Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ceasuri - mecanic VERSUS quartz

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Din câte știu, quartz-urile (fie ele mecanice sau cu afișaj electronic) au o durată de viață limitată. Pe când „celelalte”, dacă ai o oarecare grijă de ele, te pot ține o viață....sau chiar mai multe :) Și nu este nevoie să coste o gălăgie de bani.
E adevărat că nu au precizia celor cu quartz, dar acum, pe bune...câți dintre noi lucrează într-un domeniu în care contează fiecare secundă?
Dacă ești cu adevărat pasionat de ceasuri îți vei putea permite să aloci, la un interval oarecare, câteva minute din timpul tău fie ca să întorci ceasul/ ceasurile, fie ca să le reglezi. E ca un fel de, hai să-i zicem „hobby” sau chiar tabiet.
Ba chiar mi-aș permite să zic că ceasurile mecanice sunt doar pentru o anumită categorie de oameni: ma tipicari, mai pasionați mai...old-school.
Stăteam de vorbă deunăzi cu un ceasornicar care îmi spunea, spre ex. că o pendulă reprezintă sufletul casei. Deci sunt oameni pentru care CEASURILE sunt mai mult decât niște mecanisme care indică ora, minutul și secunda....
Concluzia o poți/ puteți trage si șingur/ singuri.

#20
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Ceasul mecanic , cu sau fără armare automată , are " suflet "  .
Evident că precizia e pe bani , dar tot nu poate fi excelentă .
Un ceas Citizen cu cuart de 25 de euro  învinge lejer un Rolex automatic de 10.000 euro , certificat  cronologic de elvețieni .



#21
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011
Cumva daca ne gandim, ceasul este singura bijuterie pe care un barbat ar trebui sa o poarte. Si asta se cam da cap in cap cu ideea de "cocleti".

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
ce mi-as dori sa fiu un ”coclet” cu un omega la mana

#23
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Posthpavictor, on 15 octombrie 2019 - 10:06, said:

Ceasul mecanic , cu sau fără armare automată , are " suflet "  .
Evident că precizia e pe bani , dar tot nu poate fi excelentă .
Un ceas Citizen cu cuart de 25 de euro  învinge lejer un Rolex automatic de 10.000 euro , certificat  cronologic de elvețieni .
Dar nu cred că s-a pus problema de precizie aici, nu? Întrebarea din post-ul inințial a fost ce fel de ceasuri preferăm și eventual să spunem ce ceasuri deținem sau am vrea să deținem.

View Postadair, on 15 octombrie 2019 - 10:08, said:

Cumva daca ne gandim, ceasul este singura bijuterie pe care un barbat ar trebui sa o poarte.
În afară de verighetă...zic...

Edited by laurstef, 15 October 2019 - 10:20.


#24
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011

View Postlaurstef, on 15 octombrie 2019 - 10:18, said:

În afară de verighetă...zic...

Corect!

#25
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Te gandesti ca cel mecanic te tine toata viata.

Pana la urma am trecut la ceas smart, imi place ca este rezistent la apa, uit de el.

#26
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011
Chiar ma gandesc si sper sa imi iasa, ca urmatorul ceas sa il las baiatului meu mostenire. Asta daca nu il tin 1-2 ani si il vand sa fac upgrade cum am facut pana acum. Insa fiind ceva deosebit si ca marca si ca pret, ar merita.

#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Quartz, solar sau Kinetic.

#28
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postadair, on 15 octombrie 2019 - 10:31, said:

Chiar ma gandesc si sper sa imi iasa, ca urmatorul ceas sa il las baiatului meu mostenire. Asta daca nu il tin 1-2 ani si il vand sa fac upgrade cum am facut pana acum. Insa fiind ceva deosebit si ca marca si ca pret, ar merita.

Q. E. D.

Și ca răspunsul meu să fie în conformitate cu cerința inițiatorului, am să mai menționez că dețin un Seiko Automatic și un Doxa (din păcate cu mecanism mecanic+quartz) moștenire de la tatăl meu, mai am vreo pungă de ceasuri cu quartz dintr care menționez firme ca Lorus, Fossil, Casio, Timex

Edited by laurstef, 15 October 2019 - 10:45.


#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu știu dacă japonezii au lansat moda ceasurilor automate, dar oricine a făcut-o, merită un Nivel
Toate le-au inventat elvetienii.
Japonezii le-au perfectionat.

Quote

Din câte știu, quartz-urile (fie ele mecanice sau cu afișaj electronic) au o durată de viață limitată.
Cele cu afisaj electronic -se duce afisajul dupa ceva ani de functionare.
Destul de multi totusi.

Quote

Afișaj analogic.
Practic e un ceas mecanic la care s-a inlocuit mecanismul cu balansier cu un electromagnet comandat de un oscilator cu cuart.
Restul mecanicii e aceeasi ca unul mecanic.

Cele mai fragile ceasuri sunt cele automate.
In general mecanismul automat e primul care cedeaza.
Depinde si cat de bine e proiectat - cele care permit rotire la 360 de grade sunt cele mai usor de stricat.

Mi-au trecut prin mana cam toate marcile de ceasuri.

Edited by eiffel, 15 October 2019 - 10:53.


#30
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011
Si eu am un Doxa mecanic de la tata, nu prea intretinut si imi va ramane un Casio Quartz, modelul clasic. Il are din Germania de prin 1990. Casio e impecabil si il poarta zilnic. Ceva in genul celui din poza.

Attached Files



#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
DIn pacate cele mai noi, sunt facute cu materiale mai ieftine si cedeaza mai repede decat cele vechi.
Cele mai bune mecanisme automate le-am vazut la Rolex si Omega ( pe vremea cand fabricau ei si nu aveau Swatch in interior ).

Doxa e un ceas cam no-name. Pe-afara majoritatea n-au auzit de el, dar pe la inceputul secolului trecut era folosit ptr contrabanda cu aur ( le faceau din aur ).
In decursul istoriei a tot fost pasat de la un fabricant la altul, nu a fost o marca adevarata.

#32
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,616
  • Înscris: 29.05.2011
De aia sunt multi care cauta Rolex-uri vintage. Dar Rolex face in-house. Omega modifica ETA.

Edited by adair, 15 October 2019 - 10:56.


#33
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Am un Seiko Kinetic, cumpărat prin 2009. Nu îl scot de la mână decât când mă duc la sală.
Anul trecut i-am schimbat "bateria", care a venit la kit împreună cu toate garniturile și ceva suporțel. Mă aștept să mă mai țină 10 ani...
Attached File  ska333p1.jpg   73.69K   28 downloads

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Asta acum. In anii 60-70 Omega inca nu tinea de Swatch si facea propriiel mecanisme.

Quote

De aia sunt multi care cauta Rolex-uri vintage. Dar Rolex face in-house. Omega modifica ETA.   


#35
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Mai precise ca alea atomice digitale nu e niciunul.Pentru ca se regleaza in fiecare secunda de la ceasul atomic din Frankfurt sau de prin zona aia.Dar radiaza numai pe o raza de 1600km nu stiu daca prinde si Romania.

#36
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
SCUZE..continuarea răspunsului

Și ca răspunsul meu să fie în conformitate cu cerința inițiatorului, am să mai menționez că dețin un Seiko Automatic și un Doxa (din păcate cu mecanism mecanic+quartz) moștenire de la tatăl meu, mai am vreo pungă de ceasuri cu quartz dintre care menționez firme ca Lorus, Fossil, Casio, Timex, plus încă două automatice: un ceas de la LIDL (o ia razna aiurea minute bune în foecare lună) și un Citizen Sports pt fiecare zi.
Culmea este că acum port un SmartBand Xiaomi Mi Band 4.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate