Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ceasuri - mecanic VERSUS quartz

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Păi și atunci de ce mi-a zis ceasornicarul că nu mai are ce să repare la ele?
Ce să se fi stricat, că tot analogice sunt și alea...?
Depinde ce marca si ce mecanism au in interior.

Cele mai no-name sau mai ieftine ( nu foarte ieftine unele ) din cele de marca au mecanisme de unica folosinta - multe piese din plasic si de obicei 0 rubine ( lagare de plastic ).
Plus ca nici macar nu au suruburi de prindere. Cand se strica se inlocuieste mecanismul cu totul.

Am un Atlantic care are un astfel de mecanism - ceasul costa 1600 de lei, mecanismul 25-30 euro.
Daca se strica se pune lat mecanism - e un ETA standard.

Ceasurile mai vechi - cum e Cromef-ul meu antic, sau cele de marca mai scumpe au mecanisme de metal cu foarte putine - sau 0 piese de plastic si destul de multe rubine.

#56
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 15.05.2008
ce model de atlantic,baga un foto daca nu ti-e lene

#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Asta, dar pe auriu.
La ora asta chiar mi-e lene sa-i fac o poza is n-am gasit pe net una.

Attached Files



#58
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Chiar frumos.

#59
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Exista mai multe calitati si la mecanice si la quarz-uri. Mai ales acum cand mecanismele electronice au ajuns la nivel foarte inalt. Principalul e sa stii ce vrei si sa cumperi ceea ce iti place tie.

#60
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
My daily driver pentru moment. Am la el cureaua originala de cauciuc, 3 Nato si o bratara metalica.

Attached Files



#61
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,770
  • Înscris: 01.10.2002

 Kean, on 15 octombrie 2019 - 10:57, said:

Mai precise ca alea atomice digitale nu e niciunul.Pentru ca se regleaza in fiecare secunda de la ceasul atomic din Frankfurt sau de prin zona aia.Dar radiaza numai pe o raza de 1600km nu stiu daca prinde si Romania.
In zona de vest se sincronizeaza. Din ce am inteles, in sud-estul Romaniei ar fi problematic.

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

 Kean, on 15 octombrie 2019 - 10:57, said:

Mai precise ca alea atomice digitale nu e niciunul.Pentru ca se regleaza in fiecare secunda de la ceasul atomic din Frankfurt sau de prin zona aia.Dar radiaza numai pe o raza de 1600km nu stiu daca prinde si Romania.
Sunt precise prin faptul ca periodic se ajusteaza (nu in fiecare secunda totusi). De regula odata pe ora sau la 3 ore, 4 sau 6 ore, in functie de fabricant cum a dorit.
Sistemul la care te gandesti este DCF77 (77.5kHz unde ultra lungi), In apropiere de Frankfurt e sit-ul de emisie, se vede pe google earth. Coordonatele gps zecimale sunt 50.016 9.012
In teorie merge 1500km la sigur si 2000 pe propagare doar, adica cateva ore din zi, in speta noaptea. Problema e ca nemtii l-au mai modernizat si citeam pe forumuri de fanatici ai timpului ca puterea i-a mai fost redusa odata cu modernizarea emitatorului si practic intra mai greu in Bucuresti fata de pe vremuri, trebuie sa gasesti loc in casa cu semnal optim si fara aparate in apropiere care sa genereze bazait pe unde ultra lungi (ecrane pc, tv, calculatoare etc).
In prezent are o putere totala de 50KW (mai putin ca Bod sau 855KHz Tancabesti), din cei 50KW, 35KW se radiaza cu antena T, restul cu celalalte, e o intraga arta sa radiezi in zona de interes la frecvente asa joase, se folosesc mai multi stalpi cu fazoare, vezi pe statelit.
Sunt 3 ceasuri pe cesiu si unul pe rubidiu, care merg simultan si sunt comparate pentru emisie. Physikalisch-Technische Bundesanstalt le opereaza (institutul german pentru metrologie).

Edited by andreic, 16 October 2019 - 09:09.


#63
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Am reusit sa pun pe mana in viata asta doua piese. Si sincer nimic nu ma poate schimba de la alegerea mea cu ceasurile mecanice/automate. Daytona ala e din alta lume chiar si fata de Explorer. Poate intr-o zi sa reusesc sa iau ceva apropiat de Explorer la pret, ca la Daytona iei o super masina in banii aia.

Attached Files


Edited by adair, 16 October 2019 - 09:33.


#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Mare atentie cu Rolex-urile astea. Din 50 vazute, doar unul era original.
In rest doar copii de la foarte prost facute la impecabile.

Din cele impecabile erau facute prin Italia si Germania - deci aveau tehnologie la inemana sa le faca bine.

#65
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011

 eiffel, on 16 octombrie 2019 - 09:48, said:

Mare atentie cu Rolex-urile astea. Din 50 vazute, doar unul era original.
In rest doar copii de la foarte prost facute la impecabile.

Din cele impecabile erau facute prin Italia si Germania - deci aveau tehnologie la inemana sa le faca bine.

Explorer e luat de un prieten cu mine de fata de la Rolex de pe Victoriei si Daytona este original ca omul isi permite.

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Daca sunt luate din reprezentanta e ok.
La mana a doua insa sunt riscuri mari.

#67
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Depinde de unde le iei. Eu le iau de pe chrono24 de la dealeri cu feedback-uri multe si nu am avut niciodata probleme.

#68
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Ce inseamna pasiunea la unii... De pe net poza.

Attached Files



#69
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
SKX007 - buy it 4 life

#70
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
sunt si ediffice care se sicronizeaza cu ora telefonului, implicit ora din retea,
desi nu vad necesar, sunt precise. ramane eventual data , la lunile de 30 zile si 28/29.

#71
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Daca ar fi sa imi iau un ceas cu sincronizare, mi-as lua Casio G-Shock.

#72
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,635
  • Înscris: 29.05.2011
Si-a luat un vecin un Richard Mille Nadal replica, cu mecanism ETA. Cum sa dai 650 euro pe un ceas replica?

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate