Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Pensionare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#55
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostViorelsolar, on 29 aprilie 2019 - 10:11, said:

Mi-aș permite să mă stabilesc în sudul italiei, am posibilitatea să primesc pensie din ambele țări, pentru că am lucrat și la macaronari, numai că eu mă simt de o mie de ori mai fericit alături de semenii mei și vreau să-mi rămână oasele acasă, acolo unde m-am născut ! Posted Image

Sudul Italiei nu este egal cu USA, UE sau Canada... sa imi zici ca iei in considerare sau nu tarile astea cand ai net worth de 7 cifre si pensie de 6 cifre pe an... atunci poti sa alegi ce vrei… pana atunci alegi Ro ca nu ai alta posibilitate mai buna… dar nu contest ca tu nu ai fi fericit in Ro... oamenii sunt diferiti….

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cu pensia de 6 cifre e putin exagerata. Adica e bine sa ai bani dar insemna ca ai muncit prea mult timp daca ai asa multi bani. Venitul medi=an in SUA e 55k, deci oriunde in intervalul 50-100k e un venit foarte decent pentru cineva care nu mai are naveta de facut, are timp de gatit, poate nici copii de crescut sau oricum nu mai plateste pe cineva sa stea cu ei etc.

#57
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@KING_99, nu avem aceleași valori, eu apreciez viața la pensie, din alt punct de vedere și las pe ultimul loc pe cel financiar pentru că vreau să mă bucur de viață și tot ceea ce ne-a dăruit divinitatea, atâta cât mai am de trăit ! Sunt oameni care au ieșit la pensie și câștigă 10% din cât câștigă un pensionar american sau canadian și pun rămășag că sunt mai puțin stresați de partea financiară și bogăția materială din jurul lor ! Posted Image

#58
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostViorelsolar, on 08 mai 2019 - 07:36, said:

@KING_99, nu avem aceleași valori, eu apreciez viața la pensie, din alt punct de vedere și las pe ultimul loc pe cel financiar pentru că vreau să mă bucur de viață și tot ceea ce ne-a dăruit divinitatea, atâta cât mai am de trăit ! Sunt oameni care au ieșit la pensie și câștigă 10% din cât câștigă un pensionar american sau canadian și pun rămășag că sunt mai puțin stresați de partea financiară și bogăția materială din jurul lor ! Posted Image
Sigur nu avem aceleasi valori…Nu zici ca nu iei in considerare anumite tari cand de fapt mori de foame in prima luna daca te muti acolo la "pensie"...
Pensionarii bogati in Canada sau USA au un singur stres:) sa se bucure la maxim de lumea asta mare, frumoasa si diversa nu sa se izoleze intr-un loc uitat de lume plin de oameni cu care nu ai ce discuta… partea cu divinitatea o lasa dupa 85-90 de ani…. In Ro conform statisticilor te ocupi cu divinitatea mult mai devreme din pacate...

Edited by KING_99, 09 May 2019 - 02:15.


#59
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 08 mai 2019 - 06:02, said:

Asta cu pensia de 6 cifre e putin exagerata. Adica e bine sa ai bani dar insemna ca ai muncit prea mult timp daca ai asa multi bani. Venitul medi=an in SUA e 55k, deci oriunde in intervalul 50-100k e un venit foarte decent pentru cineva care nu mai are naveta de facut, are timp de gatit, poate nici copii de crescut sau oricum nu mai plateste pe cineva sa stea cu ei etc.

Pe familie nu persoana si nu vorbim de medie… Veniturile sunt cu mult peste ce vorbesti tu aici….

Fostul meu sef a iesit la pensie cu sotia acum 3 ani cu un venit total de $250k pe an pe familie pe an... o parte sunt din investitii personale bineinteles si a lucrat 35 de ani… si sunt multe exemple din cercul meu atat romani cat si canadieni sau alte natii...  Seful a iesit la 53 de ani, eu sper la 56 si nu mai e asa mult.... si venitul o sa fie mai mic dupa 23 de ani  dar e sufficient sa pot alege ce locatie vreau…

#60
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Ala e un om destul bogat, prespunind ca aia 250k sint 3-4% din portofoliul lor. Asta insemna ca vorbim de vreo 7 milioane la 53 de ani. E frumos dar nerealizabil pentru chiar majoritatea celor care cistiga bine si foarte bine.
Eu ma gindeam la sume la  fractiune din asta. La un moment dat timpul e mai important ca banii.

#61
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 09 mai 2019 - 04:44, said:

Ala e un om destul bogat, prespunind ca aia 250k sint 3-4% din portofoliul lor. Asta insemna ca vorbim de vreo 7 milioane la 53 de ani. E frumos dar nerealizabil pentru chiar majoritatea celor care cistiga bine si foarte bine.
Eu ma gindeam la sume la  fractiune din asta. La un moment dat timpul e mai important ca banii.

Nu stiu daca la voi exista "defined benefit pension plan"...Aici exista la guvern, profesori, politie si la cateva firme in telecom, pipelines, utilitati etc... Planurile astea platesc cam 70% dupa 35 de ani din ultimul salariu ca sa o luam mai simplu.... restul sunt ce zici tu, 4-5% la un portofoliu de $1.5-2M care e chiar mic dar oamenii nu s-au stresat sa puna deoparte mai mult ca aveau pensia iar banii de investitii sunt pentru ….

250k sunt impozabili….  

Daca pensionare la 53-56 de ani nu e ok nu stiu ce sa zic.. normal ca timpul e mai important dar la cat vrei sa iesi la pensie?

#62
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
70% din ultimul salariu e foarte misto, prin Romania astea se numesc pensii speciale si cica sunt nesimtite, chestia e ca esti cam la mana guvernului, azi e unul care da la toata lumea maine vine altul care ia, din nou asa e pe la noi aici in lumea a treia. Cat de sigure sunt planurile astea de pensie pe termen lung, ai vreo garantie ca te mai poti baza pe ele sa spunem peste 20 sau 30 de ani?

Edited by nnestor, 09 May 2019 - 06:42.


#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKING_99, on 09 mai 2019 - 06:11, said:


Nu stiu daca la voi exista "defined benefit pension plan"...Aici exista la guvern, profesori, politie si la cateva firme in telecom, pipelines, utilitati etc... Planurile astea platesc cam 70% dupa 35 de ani din ultimul salariu ca sa o luam mai simplu.... restul sunt ce zici tu, 4-5% la un portofoliu de $1.5-2M care e chiar mic dar oamenii nu s-au stresat sa puna deoparte mai mult ca aveau pensia iar banii de investitii sunt pentru ….

250k sunt impozabili….  

Exista, putini insa au acces la asa ceva. Si mai esti dependent de solventa firmei, ca unele, multe, mai dau si faliment.

Quote

Daca pensionare la 53-56 de ani nu e ok nu stiu ce sa zic.. normal ca timpul e mai important dar la cat vrei sa iesi la pensie?

Ba e foarte ok, mai ales pentru suma asta.
Eu personal insa as  prefera oricind 10 ani in minus pentru 100k in minus.

#64
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postnnestor, on 09 mai 2019 - 06:42, said:

70% din ultimul salariu e foarte misto, prin Romania astea se numesc pensii speciale si cica sunt nesimtite, chestia e ca esti cam la mana guvernului, azi e unul care da la toata lumea maine vine altul care ia, din nou asa e pe la noi aici in lumea a treia. Cat de sigure sunt planurile astea de pensie pe termen lung, ai vreo garantie ca te mai poti baza pe ele sa spunem peste 20 sau 30 de ani?

Păi cum să nu fie nesimţite @nnestor ??? Dacă nici o pensie specială din orice domeniu vrei tu, nu respectă principiul contributivității, iar cel care o primeşte a tăiat frunze la câini, sau mai rău furat toată viaţa, ce facem îi plătim pensie specială că a furat ??? 99% din cei care primesc pensii speciale în România n-au contribuit cu absolut nimic la bunul mers al țării în ultimii 29 de ani !!!

Au profitat că sunt ”aleșii” și când au ajuns la butoane nu i-a durut nici în pwlă de bunul mers al țării !!! Cu mânuțele lor ”ciorditoare” și-au votat pensii speciale și alte mârlănii de beneficii nesimțite, iar după o logică a democrației, trebuia să întrebe mai întâi ”populărimea băștinașă” printr-un referendum, cea care le plătește trândăveala de 29 de ani, plătind taxe și impozite, dacă este sau nu de acord ! Posted Image

Eu aș vrea să vină unul care să taie în carne vie, susținut de un parlament de oameni cinstiți, pentru anularea tuturor pensiilor speciale nesimțite, chiar recuperarea sumelor în mod eșalonat și stipulat în constituție că nimeni din politică, armată, justiție etc., nu poate primi nimic special față de ceilalți pensionari care au muncit cu sudoare pentru o pensie derizorie !!! Posted Image

#65
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostKING_99, on 08 mai 2019 - 04:57, said:


Sudul Italiei nu este egal cu USA, UE sau Canada... sa imi zici ca iei in considerare sau nu tarile astea cand ai net worth de 7 cifre si pensie de 6 cifre pe an... atunci poti sa alegi ce vrei… pana atunci alegi Ro ca nu ai alta posibilitate mai buna… dar nu contest ca tu nu ai fi fericit in Ro... oamenii sunt diferiti….

Mă doare pe mine undeva că sudul Italiei nu este egal cu USA sau Canada, dacă mie nu-mi place să trăiesc decât în țara unde m-am născut, România ! Îți doresc să ai o pensie cu o mie de cifre în Canada sau USA unde te stabilești, dacă asta este principala ta dorință, în schimb eu mă rog să fiu sănătos și să-mi văd nepoții și strănepoții fericiți, iar partea mercantilă a cuantumului pensiei o pun pe ultimul loc. Dacă Doamne ferește descoperi că ai o boală incurabilă, când deabia ai ieșit la pensie, atunci n-o să te mai intereseaze banii, când ți-o spune ăla că mai ai de trăit un an, doi !!! Posted Image

#66
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016
Lasa bolile ca speranta de viata daca ai bani e pe la 85 de ani.

#67
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 09 mai 2019 - 07:03, said:

Exista, putini insa au acces la asa ceva. Si mai esti dependent de solventa firmei, ca unele, multe, mai dau si faliment.


Depinde… nici la mine nu se mai dau aceste pensii acum dar daca ai apucat sa fi parte din plan e ok si te poti baza pe el.. contributiile sunt administrate de o institutie financiara separata si nu are legatura cu firma chiar daca da faliment.. la sotie, ma indoiesc ca va ramane guvernul fara bani asa usor…. Acum sa nu crezi ca nu platesti atat tu cat si firma in planul asta destul…  multi se plang dar sunt multe dezavantaje si cu planurile astea…. cand mori lasi sotului/sotiei 66-90% din pensie dar apoi nimic copiilor…. Daca ai pune aceeasi suma in investitii dupe ce mori le mai ramane ceva copiilor.. sumele ar fi tot cam pe acolo la un return mediu de 7%..... Oricum si fara pensile astea poti atinge 100k pensie destul de usor in 25-35 de ani de lucrat in USA/Canada.... NU intra aici alte pensii de stat ca alea oricum sunt micute...

View PostViorelsolar, on 09 mai 2019 - 09:17, said:

Mă doare pe mine undeva că sudul Italiei nu este egal cu USA sau Canada, dacă mie nu-mi place să trăiesc decât în țara unde m-am născut, România ! Îți doresc să ai o pensie cu o mie de cifre în Canada sau USA unde te stabilești, dacă asta este principala ta dorință, în schimb eu mă rog să fiu sănătos și să-mi văd nepoții și strănepoții fericiți, iar partea mercantilă a cuantumului pensiei o pun pe ultimul loc. Dacă Doamne ferește descoperi că ai o boală incurabilă, când deabia ai ieșit la pensie, atunci n-o să te mai intereseaze banii, când ți-o spune ăla că mai ai de trăit un an, doi !!! Posted Image

Megi tata unde vrei ca oricum nu intelegi nimic.. un anumit standard de viata vine la pachet cu multe chestii care iti prelungeste viata dar la nivelul tau e cam greu de inteles… boli poti avea indifferent de banii pe care ii ai dar cand ai bani poti manca altfel, iti permiti sporturi de intretinere, optimismul e altul, etc.. chestiile astea iti prelungesc viata daca ne uitam la statistici…

Edited by KING_99, 09 May 2019 - 12:33.


#68
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

Megi tata unde vrei ca oricum nu intelegi nimic.. un anumit standard de viata vine la pachet cu multe chestii care iti prelungeste viata dar la nivelul tau e cam greu de inteles…

Din păcate, ești greu de cap, prost de gură și ofuscat că nu agreez Canada sau USA și îmi iubesc sărăcia mea de țara cu bune și cu rele ! Mintea ta, este condusă doar de ”gologani”, sau mai bine zis de numărul lor ! Chestiile materiale care prelungesc viața unora ca tine, mașini de lux, bani gârlă, restaurante, desfrâuri de toate genurile etc., sunt de fapt iluzii deșarte și sunt multe exemple care au demonstrat că ăla care a fost cumpătat cu ”bunătățurile” nu a fumat în viața lui și a consumat un pahar de vin ocazional (adică eu spre exemplu !), muncesc de plăcere prin grădina proprie, atelier etc. și nu taie frunză la câini prin săli de sport, mai ales la vârsta când îți curg bășinile și poți crăpa de inimă oricând pe banda de alergat, mănâncă mai sărăcăcios și se mulțumește chiar cu o bucată de mămăligă cu ceapă, va trăi în proporție de 90% mai mult decât unul ca tine și va fi infinit mai fericit (studiu demonstrat) !!!

Te amăgești amarnic că banii de pensie îți prelungesc anii de viață, poate doar în cazuri de boli tratabile, dar ce vorbesc eu ? Doar mintea ta bolnavă și ramolită poate crede că medicul pe care-l plătești să te pună pe picioare, este Dumnezeu !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 09 May 2019 - 19:49.


#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Cîta frustrarea la pensionarul român :lol:

#70
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 mufa, on 10 mai 2019 - 08:54, said:

Cîta frustrarea la pensionarul român Posted Image

Mai multă frustrare au pensionarii ăia de peste ocean că nu le ajung cuantumul pensiilor niciodată, poate doar bugetul USA să-i mulțumească !!! Eu sunt frustrat că ploile din ultimul timp nu m-au lăsat să-mi fac treaba cum trebuie prin grădina de legume, în rest mă simt mai fericit ca niciodată Posted Image ....voi deveni bunic peste câteva zile !

#71
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,760
  • Înscris: 21.06.2016

 Viorelsolar, on 09 mai 2019 - 19:33, said:



Din păcate, ești greu de cap, prost de gură și ofuscat că nu agreez Canada sau USA și ĂŽmi iubesc sărăcia mea de țara cu bune și cu rele ! Mintea ta, este condusă doar de ”gologani”, sau mai bine zis de numărul lor ! Chestiile materiale care prelungesc viața unora ca tine, mașini de lux, bani gârlă, restaurante, desfrâuri de toate genurile etc., sunt de fapt iluzii deșarte și sunt multe exemple care au demonstrat că ăla care a fost cumpătat cu ”bunătățurile” nu a fumat ĂŽn viața lui și a consumat un pahar de vin ocazional (adică eu spre exemplu !), muncesc de plăcere prin grădina proprie, atelier etc. și nu taie frunză la câini prin săli de sport, mai ales la vârsta când ĂŽți curg bășinile și poți crăpa de inimă oricând pe banda de alergat, mănâncă mai sărăcăcios și se mulțumește chiar cu o bucată de mămăligă cu ceapă, va trăi ĂŽn proporție de 90% mai mult decât unul ca tine și va fi infinit mai fericit (studiu demonstrat) !!!

Te amăgești amarnic că banii de pensie ĂŽți prelungesc anii de viață, poate doar ĂŽn cazuri de boli tratabile, dar ce vorbesc eu ? Doar mintea ta bolnavă și ramolită poate crede că medicul pe care-l plătești să te pună pe picioare, este Dumnezeu !!! Posted Image


Mai, nu știu cum sa spun, da tu nu îmi pari in nici un caz fericit...... sau sănătos, dacă m-a înțelegi.

#72
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 vrajitoruldinoz, on 10 mai 2019 - 16:24, said:

Mai, nu știu cum sa spun, da tu nu îmi pari in nici un caz fericit...... sau sănătos, dacă m-a înțelegi.

Aşa o fi că prea zici cu foc măi sănătosule fericit ! Prietenii de peste ocean la nevoie se ajută, când vine vorba de avocați din oficiu, dacă mă înțelegi și matale unde bat șaua !!! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate