Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensionare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#1
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Vad ca aici intra cei care vor sa se pensioneze si sa se intoarca in Romania.. CE fac ceilalti? Unde planuiti sa stati la pensie, la ce varsta planuiti sa iesiti la pensie?Cum va planuiti pensia financiar?

Ce alte planuri aveti? Calatorit, hobbiuri?

Sper sa fie un topic care sa inspire atat pe cei care se intorc cat si pe cei care planuiesc pensia in alte tari….

#2
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Majoritatea se gandesc ca n-o sa apuce pensia si-atunci de ce sa iti faci griji sau planuri ? Intr-o nota mai serioasa e vai si-amar de cei care au acum 20-30 de ani, o sa aiba pensie o plua. Trebuie sa se ocupe ei persoanl, fie prin investitii in fonduri mutuale sau altceva de genul asta sau imobiliare ceva ce poate fi inchiriat la batranete, altfel, in baza buboreilor si zdragneilor ... o sa fie calvar.

Calatorii sau hobby - putem discuta de astea in cazul celor care se intorc si au una su doua pensii in jurul a 1000E, dar despre pensionarii normali de la noi nu putem discuta decat despre sporturi gen saritul peste masa de pranz sau alba neagra cu care medicamente sa le ia si la care sa renunte pentru ca nu isi permit tratamentul complet.

Edited by Bylly00, 07 March 2019 - 08:53.


#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu-i dracul chiar atât de negru ! Eu voi ieși la pensie peste vreo 5 ani la vârsta de 57.5 ani pentru că o să beneficiez de o reducere de vârstă de vreo 7 ani pentru cei 14 ani de muncă în condiții speciale și am deja acumulați 32 de ani de contribuții, plus 5 ani pe ”libro di lavoro” în Italia.

Nu mă gândesc că n-apuc pensia, la acest lucru se gândesc doar pesimiștii și cei cărora le lipsește o motivație puternică pentru a se bucura de viață în toate stagiile prin care trec ! La pensie o să mă retrag la moșie să-mi depăn amintirile pe prispa casei ! Ca să nu ”hodorogesc” prea repede o să mă ocup de grădina de legume, livadă și voi lucra la multe proiecte DIY și inovații în atelierul casei, deci n-am cum să mă plictisesc la bătrânețe ! Îmi plac vacanțele la mare, muntele începe de la 15 Km de mine deci nu-i duc dorul prea rău când ies cu detectorul de metale, o să vizitez multe locuri din țară, folosind rulota după mașină ca să economisesc banii pentru cazare și restaurant ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 07 March 2019 - 09:46.


#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Bylly00, on 07 martie 2019 - 08:49, said:

...  sau imobiliare ceva ce poate fi inchiriat la batranete...
cam asta e planul multora cu care am dezbatut subiectul, inclusiv al meu de altfel
o sa fie si de la stat ceva, dar in principiu in imobiliare ar fi o speranta
baza argumentului ar fi ca pe langa chirie, in cazuri de nevoi majore, se pot vinde bunurile
din pacate, asta nu e un plan bun de viitor, este un plan de supravietuire si adaptare

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 KING_99, on 07 martie 2019 - 06:21, said:

Vad ca aici intra cei care vor sa se pensioneze si sa se intoarca in Romania.. CE fac ceilalti? Unde planuiti sa stati la pensie, la ce varsta planuiti sa iesiti la pensie?Cum va planuiti pensia financiar?

Cum adica unde planuim?  La tzara undeva, unde e mai liniste si putem supravietui.. In niciun caz la oras sa ne imbolnavim de nervi vazand preturile si aglomeratia.

Edited by rosix, 07 March 2019 - 10:06.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 KING_99, on 07 martie 2019 - 06:21, said:

... Unde planuiti sa stati la pensie ...

Daca socoteala de acasa s-ar fi potrivit cu aia din targ, astfel de intrebari nu isi mai aveau rostul
La pensie o sa stau intr-un loc linistit cu multa verdeata
Restul e CAN CAN

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   331.33K   55 downloads


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cei care lucrati pe afara si care veti lua o pensie de la statul strain in care ati muncit ... va puteti intoarce si veti avea un venit decent.. dar adaptarea e grea... lucrurile nu merg nici pe departe cum trebuie in Romania.  Depinde si cu ce atitudine va intoarceti.. ca daca sunteti supravietuitori, veti reusi sa supravietuiti.. daca v-ati obisnuit cu traiul bun, o sa aveti un soc in Romania.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Bylly00, on 07 martie 2019 - 08:49, said:

Intr-o nota mai serioasa e vai si-amar de cei care au acum 20-30 de ani, o sa aiba pensie o plua.
Da, dar contributia la pensii mai ales alea nemeritate si nesimtit de mari, o platesc. Si nu doar in Romania.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 rosix, on 07 martie 2019 - 14:27, said:

Cei care lucrati pe afara si care veti lua o pensie de la statul strain in care ati muncit ... va puteti intoarce si veti avea un venit decent..
Deci la batranete cand iti trebuie schimb de ulei, de bujii si transfuzii o data pe luna tu te intorci intr-o tara unde mori in spital de la faptul ca nu exista nimic ? Interesant.
Eu investesc momentan in pensie privata care va fi principala sursa de venit la pensionare.
Daca situatia continua in ritmul curent si predictiile financiare nu sunt prea pe langa realitate, eu zic ca o sa am o pensie lunara (presupunand ca ajung la varsta aia, dar poate ca ma pensionez mai repede daca imi merg bine investitiile) combinata de cca 4000€ echivalent (in banii de azi), ceea ce e okish as zice. Cu suma aia cred ca ma pot retrage cam oriunde vreau eu (inca nu am un plan ... o sa incep sa ma gandesc la unul cand ma apropii de momentul respectiv caci se pot intampla multe pana atunci, poate chiar sa ajung intr-un loc linistit cu multa verdeata, ca in poza de mai sus).

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ban la ban si paduche la paduche. Daca ai bani acum si o farama de creier poti face cumva sa ai suficient si la batranete. Dar daca nu....

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am muncit o viata intreaga si voi avea o pensie de nimic. Momentam am niste bani pusi deoparte si nu este o suma neglijabila. Ce sa fac cu ei pentru a-mi suplimenta pensia ? Pana atunci mai am cel putin 15 ani de "tras".

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Investitii in fonduri cu risc redus sau spre mediu. In cele cu risc redus iti poti creste investitiile cu cateva procente anual, putin peste inflatie .... cu cat cresti riscul cu atat creste si potentialul castig, dar si potentiala pierdere.
Pensia privata asta este in cazul meu, investitii. Am avut de ales unde si cum sa investesc sumele respective. In fiecare luna adaug vreo 800-900 euro la fondul de pensie.

#13
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Ca tot am inceput topicul… nu m-am hotarat ce fac deoarece inca sunt multe variabile dar incerc sa imi fac un plan pentru 55 de ani, altul 58 si cel mai pesimist la 60... Asta depinde cum va merge jobul in urmatorii 7-10 ani dar si investitiile… La mine e o combinatie intre investitii, pensie privata de companie plus cea de stat de la 60 sau 65...

Ro e exclus total pentru aceleasi motive pentru care am plecat dar oscilez intre o combinatie Canada - USA sau Canada - Europa... asta pana pe la 75 de ani ca apoi va ramane doar Canada...

#14
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Canada e mult prea rece, si nu numai clima e asa.
Ref. clima anul asta a fost si este dezastru in vest (si o buna parte din est) cel mai rece din ultimii 40 ani si ganditi-va la ce scara discutam aici. Vara ne sufoca fumul din incendii, cel putin vreo 10-20 zile pe vara, dupa ce ca e scurta.
E destul de greu de suportat la varsta mai inaintata, sugereaza o mutare in locuri mai putin reci dar acolo de obicei e scump locuitul. Nu mai vorbesc de distantele enorme si izolarea. Canada e (destul de) buna in timpul vietii active, dar dupa, nu mai este.
Asta nu inseamna ca se depopuleaza sau pleaca pensionarii. De fapt pleaca, ca mai toata lumea, prin excursii in tarile calde dar temporar.

Problema pozitiva este cu sanatatea, asigurarile, in general servicii mai bune, mancare ceva mai buna la pret rezonabil. Astea sunt de profitat atunci cand ai rezidenta sau cetatenia si locuiesti in tara respectiva, mai bine zis provincia respectiva in cazul Canadei pentru ca sunt diferente intre provincii si mai nou si in perspectiva, confilcte.

#15
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Rosebud09,  ai dreptate cu frigul si de aceea ma gandesc sa petrec iarna in USA sau Europa... mai vedem, dar cred ca sunt destule optiuni daca imi ies planurile financiar. Pe la 75 ma gandeam undeva  BC ca acolo e mai cald… M-am obisnuit cu viata de aici sau USA si ma simt mult mai bine in zona... Mai toti prietenii mei sunt aici acum si din ce aud putini planueisc sa se intoarca in tarile lor, iar canadienii nu planuiesc decat BC sau in sud….  Imi place sa ma plimb in Europa dar nu mai mult de cateva saptamani… Imi place sa fiu aproape de ocean si munte, sa am unde sa alerg "trails", sa pot merge cu bicicleta zilnic, un kayak din cand in cand… Pana acum Vancouver Island e singura optiune dar mai e timp... 8-9 ani maxim, dar incerc sa adun idei…  

De aceea am si deschis topicul sa vad ce idei mai au si altii…

#16
botrin

botrin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.07.2010
Portugalia, sudul Spaniei,Grecia...clima blanda si viata usoara.

#17
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

 botrin, on 09 martie 2019 - 10:37, said:

Portugalia, sudul Spaniei,Grecia...clima blanda si viata usoara.

Cum te descurci cu engleza in oraselele mici?

#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 KING_99, on 08 martie 2019 - 03:31, said:

Ro e exclus total pentru aceleasi motive pentru care am plecat dar oscilez intre o combinatie Canada - USA sau Canada - Europa... asta pana pe la 75 de ani ca apoi va ramane doar Canada...
Ar fi ok sudul Spaniei sau Portugaliei.Clima placuta, cost al vietii decent.Insulele grecesti, la fel.Daca nu ar exista Mafia, ar fi ok si sudul Italiei, inclusiv Sicilia.

Edited by max_01, 09 March 2019 - 18:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate