Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pensionare

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#505
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
E mai varuit, mai restaurat, si iarba mai tunsa... lumini frumusele noaptea, atmosfera. Nu-i rau, chiar are un aer de oras ca lumea, cel putin din copou pina in centru (si unele cartiere de case) ca dupa aia e tot cu blocuri comuniste si trafic prost.

View PostRosebud09, on 01 octombrie 2019 - 18:58, said:

N-am priceput ce-i cu pozele alea din Iasi.
Tot ce e acolo era la fel si acum 30 ani. O fi ceva mai maturat si iarba tunsa.
E drept ca n-am mai fost de atunci acolo, dar sigur voi merge in vizita, la pensie.
Stiti voi, Bucket list Posted Image

View PostTonic Water, on 01 octombrie 2019 - 16:47, said:

Taxa aia pe avere pe cae o stiati voi a fost inlocuita de guvernul lui Macron cu o taxa pe averea imobiliara. Adica daca ai proprietati imobiliare de peste 800k platesti impozitul ala nesimtit, Ideologia franceza in toata splendoarea ei. Nu este interesant sa iei o casa prin metoda aia parerea mea, este interesant sa o vinzi asa pentru ca pentru vinzatori sunt reduceri fiscale de impozit la renta primita (de pana la 70%), dar pentru cumparator  este mai mult o loterie. Moral..... eu zic sa nu se face sa te rogi in fiecare zi sa moara batranul ala ca sa se opreasca renta.

Cred ca ma pot incadra sub 800k :D
Loterie e clar, dar se poate - in teorie - miscora riscul. O varianta ar fi mai multe proprietati mai ieftine in loc de una scumpa, si/sau facut un fond cu altii ca sa poti cumpara mai multe propriettai simultan.

Asta cu moralul mi se pare ciudat, sincer eu nu vad nici o problema - din contra ajuti un om, nu ca m-ar interesa nici asta in mod deosebit de rugat sigur nu m-as ruga si nici cu ochii la calendar nu as sta - dar esti cel putin al doilea care spune asta asa ca ma gindesc ca o fi real, dar nu pentru mine.

#506
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2019 - 19:08, said:


Cred ca ma pot incadra sub 800k Posted Image


Nu uita, 800k pe oriunde ai proprietati,inclus in afara Frantei sau fonduri de investitii in imobiliare, asigurari de viata cu bani in imobiliare si alte asemenea etc. SI baremul este de 1,3 kk nu 800k,

#507
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View PostKarhu, on 01 octombrie 2019 - 18:59, said:

...însă pe vagoane de bani, pe când in Europa de Vest chestiile astea sunt acoperite de asigurare, nu plătești nimic in plus.

View PostKarhu, on 01 octombrie 2019 - 18:59, said:

...însă pe vagoane de bani, pe când in Europa de Vest chestiile astea sunt acoperite de asigurare, nu plătești nimic in plus.
Mai grav este nu ca le faci pe o groaza de bani dar mergi ca la loterie. Daca vrei sa faci o operatie chiar si  relativ simpla (nu vorbesc de o apendicita) intr-un spital in afara unui centru universitar esti ca la ruleta rusa. De aia toti cauta spitalele mari din Bucuresti si Cluj unde gasesti chirurgi pregatiti, iesiti pe afara, care au mana si experienta. Plus ca tot absolventul de facultate bun vrea in Bucresti sau Cluj unde stie ca are conditii sa-si faca meseria.

#508
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Tratamentul de cancer e o loterie.Depinde in ce stadiu il descoperi si cat de puternic ai metabolismul.Restul e caca,in orice tara ai face.Chemoterapia are procentul de vindecare de 2%.Mi-a aratat unul o poza cum a facut chemoterapie si era legat la vreo 5 perfuzii.Decat asa si dupa aia sa fi o leguma inca 5 ani si sa mori mai bine rabzi cateva luni si poate ajungi in ceruri.
Eu daca as ajunge intro situatie din aia (Doamne feri) m-as consulta cu medici din medicina alternativa care vindeca cu vitamine si coenzime etc. nu cu cacaturi de la industria farma si daca nu ar fi sa fie asta e.Singura interventie din medicina stiintifica care as ingadui-o ar fi operatia de extirpare a tumorii.

#509
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Avem un talent sa ne afundam în discuții lungi, rar întâlnit.
Rezumatul meu, la ultimele 2-3 pagini:
- statisticele sunt relevante dar nu redau toatã realitatea mereu
- FI vs CAN vs ROM medicina e clar perceputã diferit, fiecare câștigând teren la cate un capitol dar fiind greu de stabilit dacã existã sau nu undeva "sistemul perfect"
- cazurile specifice trãite la "prima mana" de unii dintre noi sunt bine de prezentatã, dar nu ar trebui traduse în statistici
- medicina preventiva e clar un capitol la care România a rãmas în urmã și e clar un capitol ce influențeazã problemele medicale apãrute mai târziu
- paleta de produse și servicii medicale, în RO, s-a lãrgit
- accesul la medicina preventiva este mult mai bun in RO curenta însã nu cred cã suntem la nivelul la care se afla FIN
- dezinteresul cadrelor medicale în RO e ceva de notorietate, fie vorba atât de cadre medicale ce presteazã la stat cât și la privat. Nu ar fi însã corect sa spunem cã e "doar in RO" intalnit acest fenomen
- nu e corecta o comparație între sistemul medical de stat și cel privat. Cine își permite, clar va alege privat pentru o serie de beneficii. Nu este însã o garanție (nici în RO nici in restul lumii) la fel cum as avea curaj sã spun cã fiecare experiențã, povestita, e ușor influențatã de persoana povestitoare (deci nu e obiectivã)

Despre medicina, abia ieri am reușit sã înțeleg cã existã 2 produse ce fac parte din "ideal":
- abonament la un prestator de servicii medicale private: acesta are cã scop prevenția și tratamentul de intensitate medie a situațiilor medicala. Prețul variaza de la 50 la 400ron
- asigurarea de viațã / medicala privata: aceasta are rol de a interveni la situații grave, în momente in care realitatea ne surprinde (negativ). Prețul variaza de la 50 la 300ron

* NB: resesrch-ul fãcut de mine cu privire la ofertele medicale de mai sus, este destul de superficial însã arata faptul cã, un buget bun și o "cultura medicala" va ajuta individul sa evite complicațiile pe termen lung

#510
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
Pina una alta, chiar si in Romania, deja se moare mult mai putin de cancer decit in trecut, in afara de cazul in care te "tratezi" cu "medicina" alternativa.


View PostKean, on 01 octombrie 2019 - 21:56, said:

Tratamentul de cancer e o loterie.Depinde in ce stadiu il descoperi si cat de puternic ai metabolismul.Restul e caca,in orice tara ai face.Chemoterapia are procentul de vindecare de 2%.Mi-a aratat unul o poza cum a facut chemoterapie si era legat la vreo 5 perfuzii.Decat asa si dupa aia sa fi o leguma inca 5 ani si sa mori mai bine rabzi cateva luni si poate ajungi in ceruri.
Eu daca as ajunge intro situatie din aia (Doamne feri) m-as consulta cu medici din medicina alternativa care vindeca cu vitamine si coenzime etc. nu cu cacaturi de la industria farma si daca nu ar fi sa fie asta e.Singura interventie din medicina stiintifica care as ingadui-o ar fi operatia de extirpare a tumorii.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 October 2019 - 22:52.


#511
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostTonic Water, on 01 octombrie 2019 - 20:55, said:

Nu uita, 800k pe oriunde ai proprietati,inclus in afara Frantei sau fonduri de investitii in imobiliare, asigurari de viata cu bani in imobiliare si alte asemenea etc. SI baremul este de 1,3 kk nu 800k,

Numai imobiliare sau si actiuni in firme ( nu imobiliare), etc?... daca e numai pe imobiliare vindem tot si inchiriem Posted Image

Edited by KING_99, 02 October 2019 - 01:45.


#512
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View PostKING_99, on 02 octombrie 2019 - 01:44, said:

Numai imobiliare sau si actiuni in firme ( nu imobiliare), etc?... daca e numai pe imobiliare vindem tot si inchiriem Posted Image
Actiunile in firme care detin un capital imobiliar dar nu au ca scop de activitate exploatarea acestuia nu intra la calculul IFI.  Oricum siteurile de investement in Franta sunt pline de sfaturi cum sa eviti plata acestui IFI. Oricum, se aude ca legea se va modifica din nou pentru a deveni ceva mai restrictiva si va obliga pe cei care parasesc Franta sa plateasca impozitul asta  chiar si dupa ce au parasit tara. Acum se mai fofileaza pentru ca multi folosesc conventiile de dubla impozitare, domiciliu fiscal etc.

#513
gmcm

gmcm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.10.2015

View PostKING_99, on 09 martie 2019 - 03:52, said:

Rosebud09,  ai dreptate cu frigul si de aceea ma gandesc sa petrec iarna in USA sau Europa... mai vedem, dar cred ca sunt destule optiuni daca imi ies planurile financiar. Pe la 75 ma gandeam undeva  BC ca acolo e mai cald… M-am obisnuit cu viata de aici sau USA si ma simt mult mai bine in zona... Mai toti prietenii mei sunt aici acum si din ce aud putini planueisc sa se intoarca in tarile lor, iar canadienii nu planuiesc decat BC sau in sud….  Imi place sa ma plimb in Europa dar nu mai mult de cateva saptamani… Imi place sa fiu aproape de ocean si munte, sa am unde sa alerg "trails", sa pot merge cu bicicleta zilnic, un kayak din cand in cand… Pana acum Vancouver Island e singura optiune dar mai e timp... 8-9 ani maxim, dar incerc sa adun idei…  

De aceea am si deschis topicul sa vad ce idei mai au si altii…
Nu omiteti ploile din BC , doar 100 de zile cu soare.

#514
pensie2021

pensie2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.09.2021
intreabare despre pensie - cum se ia si cit se ia pe pensia pentru anii lucrati in Romania?
daca vrei sa te repatriezi la pensie - exista tratat intre canada - Romania pentru pensie , dar este foarte neclar.
la repatriere Romania - canada conditioneaza 20 de ani lucrati in canada cu contrinutie la pensie - si canada vrea 25% taxe pentru ce este peste 12000$cnd pe an. cum se taxeaza in Romania - daca te repatriezi la pensie?
a trecut cineva prin asa ceva?

#515
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
E un pic mai complicat, dar vezi sectiunea 217 din Canadian Income Tax, poti de ex sa scapi de acel procent fix de  25% prin optiunea de a plati acelasi procent ca si cum ai fi inca cetatean canadian, ceea ce este mult mai bine in caz ca venitul este mic.

20 de ani sunt ceruti ca sa-ti trimita pensia in Ro, eventual in lei, dar fii atent ca pentru cei 20 de ani vei primi cel mult 50% din
pensia maxim posibila la fel 50% din Old Age Security, indiferent ca esti in CAN sau RO.

Tianad cont ca oricum pensiile canadiene de stat sunt minuscule, va trebui sa vezi mai departe de atat.

Situatia e inca destul de confuza, atat pe la CRA cat si la casele de pensii romanesti, va trebui cu siguranta presat in ambele locuri.

#516
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Citeam pe acest thread , unii care isi fac planuri dupa 70-75 de ani ... e bine , nu zic nu , dar realitatea e ca multi care scriem aici nu o sa traim 75 de ani , media de viata in ro e undeva la 70 ani in ro plus daca esti barbat e mai jos .

#517
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostRosebud09, on 11 noiembrie 2021 - 21:50, said:


Tianad cont ca oricum pensiile canadiene de stat sunt minuscule, va trebui sa vezi mai departe de atat.


Defineste minusculul pensiilor canadiene.

#518
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Pensia este limitata la maxim 1300 dolari pe luna pentru 40 de ani de cotizare cu valoarea maxima stabilita anual.
Se acorda in functie de cat s-a platit fata de maxim si numarul de ani lucrati. Pentru 20 de ani lucrati pensia e jumatate.

Eu pentru 19.25  ani iau 595 dolari, brut. Asta reprezinta in medie 1:12 fata de venitul anterior.

Spre comparatie o chirie la 2 camere sau rata la un  apartament simillar e intre 1500 si 2500 $ pe luna.
O paine de juma de kil e 4-6 $
Salariul minim: cca 2700 brut.

Pentru cine este peste 65 de ani se da un Old Age Security de max 625 $. Pentru cetateni care inca au venit mic, se mai da un Supplement de cateva sute in functie de situatie. Astea doua sunt de asemnea influentate de cati ani ai locuit in Canada fata de 40 de ani (19.25 / 40, etc)

Suma totala este cum ati vazut foarte mica, incomparabil mai mica (procentual) fata de Ro.
Singurele sanse pentru a supravietui decent conform varstei sunt economiile acumulate sau pensia privata, locuinta platita integral sau alegerea unei locatii unde costul vietii e mai mic.

Aviz amatorilor: cum iti asterni asa dormi, life is a bitch.

#519
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Iti multumesc. Documentat si detaliat asa cum te stim deja pe acest forum.

Eu in UK am avut optiunea sa ii platesc si sotiei si mie 15 ani in urma de cotizatii. In UK pensia de stat pentru 35 ani de contributii, adica stagiul complet este £1000 lire pe luna dar se indexeaza anual cu inflatia. Am platit undeva la £7000 ca sa avem full contributii amandoi pe 15 ani in urma. Vedem peste 25 de ani daca a meritat.

Pe langa pensia de stat mai este si pensia privata unde ma astept sa se adune cam £500k pana la 65 de ani.

Vedem ce valoare vor mai avea acesti bani atunci.

#520
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Pensie este OK pentru cei nascuti/crescuti aici. Pare mica dar e in linie cu contributia. Limita de 3750 x 2 (partea angajatorului) = 7500 pe an, indiferent de salariu. Asta inseamna 300K in 40 de ani, care impartiti la 17 ani (82 varsta medie - 65 varsta pensionare) inseamna 1470. Daca adaugi OAS primesti inapoi chiar mai mult.
Nu le plang de mila pensionarilor de acum, au prins timpuri foarte bune care nu mai sunt si probabil nici nu vor mai fi. Au avut toate posibilitatile sa isi cumpere o casa (numai cine nu vroia nu a cumparat - acum nu se mai poate pentru marea parte a oamenilor). Daca pusi si RRSP, au chiar o viata buna.
Cine a venit recent (including me) sunt in deep shit, nu ai cum sa traiesti din pensia canadiana, chair cu OAS and GIC. DIn fericire, nici nu ma gandesc sa raman aici la pensie (ba sper sa evadez mai devreme, cum mi-o fi norocul).

#521
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011
Am postat pe alta sectiune, si mi-a dat @Rosebud09 cateva indicatii, dar vad ca aici sunt ceva mai multi care locuiesc peste ocean... Stie cineva cum sunt tratate conturile de tip tax-deferred (ex RRSP) de catre Anaf? Considera retragerile precum venit impozabil chiar daca sunt sub pragul de taxare in Canada (~$14,000)? Stiu ca in tratatul de evitare a dublei impuneri se pomeneste ceva de ce depaseste $12,000, dar asta e suma din 2004 - oare a ramas pe loc?

Dar conturile tax-advantaged (ie TFSA)?

#522
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

View Postwally_walrus, on 16 decembrie 2023 - 06:51, said:

Am postat pe alta sectiune, si mi-a dat @Rosebud09 cateva indicatii, dar vad ca aici sunt ceva mai multi care locuiesc peste ocean... Stie cineva cum sunt tratate conturile de tip tax-deferred (ex RRSP) de catre Anaf? Considera retragerile precum venit impozabil chiar daca sunt sub pragul de taxare in Canada (~$14,000)? Stiu ca in tratatul de evitare a dublei impuneri se pomeneste ceva de ce depaseste $12,000, dar asta e suma din 2004 - oare a ramas pe loc?

Dar conturile tax-advantaged (ie TFSA)?

Depinde de rezidenta fiscala.
Daca tragi din RRSP, are grije statul canadian sa te taxeze, pentru ca nu ai platit la vremea respectiva aceea taxa cuvenita. Sub 14000 insa nu platesti taxa pentru ca e deducerea personala, de fapt mai ai o deducere de vreo 2000 si ceva pentru ca esti pensionar, deci sa fie 16000.
Pentru ce e mai mult, esti taxat conform treptei, sa zicem 15% federal plus (5...15 provincial).

Tot ce e taxat in cealalta tara nu se taxeaza inca o data. Daca nu ai platit impozit pentru ca venitul a fost mic (sub barem) se considera ca ai fost taxat (cu zero).
De ex pensia din Romania, sub 2000 nu se impoziteaza in Ro dupa lege , iar in Canada se considera ca s-a aplicat taxarea conform legii romanesti. Invers e la fel valabil, sau ar trebui conform acordului de evitarea dublei taxari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate