Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Pensionare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#541
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Stiu cateva persoane care au facut naveta Canada-Romania ceva ani, dupa care au renuntat la Canada. Financiar nu e eficient sa ai locuinte in 2 locuri, pe care le foloseti jumate din timp. O optiune sa stai in AirBnb, sau (daca are) in basement-ul fiicei (de aia vreu eu un townhouse si nu un condo).
Cand vine vorba de sanatate, poti sa-ti rezolvi problemele mult mai repede in RO (e adevarat, ai nevoie de ceva bani). E mare lucru sa ai statut legal si drepturi intr-o tara, si in Romania nu se traieste rau deloc. Pentru mine RO e in josul listei, e bine ca am optiunea asta, dar sper sa nu o folosesc. Parintii mei au murit, nu prea mai am de ce sa merg acolo.
As  fi putut raman in Calgary, imi luam o casa cu banii jos si 12 ani erau suficienti sa  adun ceva pentru batranete. Orasul nu e rau deloc, are multe avantaje, doar ca vremea nenorocita nu este pentru mine, iar ptr nevasta e groaznica. Vancouver e cu totul altceva, putem trai aici niste ani. Sunt constient ca vremea de acum e o anomalie si de obiciei e mai frig, dar totusi e incomparabil mai bine decit Calgary. Fireste, as prefera oricand California de sud, desi nu stiu cat de rau au evoluat lucrurile de cand am plecat.
Pentru mine Asia de Sud Est este paradisul pe pamant la pensie, am trait acolo catva ani si am fost foarte fericit. Nu e pentru oricine, trebuie sa ai o rezonanta cu locul. Evident, sunt foarte subiectiv si nu ajuta pe nimeni. Poate pe cel cu "Coconut test", desi probabil ca pentru el sunt optini mai bune in Caraibe. Plus ca nu stie diferenta intre vacanta si a trai acolo full time. Dupa zeci sau sute de apusuri de soare pe plaja te cam saturi, daca nu simti ca apartii locului isi pierde total farmecul.

#542
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.12.2011

View Postmangoshake, on 19 decembrie 2023 - 22:09, said:

Stiu cateva persoane care au facut naveta Canada-Romania ceva ani, dupa care au renuntat la Canada. Financiar nu e eficient sa ai locuinte in 2 locuri, pe care le foloseti jumate din timp.
...

Cam asta e planul nostru (inclusiv renuntarea dupa un timp). Dar tot nu m-am lamurit daca pana sa renunt pot locui in Romania pe termen lung ca rezident canadian. Desi am tot ridicat intrebarea, nu am gasit un raspuns satisfacator :(

Naveta intr-adevar presupune pastrarea unei locuinte in ambele tari (cu costurile aferente - asigurare, facturile care nu scad la zero, etc), dar si alte costuri - bilete de avion anuale, curatat zapada iarna, etc. Ca sa nu mai vorbim de avut grija sa pleci la timp, si sa nu depasesti 5 luni in afara Canadei pentru a pastra asigurarea medicala (Ontario). Toate astea ar fi evitate daca as gasi o solutie la problema de mai sus

#543
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nici tu nu ai fost foarte clar. Din ce inteleg eu vrei sa stai in RO mai mult timp, dar sa iei beneficii (OAS, GIS, Sanatate din Canada) si sa nu platesti taxe in RO. Niste cetateni de aici sunt foarte revoltati, ca asta e frauda, te-ar si raporta daca ar stie cum te cheama, din partea mea, daca poti, bravo tie. Iti dai seama ca daca sunt eventual romani care fac asta, nu vin aici sa se laude si nici sa te invete cum sa o faci. Tare ma indoiesc ca poti sa folosesti 2 pasapoarte. Crezi ca la plecare, cand arati pasaportul romanesc, nu te intreaba cum ai intrat si nu iti cere pe cel canadian? Chiar si asa, eu nu m-as risca. Nu poti lua in serios sfaturi de la persoane anonime de pe internet.
Daca ai ai un motiv serios sa revii in Canada, gen copii, e mai simplu sa renunti de tot la Canada. Daca ai proprietate si o vinzi, imparti banii pe 15 ani si iti ajung. Altfel, iti complici viata inutil. Ce este aici asa bun si nu poti avea in Romania?

#544
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,816
  • Înscris: 02.10.2009
.

Edited by Rosebud09, 20 December 2023 - 04:03.


#545
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.12.2011

 mangoshake, on 20 decembrie 2023 - 03:47, said:

Nici tu nu ai fost foarte clar. Din ce inteleg eu vrei sa stai in RO mai mult timp, dar sa iei beneficii (OAS, GIS, Sanatate din Canada) si sa nu platesti taxe in RO. Niste cetateni de aici sunt foarte revoltati, ca asta e frauda, te-ar si raporta daca ar stie cum te cheama, din partea mea, daca poti, bravo tie. Iti dai seama ca daca sunt eventual romani care fac asta, nu vin aici sa se laude si nici sa te invete cum sa o faci. Tare ma indoiesc ca poti sa folosesti 2 pasapoarte. Crezi ca la plecare, cand arati pasaportul romanesc, nu te intreaba cum ai intrat si nu iti cere pe cel canadian? Chiar si asa, eu nu m-as risca. Nu poti lua in serios sfaturi de la persoane anonime de pe internet.
Daca ai ai un motiv serios sa revii in Canada, gen copii, e mai simplu sa renunti de tot la Canada. Daca ai proprietate si o vinzi, imparti banii pe 15 ani si iti ajung. Altfel, iti complici viata inutil. Ce este aici asa bun si nu poti avea in Romania?

Cine a pomenit ceva de beneficii? OAS poate, GIS in nici un caz (nici nu m-as califica)... Sanatatea - n-am mari asteptari (cel putin pana pe la 65). Iar chestia cu doua pasapoarte am aruncat-o la plezneala, stiu ca n-ar functiona...

Motivele pentru care n-as renunta sunt (nu neaparat in ordine):
- n-as avea incredere sa-mi investesc savings-urile in Romania, dar cred ca totusi viata e comparativ mai ieftina mai ales daca esti obisnuit cu stransul curelei
- vara e placut in Canada dar mi-au ajuns 25 de ierni, si Romania e un loc de unde as putea merge pe termen mai lung undeva la soare (Spania, Tenerife, etc)
- taxarea e mai simpla si mai pe intelesul meu in Canada (o fac de aproape 25 ani) si regulile nu se schimba cum ii vine lui Ciolacu si compania
- un venit din RRSP meltdown in jurul pragului minim de taxare din Canada (x2) poate reprezenta un floor pentru un trai decent in Romania. Restul - din savings (casa, TFSA, etc). Nu am nici cea mai mica idee cum ar fi taxate astea ca rezident roman, si prefer sa nu risc

Face sens?

#546
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nu vad care este problema. Cu pasaport romanesc, vii cand vrei, stai cat vrei, pleci cat vrei. Cata vreme ramai cetatean roman cu domiciliu in strainatate, nu te intreaba nimeni de nimic. Poti avea si cont in banca, si cumpara proprietate. Oricum, si daca pleci mai mult timp, cata vreme ai casa in Canada,esti resident.
O simpla cautare pe google:
You are a factual resident of Canada for income tax purposes if you keep significant residential ties in Canada while living or travelling outside the country. The term factual resident means that, although you left Canada, you are still considered to be a resident of Canada for income tax purposes.
De ce ai vrea sa tii casa in Canada daca nu prea mai stai, ma depaseste. Anyway, poti vinde casa de unde o ai si cumpara un shack la pret de masina in padure.
Trebuie sa vezi si ce tratate sunt Canada-RO. De ce nu gasesti un contabil destept in RO sa iti spuna cum sa faci? Daca nici un Romania nu mai poti sa "optimizezi fiscal taxele".....

#547
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.12.2011

 mangoshake, on 20 decembrie 2023 - 08:03, said:

Nu vad care este problema. Cu pasaport romanesc, vii cand vrei, stai cat vrei, pleci cat vrei. Cata vreme ramai cetatean roman cu domiciliu in strainatate, nu te intreaba nimeni de nimic. Poti avea si cont in banca, si cumpara proprietate. Oricum, si daca pleci mai mult timp, cata vreme ai casa in Canada,esti resident.
O simpla cautare pe google:
You are a factual resident of Canada for income tax purposes if you keep significant residential ties in Canada while living or travelling outside the country. The term factual resident means that, although you left Canada, you are still considered to be a resident of Canada for income tax purposes.
De ce ai vrea sa tii casa in Canada daca nu prea mai stai, ma depaseste. Anyway, poti vinde casa de unde o ai si cumpara un shack la pret de masina in padure.
Trebuie sa vezi si ce tratate sunt Canada-RO. De ce nu gasesti un contabil destept in RO sa iti spuna cum sa faci? Daca nici un Romania nu mai poti sa "optimizezi fiscal taxele".....

Lasand la o parte pe "de ce" (si cum m-ar considera Canada) eu am citit ghidul de aici urmat de link la formularul de aici. Nu se pomeneste nimic de drepturile pe care le ai ca cetatean, simplul faptul ca intri in Romania (indiferent de cetatenie) te supune obligatiei de mai jos:
"Acest GHID se adresează persoanelor fizice rezidente/nerezidente, care părăsesc/sosesc în România, și în cazul cărora este necesară stabilirea/modificarea rezidenței fiscale, respectiv impozitarea veniturilor obținute."

Am inteles ca s-a dat o lege prin 2014 (?) care impune aceasta obligativitate. Eu am pasaport CRDS, deci conform legii sunt non-rezident si atunci sunt obligat sa ma declar intr-un fel sau altul. Daca as completa formularul si as astepta rezolutia lor, as putea fi declarat rezident impotriva dorintei mele. Ast ar crea niste probleme legate de taxare (dupa cum am explicat anterior - diferite tipuri de conturi) si faptul ca pe viitor ei pot comunica direct cu CRA si aplica taxarea pe acele venituri dupa cum ii duce capul - deci dureri mari de cap pentru mine.

#548
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Si ce se intampla daca uita sa mergi ? Iti taie o mana? Tocmai au dat o lege ca e OK sa faci evaziune de pana la un milion, daca te prind dai inapoi + 15%.
Presupun ca aI vazut deja asta:
https://static.anaf....tii/Canada2.htm

#549
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.12.2011

View Postmangoshake, on 20 decembrie 2023 - 17:35, said:

Si ce se intampla daca uita sa mergi ? Iti taie o mana? Tocmai au dat o lege ca e OK sa faci evaziune de pana la un milion, daca te prind dai inapoi + 15%.
Presupun ca aI vazut deja asta:
https://static.anaf....tii/Canada2.htm

Da, am citit... Si nu-mi place deloc ce-am vazut:

"ART. 2
    Impozite vizate
    1. Prezenta convenţie se aplică impozitelor pe venit şi pe capital stabilite în numele unui stat contractant, indiferent de modul în care sunt percepute.
    2. Sunt considerate impozite pe venit şi pe capital toate impozitele stabilite pe venitul total, pe capitalul total sau pe elementele de venit ori de capital, inclusiv impozitele pe câştigurile provenite din înstrăinarea proprietăţii mobiliare sau imobiliare, precum şi impozitele asupra creşterii capitalului"

Deci, se taxeaza nu numai castigurile (ceea ce e de asteptat) dar si capitalul in sine? Asa ceva nu exista in Canada, sau cel putin nu la nivelul la care operez eu. Capitalul poate sta in banca (sau investit in asset-uri) si nu este taxat decat atunci cand se realizeaza un castig. Iar daca sunt pierderi, se pot aplica sa compenseze castiguri in alta parte. Nu vad nicaieri in Conventie o prevedere cum ca daca s-au platit mai multe taxe decat ar fi perceput Romania, ANAF poate returna diferenta. De asemenea nici o vorba de a putea compensa pierderi de capital cu alte castiguri, deci castigul e taxat iar pierderea e ghinion...

De asemenea, nici un cuvant despre tratamentul aplicat TFSA, care este un avantaj major de a fi taxat in Canada in exclusivitate (si de a nu avea nimic de a face cu ANAF). N-as vrea sa fiu pus in situatia sa explic la ANAF ca TFSA nu este taxat indiferent cat de mare e castigul realizat

Si inca una... Pragul minim de la care incepe taxarea este indexat anual cu inflatia in Canada (actualmente cca $15,000) in vreme ce Conventia l-a stabilit la $12,000 (valoarea din 2004) deci tot ce depaseste (si diferenta creste anual) va fi impozitat in Romania (iar in Canada nu)


Acum intelegi de ce nu vreau sa-mi complic existenta? Rezident canadian, turist in Romania pe perioade lungi - best of both worlds :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate