am spus in fata ce spun public.

mai mult , eu ma inteleg de minune cu ai mei. ii iubesc ca pe ochii din cap. si invers. ba mai mult sunt cazuri cand ma duc cu mama la biserica din RESPECT pt ea.  insa asta nu inseamna ca tre sa fiu si eu credincios.

avem bunul simt sa nu incercam sa ne manipulam unii pe altii pe tema asta. ea crede , eu nu. e ceva personal. si cam atat.

ca eu cred ca e prostie si o idiotenie… asta stie. si ea crede ca inversul e valabil… o intereseaza? deloc. nu incerc sa o schimb si nici ea pe mine. e un respect reciproc unde nu discutam despre asta , fiecare are dreptul la propria gandire.


si mai mult , de unde pana unde aberatia asta cu orfelinatul? ce eu is constient de mine sau societate cand am 1 an? si mai mult , de ce ar face niste parinti asta in conditii normale?

ai o logica… numai logica nu e.

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007
Ai spus clar ca te-ai îndepărta de ei, i-ai abandona deci.
Plus ca in sinea ta îi consideri niște idioți...


#46
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 25.04.2007

View PostDude_2nd, on 20 martie 2020 - 20:46, said:

Io am intalnit numa atei care nu mai fac glume ca odinioara, de genu "ce faceti de apocalipsa asta". Posted Image incep sa se apropie de raftu pe care sade Biblia... Posted Image
Hai las-o ca macane!
edit:
Poate pe criza asta de hartie igienica sau cel putin cand nu se mai gasea, ca acum a inceput sa se gaseasca.

ledit: n-as fi adaugat chestia cu hartia igienica daca nu gaseam postarea de de mai sus a lui duda asta. Pentru restul imi cer scuze. De fapt hartia igienica e pentru el, vorba unui mare actor roman inca in viata.

Edited by Cousteau, 21 March 2020 - 10:00.


#47
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostKarhu, on 21 martie 2020 - 09:49, said:

Ai spus clar ca te-ai îndepărta de ei, i-ai abandona deci.
Plus ca in sinea ta îi consideri niște idioți...

pai te indepartezi de orice persoana care TE OBLIGA sa gandesti in un fel. M AS indeparta de ei daca ar fi cazul asta. insa nu este. si nu e nici un secret.

insa ne iubim oricum. si ne respectam deciziile si gandirea. de aia nu ne indepartam. pt ca la sfarsitul zilei , eu ii iubesc pe ai mei indifferent si invers. insa nu suntem nesimtiti sa ne obligam sa facem cum vrea unu sau altul.

taicamiu are durere de basca oricum. nu e credincios. insa doar nu se desparte de mama pt ca ea este...


mai mult , pt mama , credinta astupa un gol de cand I au murit parintii… si ea stie chestia asta si o recunoaste. asa se simte ea mai bine , prin credinta. si eu respect asta.

insa si ea stie ca e doar o autosugestie , nu e nimic adevarat , e doar credinta pura , fara nici un sens in realitate. doar ca o ajuta pe ea personal. pt tata spre exemplu , nu e asa de mare lucru. e altfel de om , nu are nevoie de credinta pt a trece peste unele lucruri...


consider idioti pe toti cei care cred in ceva in care nu pot sa dovedeasca. insa asta nu inseamna ca nu le respect idiotenia. e dreptul fiecaruia sa creada in ce vrea.

is sigur ca si maicamea ma considera idiot pt ca nu cred... defapt a spus o...


poate ai tu o relatie comunista cu ai tai... eu nu am... suntem liberi si deschisi unu cu altul. insa a avea niste dezagreari nu inseamna ca nu ne iubim.

iubirea de parinte sau copil e independeta de mizeria de religie.

Edited by C8H11NO2, 21 March 2020 - 09:58.


#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,048
  • Înscris: 25.06.2007

View PostC8H11NO2, on 21 martie 2020 - 09:56, said:

consider idioti pe toti cei care cred in ceva in care nu pot sa dovedeasca. insa asta nu inseamna ca nu le respect idiotenia. e dreptul fiecaruia sa creada in ce vrea.
Eu știu mai multe persoane pe care tu le etichetezi drept idioți, care au articole științifice publicate în reviste reputate din Europa de Vest și SUA, plus participari cu lucrări/comunicări la congrese științifice.
Singura modalitate de a demonstra că le ești superior e aceea de a avea tu mai multe comunicări/ articole de felul ala.
Altfel, vorbe goale...

Edited by Karhu, 21 March 2020 - 10:05.


#49
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,626
  • Înscris: 25.04.2007

View Postpacopaco1967, on 20 martie 2020 - 21:45, said:

Crezi ca nu exista batrani sau tineri atei ?  Tot ce am vazut pana acum, locuiesc intr-o comunitate mica, si ii cunosc aproape pe toti, ateii poarta masti . Religiosii nu poarta asa ceva findca nici preotii nu poarta, si nici nu i-a sfatuit pentru asa ceva. Plus ca acuma e o specula groteasca cu mastile.
Credinciosii nu isi pun baza pe o masca ci pe Dumnezeu. Ei stiu ca in astfel de situatii vor fi protejati, exact cum evreii in Egipt au fost protejati.
Dar iranienii au fost protejati cand aiatolahul lor a interzis inchiderea lacasurilor lor de cult si cand idiotul ala din clipul viral de pe youtube lingea moastele si zicea ca el nu se teme, ca il are pe Dumnezeuu lui care il apara? La fiecare 10 minute acum cateva zile murea unul, acum cine stie cum s-a schimbat statistica. Religia prosteste. De fapt scopul ei este sa prosteasca populatia ca sa fie mulsa de bani. "Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi ...."

#50
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View PostKarhu, on 21 martie 2020 - 10:04, said:

Eu știu mai multe persoane pe care tu le etichetezi drept idioți, care au articole științifice publicate în reviste reputate din Europa de Vest și SUA, plus participari cu lucrări/comunicări la congrese științifice.
Singura modalitate de a demonstra că le ești superior e aceea de a avea tu mai multe comunicări/ articole de felul ala.
Altfel, vorbe goale...

bla bla bla...

dovezi palpabile , empirice is singura metoda pt a dovedii ceva. spiritualitatea nu e dovada.

pana cand cineva dovedeste fizic existenta unui zeu , o sa ii numesc idioti pt ca nu e nici o diferenta in a crede in un zeu sau zana maseluta.

eu nu am nevoie de oameni de stiinta. eu am nevoie de dovezi irefutabile cu care sa fie de accord toata specia. altfel valoare 0.

View PostCousteau, on 21 martie 2020 - 10:08, said:

Dar iranienii au fost protejati cand aiatolahul lor a interzis inchiderea lacasurilor lor de cult si cand idiotul ala din clipul viral de pe youtube lingea moastele si zicea ca el nu se teme, ca il are pe Dumnezeuu lui care il apara? La fiecare 10 minute acum cateva zile murea unul, acum cine stie cum s-a schimbat statistica. Religia prosteste. De fapt scopul ei este sa prosteasca populatia ca sa fie mulsa de bani. "Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi ...."

multi din cei care posteaza pe aici is prea spalati la creier sa  in considerare faptul ca is manipulati.

deci iti peirzi timpul de pomana.

si daca moare maine juma din specie , or sa spuna ca prin rugaciune , etc or sa reziste...

practic… tulburari mentale si ignorarea realitatii.

Edited by C8H11NO2, 21 March 2020 - 10:11.


#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostC8H11NO2, on 21 martie 2020 - 10:09, said:


bla bla bla...

dove palpabile , empirice is singura metoda pt a dovedii ceva. spiritualitatea nu e dovada.

pana cand cineva dovedeste fizic existenta unui zeu , o sa ii numesc idioti pt ca nu e nici o diferenta in a crede in un zeu sau zana maseluta.

eu nu am nevoie de oameni de stiinta. eu am nevoie de dovezi irefutabile cu care sa fie de accord toata specia. altfel valoare 0.
Genul asta de argumente sunt emise de indivizi ca Stalin  sau Pol Pot. Daca nu vii cu dovezi atunci esti mincinos. Cand faci o acuzatie esti tu dator sa aduci si probele, ca ai cercetat tot universul, materia in toate detaliile si nu ai descoperit nici un dumnezeu.
Omul are nevoie de un salvator , de un vindecator al spiritului. Aceasta speranta aduce pace in constinta multora. Nu cred sa existe vreun credincios sa fi vazut sau intalnit pe Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca unii nu au avut experiente care i-au determinat sa afirme ca exista ceva sau cineva ce se implica intr-un mod inexplicabil in existenta noastra.

#52
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Postpacopaco1967, on 21 martie 2020 - 10:17, said:

Genul asta de argumente sunt emise de indivizi ca Stalin  sau Pol Pot. Daca nu vii cu dovezi atunci esti mincinos. Cand faci o acuzatie esti tu dator sa aduci si probele, ca ai cercetat tot universul, materia in toate detaliile si nu ai descoperit nici un dumnezeu.
Omul are nevoie de un salvator , de un vindecator al spiritului. Aceasta speranta aduce pace in constinta multora. Nu cred sa existe vreun credincios sa fi vazut sau intalnit pe Dumnezeu. Dar asta nu inseamna ca unii nu au avut experiente care i-au determinat sa afirme ca exista ceva sau cineva ce se implica intr-un mod inexplicabil in existenta noastra.

bla bla bla 2....

experientele personale is personale.

a dovedii ca o piatra exista nu e nevoie de experiente spirituale.

omul are NEVOIE e correct spus… de aia a inventat religia , credinta. din frustrari personale.

pt a dovedii ca ceva exista ai nevoie de dovezi empirice. experientele personale , credinta oarba au 0 valoare in lumea reala.



e jenant a iti baza viata pe spiritualitate doar pt ca esit frustrat/a sau nu poti mai mult.

ps: ce legatura are stalin cu ce vb noi aici?

sa inteleg ca in mintea ta (nush cat de mica) ceva exista doar pt ca tu crezi?

de ce nu crezi ca exista unicorni care zboara?


sorry... te dezconsider TOTAL ca fiind inteligent.  pt ca numai idiotenii spui. nici 1 gram de logica sau ratiune nu ai. nimic.

revino in lumea reala si apoi mai vb... pana atunci , spor la spiritualitate.

app... sa nu te speli pe maini... ca virusii nu pot fi vazuti... mergi in italia acum... si roaga te sa nu patesti nimic...

wow , rar asa prostie.

Edited by C8H11NO2, 21 March 2020 - 10:28.


#53
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostC8H11NO2, on 21 martie 2020 - 10:25, said:

bla bla bla 2....

experientele personale is personale.

a dovedii ca o piatra exista nu e nevoie de experiente spirituale.

omul are NEVOIE e correct spus… de aia a inventat religia , credinta. din frustrari personale.

pt a dovedii ca ceva exista ai nevoie de dovezi empirice. experientele personale , credinta oarba au 0 valoare in lumea reala.



e jenant a iti baza viata pe spiritualitate doar pt ca esit frustrat/a sau nu poti mai mult.

ps: ce legatura are stalin cu ce vb noi aici?

sa inteleg ca in mintea ta (nush cat de mica) ceva exista doar pt ca tu crezi?

de ce nu crezi ca exista unicorni care zboara?


sorry... te dezconsider TOTAL ca fiind inteligent.  pt ca numai idiotenii spui. nici 1 gram de logica sau ratiune nu ai. nimic.

revino in lumea reala si apoi mai vb... pana atunci , spor la spiritualitate.

app... sa nu te speli pe maini... ca virusii nu pot fi vazuti... mergi in italia acum... si roaga te sa nu patesti nimic...

wow , rar asa prostie.
Cu o astfel de polemica imi aduci aminte de perioada cand era ateu.  Ma intreb acum, cum de ignoram total mii de oameni inteligenti care sustineau/afirmau ca existenta divinitatii e reala. Bineinteles ca nu aveau dovezi, iar eu asta asteptam de la ei , dovezi in sprijinul existentei divinitatii. Numai ca revelatia divina e personala, si se petrece la un nivel superior , nu al materialismului dialectic. Cei care isi bazeaza existenta doar pe lucrurile palpabile risca sa ajunga complet deprimati. Pe un forum al ateilor un user se destainuia ca a avut doua tentative de suicid. Cam la asta se ajunge cand viata le e lipsita de sens.

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpacopaco1967, on 21 martie 2020 - 10:43, said:


Pe un forum al ateilor un user se destainuia ca a avut doua tentative de suicid. Cam la asta se ajunge cand viata le e lipsita de sens.

Si când "are sens" ajungi la coadă la moaște.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate