Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Multe persoane religioase înnebunesc în perioadele de criză

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#19
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postpacopaco1967, on 20 martie 2020 - 21:45, said:


Credinciosii nu isi pun baza pe o masca ci pe Dumnezeu. Ei stiu ca in astfel de situatii vor fi protejati, exact cum evreii in Egipt au fost protejati.

Protejati de dumnezeu impotriiva creatiei lui dumnezeu Posted Image

#20
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postbenis, on 20 martie 2020 - 20:41, said:

În ultima vreme constat că aproape toate persoanele religioase din cercul meu o iau razna. Trimit rugăciuni peste rugăciuni, tot felul de profeții, etc.
Ba mai mult, am și "denieri" care neagă pericolul ultimului virus, ba chiar dau mâna cu oameni pe stradă căci "lor nu le e frică". Am ptea spune "micii bioteroriști".

În opinia mea, nu e deloc plăcut să fii religios în perioade de criză. Doar te termină psihic.

Asta-i opinia ta si trebuie respectata. Dar asta nu inseamna ca sunt obligat sa fiu si de acord cu ea. Nu?!!!
Avem, acum, mai mult timp de lecturat, sa mai imbinam si sacrul cu profanul. Evident, daca nu ne apuca cheful sa umblam hebereu, sau sa hoinarim haihui, ca doara suntem neamul lu lasca merge si-asa si am decis ca vom decide, cand ne vom baga mintile-n cap si vom asculta de sfaturile medicilor. Fugi ma acum ca nu-s eu ghinionistul ala. Te pui cu mine viteazul vitejilor.ha?!!!

Uite un mic text tradus, destul de interesant, cel putin pentru unii credinciosi, de luat in seama:

«Draga Francesco, stii ca am avut de a face cu o ciuma mult mai pestilentiala decat coronavirusul. Ciuma l-a lovit chiar pe predecesorul meu, Papa Pelagius II si l-a ucis repede.
Am invatat lectia mea de la doi episcopi. Cand ciuma a aparut pentru prima data in Galia în 543, Episcopul Gallus al Clermontului i-a cerut lui Dumnezeu sa-i ocroteasca eparhia si ingerul Domnului a venit la el, pentru a-l asigura ca rugaciunile sale o sa-i protejeze poporul. Gallus a continuat sa-si conduca oamenii in rugaciune, pelerinaj si sacramente si niciunul dintre ei nu a murit la Clermont de ciuma.
Insa ciuma s-a întors la Clermont in 571. Episcopul Cautinus s-a comportat foarte diferit fata de predecesorul sau, comportandu-se in asa fel, incat ciuma s-a raspandit dintr-un loc in altul. Atât de mulți oameni au fost uciși în toată regiunea, încât nici nu a fost posibil să-i numeri. Conform Episcopului Grigore de Tours, „Numai în biserica Sf. Petru, într-o singură duminică, au fost numărate 300 de cadavre.” »

Sursa:
https://www.churchmi...lague-hits-rome

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
Anul ăsta de Paști nu mai coboară Iisus la credincioși, urcă credincioșii la el.

#22
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 17.10.2018
lasa i si pe ei sa socializeze :))

#23
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postbenis, on 20 martie 2020 - 20:41, said:

În ultima vreme constat că aproape toate persoanele religioase din cercul meu o iau razna. Trimit rugăciuni peste rugăciuni, tot felul de profeții, etc.
Ba mai mult, am și "denieri" care neagă pericolul ultimului virus, ba chiar dau mâna cu oameni pe stradă căci "lor nu le e frică". Am ptea spune "micii bioteroriști".

În opinia mea, nu e deloc plăcut să fii religios în perioade de criză. Doar te termină psihic.
Ba e placut, ce numesti tu oameni religiosi sunt de fapt oameni superstitiosi.Stii cand o sa cunosti un om religios ?
Cand o sa-l vezi foarte calm si senin. Si o sa-l intrebi de ce este asa ? Si o sa-ti zica ca este asa, nu din cauza lui ci din cauza lui Hristos.Doarece Hristos traieste in el.
Ala e omul religios.Pana atunci multe carutze cu  oameni fricosi o sa vezi.

#24
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 21:29, said:

Mai pupa babele microfonul? Icoanele? Lingurita de plastic la impartasanie? Slujba in curtea bisericii?
da
soacra-mea s-a suparat pe mine cand i-am spus ca anul asta nu o mai vizitez si ca nu are ce cauta la usa mea.
i-am dat in scris, si am rugat-o sa-mi confirme primirea. tot asa, pe cartie.

#25
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 21:55, said:

Protejati de dumnezeu impotriiva creatiei lui dumnezeu Posted Image
Ceva ceva ai nimerit tu pe aici, dar nu foarte.Iti dau un exemplu. Vezi in Biblie ca Dumnezeu a trimis plagile catre Faraon, ce le-a spus evreilor sa faca.

#26
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019
Asta daca ar exista....

#27
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Coronavirus cum de exista dar nu-l vezi ?

#28
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View PostMartinAdelberg, on 20 martie 2020 - 23:21, said:

Coronavirus cum de exista dar nu-l vezi ?

Si curentul electric exista dar nu-l vezi.

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,412
  • Înscris: 06.02.2008

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 21:29, said:

Mai pupa babele microfonul? Icoanele? Lingurita de plastic la impartasanie? Slujba in curtea bisericii?

Pupă, pupă. Chiar acum, recent, la o biserică de cartier din Bacău (Lazaret) gustau din aceeași linguriță. A fost un articol în presa locală și au sărit ca arși habotnicii.

#30
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 23:23, said:


Si curentul electric exista dar nu-l vezi.
Multe chestii exista pe care nu le vezi si multe  chestii pe care habar n-ai ca exista nu le vezi

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBasculantaSexy, on 20 martie 2020 - 23:23, said:


Si curentul electric exista dar nu-l vezi.
Asa si Dumnezeu. Exista dar nu il vezi. Nu il vezi findca a avut intuitia sa se autocreeze din particule nedetectabile cu ce cunoaste omul.
Numai ca unii atei au zis "hai sa descoperim particula lui dumnezeu" .

#32
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postcaiuscorneliu, on 20 martie 2020 - 23:28, said:

Pupă, pupă. Chiar acum, recent, la o biserică de cartier din Bacău (Lazaret) gustau din aceeași linguriță.
Alea deja sunt cu Hristos. Nimeni nu se poate atinge de ele fara ingaduinta lui Dumnezeu

#33
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View Postpacopaco1967, on 20 martie 2020 - 23:32, said:

Asa si Dumnezeu. Exista dar nu il vezi. Nu il vezi findca a avut intuitia sa se autocreeze din particule nedetectabile cu ce cunoaste omul.


A avut intuitia...buhahahahahaha

Poate avea si bun simt.

#34
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu ca ateu, tocmai mi s-a demonstrat cat de bine a fost decizia luata cu zeci de ani urma de a renunta la religie definitiv, in prezent eu nu ma panichez, nu fac isterii, nici nu ma rog ore in sir la niste zeii imaginari,sperand sa ma salveze de o eventuala infectie cu COVID-19, daca e sa fiu infectat asta e, dar intre timp , iau masuri rationale si respect decizile autoritatilor aplicate in ultima vreme.

Astia ce fac acum dovedeste inca odata prostia umana, "eu am incredere in dumnezeu, el ma fereste, umblu, dau noroc cu oameni, nu ma tem / nu imi fac griji, autoritatile sunt panicate, sunt conspiratii, nu exista asa ceva, se doreste reducere popluatiei... se pregateste un razboi si COVID-19 e doar un pretext de a ne atrage atentia de la un eventual razboi.... etc  "  cam asta aud in ultimul timp de la multi "crestini " si nu numai, inconstienta lor ii va baga in pamant daca gandesc asa, si dupa mine, va cam meritati soarta, meritati premiul lui Darwin.

#35
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacopaco1967, on 20 martie 2020 - 21:45, said:

Crezi ca nu exista batrani sau tineri atei ?  Tot ce am vazut pana acum, locuiesc intr-o comunitate mica, si ii cunosc aproape pe toti, ateii poarta masti . Religiosii nu poarta asa ceva findca nici preotii nu poarta, si nici nu i-a sfatuit pentru asa ceva. Plus ca acuma e o specula groteasca cu mastile.
Credinciosii nu isi pun baza pe o masca ci pe Dumnezeu. Ei stiu ca in astfel de situatii vor fi protejati, exact cum evreii in Egipt au fost protejati.
Ce delir!!! :D

#36
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostMartinAdelberg, on 20 martie 2020 - 23:21, said:

Coronavirus cum de exista dar nu-l vezi ?

Nu il vezi tu pentru ca nu ai microscop. Asta e.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate