Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ceasuri - mecanic VERSUS quartz

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 29.05.2011
Nu am gasit un topic despre ceasuri dedicat asa ca am decis sa fac unul.

Ce preferati un ceas mecanic sau unul quartz?

Ce ceasuri detineti si ce v-ati dori?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca mai sunt vreo 2 sau 3 topice pe subiect, dar s-au pierdut prin forum ca n-a mai postat nimeni in ele.

Prefer Quartz. Sunt mai fiabile si mai precise.

Evident, ma refer la Quartz mecanic, nu cu afisaj electronic.

#3
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 29.05.2011
Din punctul meu de vedere Quartz merita pentru cei care nu vor sa intretina ceasul. Un ceas mecanic, manual sau automat necesita totusi o servisare la un anumit interval. Ceasornicarul meu recomanda la 4 ani. Eu personal prefer oricand un Automat sau un Manual cu o rezerva mare. Panerai are de exemplu un mecanism in-house cu intoarcere manuala si rezerva 8 zile.

Edited by adair, 15 October 2019 - 09:25.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
esti depasit, acum se folosesc smart watch care nu sunt nici quartz nici mecanice :D

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ei na. Pe pariu ca sunt Quartz ?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007

View PostMembruAnonim, on 15 octombrie 2019 - 09:24, said:

esti depasit, acum se folosesc smart watch care nu sunt nici quartz nici mecanice :D

defapt nu se mai foloseste nimic. era ceasurilor a apus, doar cocletii care vor sa impresioneze cu un accesoriu in plus il mai poarta Posted Image

Edited by laffin, 15 October 2019 - 09:27.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu personal prefer oricand un Automat sau un Manual cu o rezerva mare.
Chestie de gusturi/fite sau de obisnuinta.
Eu prefer fiabilitate.Toate mecanicele avute - normale sau automate s-au stricat relativ rapid si exceptand unul rusesc aveau probleme de precizie.
Mai am si acum un Longines automat defect printr-un sertar. Ar trebui schimbat toata partea de incarcare automata si arcul. Nu prea merita.

Astea pe quartz cu afisaj clasic - inca nu mi s-a stricat niciunul. Si am inclusiv un antic Cromef facut la noi prin anii 80.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Postlaffin, on 15 octombrie 2019 - 09:27, said:

doar cocletii care vor sa impresioneze
cam acri strugurii...

View Postadair, on 15 octombrie 2019 - 09:23, said:

Panerai are de exemplu un mecanism in-house cu intoarcere manuala si rezerva 8 zile.
Și prețuri cu cinci cifre în euro...

Edited by radunic, 15 October 2019 - 09:35.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

era ceasurilor a apus, doar cocletii care vor sa impresioneze cu un accesoriu in plus il mai poarta Posted Image
Mai... as putea sa-ti zic ora si dupa pozitia soarelui pe cer sau astelelor noaptea, sau dupa cum imi chiolaie matele, dar parca mai convenabil e sa ma uit la ceasul de la mana.
Mi-e lene sa scot telefonul din buzunar ca sa ma uit... Imi audce aminte de epoca ceasurilor de buzunar.

#10
I.Razvan

I.Razvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2007
Sa îmi trec la status coclet zic..

Edited by I.Razvan, 15 October 2019 - 09:44.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postlaffin, on 15 octombrie 2019 - 09:27, said:

defapt nu se mai foloseste nimic. era ceasurilor a apus, doar cocletii care vor sa impresioneze cu un accesoriu in plus il mai poarta Posted Image
Clar. La slapi si maieu nu se poarta ceas :)

#12
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 29.05.2011

View Posteiffel, on 15 octombrie 2019 - 09:29, said:


Chestie de gusturi/fite sau de obisnuinta.
Eu prefer fiabilitate.Toate mecanicele avute - normale sau automate s-au stricat relativ rapid si exceptand unul rusesc aveau probleme de precizie.
Mai am si acum un Longines automat defect printr-un sertar. Ar trebui schimbat toata partea de incarcare automata si arcul. Nu prea merita.

Astea pe quartz cu afisaj clasic - inca nu mi s-a stricat niciunul. Si am inclusiv un antic Cromef facut la noi prin anii 80.

Nu am avut nici un ceas stricat. Repet cheia e sa le întreții. Am pe lista un ceas scump și dacă îl voi tine mult o sa am grija de el.

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 19.01.2004

View Postlaffin, on 15 octombrie 2019 - 09:27, said:

defapt nu se mai foloseste nimic. era ceasurilor a apus, doar cocletii care vor sa impresioneze cu un accesoriu in plus il mai poarta Posted Image

Hai, recunoaste ca porti lant la git.
Poate si vreun cercel in vreo ureche?

Eu am si quartz, si automatic, si clasic-mecanic.
Jonglez intre quartzuri si automatic, in functie de ce fac in perioada respectiva (ex: nu ma duc cu automaticul la pescuit).

Edited by Taxon, 15 October 2019 - 09:47.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017
Ceasul eu il vad ca accesoriu....altfel, orice smart este peste astea ca precizie si utilitate. Ca accesoriu, astea automate mecanice sunt deosebite dar si pretul pe masura. Quartz mi se pare un compromis...adica e accesoriu, precis si vine cu un pret decent. Concluzie...din punctul meu de vedere alegerea tine de buget.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Posteiffel, on 15 octombrie 2019 - 09:18, said:

Evident, ma refer la Quartz mecanic, nu cu afisaj electronic.
Afișaj analogic.
Cele mai precise ceasuri pe care le am, sunt electronice de la cap la coadă. Spun asta pentru că există și ceasuri electronice mecanice. Nu intru in detalii. Nimic nu se compară cu un ceas mecanic. Nu știu dacă japonezii au lansat moda ceasurilor automate, dar oricine a făcut-o, merită un Nivel. Spuneam ca nimic nu se compară cu sunetul mecanic al acestor ceasuri. Nu am decat două mecanice automate, un Seiko foarte uzat pe care îl țin pe bară și un Orient care cântă pentru inima mea și îl folosesc uneori. Bineînțeles că nu au atâtea funcții, dar compensează prin clasă. Ca idee, prin liceu, am avut un ceas mecanic manual (îl întorceam, cu sonerie). Cand il puneam să sune, îl plasăm pe o farfurioară pentru o mai bună rezonanță. L-am pierdut, probabil din cauza unui telescop.
Viitorul este al ceasurilor electronice. Lumea vrea cât mai multe și ieftine chestii, la un loc, chiar daca pentru a obține asta, se renunță la...micile bucurii ale vieții. ;)

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Am patru ceasuri in momentul de fata pe care le port in functie de ocazie (job/pescuit/mers in parc etc.). Doua automatice si doua quartz cu curele piele (culori diferite) sau cu bratara metalica. Cum zicea cineva mai sus, cheia este sa le intretii si atunci iti tin. Mai exact, alea quartz au costat cateva sute de lei bucata, nu e un capat de tara daca tin doar cativa ani chiar si neintretinute, cele automatice sunt mult mai scumpe si necesita vizite o data la 3-4 ani la ceasornicar.

Edited by jm2010, 15 October 2019 - 09:53.


#17
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Prefer smartwatch.

Quartz aveam prin tinerete, apoi am revenit la cele automatice, care nu trebuiau "intoarse".

Acum am Apple Watch, iar Rollexu sta si "rugineste".

Poate vor aprecia nepotii mostenirea.

#18
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 29.05.2011
Eu momentan am ramas cu un Tissot Seastar Quartz, pe care l-am luat pentru incins. Sunt obisnuit cu ceas la mana dar daca ma duc sa car ceva sau stiu eu ce munca sa fac, sa nu ma doara de ceas.

Ultimul ceas pe care l-am dat in August in ideea de upgrade a fost un ceas de "coclet" cum spunea un coleg.

Attached Files


Edited by adair, 15 October 2019 - 10:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate